Festiwale w Pekinie, które warto zobaczyć!

Pekin, stolica Chin to drugie miasto na świecie. Pekin jest też kulturalną stolicą zróżnorodnymi festiwalami. Oto niektóre z najlepszych wydarzeń obchodzonych w Pekinie każdego, które pozwolą Ci zaplanować pobyt, czas wolny i kurs językowy w Chinach!

Styczeń - Festiwal lodu i śniegu na stadionie narodowym


Prawdopodobnie słyszałeś już o Ptasim Gniazdzie w Pekinie jak nazywany jest tamtejszy Stadion Narodowy. Został on wybudowany w 2008 roku przy okazji olimpiady. W 2018 roku został przemieniony w świat tematyczny księżniczek Disneya z najbardziej zaawansowanymi efektami oraz technologią.
Przy współpracy z Disneyem pokazywane jest 7 pokazów np. koncert na okręcie podwodnym Syrenki, bal Kopciuszka, pływająca projekcja Pięknej i Bestii, interaktywny świat Śnieżki, zamek Roszpunki, strefa interaktywna Lampy Aladyna i plener Śpiącej Królewny.

Luty - Chiński Nowy Rok


Obchody tego największego święta są w Chinach podobne do tych w innych krajach. Data Nowego Roku znanego też jako wiosenny festiwal zmienia się co roku w zależności od chińskiego kalendarza księżycowego. W tym roku jest rok psa a w przyszłym roku, 5 lutego 2019 rozpocznie się rok świni.

Kwiecień - Międzynarodowy festiwal biegów długo dystansowych


Każdego roku od 1956 Pekin organizuje ten festiwal w kwietniu. W 2017 r. w festiwalu wzięło udział około 12 000 osób. Trasa tego biegowego festiwalu ciągnie się z Placu Tiananmen do Xian Long mijając niektóre z najbardziej historycznych części Pekinu.

Maj - Huangyaguan – Maraton na Wielkim Murze


Maraton ten ma miejsce w maju. Uczestnicy faktycznie biegają po Wielkim Murze, a biegacze mają do wyboru trzy kursy: 42,2 kilometrów (maraton), 21,1 (półmaraton) i 8,5 km (bieg rekreacyjny). Zwykle w tej imprezie startuje ponad 2500 biegaczy z ponad 50 krajów świata. Więcej informacji o wyścigu na tej stronie.


Czerwiec - Festiwal smoczych łodzi

Festiwal jest tradycyjnym świętem w Chinach obchodzonym dla uczczenia pamięci ministra i poety Qu Yuan (Chu Yuan). Qu Yuan popełnił samobójstwo, topiąc się w rzece Miluo po oskarżeniu go o zdradę dynastii Zhou. Miejscowa ludność, która go podziwiała, wyskoczyła ze swoich łodzi, aby go uratować, ale jego ciała nie można było znaleźć, więc wrzucili kluski ryżowe w rzekę, aby ryby zjadły kluski zamiast ciała Qu Yuana. Festiwal odbywa się w Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park 18 czerwca i polega na jedzeniu klusek ryżowych (zongzi), piciu wina i wyścigach smoczych łodzi.

Październik - Złoty Tydzień i Festiwal czerwonych liści

Złoty Tydzień to święto narodowe w Chinach, które trwa od 7 października przez 7 dni, od 2000 roku. Jest to kolejny popularny okres wakacyjny dla Chińczyków, którzy udają się wtedy do rodzin w całym kraju, także w Hongkongu i Makau. Pogoda jest zwykle dobra a temperatura podczas podróży jest przyjemna.

Festiwal czerwonych liści zazwyczaj odbywa się od połowy października do początku listopada każdego roku i przyciąga ponad dziesięć tysięcy odwiedzających. Czerwone liście pokrywające całe wzgórze są najbardziej malowniczym widokiem w Pekinie.


Grudzień - Boże Narodzenie


Jeśli obawiasz się, że w Boże Narodzenie wszystko będzie zamknięte, przyjedź do Pekinu. Kościoły, teatry, restauracje i centra handlowe są otwarte! Boże Narodzenie to najlepszy czas na zakupy w Pekinie, który przypomina wtedy bajeczną zimową krainę. Podobnie jak w kulturze zachodniej, centra handlowe oferują specjalne promocje i przedłużają godziny pracy od połowy listopada.