İtalya Seyahat Rehberi

İtalya'yı özel kılan şeyleri keşfedin.

İtalya'yı keşfedin »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

İtalya için Sprachcaffe seyahat rehberi

İtalya her zaman Almanlar için en popüler tatil yerlerinden biri olmuştur. Neden? Güneşli hava, güzel manzara, canlı sakinler ve mükemmel yemekler kendileri için konuşur. Pizza, makarna ve dondurmanın anavatanında, İtalyan mutfağının geniş yelpazesini mutlaka denemelisiniz.

Sprachcaffe gezi rehberimiz sizi İtalyan macerasına mükemmel bir şekilde hazırlıyor!

İtalya - Tarihi bir vurgu

Roma'daki Kolezyum ve Pisa Kulesi gibi sayısız tarihi yapının yanı sıra Michelangelo ve Da Vinci gibi büyük sanatçıların eserleri de sizleri bekliyor! İtalya tarihin canlı olduğu bir ülkedir. Her yerde geçmiş zamanların ve imparatorlukların kanıtlarını bulacaksınız.

Güneyde, kuzeyde veya ortada: İtalya'nın her bölgesinin kendine has özellikleri vardır ve sunacakları çok şey vardır. Calabria'nın güneşinde bir plaj tatili mi yoksa Rönesans'ın kalesi Floransa'da kültürel bir tatil mi istediğinize siz karar verin!

İtalya hakkında gerçekler

✓ Başkent: Roma

✓ Hükümet biçimi: parlamenter cumhuriyet

✓ Nüfus: 60.501,718

✓ Acil doktor: 118

✓ Ülke kodu: +39


İtalya hakkında genel bilgiler

Coğrafya

İtalyan yarımadasının çoğu Akdeniz ile çevrilidir. Ülke kuzeyde İsviçre, kuzeybatıda Fransa ve kuzeydoğuda Avusturya, Slovenya ve Hırvatistan ile komşudur. İtalya'nın Avrupa haritasında tanımlanması kolaydır çünkü şekli yukarıdan bakıldığında bir çizmeyi andırır. İtalya ayrıca en iyi bilinenleri Sicilya ve Sardunya olan bir dizi Akdeniz adasını da içerir.

Saat farkı

İtalya ve Türkiye arasındaki saat farkı -1 dir.

İklim ve seyahat zamanları

İtalya, sıcak yazları nedeniyle popüler bir turizm merkezidir.
Özellikle İtalya'nın güneyinde ve İtalyan adalarında neredeyse tüm yıl boyunca ılık, Akdeniz iklimi hakimdir. Sonbahar geç gelir, kışlar ılık geçer ve gündüz sıcaklıkları 10 ile 15°C arasında değişir. Yaz aylarında ise hava çok sıcak olur ve sıcaklıklar genellikle 40 °C'yi aşar. Sonuç olarak, yaz aylarında güneyde kuraklık dönemleri meydana gelebilir. Orta İtalya, Akdeniz'in etkisi nedeniyle daha ılıman kışlara ve kuru, ılık ve sıcak yazlara sahiptir.
Kuzey İtalya'da, Akdeniz'in etkisi sınırlıdır. Kışın, Po Vadisi çevresinde hafif don ve ara sıra kar bile olabilir. Kasım ayından Ocak ayına kadar bu bölgede hava genellikle çok sislidir. İtalya'nın geri kalanı gibi, yazlar da yüksek nemli, uzun ve sıcaktır. İtalya aynı zamanda en aktif volkanlara sahip Avrupa ülkesidir. Bunlardan 3323 metre yüksekliğindeki Etna ve 926 metre yüksekliğindeki Stromboli en iyi bilinenleridir.


İtalya seyahat düzenlemeleri

Seyahat düzenlemeleri

AB üye ülkelerinin vatandaşlarının İtalya'ya girmek için yalnızca geçerli bir pasaport veya kimlik kartına ihtiyaçları vardır.

Diğer milletlerin vatandaşlarının İtalya'da kalmak için vizeye ihtiyaçları olabilir. Daha fazla bilgi ve vize şartlarını İtalyan büyükelçiliğinden alabilirsiniz. İşlem süresi bazen uzun olabileceğinden erken başvurmanızı öneririz.

Para birimi

2002'de euro, İtalya'da yasal ödeme aracı olarak İtalyan lirasının yerini aldı. İtalyan euro madeni paraları sanattan büyük ölçüde esinlenmiştir. Örneğin, 1 euroluk madeni paranın tersi Leonardo da Vinci'nin Vitruvius Adamını ve 10 sentlik madeni para Botticelli'nin Venüs'ün Doğuşunu göstermektedir. Öte yandan, 2 euro'luk madeni paranın üzerinde yazar Dante Alighieri'nin Raphael tarafından yapılmış bir portresini görebilirsiniz. Dante Alighieri, İtalyan edebiyatının en ünlü şairlerinden biri olarak kabul edilir ve bugün hala İtalyan okullarında ve üniversitelerinde okunmaktadır.

Sağlık hizmeti

İtalya çok iyi bir sağlık sistemine sahiptir ve yeterli tıbbi tesis ve ilaç tedariki sunmaktadır.

Hastalık durumunda yapılan masraflar genellikle yasal sağlık sigortası tarafından karşılanır. Her halükarda, sağlık sigortanıza, acil bir durumda hangi masrafların karşılanıp karşılanacağını sorun. Şüpheniz varsa, olası dönüş taşımacılığı gibi daha kapsamlı hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmanızı sağlayan uluslararası sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir. Lütfen ayrıca Federal Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde İtalya için tıbbi bilgileri de not edin.

Seyahat Bagajı Kontrol Listesi

Mükemmel bir şekilde hazırlanmanız için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


İtalya'da toplum ve günlük yaşam

Din

İtalya çok güçlü bir Katolik ülkedir. 2000 yılında, ülkede 252 görevdeki piskopos ile 227 piskoposluk vardı. 2008'de İtalya nüfusunun yüzde 85'i Katolik olduğunu söyledi.

Politika

İtalya, 1946'dan beri parlamenter bir cumhuriyettir. Devletin başı Cumhurbaşkanıdır. Sergio Mattarella, Şubat 2015'ten bu yana görevde ve İtalya Cumhuriyeti'nin on ikinci Cumhurbaşkanı. Aralık 2016'dan beri Başbakan Demokrat Parti (Partito Demokrato) üyesi olan Paolo Gentiloni Silveri'dir.

Ulusal dil ve iletişim

Resmi dilin yanı sıra Güney Tirol'de İtalyanca, Almanca ve Ladin'in yanı sıra Aosta Vadisi'nde Fransızca konuşulmaktadır. Prensip olarak, İtalya'da birçoğu aktif olarak konuşulan birçok lehçe vardır. Burada, genellikle kuzey İtalyan lehçeleri arasında bir ayrım yapılır; B. Lombard ve Venedik; Toskana lehçeleri; orta İtalyanca (Roma lehçesi) ve güney İtalyan lehçeleri (örneğin Sicilya). Okullarda öğretilen konuşulan İtalyanca, Toskana lehçesinden evrimleşmiştir. Bu yüzden birçok kişi Toskana'nın İtalyanca öğrenmek için seyahat etmek için iyi bir yer olduğunu söylüyor.

Toplu taşıma

İtalya'da neredeyse her yere otobüsle ulaşabilirsiniz. Genellikle trenden daha ucuzdur. Farklı destinasyonlar için farklı otobüsler bulunmaktadır: Şehir içi otobüsler, bölgesel otobüsler ve ulusal otobüslere binebilirsiniz. Şehre bağlı olarak, biletler bazen otobüste bazen de tütüncülerde veya tren istasyonlarında satılmaktadır. Alternatif olarak, trene de binebilirsiniz. Çoğu tren Trenitalia'ya aittir. Onlarla veya diğer bölgesel trenlerle, bir yerden bir yere nispeten ucuza seyahat edebilirsiniz. Tren ağı iyi gelişmiştir, hatta tren ve feribotla birlikte Sicilya'ya seyahat edebilirsiniz. Hemen hemen her büyük şehre trenle ulaşılabilir.
Almanya'da olduğu gibi, biletleri gişeden, internetten veya tren istasyonundaki bilet makinelerinden satın alabilirsiniz.
ICE'nin muadili ve dolayısıyla en hızlı ulaşım aracı, Frecciarossa olarak da bilinen Eurostar Italia'dır.


İtalya Kültürü ve Tarihi

Tarih

İtalya'nın tarihi tüm Avrupa'yı şekillendirdi ve değiştirdi.
İtalya'nın ilk sakinleri, MÖ 8. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar orada yaşayan Etrüsklerdi. M.Ö. yarımadayı doldurdu. Güney sahilinde Etrüsk ve Yunan kültürlerinin ilk kolonilerinin izlerine rastlandı.
Yaklaşık MÖ 500 ilk Roma cumhuriyeti kuruldu. Ortaya çıkan Roma İmparatorluğu daha sonra İspanya ve İngiltere'den Kuzey Afrika ve Orta Doğu'ya yayıldı. Antik Roma, diğer şeylerin yanı sıra, günümüz Avrupa, Türkiye ve Kuzey Afrika arasındaki mal alışverişini kolaylaştıran ve mümkün kılan, büyüyen şehirleri birbirine bağlayan yoğun yol ağı ile karakterize edildi. Bu arada, "Bütün yollar Roma'ya çıkar" sözü de bu dönemden geliyor, çünkü Roma İmparatorluğu'nun merkezi Roma şehri olarak kaldı.
İmparator Büyük Konstantin'in imparatorluğun başkentini bugünün İstanbul'u olan Konstantinopolis'e taşıması 313 yılına kadar değildi. MS 500 yılı civarında, Gotlar ve Lombardlar Roma İmparatorluğunu işgal etti ve ülke daha sonra bir dizi egemenliğe bölündü. 12. yüzyılda, İtalya işgalci halklar tarafından işgal edildi ve kuzey İtalya'nın şehirleri arasında rekabet ortaya çıktı. 15-16'da Rönesans sırasında 19. yüzyılda İtalya yeni bir altın çağını yaşadı. Özellikle, o zamanki Napoli Krallığı ve Milano, Floransa ve Venedik şehir devletleri kültürel ve ekonomik bir patlama yaşadı. Donatello, Botticelli, Leonardo da Vinci, Raffael, Michelangelo ve Titian gibi Rönesans'ın İtalyan sanatçıları bugün hala dünyaca ünlüdür. Zengin, Floransalı soylu aile de Medici, çağın sayısız sanatçısını destekledi. Giardino di Boboli gibi çok sayıda mimari yapı, Medici ailesine kadar uzanabilir. Basilica di San Lorenzo'nun restorasyonu da aile tarafından başlatıldı. Tüccar ailesinin ayrıca, Floransa'nın ünlü sanat müzesi olan Uffizi Galerisi'nin çekirdeğini oluşturan büyük bir sanat koleksiyonu da vardı.

Festivaller

Scoppio del Carro: (Paskalya) Floransa'da her yıl Paskalya Pazarında araba patlaması olur: Havai fişekli bir araba şehrin içinden iki beyaz öküz tarafından çekilir ve ardından katedralin önünde ateşlenir. Bu ritüel, Haçlılar zamanına kadar uzanır ve ziyaretçiler için gerçek bir mıknatıs haline gelmiştir.

Maggio Musicale Fiorentino: (Nisan - Mayıs) Opera ve konserleri sever misiniz? O zaman Floransa'daki yıllık opera festivali sizin için bir zorunluluktur! 1933'ten beri bu vesileyle çağdaş ve unutulmuş operalar sergileniyor. Maggio Musicale, İtalya'daki ilk müzik festivalidir ve çeşitli opera evlerinde ve tiyatrolarda gerçekleşir.

ART - Uluslararası El Sanatları Fuarı: (Nisan - Mayıs) Dokuz gün süren bahar el sanatları fuarında aksesuar, gümüş, altın ve moda takılar, mobilya, sağlık ve güzellik ürünleri gibi el yapımı ürünler ile yiyecek ve içecekler sergileniyor. 50'den fazla ülkeden katılımcı, zanaatkarlıklarını burada sergiliyor.

Kırmızı Soğan Festivali: (Temmuz - Ağustos) Dünyanın en iyi soğanları Ricadi belediyesine ait Capo Vaticano'da yetişir: Akdeniz mutfağının temelini oluştururlar ve dünya çapında popülerlik kazanırlar. Orada ve Tropea'da "Tropean Meyvelerinin Kraliçesi" her yıl geleneksel yemekler, sokak oyunları ve müzikle kutlanır.

Stockfish Festivali: (Ağustos) İtalya'daki en önemli mutfak festivallerinden biri Mammola'daki Stockfish Festivali'dir. Bu orta çağ köyünün sokaklarında her yıl morina balığı çok çeşitli yemeklerle hazırlanır ve kutlanır. Geleneksel danslar, müzik ve performanslar festivali tamamlıyor.

Festa della Rificolona: (Eylül) İtalyanlar, 7 Eylül'de Meryem Ana'nın doğumunu kutlarlar. Floransa'da insanlar kağıt fenerlerle şehirde geçit töreni yapıyor. Bu çok geleneksel bir festivaldir ve Rönesans'tan beri kutlanmaktadır.

Festival dei Popoli: (Kasım - Aralık) Uluslararası belgesel film festivali 1959 yılında öğrenciler tarafından Floransa'da kuruldu. Sekiz gün boyunca çeşitli uluslararası ve İtalyan belgeselleri gösterilecek.

Resmi tatil

İtalya'da, Roma Katolik bayramlarına (Noel, Paskalya, vb.) ek olarak aşağıdaki tatiller kutlanır: 6 Ocak'ta Befana çocuklara gelir. Aziz Nikolaos'un muadili olan İtalyan halk inanışından çocuklara hediyeler getiren küçük bir cadıdır.
25 Nisan'da İtalya'nın kurtuluş günü (Anniversario della Liberazione) kutlanır. Bu gün Benito Mussolini 1945'te tutuklandı.
Almanya'da olduğu gibi İşçi Bayramı (Festa del Lavoro) 1 Mayıs'ta kutlanıyor.
Cumhuriyet Bayramı (Festa della Repubblica) 2 Haziran'da kutlanır. 2 Haziran 1946'da İtalya'da yapılan referandumu anmak için resmi tatil olarak belirlendi. Referandumda İtalyanların çoğunluğu cumhuriyet lehinde oy kullandı.
15 Ağustos'ta Ferragosto (Meryem'in Göğe Yükselişi) kutlanır. Bu gün, İtalya'da özellikle önemlidir, çünkü birçok İtalyan tatillerini bu gün civarında planlar, çünkü 15 Ağustos, İtalyan yazının en sıcak günü olarak kabul edilir ve "yazın dönüm noktası" olarak kabul edilir.

Yemek kültürü

İtalyanların yemekleriyle gurur duydukları bir sır değil. Çünkü İtalya'da insanlar sadece yemek yemezler, her yemek kutlanır. İtalya'da Ristorante, Osteria ve Trattoria var. Kural olarak, Ristorante daha lüks olma eğilimindeyken, ikincisi daha basit olma eğilimindedir. İtalya'da hemen hemen her yerde insanlar akşamları çok geç yemek yer. Öğle ve akşam yemeği arasındaki bekleme süresini kısaltmak için bir barda arkadaşlarla aperitivo yapma imkanı vardır. Bu, bir bardak Prosecco veya bir Aperol Spritz sipariş ettiğiniz ve içecekle birlikte ücretsiz olarak sunulan birkaç meze yediğiniz anlamına gelir. Mezeler ne kadar sıradışı olursa, içecek o kadar pahalı olur. Daha sonra uygun bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. İtalya'da tam bir yemek, bir meze (meze), genellikle makarna veya çorba olan ilk yemek (primo), ikinci yemek (ikinci yemek), bir et veya balık yemeği ve son bir tatlıdan oluşur. Yemekten sonra hala bir kahve ve/veya sindirim (örneğin limoncello) için yer var. Ekmek ve su genellikle her öğüne dahildir ve "kapsam fiyatına" (coperto) dahildir. Yemekler bölgeye göre değişir. Örneğin, Toskana mutfağında crostini (örneğin ciğer pateli tost ekmeği) ve sebze ve ekmekli bir çorba olan ribollita ile geleneksel yemek fagiolini alla fiorentina (zeytinyağlı yeşil fasulye) bulunur. Ayrıca Toskana'nın başkenti Floransa, en az 500 gram ağırlığındaki kömürde kavrulmuş dana eti olan bistecca alla fiorentina ile tanınır.Baccalà (tuzlu morina balığı) Venedik'te bir uzmanlık alanıdır.
Güney İtalya'da zeytin, antipastinin ayrılmaz bir parçasıdır ve onsuz hiçbir İtalyan menüsü başlamaz. Özellikle güneyde nohut ve çeşitli fasulye türleri gibi bakliyatlı makarna yemekleri yaygındır.
Tabii ki taze balık, sahilde popüler bir ana yemektir. Kılıç balığı (pesce spada) ve ton balığı (tonno) gibi daha büyük balıklar çeşitli şekillerde lezzetli bir şekilde ızgarada veya tavada kızartılır.


İtalya hakkında kullanışlı bilgiler

Turist Hataları

İtalya'yı yurt dışından ararsanız, Almanya'nın aksine, ilgili alan kodunun "0"ını da çevirmeniz gerekir. Örnek: 0039-055 telefon numarası. Tüm büyük şehirlerde olduğu gibi Floransa veya Roma gibi büyük İtalyan şehirlerinde de çantanıza özen göstermelisiniz. Yankesiciler genellikle turistik mekanlarda veya toplu taşıma araçlarında bulunur. Almanya'dan farklı olarak, kahvenizi veya dondurmanızı ödemeden sonra almak her yerde yaygın değildir. Bazı kafelerde ve dondurmacılarda, önce ödeme yapıp, sonra makbuzunuzla (scontrino) tezgaha gidip kruvasan veya panini sipariş etmeniz normaldir.

İpuçları + Püf Noktaları

Restoranda zaten coperto ödediğiniz için, bahşiş eklemek alışılmadık bir durumdur. Ancak, hizmeti özellikle beğendiğiniz için bunu yapmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Ancak, İtalya'da bahşişin faturaya dahil edilmesinin geleneksel olmadığını unutmamalısınız. Bahşiş bırakmak istiyorsanız, önce paranın tamamının ödenmesini sağlayın ve ayrılırken bahşişi masaya bırakın. Taksi şoförünüz, rehberiniz veya hamalınız için de küçük bir bahşiş bırakabilirsiniz.

Kleines Wörterbuch

Türkçe Italienisch
Merhaba! Ciao!
İyi günler! Buongiorno!
İyi akşamlar! Buonasera
Hoşgeldin! Benvenuto/Benvenuta
Nasılsın? Come stai?
İyiyim, teşekkürler! Bene, grazie
Ya sen? E tu?
(Çok) teşekkürler! (Mille) Grazie
Rica ederim! Prego
İyi geceler! Buona notte
Görüşürüz! A più tardi
Bye bye! Ciao!
Yolumu kaybettim Mi sono perso/persa
Yardımcı olabilir miyim?? Posso aiutarle?
Bana yardım edebilir misin?? Puo aiutarmi?
Tuvalet/eczane nerede? Dov'è il bagno/ la farmacia?
(İngilizce) biliyor musunuz? Parla (inglese)?
Benim adım... Mi chiamo...

Etkileyici Floransa