Almanya Seyahat Rehberi

Avrupa'nın merkezindeki bu tarihi ülke hakkında daha fazla bilgi edinin.

Almanya'yı Keşfedin »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

Almanya Seyahat Rehberi

Almanya'da yaklaşık 83 milyon insan yaşıyor ve bunların üç milyondan fazlası başkent Berlin'de yaşıyor. Avrupa'nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Almanya, tüm ziyaretçiler için çeşitli kültürler sunmaktadır.

Örneğin Almanya çok çeşitli bir mimariye sahiptir. Mainz'daki Roma tiyatrosu ya da Trier'deki Porta Nigra gibi Roma antik döneminden kalma pek çok yapı korunmuştur. Örneğin Mainz Katedrali, Romanesk mimari döneminden kalmadır. Gotik mimari tarzındaki diğer binalar birçok büyük şehirde görülebilir. En ünlüsü Köln Katedrali'dir. Dresden, Berlin ve Torgau'daki saray binaları Rönesans tarzındadır. Barok tarzında Berlin'deki Charlottenburg Sarayı gibi binalar görülebilir. Çok ünlü Neuschwanstein Şatosu ve Berlin Katedrali Tarihselci tarzda inşa edilmiştir.

Sprachcaffe seyahat rehberimiz, Almanya'ya yapacağınız bir seyahat için bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Almanya - Kültürel Öne Çıkanlar

Neredeyse başka hiçbir ülkede Almanya'daki kadar çok şehir festivali yoktur. İster yerel çilek festivali, ister Frankfurt'taki Museumsuferfest ya da Münih'teki Oktoberfest olsun, yılın her döneminde kutlanacak bir şey vardır. Kendinizi renkli koşuşturmacanın içine bırakın ve kutlamalara katılın! Yiyecek ve içecek temin edilir.

Almanya Hakkında Gerçekler

✓ Başkent: Berlin

✓ Hükümet şekli: parlamenter cumhuriyet

✓ Nüfus: 82.521.653

Acil durum çağrısı: 112

Ülke kodu: +49


Almanya hakkında genel bilgiler

Coğrafya

Almanya'nın toplam yüzölçümü 357.000 km2'dir. 16 federal eyaletten oluşmaktadır. Coğrafi olarak, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi'nin suları ve adaları, Kuzey Almanya ovaları, alçak sıradağ eşiği dağları, güneybatı Almanya tabakalı ovası, Alp etekleri ve Alpler'den oluşur. Arazinin özellikleri, özellikle birçok gölün, nehrin ve toprağın özellikleri, son soğuk dönemin buzulları tarafından belirlenmiştir.

Saat Dilimi

Almanya, Orta Avrupa Zaman Dilimi'ne (CET) aittir. Dolayısıyla, diğer Avrupa ülkelerinin çoğuyla zaman farkı yoktur. İstisnalar, bir saat geride olan Büyük Britanya ve Portekiz'dir.

İklim ve seyahat zamanları

Almanya çok çeşitli manzaralara sahiptir. Kuzey Denizi ve Baltık Denizi'ndeki plajlardan alçak sıradağlara ve ülkenin güneyindeki Alp dağlarına kadar çok fazla çeşitlilik bulunmaktadır. Ülke tamamen ılıman iklim kuşağında yer almaktadır. Bununla birlikte, sıcaklıklar bölgeye bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.


Almanya için seyahat düzenlemeleri

Seyahat Düzenlemeleri

AB ülkelerinin vatandaşlarının Almanya'ya girmek için vizeye ihtiyaçları yoktur. AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları Almanya'da kalmak için genellikle vizeye ihtiyaç duyarlar.

Bazı ülkeler, sadece turistik amaçlarla yarım yılda üç aydan fazla olmayan kalışlar için vize istememektedir. AB tarafından vize zorunluluğundan muaf tutulan ülkelerin listesi Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunabilir.

Daha fazla bilgi ve vize gereksinimleri için lütfen Alman Büyükelçiliği veya Alman Başkonsolosluğu ile iletişime geçin. İşlem süresi, özellikle yoğun seyahat dönemlerinde daha uzun olabileceğinden erken başvurmanızı öneririz.

Para Birimi

2001 yılından bu yana Euro, Alman Markı'nın (DM) yerini alarak Almanya'da geçerli para birimi olmuştur. Kırmızı madeni paralar (1, 2 ve 5 sentlik) bir Alman meşe ağacının dallarını göstermektedir. Bu motif eski Alman Pfennig motifine benzemektedir.
10, 20 ve 50 sentlik madeni paralar Brandenburg Kapısı'nı bir yandan bölünmenin diğer yandan da birliğin sembolü olarak göstermektedir.
1 ve 2 Avroluk madeni paralarda ise Alman egemenliğinin sembolü olarak Alman federal kartalı yer almaktadır.

Sağlık hizmetleri

Almanya genelinde, Nisan ayından Ekim ayına kadar, özellikle otlar, çalılar ve çalılıklarda keneler tarafından Lyme hastalığının bulaşma riski vardır. Cildi örten giysiler koruma sağlar. Erken yaz meningoensefaliti (FSME) de keneler tarafından bulaştırılır. Etkilenen başlıca bölgeler Bavyera, Baden-Württemberg, Hessen, Rhineland-Palatinate ve Thüringen'dir. İlgili bölgelerde keneye maruz kalma olasılığı olan birçok boş zaman aktivitesi için TBE'ye karşı bir aşı önerilmektedir. Kene istilası ve belirsizlik durumunda genellikle bir doktora başvurulmalıdır.

Kuduz ülke genelinde görülebilir. Köpekler, kediler ve orman hayvanları başlıca taşıyıcılardır. Isırılmanız durumunda mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Almanya çok iyi bir sağlık sistemine sahiptir ve yeterli tıbbi imkanlar ve eğitimli uzmanlar sunmaktadır.

Hastalık durumunda ortaya çıkan masraflar genellikle yasal sağlık sigortası tarafından karşılanır. Almanya'ya giderken yanınızda E111 veya E128 formunu götürmelisiniz. Bu formlar doğrudan ev sağlık sigortası kurumunuzdan temin edilebilir. Her durumda, sağlık sigortası şirketinize acil bir durumda masrafların karşılanıp karşılanmayacağını ve hangi masrafların karşılanacağını sorun. Şüphe durumunda, olası bir dönüş nakli gibi daha kapsamlı hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmanıza olanak tanıyan bir uluslararası sağlık sigortası poliçesi yaptırmanız tavsiye edilir.

Bagaj kontrol listesi

En iyi şekilde hazırlandığınızdan emin olmak için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


Almanya'da toplum ve gündelik yaşam

Din

Bölge sakinlerinin çoğunluğu Hristiyanlığa mensuptur. Güney ve batıdaki nüfusun çoğu Katolik mezhebine mensuptur. Ülkenin kuzeyinde ve merkezinde İncil daha yaygındır. Almanya'da vatandaşların üçte biri mezhepsizdir.

Politika

Almanya parlamenter bir Federal Cumhuriyettir. Devlet başkanı Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'dir. Hükümet başkanı Federal Şansölye Angela Merkel'dir.

Dil ve iletişim

Resmi dil Almancadır, ancak Almanya'nın birçok bölgesinde hala lehçeler konuşulmaktadır. Bazı bölgesel ve azınlık dilleri resmi dil olarak kullanılabilmektedir. Düşük Almanca bölgesel bir dil olarak tanınırken, Danca, Frizce, Sorbça ve Romanların Romancası azınlık dilleri olarak kabul edilmektedir.

Toplu taşıma

Tüm büyük şehirler demiryolu ağı ile birbirine bağlıdır. Bir şehirden diğerine hızlı tren ICE ile ya da biraz daha yavaş ama daha ucuz bölgesel trenlerle gidebilirsiniz. Tüm biletleri bilet gişesinden veya Deutsche Bahn web sitesi üzerinden online olarak satın alabilirsiniz. 2012 yılından bu yana Almanya'da uzun mesafe otobüslerine izin verilmektedir; bu da Almanya içinde daha uzun mesafeler kat etmek için otobüsleri kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Şehir içinde tramvaylar, otobüsler veya yeraltı trenleri de sizi gideceğiniz yere hızlı bir şekilde ulaştıracaktır. Şehir ne kadar büyükse, o kadar fazla ulaşım seçeneğiniz vardır. Aslında Uber gibi uygulamalar Yolcu Taşımacılığı Yasasını ihlal ettiği için Almanya'da yasaklanmıştır. Buna göre sürücüler, diğer hususların yanı sıra, bulundukları şehrin sokaklarını iyi bildiklerini kanıtlamak zorundadır. Berlin bir istisna; burada Uber uygulamasını kullanabilirsiniz. Dikkat: Her bir şehirdeki düzenlemeler farklılık gösterebilir. Bazı şehirlerde satın aldıktan sonra en fazla iki saat geçerli olan sezonluk biletleriniz varken (örneğin Frankfurt), biletinizi önce trendeki bilet makinesinde onaylatmanız gereken başka şehirler de vardır (örneğin Düsseldorf). Şehrinizdeki düzenlemelerin neler olduğunu önceden öğrenin.


Almanya'da Kültür ve Tarih

Tarih

İlk izler yaklaşık 130.000 yıl önce Neandertaller tarafından bırakılmış, daha sonra Homo sapiens Afrika'dan göç etmiştir. Diğer yazılı kayıtlar, Almanya'nın MÖ 1000 yıllarında Cermen ve Kelt halkları tarafından iskân edildiğini göstermektedir. Yaklaşık MÖ 50'den 5. yüzyıla kadar Almanya'nın bazı bölgeleri Roma İmparatorluğu'na aitti. Son olarak, Frank kralı Şarlman MS 800 yılında Roma İmparatorluğu İmparatoru olarak taç giymiştir.

Habsburgların 13. yüzyıldaki hükümdarlığıyla birlikte Almanya sadece tek tek küçük ülkelerden oluşuyordu. Bunu 16. yüzyılda inanç bölünmesi takip etti. Martin Luther 95 tezini Wittenberg'de yayınladı. Otuz Yıl Savaşları (1618-1648) Katolik, Lutherci ve Reformcu itirafların eşitlenmesiyle sona ermiştir.

Büyük Frederick 1740-1786 yılları arasında hüküm sürdü ve Prusya büyük bir Avrupa gücü haline geldi. 1871 yılında Prusya Kralı I. Wilhelm İmparator olarak taç giydi. Avusturya'nın devrilmesiyle birlikte birleşik bir Alman ulusu ortaya çıktı. Wilhelm Alman İmparatorluğu'nu Birinci Dünya Savaşı'na (1914-1918) sokmuştur. Savaşın sona ermesinden bir yıl sonra Versailles Barış Antlaşması imzalandı. Kayzer Wilhelm II tahttan çekildi ve Weimar Cumhuriyeti kuruldu.


1933 yılında Nasyonal Sosyalizm, Adolf Hitler'in Reich Şansölyesi olarak yükselmesiyle başladı. Hitler, 1939'da Polonya'ya saldırarak İkinci Dünya Savaşı'nı başlattı. Buna ek olarak, milyonlarca insan Holokost'un kurbanı oldu. 1945 yılında savaş, Almanya'nın Müttefikler tarafından işgal edilmesiyle sona erdi. Federal Almanya Cumhuriyeti daha sonra 1949 yılında kurulmuştur. Berlin Duvarı'nın 1961'de inşası Soğuk Savaş'ın başlangıcı oldu ve Almanya'yı Batı ve Doğu Almanya olarak ikiye böldü. Başkent Berlin de bir duvarla bölünmüştür. 1989 yılında Doğu Almanya'daki ayaklanmalar Duvar'ın yıkılmasına yol açtı. Bir yıl sonra Almanya yeniden birleşti.

Tatiller

Yeni Yıl Günü, dünyanın her yerinde olduğu gibi 1 Ocak'ta kutlanmaktadır.
Paskalya Pazarından önceki Cuma günü İsa Mesih'in çarmıha gerildiği Kutsal Cuma'dır.
Takip eden Pazar ve Pazartesi günleri İsa Mesih'in dirilişinin kutlandığı Paskalya Pazarı ve Paskalya Pazartesi günüdür.
Almanlar 1 Mayıs'ta İşçi Bayramı'nı kutlar.
Paskalya Pazarından sonraki 39. gün, İsa Mesih'in Tanrı'nın Oğlu olarak gökteki Babasına dönüşü olan Yükseliş Günüdür.
Paskalya Pazarından sonraki 49. gün Pentikost Pazarı ve ertesi gün de Pentikost Pazartesi günüdür. Kutsal Ruh'un gönderilişini kutlar.
Paskalya Pazarından sonraki 60. gün Corpus Christi'ye işaret eder. Bu günde İsa Mesih'in bedensel varlığı Rab'bin Sofrası ayininde kutlanır.
Alman Birlik Günü 3 Ekim tarihinde kutlanmaktadır.
İsa Mesih'in doğumu olan Noel, 24, 25 ve 26 Aralık tarihlerinde kutlanmaktadır.

Essen

Die Deutsche Küche ist sehr abwechslungsreich und je nach Region unterschiedlich. Aufgrund den kalten Wintermonaten ist das deutsche Essen eher etwas deftig und schwer. Die warme Hauptmahlzeit wird gewöhnlich um die Mittagszeit eingenommen. Das Abendessen besteht in der Regel aus belegten Brotscheiben mit Wurst oder Käse. Zum Frühstück gibt es gewöhnlich auch Brot, Brötchen oder Toast mit Marmelade, Honig, Käse oder Wurst. Des Weiteren ist auch Müsli mit Milch, Joghurt und Obst sehr beliebt.

Deutschland ist bekannt für seine Vielzahl an Brotsorten. Vom dunklen Misch- oder Vollkornbrot über Laugengebäck bis zum Weißbrot ist für jeden Geschmack etwas dabei. Weiterhin beliebt bei den Deutschen sind besonders Kartoffelgerichte bzw. dienen Kartoffeln zur Beilage bei vielen Speisen.

Unter den Wurst- und Fleischwaren ist vor allem Schweine- und Rindfleisch sowie Geflügel in Deutschland populär. Besonders die Bratwurst gibt es in vielen Variationen. Zudem ist Fisch ebenfalls sehr beliebt und speziell in Norddeutschland verbreitet. Unter den Getränken wird Bier in ganz Deutschland getrunken. Hierbei sind die Biersorten, je nach Region, sehr unterschiedlich. Am weitesten verbreitet ist das Pilz. In Süddeutschland gibt es überwiegend Helles und Weißbier. Das Altbier wird besonders am Niederrhein gern getrunken.

Almanya'daki Festivaller

Musikmesse Festivali: (Nisan) Frankfurt Musikmesse, uluslararası müzik endüstrisi için büyük önem taşımaktadır. Fuarın yanı sıra, şehrin dört bir yanına yayılan ve çeşitli konserler sunan bir festival de düzenlenmektedir.

Osthafenfestival: (Temmuz) Her yıl Temmuz ayında Frankfurt'un Osthafen bölgesinde büyük bir sanat, kültür ve müzik festivali düzenlenmektedir. Çok sayıda farklı sanatçının yer aldığı 5 canlı sahne bulunmaktadır. Bununla ilgili en iyi şey: tüm festival ücretsiz!

Sommerwerft: (Temmuz - Ağustos) Sommerwerft, farklı sanatçıların yer aldığı uluslararası bir tiyatro festivalidir. Çok çeşitli tiyatro, dans, müzik, performans ve şiirler sunuyor ve hepsi ücretsiz!

Mainfest: (Ağustos) Mainfest, Frankfurt'ta bugüne kadar düzenlenen en eski halk festivallerinden biridir. Bu etkinlik tamamen Main'in bir yaşam hattı olarak kutlanmasıyla ilgilidir. Ana Merkezin hemen yanındaki geniş yazlık bahçede gerçekleşir. Bu etkinliğin en önemli özelliği havai fişek gösterisidir.

Museumsuferfest: (Ağustos) Ağustos ayının her son hafta sonu Frankfurt, Avrupa'nın en büyük sanat ve kültür festivallerinden biri olan Museumsuferfest'e ev sahipliği yapmaktadır. Main Nehri kıyısındaki birçok müze gece geç saatlere kadar açıktır ve ayrıca çok sayıda canlı müzik sahnesi de bulunmaktadır.

Braukunst Live: (Şubat) Bira uzmanları, biracılar ve bira severler Münih'teki bira fuarını kesinlikle kaçırmamalı! Burada çok çeşitli Alman ve uluslararası biraların tadına bakabilirsiniz. Bira fuarı, özellikle yeni bira üreticilerine yeniliklerini ve spesiyalitelerini sunabilecekleri bir platform sunuyor.

Parkta Yaz Festivali: (Ağustos) Olimpik Parkta Yaz Festivalinde herkes için bir şeyler var: gezintiler, tezgahlar, gurme şeritleri, plaj barı ve wakeboard'un yanı sıra Olimpik Gölde ücretsiz konserler 20 gün boyunca ziyaretçilere sunuluyor. Dönme dolap, parkın ve Kuzey Münih'in muhteşem manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz en önemli yerdir.

Oktoberfest: (Eylül - Ekim) Dünyanın en büyük halk festivali 1810 yılından bu yana Theresienwiese'de düzenlenmektedir. Her yıl çoğu yurtdışından olmak üzere 6 milyondan fazla kişi bira içmek için Münih'e gelmektedir. Wiesn ziyaretçilerinin çoğu geleneksel Dirndl veya Lederhosen kıyafetleri giymekte ve çadırlarda geleneksel bando müziği çalınmaktadır.

Christkindlmarkt: (Kasım-Aralık) Noel sezonunu tatlandırmak için Marienplatz'daki Christkindlmarkt'a mutlaka bir gezi yapmalısınız! Burada çeşitli serenatlar bulacaksınız. İkramlar, lezzetli ikramlardan sıcak şaraba ve köri sucuğuna kadar çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca uygun Noel müzikleri içeren birkaç canlı konser de vardır.

FC-Bayern-München: (Günlük) Tüm futbolseverler için Bayern Münih stadyumunu ziyaret etmek mutlak bir zorunluluktur. Şanslıysanız, konaklamanız sırasında stadyumda bir maç bile olacaktır. O zaman bu kulübün tüm futbol yıldızlarını gerçek hayatta görme şansına sahip olacaksınız!


Almanya hakkında bilinmesi gerekenler

Turist hataları

Toplu taşıma istasyonlarında ve meydanlarda, yürüyen merdivenlerde kural soldan yürümek, sağda durmaktır. Ancak birçok Alman bile bunu yanlış yapıyor. Süpermarketler ve mağazalar Pazar günleri ve resmi tatillerde kapalıdır, bu nedenle alışverişinizi buna göre planlamalısınız.

İpuçları + Püf Noktaları

Kredi kartı ile ödeme Almanya'da diğer ülkelerdeki kadar yaygın değildir. Fırında veya daha küçük dükkanlarda, genellikle EC kartı ile ödeme bile yapamazsınız. Bu yüzden yanınızda her zaman biraz nakit bulundurmanızda fayda var. Almanya'da şişeler için depozito alınmaktadır. Bu nedenle, boşlarınızı öylece atmamalı, teslim etmeli ve paranızı geri almalısınız. Almanya'da bahşiş vermek zorunlu değildir. Bununla birlikte, hizmetten memnun kaldıysanız, %5-10 oranında bahşiş vermelisiniz.

Videos

"Almanya'da Yapılmaması Gerekenler"

Bir yabancı, tipik turist hatalarını, Alman özelliklerini anlatıyor ve yararlı bilgiler ve gezi ipuçları veriyor:

Almanya'nın 4 şehri için seyahat ipuçları

Almanya'daki manzaralar eşsizdir, ancak şehirler de hayranlık uyandıran bir mimariye sahiptir. Aşağıdaki videoda nereleri mutlaka ziyaret etmeniz gerektiğini anlatıyoruz: