İngiltere Seyahat Rehberi

İngiltere'ye seyahat etmenin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

İngiltere'yi Keşfedin »

Sprachcaffe İngiltere Seyahat Rehberi

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı (Birleşik Krallık) Avrupa'daki en büyük ada devletidir. İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve çevresindeki Britanya Adalarının birliğinden oluşmaktadır. Basitleştirilmiş Almanca'da Birleşik Krallık genellikle sadece Büyük Britanya veya İngiltere olarak anılır. Ancak, Büyük Britanya aslında sadece takımadaların ana adasının coğrafi adını ifade ettiği için bu tam olarak doğru değildir. Ülkenin en büyük bölümü 130.395 kilometrekarelik yüzölçümüyle (toplam: 243.610 kilometrekare) İngiltere'dir. Yaklaşık 65,1 milyon nüfusu ile Birleşik Krallık, Avrupa'nın en kalabalık ülkelerinden biridir.

Başkent Londra'nın yanı sıra Birleşik Krallık'ın en büyük şehirleri arasında Birmingham, Glasgow, Liverpool, Manchester ve Bristol gibi metropoller yer almaktadır. Adada toplam 31 UNESCO Dünya Mirası Alanı'na hayran kalabilirsiniz. Hem Dünya Miras Alanları, hem Dünya Doğal Miras Alanları hem de karma bir kültürel ve doğal miras alanı. UNESCO Dünya Mirası Alanları arasında örneğin Westminster Sarayı, Westminster Abbey ve Saint Margaret Kilisesi, Stonehenge, Avebury ve ilgili ibadet yerleri ve Londra Kulesi bulunmaktadır.

Sprachcaffe seyahat rehberimizde Birleşik Krallık hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenin.

İngiltere - Kültürel Öne Çıkanlar

İngilizler ayrı bir ırktır: çok kibardırlar, ikindi çayı için belirli bir saatleri vardır, soldan giderler ve kara mizahlarıyla tanınırlar. Tüm bu özellikleri onları çok sevimli kılıyor. Eksantrik doğalarının yanı sıra canlı müzik ve barlar arasındaki heyecan verici gece hayatı, adayı ziyaret etmek için zaten yeterli bir sebep. Bununla birlikte, Büyük Britanya aynı zamanda Avrupa anakarasında yenilikler için bir trend belirleyici olarak kabul edilir ve kültürel olarak da sunacak çok şeyi vardır.

İngiltere Hakkında Gerçekler

Başkent: Londra

Yönetim şekli: anayasal monarşi

Nüfus: 55 milyon (2022)

Acil ambulans numarası: 999

Ülke kodu: +44


İngiltere hakkında genel bilgiler

Coğrafya

Birleşik Krallık, Kuzey Avrupa'da 243.610 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip bir takımadadır ve Büyük Britanya (İngiltere, İskoçya ve Galler), Kuzey İrlanda ve Büyük Britanya ana adasının etrafındaki yaklaşık 800 küçük adadan oluşur. En iyi bilinen ada grupları Shetland ve Orkney ile Wight Adası'dır. Tek anakara sınırı İrlanda adasında bulunur: İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır yaklaşık 360 kilometre uzunluğundadır.

Saat Farkı

İngiltere, Türkiye saatinden 2 saat geridedir.

İklim ve seyahat zamanları

Birleşik Krallık'ta iklim ağırlıklı olarak nemlidir, ancak Gulf Stream'in etkisi nedeniyle aynı enlemdeki diğer yerlere göre daha sıcaktır. Hava genellikle çok değişken ve yağmurludur. İngiltere'nin güney kıyısı en az yağmur alan bölgedir. Ancak genel olarak iklim, güney ve doğuda kuzey ve batıya göre daha sıcak ve kuraktır. Yaz ayları genellikle Avrupa anakarasına göre biraz daha serin geçerken, adanın konumu ve Gulf Stream'in etkisi nedeniyle kış ayları genellikle biraz daha ılımandır.


İngiltere Seyahat Düzenlemeleri

Brexit'ten sonra ülkeye giriş yaparken bilmeniz gerekenler:

  • 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren Birleşik Krallık'a giriş yapmak için en az 6 ay geçerli bir pasaporta ihtiyacınız olacaktır. O zamana kadar kimlik kartı ile giriş yapabilirsiniz.
  • AB'den Birleşik Krallık'a veya Birleşik Krallık'tan AB'ye Avrupalı bir havayolu ile yapılan uçuşlar haricinde, Avrupa yolcu hakları artık geçerli değildir. Bununla birlikte, Birleşik Krallık'taki yeni yolcu hakları da benzerdir.
  • Hangi tıbbi masrafların karşılandığını görmek için sağlık sigortası sağlayıcınıza danışın. Uluslararası sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir.
  • Alman ehliyeti hala geçerlidir.
  • Mobil internet kullanırken daha yüksek dolaşım ücretleri uygulanabilir. Bununla birlikte, tanınmış birçok cep telefonu sağlayıcısı bu ücretlerden feragat edecek ve Brexit'ten sonra internette gezinmek ücretsiz olmaya devam edecektir. Seyahate çıkmadan önce cep telefonu sağlayıcınıza danışmanız en iyisidir.

Giriş koşulları

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının turistik amaçlı vize almaları gerekmektedir.

Para Birimi

Sterlin olarak da bilinen İngiliz poundu, muhtemelen dünyada halen kullanılmakta olan en eski para birimidir. İlk olarak 11. yüzyılda bir Fransız belgesinde bahsedilmiştir ve bu nedenle yaklaşık 1200 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Pound banknotlarının tasarımı 1694 yılındaki ilk banknotlardan bu yana düzenli olarak değiştirilmiştir. Şu anda pound banknotlarda aşağıdaki özellikler bulunmaktadır:
Eylül 2016'dan bu yana, Winston Churchill 5 sterlinlik banknot üzerinde tasvir edilmektedir. Eylül 2017'den bu yana Jane Austen 10 sterlinlik banknot üzerinde tasvir edilmektedir. Şu anda 20 poundluk banknotta Adam Smith'in portresi, 50 poundluk banknotta ise James Watt ve Matthew Boulton'un yüzleri yer almaktadır. Avro ve sterlin arasındaki güncel döviz kurunu hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmek için bir para birimi dönüştürücü kullanabilirsiniz.

Sağlık hizmetleri

Birleşik Krallık çok iyi bir sağlık sistemine sahiptir ve yeterli tıbbi imkanlar ve eğitimli uzmanlar sunmaktadır. Birleşik Krallık 1948 yılında NHS'yi (Ulusal Sağlık Hizmeti) uygulamaya koymuştur. Buna göre Birleşik Krallık'taki tüm insanlar tıbbi açıdan gerekli olan aynı hizmetleri almalı ve tıbbi tedavi ücretsiz olmalıdır.

Acil bir durumda, varsa, hangi masrafların karşılanacağını görmek için sağlık sigortası sağlayıcınızla görüştüğünüzden emin olun. Şüpheniz varsa, ücretsiz tıbbi tedavi almanıza olanak tanıyan uluslararası bir sağlık sigortası poliçesi yaptırmanız tavsiye edilir.

Lütfen Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde İngiltere için tıbbi tavsiyeleri de okuyun.

Bagaj kontrol listesi

Mükemmel bir şekilde hazırlanmanız için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


İngiltere'de Toplum ve Gündelik Yaşam

Din

Yaklaşık yüzde 59'luk bir oranla Birleşik Krallık'ta yaşayanların çoğunluğunu Hristiyanlar oluşturmaktadır. 14 milyondan fazla kişi de (yaklaşık yüzde 25,1) herhangi bir dine mensup olmadığını belirtmiştir. Hıristiyanların çoğu kendilerini Anglikan Kilisesi'ne ait hissederken, yaklaşık 11 milyon kişi diğer Protestan kiliselerine mensuptur ve 6 milyondan biraz az Britanyalı da Katolik'tir. Nüfusun yaklaşık yüzde 4,8'ini Müslümanlar, yüzde 1,4'ünü ise Hindular oluşturmaktadır.

Politika

Resmi olarak Birleşik Krallık anayasal bir monarşidir ve Kraliçe 2. Elizabeth şu anki devlet başkanıdır. Aynı zamanda Kraliçe ve çoğu bağımsız devletler haline gelmiş eski İngiliz sömürgeleri olan İngiliz Milletler Topluluğu'nun 15 ülkesinin resmi devlet başkanıdır.

Teorik olarak, hükümdar istediği zaman hükümeti görevden alabilir, ancak bu yüzyıllardır yapılmamıştır. Kraliyet ailesi arka planda kalma eğiliminde olduğundan, birçok kişi Birleşik Krallık'tan parlamenter monarşi şeklinde bir parlamenter hükümet sistemine sahip olarak bahsetmektedir. Parlamento, Lordlar Kamarası (üst meclis) ve Avam Kamarasından (alt meclis) oluşmaktadır. Mevcut hükümet başkanı 2016 yılından bu yana Başbakan Theresa May'dir. Başbakan, daha sonra Kraliçe tarafından Majestelerinin Hükümetini oluşturmak üzere resmi olarak atanan Kabine ve üyelerini seçer.

Dil ve iletişim

Birleşik Krallık'ta resmi dil İngilizcedir.
Ancak İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın resmi olarak tanınan kendi dilleri vardır: Galler'de Galce, İskoçya'da İskoç Galcesi ve Kuzey İrlanda'da İrlandaca ve Ulster İskoççası. Bölgesel olarak Cornish (Cornwall çevresinde) ve Scots (İskoçya) dilleri de konuşulmaktadır. Bu dillerden bazıları Avrupa Şartı tarafından azınlık dili olarak tanınmakta ve bu nedenle koruma altına alınmaktadır. Birleşik Krallık'ta da elbette farklı bölgelerde İngilizce'nin çeşitli yerel lehçeleri vardır, ancak bunlar resmi statüye sahip değildir. Bunlar arasında belki de en iyi bilinen lehçe Londra'da konuşulan Cockney lehçesidir. Cockney dili kısmen George Bernhard Shaw'un Pygmailion romanı ve dilbilimci Henry Higgins'in basit çiçekçi kız Eliza Doolittle'a en iyi İngilizceyi konuşmayı öğrettiği My Fair Lady film uyarlaması sayesinde ün kazanmıştır.

Toplu taşıma

İngiltere'de trafiğin soldan aktığını unutmayın; bu, toplu taşıma araçlarının da yolun diğer tarafından hareket ettiği anlamına gelir. Londra'nın karakteristik kırmızı çift katlı otobüsleri dünyaca ünlüdür ve sadece başkentin değil tüm İngiltere'nin sembolü haline gelmiştir. Ancak, çok az insanın bildiği bir şey var: Bölgesel otobüsler Almanca'da olduğu gibi otobüs olarak adlandırılsa da, belediye otobüsleri genellikle otobüs olarak adlandırılır. Büyük Britanya'da büyük şehirleri birbirine bağlayan iyi bir otobüs ağı bulunmaktadır.


İngiltere Kültürü ve Tarihi

Tarih

İngiltere'nin ilk sakinleri M.Ö. 4000 civarında megalitik kültürlerdi. Stonehenge ve Avebury'nin gizemli taş çemberlerini yarattılar. MÖ 800 civarında Keltler Orta Avrupa'dan göç ederek Gal ve Breton dillerini de beraberlerinde adaya getirmişlerdir. Daha sonra MS 43 yılında Julius Caesar geldi ve Romalılar, Roma İmparatorluğu'nun sonuna kadar İngiltere'yi güçleri altına aldılar.

Bunu, yedinci yüzyılda Anglo-Sakson krallıklarını kuran Angllar, Saksonlar ve Jütler gibi Germen halklarının göçü izlemiştir. Bundan sonra, ağırlıklı olarak Danimarkalı Vikingler İngiltere'ye geldi ve askeri yönetimi ele geçirdi. On birinci yüzyılda Fatih William, Norman ordusuyla İngiltere'nin güney kıyılarına ulaşmış ve ülkeyi buradan fethetmiştir.

Sonraki yüzyıllarda, Fransa ile Yüz Yıl Savaşları, tahtın varisleri arasındaki çeşitli çatışmalar ve son olarak kilise ile kraliyet arasındaki savaş bunu takip etti. 16. yüzyılda Henry VIII'in evlilik sorunları Roma Katolik Kilisesi'nden kopmasına yol açtı. Parlamento onu İngiltere Kilisesi'nin başı ilan etti.

Ayrıca İngiltere, Amerika kıyılarında, Doğu Hindistan Şirketi'nin yanı sıra Kanada ve Avustralya'da çok sayıda koloni elde etti. 19. yüzyılda İngiltere bir sanayi merkezi haline geldi. Sanayi şehirleri Midlands'da ortaya çıktı ve küresel ticareti yönlendirdi. Kraliçe Victoria (1837-1901) döneminde Büyük Britanya dünyanın en büyük gücüydü.

İkinci Dünya Savaşı'nda İngiltere Müttefiklerden biriydi ve Üçüncü Reich'a karşı kazanılan zaferde büyük rol oynadı. Buna karşılık, Hindistan, Malezya ve Kenya gibi giderek daha fazla sömürge bağımsızlıklarını kazandı.

Çok az hikaye medyayı İngiliz kraliyet hikayesi kadar etkilemiştir, bu nedenle genç Kraliçe 2. Elizabeth'in hayatını konu alan Netflix dizisi "The Crown", genç Mary Stewart'ın Fransız sarayındaki hayatını konu alan "Reign" veya skandal hükümdar 8. Henry'yi konu alan muhtemelen en iyi bilinen dizi "The Tudors" da dahil olmak üzere hikayenin çok sayıda film uyarlaması vardır.

Tatiller

Noel ve Paskalya gibi klasik Hristiyan bayramlarının yanı sıra Birleşik Krallık'ta birkaç özel bayram da kutlanmaktadır. Almanya'da resmi tatillerin eyaletten eyalete farklılık göstermesi gibi, İngiltere'de de tüm resmi tatiller aynı şekilde kutlanmamaktadır. Örneğin, 17 Mart Aziz Patrick Günü sadece Kuzey İrlanda'da kutlanmaktadır.
Mayıs ayının ilk Pazartesi günü Erken Mayıs Resmi Tatilidir.
9 Mayıs Kurtuluş Günü sadece Guernsey ve Jersey'de kutlanmaktadır.
Mayıs ayının son Pazartesi günü herkes için Bahar Tatili vardır.
Sadece Man Adası'nda Tynwald Günü 5 Temmuz'da kutlanmaktadır. Bu etkinlik, tarihi 979 yılına kadar uzanan Man Adası'nın iki meclisli Parlamentosunu kutlamaktadır.
Kuzey İrlanda'da 12 Temmuz'da Boyne Savaşı tatili, İngiltere Kralı William III'ün Stuart Hanedanı'ndan eski Kral James II'yi yenerek İrlanda adasını fethettiği Boyne Nehri'ndeki aynı isimli savaşın anısına düzenlenmektedir.
İngiltere, İskoçya ve Galler'de de bir Ağustos Banka Tatili kutlanmaktadır. Burada tarih değişmektedir: İskoçya'da bu gün Ağustos ayının ilk Pazartesi günü, Galler ve İngiltere'de ise yine Ağustos ayının son Pazartesi günü kutlanmaktadır.

Yemek Kültürü

İngiliz mutfağı denince akla İngiliz kahvaltısı gelir: Bu doyurucu kahvaltı klasik olarak fasulye, sahanda veya çırpılmış yumurta, sosis, domuz pastırması ve tuzlu tereyağlı kızarmış ekmekten oluşur. Genellikle portakal suyu eşlik eder. Bazı çeşitlerde yulaf lapası (yulaf ezmesi) veya mantar da servis edilir. Genel olarak, İngiliz mutfağı çok yağlı ve doyurucu olmasıyla ünlüdür. En bilinen yemek muhtemelen fish and chips, yani derin yağda kızartılmış cipsli balıktır.
Ancak İngiliz Milletler Topluluğu sayesinde İngiliz mutfağı dünyanın dört bir yanından etkiler almıştır. Örneğin, 2001 yılında yapılan bir anket, İngilizler arasında en popüler yemeğin, Hint yemeği tavuk tikka ile tipik İngiliz baharatlı domates sosunun çapraz kombinasyonu olan tavuk tikka masala olduğunu ortaya koymuştur. Bunun dışında, limonlu kek gibi kekler de İngiltere'de yaygındır; crumbles, elmalı turta ve çörekler gibi. Scone, genellikle çay saatinde kaymak ve reçel ile servis edilen ekmek benzeri tatlı bir hamur işidir.
ve çay saatinde reçel.

İngiltere'deki Festivaller

Brighton Festivali: (Mayıs) Brighton Festivali, tüm sanat dalları için her yıl düzenlenen bir festivaldir. 1965'ten bu yana ilkbaharda düzenlenmekte ve 500.000'den fazla kişi katılmaktadır.

Great Escape Festivali: (Mayıs) Great Escape Festivali, çeşitli türlerin yer aldığı üç günlük bir müzik festivalidir. Rock'tan hip-hop'a ve elektronik müziğe kadar her şey temsil edilmektedir.

Brighton Fringe: (Mayıs - Haziran) Çeşitli sanat dallarından oluşan bir festival. Her yıl Brighton'ın en yerel sanatçılarından bazılarını görme şansına sahipsiniz. Hepsinden iyisi, etkinliklerin çoğu ücretsizdir.

Sanatçı Açık Evleri: (Mayıs ve Haziran) Çok özel bir deneyim: 200'den fazla sanatçı evlerini halka açıyor. Bu fırsat yılda iki kez gelir.

Komedi Festivali: (Ekim) Komedi Festivali, yerel ve ulusal sanatçıların bir araya geldiği bir festivaldir. Yetenekli komedyenleri izleme şansı her sonbahar Brighton'da mevcuttur.

Greenwich+Docklands Uluslararası Festivali: (Haziran - Temmuz) Greenwich+Docklands Uluslararası Festivali, her yaş için açık hava tiyatrosu, dans, sirk, sanat ve müziği bir araya getiriyor. Londra'daki en büyük sanat festivallerinden birini deneyimleyin! Festival, Royal Greenwich ve Doğu Londra ilçelerinde gerçekleştirilmektedir.

Notting Hill Karnavalı: (Ağustos) Notting Hill Karnavalı gerçek bir deneyimdir. 1 milyondan fazla ziyaretçisiyle Avrupa'nın en büyük sokak partisi ve dünyanın en büyük karnavallarından biri! Bu renkli festival sizi de büyüleyecek.

Londra Tasarım Festivali: (Eylül) Londra Tasarım Festivali'nde tasarımın büyüleyici dünyasını keşfedin. Bir hafta boyunca, Londra'nın çeşitli mekanlarında dünyanın dört bir yanından tasarım sanatçılarının öne çıkan etkinliklerini bulacaksınız.

Çikolata Şovu: (Ekim) Tüm çikolata hayranları için bir zorunluluk olan Çikolata Şovu'nda trüfler, barlar, brownieler ve pastalar sizi bekliyor! Ülkenin en sevilen tatlı ikramlarının en büyük kutlaması!

Kış Harikalar Diyarı: (Kasım-Ocak) Hyde Park Kış Harikalar Diyarı'na ev sahipliği yapmaktadır. Noel öncesinde Londra'yı deneyimlemenin en iyi yoludur. Canlı müzik eşliğinde kayabilir, bir sirk performansı izleyebilir, Dev Gözlem Tekerleği'nde gökyüzüne çıkabilir, atlıkarınca veya rollercoaster'a binebilir ve bir buz heykel atölyesine katılabilirsiniz!


İngiltere hakkında bilinmesi gerekenler

Turist hataları

Asla sıraya girme! Sıraya girmek İngilizler için çok önemlidir ve önden geçmek görgü kurallarına hakarettir. İster otobüs durağında, ister postane gişesinde ya da süpermarkette kasada olun, İngilizlerin nasıl sıraya girdiğini yakından izleyin. Öndeki kişiyle aranızda belirli bir mesafe bırakılmalı ve süpermarkette yeni bir kasa açıldığında hepiniz doğrudan oraya koşmayın, eski kuyruklardaki pozisyonlarınıza göre sıraya girin. Her turist tuzağına düşmeyin: Elbette Londra'da tipik bir kırmızı çift katlı otobüse binmek istersiniz, ancak turist otobüslerinin yaklaşık 20 pound tutmasına hazırlıklı olmalısınız. Ancak, çift katlı halk otobüsüne binerek de yaklaşık 2 pound karşılığında benzer bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Almanya'da öğrendiklerinizi unutun. Evet, burada yürüyen merdivenin sol tarafında durmak normal olabilir, ancak İngiltere'de sağda dur, sola yürü. Genel olarak İngiltere'de trafiğin her zaman soldan aktığını hatırlayın ve buna uyun.

İpuçları + Püf Noktaları

İngiltere'de bir sohbet "Nasılsınız?" sorusuyla başlayabilir ve siz de basitçe "İyiyim, teşekkür ederim. Soru genellikle bir sohbete giriş olarak kullanılır, tam olarak nasıl olduğunuzu cevaplamanız beklenmez.

Arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla bir barda oturuyorsanız, genellikle ayrı bir ödeme yapılmaz. Herkes sırayla tüm tur için bir içki sipariş eder.
İngiliz kraliyet ailesinin hayranı olmasanız bile, kraliyet ailesinin şerefine kadeh kaldırırken oturan tek kişi olmak görgü kurallarına aykırı olacaktır.

Birleşik Krallık'ta araba ile seyahat ediyorsanız, far flaşörünün burada geçiş hakkı vermek için kullanılmadığını ve yerel halk tarafından bu şekilde anlaşılmadığını da aklınızda bulundurmalısınız.

Küçük sözlük

Türkçe İngilizce
Merhaba! Hi!
Günaydın! Good Morning!
İyi günler! Good evening
Hoşgeldin! Welcome!
Nasılsın? How are you?
İyiyim, teşekkürler Good, thank you
Ya sen? How about you?
(Çok) teşekkürler Thank you
Rica ederim You're welcome
İyi geceler! Good night
Görüşürüz! See you later
Güle güle! Bye!
Kayboldum I am lost
Size nasıl yardımcı olabilrim? Can I help you?
Bana yardım ederbilir misiniz? Can you help me?
Tuvalet/Eczane nerede? Where is the toilette/ the pharmacy?
İnglizce konuşabiliyor musunuz? Do you speak (English)?
Benim adım My name is…

Videolar

Bu seyahat videosu, diğerlerinin yanı sıra, İngiltere'deki manzaranın ne kadar çeşitli olabileceğini göstermektedir:

Doğa, kültürel özellikler ve çok daha fazlası