Co robić w Kalabrii – wydarzenia, w których można wziąć udział w czasie kursu włoskiego


Odkryj Kalabrię, jej kulturę, tradycje i kuchnię. Co roku, od wiosny do lata, odbywa się seria wydarzeń, w ramach których spotykają się historia, kuchnia, sztuka lokalne zwyczaje i folklor, tworząc sugestywną atmosferę tej prostej, ale fascynującej krainy.
KWIECIEŃ Jeśli będziesz na wakacjach w Kalabrii podczas Tygodnia Wielkanocnego, nie możesz przegapić najbardziej znanych zwyczajów i tradycji związanych z obchodami Wielkiejnocy. W Kalabrii, podobnie jak w całych Włoszech, obrzędy wielkanocne są głęboko przeżywane i tłumnie uczęszczane. Oto jedna z najbardziej popularnych tradycji:

Rytuał "vattienti"

Il rito dei vattienti lub flagellanti jest typowy dla małego miasteczka Nocera Terinese. Rytuał odbywa się od piątku do Wielkiej Soboty, kiedy figura Matki Boskiej Bolesnej jest przewożona ulicami wioski. Procesja vattienti ubranych na czarno biczuje się do krwi po odkrytych nogach. Ceremonia ta jest naprawdę wzruszająca i sugestywna, dlatego przyciąga wiernych i turystów przybywających z całego świata. Uczestnicy tego rytuału decydują się na to, ponieważ chcą przebłagać za swoje winy, poprosić o coś dla siebie lub dla innych, lub zamierzają złożyć taką ofiarę, aby uzyskać łaskę Matki Boskiej. CZERWIEC  

L'infiorata


Czerwiec w Kalabrii jest obsypany płatkami kwiatów i ich zapachem. W wielu włoskich miastach odbywają się święta kwiatów. Kwiaty układane są w dywany kwiatowe ciągnące się przez całe ulice i od wsi do wsi.W przeważającej części tematy tych przedstawień są religijne, związane z katolickim świętem Bożego Ciała. Tradycja dekoracji kwiatowych narodziła się w Rzymie w pierwszej połowie XVII wieku, ale dziś jest szeroko rozpowszechniona w całym kraju.W Kalabrii wśród najbardziej znanych jest infiorata w Potenzoni, małym miasteczku w pobliżu Tropei, gdzie wszyscy mieszkańcy układają kwiatowe dywany o wielkiej wartości artystycznej, przedstawiające sceny z Pisma Świętego. Zwyczaj ten co roku przyciąga tysiące odwiedzających.
LIPIEC  

Mistrzostwa Świata w kitesurfingu

Gizzeria to małe miasteczko, które dzięki silnym  wiatrom stało się gospodarzem mistrzostw świata w kitesurfingu. To zapierające dech w piersiach i zabawne show z akrobacjami na wodzie i spotowcami z całego świata.   

Magna Graecia Film Festival

W lipcu w samym sercu Wielkiej Grecji, która wyznaczała obszar kolonizacji i języka greckiego, w pięknym porcie Catanzaro odbywa się Festiwal Filmowy Magna Grecia. Festiwal pokazuje filmy młodych włoskich autorów. Nagrodą jest udział w festiwalu w Annecy we Francji. W czasie trwania festiwalu odbywają się projekcje, debaty, koncerty na żywo, prezentacje książek i inne wydarzenia. Co roku impreza gości słynnego aktora lub reżysera: w tym roku  gościem honorowym będzie Oliver Stone.  

Święto czerwonej cebuli i ryb oceanicznych

W lipcu w Tropei odbywa się słynny festiwal czerwonej cebuli i ryb oceanicznych. Świętuje on tradycyjną lokalną kuchnię opartą na tłustych rybach morskich i lokalnej odmianie czerwonej cebuli pochądzącej właśnie z Tropei. Festiwal przyciąga ogromną liczbę odwiedzających, którzy podczas imprezy mogą skosztować licznych dań na bazie regionalnych składników, przygotowanych metodami rzemieślniczymi według dawnych tradycyjnych receptur.  

Armonie della Magna Grecia

Również w w magicznej i relaksującej atmosferze Tropei  odbywa się festiwal muzyki klasycznej Harmonia Wielkiej Grecji z plejadą uznanych na całym świecie artystów, którzy są punktem odniesienia w muzyce kameralnej. Wydarzenia muzyczne rozpoczynają się w lipcu i kończą pod koniec sierpnia.SIERPIEŃ  

Festiwal Konfrontacje Kultur

Przez dwa dni w sierpniu Tropea, perła Morza Śródziemnego, staje się światową stolicą folkloru. Program festiwalu przewiduje występy grup z każdego zakątka świata: Nowej Zelandii, Peru, Kolumbii, Gruzji, Panamy i Chile. Kolorowe stroje ludowe, zespoły ludowe, parady i tańce ludowe podziwnaie są zarówno przez turystów jak i miejscowych. Festiwal odbywa się w historycznym centrum i na górującym nad miastem klifem z kościołem Santa Maria dell'Isola. W czasie festiwalu można też wziąć udział w licznych degustacjach lokalnych produktów.  

Lato Tropei

Estate Tropeana, z grubsza tłumaczone jako Lato Tropei to zbiorcza nazwa serii wydarzeń, które odbywają się tutaj w sierpniu tj. występy folklorystyczne, wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii, a także inne formy rozrywki. Można wtedy też kupić sobie pamiątkę na rynku z rękodziełem.

Święto kiełbasy ze Spilingi

‘Nduja, typowa miękka kiełbasa kalabryjska o pikantnym smaku, jest znana na całym świecie. Spilinga, miasteczko, w którym jest produkowane, co roku organizuje słynne święto ‘ndui - wydarzenie gastronomiczne, folklorystyczne i kulturalne, które stało się imprezą dla turystów. Stoiska ustawione na głównej ulicy oferują dania przygotowane z ‘ndują: spaghetti, dania warzywne, bruschetty, klopsiki, kanapki i inne domowe dania. W ciągu dnia odbywa się wiele zajęć związanych z gastronomią, folklorem i tradycjami. Wieczór kończy się degustacją ‘ndui i tańczeniem tarantelli - typowego lokalnego tańca.

Inne wydarzenia


W sierpniu w Kalabrii odbywa się szereg festiwali, takich jak festiwal lodów tartuffo w Pizzo, festiwal ryb w Parghelii i wiele innych. Organizowane są tez liczne imprezy religijne, które przyciągają wielu pielgrzymów i turystów.
WRZESIEŃ

Festiwal papryczek z Diamante


Nie ma Kalabrii bez ostrych papryczek peperoncino!We wrześniu w mieście Diamante obchodzony jest słynny festiwa papryczek peperoncino. Festyn ten celebruje papryczki chili we wszystkich ich wariantach. Nie jest to tylko wydarzenie gastronomiczne z degustacjami produktów lokalnych, ale także ważne święto z kulturowego punktu widzenia - z wystawami malarstwa i fotografii, filmami i występami artystów ulicznych i kabaretów. Szczególnie interesujący jest finał mistrzostw w jedzeniu papryczek, gdzie zawodnicy muszą w ciągu pół godziny zjeść jak najwięcej papryczek, podawanych tylko chlebem i oliwą.

Tropea Blues Festival

Festiwal bluesa w Tropei to wydarzenie muzyczne, które odbywa się we wrześniu. Zespoły bluesowe, zaczynające karierę i te już znane, występują na ulicach starówki.  

Festiwal Czekolady w Cosenzy

Festiwal Czekolady odbywa się co roku w centrum Cosenzy. Klasyczne desery czekoladowe łączone są z typowymi smakami kuchni kalabryjskiej. Oprócz klasycznych przysmaków można również spróbować czekolady z dodatkiem bergamotki, cedratu, fig, a nawet papryczki. W czasie tej żarłocznej imprezy mistrzowie czekolady prezentją wyłącznie produkty rzemieślnicze: pralinki z białej, czarnej, mlecznej czekolady, naleśniki, kluski i czekoladowe pierożki, a także napoje na bazie kakao. Idealne wydarzenie, aby twoje wakacje w Kalabrii pozostały wyłącznie słodkim wspomnieniem!