Przewodnik turystyczny po Meksyku

Warunki klimatyczne w Meksyku są zróżnicowane z racji położenia kraju w kilku strefach klimatycznych.  Północne obszary, czyli Wyżynę Meksykańską, Sierra Madre Wschodnie i Półwysep Kalifornijski charakteryzuje suchy klimat z niewielkimi opadami deszczu, natomiast na południu kraju panują warunki typowe dla obszarów okołorównikowych. Kordyliera Wulkaniczna, Jukatan to klimat podrównikowy wilgotny, a w Chiapas wybitnie wilgotny. W górach warunki zmieniają się wraz z wysokością nad poziomem morza i na tym samym obszarze występują warunki typowe dla zupełnie odmiennych sfer klimatycznych. Najwyższe szczyty mają ponad 4 tys. m n.p.m., w Meksyku są też wulkany, najwyższy stożek wulkaniczny ma ponad 5 tys. m. n.p.m. Niezależnie od pory roku, możemy spodziewać się wysokich temperatur. Na turystów czeka w Meksyku wiele zabytków światowej klasy, umieszczonych na liście UNESCO. Są wśród nich i pomniki przyrody i kompleksy budowli z czasów prekolumbijskich, a także z czasów pierwszych europejskich osadników i konkwistadorów. Prekolumbijskie miasta i zespoły pałacowe znajdują się na rozległych obszarach, najsłynniejsze to: Teotihuacán, Park Narodowy Palenque, Xochimilco, Chichén-Itzá, El Tajin, Uxmal, miasto Majów Calakmul, Campeche. Oprócz tych interesujących niewątpliwie zabytków funkcjonują także rezerwaty i parki przyrody, np. Rezerwat biosfery Sian Ka'an, rezerwat pływaczy szarych 'El Vizcaino', obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej. Turystów przyciągają także zespół zabytkowy znajdujący się w Oaxaca i strefa archeologiczna w Monte Albán oraz w Paquimé, Casas Grandes. Wielbicielom ciekawostek specyficznych dla danego kraju polecamy odwiedzić w stanie Jalisco plantacje agawy i tradycyjną wytwórnię tequili, a w miejscowości  Puebla przekonać się jak wyglądała dawna zabudowa albo też kopalnia srebra w Guanajuato. Jedno jest pewne, atrakcji z pewnością nie zabraknie nikomu. Współczesny Meksyk to kraj bazujący na dziedzictwie wielu kultur. Mieszkańcy to przeważnie metysi, druga grupa to indianie a potomkowie Europejczyków stanowią mniejszość.  Największe miasta kraju to stolica Meksyk oraz kolejno wg liczby mieszkańców: Guadalajara, Monterrey, Puebla-Tlaxcala, Toluca, Tijuana, Leon, Juarez, La Laguna, San Luis Potosi, Santiago de Queretaro, Merida, Mexicali, Aguascalientes, Tampico, Culiacan, Cuernavaca, Acapulco, Chihuahua, Morelia, Saltillo, Veracruz, Villahermosa, Playa del Carmen, Hermosillo, Reynosa-Río Bravo i Cancun. Meksyk jest tętniącą życiem metropolią z licznymi placami, zabytkami, parkami i muzeami. Wzdłuż wybrzeża leżą natomiast liczne kurorty i miejscowości typowo wypoczynkowe.

Wymagane dokumenty / wiza

Turyści, którzy nie planują w Meksyku pobytu dłuższego niż 90 dni nie potrzebują wizy. Każdy inny niż turystyczny cel przyjazdu do tego kraju powoduje konieczność uzyskania odpowiedniej wizy. Dokument uprawniający do wjazdu na teren Meksyku to paszport, przy czym nie ma minimalnej daty jego ważności. Na granicy wypełnia się deklarację wjazdową, którą podstęplują urzędnicy migracyjni

Życie w Meksyku

Gość jest dla Meksykanina bardzo ważną osobą, nie wolno mu zaprzeczać, trzeba traktować go z szacunkiem i uprzejmością, ale też od gości wymaga się przestrzegania pewnych niepisanych zasad, by atmosfera spotkania pozostała miła i sympatyczna. Taką regułą jest, że nie krytykuje się otwarcie w żaden sposób Meksyku, ani Meksykanów. Nawet z pozoru nie winne uwagi mogą popsuć gospodarzom humor. Dominujący język to oczywiście hiszpański, po angielsku można się porozumieć w większych miejscowościach turystycznych. W lokalach gastronomicznych i usługowych, w sklepach, na stacjach benzynowych dobrze widziane jest zostawianie napiwków w wysokości 10% rachunku. W meksykańskich miastach istnieje wiele okazji do spróbowania lokalnej kuchni wprost na ulicy, ponieważ jest tam zwyczaj ustawiania straganów, restauracji i swoistych przenośnych, obwoźnych 'garkuchni' pod gołym niebem. Europejczykowi jednak nie polecamy korzystania z tego typu atrakcji, nasza flora bakteryjna jest zupełnie inna i zetknięcie z nie przegotowaną wodą, nie umytymi owocami, surowymi produktami grozić może problemami żołądkowymi. Meksykańska kuchnia jest bardzo różnorodna i wbrew obiegowej opinii nie zawsze ostra. Potrawy pikantne, mocno przyprawione, to domena południowych regionów - Oaxaca, Tobasco i Chiapas i Półwyspu Jukatan, a im dalej na północ, tym kuchnia staje się łagodniejsza. Popularne produkty to fasola, ziemniaki, kukurydza, chili, drób, ryby, pomidory. Przy dobrym jedzeniu można biesiadować, śpiewać i cieszyć się życiem, jak to mają w zwyczaju Meksykanie. Fiesty na cześć patronów miast, świąt religijnych, karnawału to imprezy hucznie obchodzone, gwarne i kolorowe, nieodłącznie związane z muzyką, tańcami i smacznym jedzeniem. Ważne święto ku czci Matki Boskiej z Gwadelupe obchodzi się 12 grudnia, pozostałe uroczystości religijne w takich samych terminach jak w Polsce.

Jak dotrzeć do Meksyku?

Do Meksyku z Polski niestety trzeba podróżować z przesiadkami. Najpopularniejsza jest trasa Polska - Berlin - USA - Meksyk. Połączenia z Meksykiem  oferuje wiele europejskich miast, np. Bruksela. Z Europy można też lecieć do Kanady a stamtąd do miasta Cancun w Meksyku. Na trasie Europa - Meksyk kursują również statki wycieczkowe.