Fas Seyahat Rehberi

Afrika'nın kuzeyinde öne çıkan kültürel noktalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Fas'ı Keşfedin »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

Sprachcaffe Fas Seyahat Rehberi

Fas, dünyanın en güzelleri arasında yer alan çeşitli çöl manzaralarıyla tanınır. Ancak ülke çorak çöllerden daha fazlasını içeriyor. Fas'ın cazibesi çeşitliliğinde yatmaktadır. Bu ülkede cazip kış sporları merkezleri bile bulabilirsiniz.

Ancak ülkeyi bu kadar büyüleyici kılan sadece büyüleyici manzaraları değil, aynı zamanda kültür ve sanat açısından zengin olması ve hala gerçek ustalıkla üretilmesidir. Bu kültürü Fas'ın souk (suq) olarak bilinen ünlü pazarlarında kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Marakeş, Rabat ve Fez çevresindeki bu pazarlar sadece geniş bir sanat yelpazesi değil, aynı zamanda çok çeşitli mutfak lezzetleri de sunmaktadır. Fas'ta, şifalı bitkilerin kadim bilgisiyle şekillenen ve çok sayıda oryantal baharatın da yansıdığı yabancı kokuları tanıyacaksınız.

Fas Krallığı'nda başkent Rabat dışında en önemli şehirler Kazablanka, Fez, Marakeş, Agadir, Tanca ve Meknès'tir. Ayrıca dokuz kültürel alan UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Fas seyahatinizi unutulmaz kılmak için en önemli bilgileri Fas gezi rehberimizde sizin için özetledik.

Fas - Kültürel Öne Çıkanlar

Fas, 1001 gece masallarındaki gibi oryantal havasıyla dünyaca ünlüdür. Özellikle Kazablanka, Fés ya da Marakeş gibi tarihi şehirlerde, asırlık medreseler (Kur'an okulu) gibi harika yerler sizi bekliyor.

Fas Hakkında Gerçekler

Başkent: Rabat

Yönetim şekli: nominal anayasal monarşi

Nüfus: 35,740,000

Acil ambulans hizmeti: 15

Ülke kodu: +212


Fas hakkında genel bilgiler

Coğrafya

Fas Krallığı Afrika'nın kuzeyinde yer alır ve hem Akdeniz hem de Atlantik Okyanusu'nun yanı sıra komşu Afrika ülkesi Cezayir ile sınır komşusudur. Batı Sahra hariç ülkenin yüzölçümü 446.550 km²'dir. Bu da Fas'ı nispeten daha küçük bir Afrika ülkesi yapmaktadır. Manzara inanılmaz derecede çeşitlidir; ıssız çöl manzaralarının yanı sıra karla kaplı dağlar, yeşil ovalar ve güzel kumsallar bulacaksınız.

Saat Dilimi

Die Zeitverschiebung beträgt im Sommer Mitteleuropäische Zeit (MEZ) -2 Stunden und im Winter MEZ -1 Stunde.

İklim ve seyahat zamanları

Fas'ın iki iklim bölgesi Atlas Dağları ile birbirinden ayrılır. Ülkenin kuzeybatısı Akdeniz ikliminden, güney kesimi ise Sahra'dan etkilenen bir iklimden etkilenmektedir. Fauna da büyük ölçüde farklı iklim bölgelerine bağlıdır. Kuzeyde, özellikle kuzey kesimde, dağların üzerinde Akdeniz florası hakimdir. Vahalara hurma ağaçları dikilmiştir. Öte yandan, dağlık bölgelerde ormanlar bulunurken, güney kıyı bölgesinde çoğunlukla Fas'ın imajıyla ilişkili bitkiler yetişir: Argan ağaçları ve hünnaplar. Çilek ve Antep fıstığı da Fas'ta yetişir.
Fas'ta farklı iklim bölgeleri bulunduğundan, seyahat etmek için en uygun zaman da tatil yerinize bağlıdır. Yaz aylarında sıcaklıkların 29 ila 45 santigrat derece arasında değişebildiği ülkenin iç kesimleri için Mart-Mayıs veya Ekim-Kasım ayları özellikle uygundur. Kuzeybatıya seyahat etmek için en uygun zaman Nisan-Kasım ayları arasıdır.


Seyahat Düzenlemeleri

Seyahat Düzenlemeleri

Alman ve Avusturya vatandaşlarının Fas'ta 90 güne kadar kalmaları için vize almalarına gerek yoktur. Daha uzun süre kalmak için oturma iznine ihtiyacınız vardır. Bunun için ülkeye giriş yaptıktan sonraki 21 gün içinde yerel yabancılar polisine başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru için, diğer şeylerin yanı sıra, mali imkanların kanıtlanması ve daha uzun süre kalmanın neden gerekli olduğuna dair bir beyana ihtiyacınız olacaktır. Fas Büyükelçiliği de başvuru hakkında size daha fazla bilgi verebilir.
Dağınık görünen kişilerin ülkeye girişine izin verilmeyebileceğinden, ülkeye girerken kendinizi prezentabl bir şekilde sunmanız tavsiye edilir. Fas'taki bazı düzenlemelerin Almanya'daki yasalardan çok farklı olduğunu lütfen unutmayın, bu nedenle herkesin ülkedeki yasaları öğrenmesini veya daha fazla soru için Dışişleri Bakanlığı sayfasına başvurmasını öneririz.

Para Birimi

Yerel para birimi dirhemdir. Euro ile dirhem arasındaki güncel döviz kurunu hızlıca öğrenmek için bir para birimi dönüştürücü kullanabilirsiniz. Ülkeye ne kadar para getirebileceğiniz veya ülkeden ne kadar para çıkarabileceğiniz konusunda azami bir sınır vardır (Dışişleri Bakanlığı web sitesine göre en son 1.000 dirhem). Limit düzenli olarak değiştiğinden, Fas gümrük web sitesine önceden başvurulması tavsiye edilir. Dirhem (DH) 100 centime bölünmüştür. Banknotlar 10, 20, 50, 100 ve 200 DH ve madeni paralar yine 1, 2, 5 ve 10 DH için mevcuttur.

Sağlık hizmetleri

Alman Dışişleri Bakanlığı, Fas'a seyahat etmeden önce ülkesine geri dönüşü de kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmasını tavsiye etmektedir. Sprachcaffe seyahat sigortası sunmaktadır, ancak bu sadece 45 gün için geçerlidir.

Fas'ta kalmak için özel bir zorunlu aşı gerekmemektedir. Tetanoz, difteri, çocuk felci ve hepatit A gibi standart aşılar genellikle tavsiye edilmektedir. Tıbbi bakım Avrupa'daki ile aynı standartta değildir. Büyük şehirlerde yeterli sayıda klinik ve iyi eğitimli doktorlar bulunmaktadır. Ancak kırsal bölgelerde, kötü hijyen ve yetersiz ekipman nedeniyle tıbbi bakım zor olabilir. Alman Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde daha fazla tıbbi tavsiye ve her şeyden önce güncel güvenlik bilgileri bulabilirsiniz.

Bagaj kontrol listesi

Mükemmel bir şekilde hazırlanmanız için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


Fas'ta Toplum ve Gündelik Yaşam

Din

Devlet dini İslam'dır. Nüfusun yaklaşık %98,7'si Müslümanlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla İslam, yasaların da temelini oluşturmakta ve Faslıların günlük yaşamlarını etkilemektedir.

Politika

1992 Anayasası'na göre Fas, nominal bir anayasal monarşidir. Mevcut devlet başkanı, Alevi hanedanına mensup olan Kral 6. Muhammed'dir.

Dil ve iletişim

Arapça ve Mazirice Fas'ın resmi dilleri olmasına rağmen, Fransızca da ülke genelinde ticaret, eğitim ve gayri resmi çalışma dili olarak kullanılmaktadır. Bazı kuzey bölgelerinde zaman zaman İspanyolca da konuşulmaktadır.
Aynı cinsiyetten veya aileden arkadaşların selamlaşma ve vedalaşma amacıyla birbirlerini yanaklarından iki kez öpmeleri gelenekseldir. Birbirinizi uzun zaman sonra ilk kez görüyorsanız, yanaklarda dört öpücük bile vardır. Erkekler ve kadınlar sadece el sıkışır. Ancak tokalaştıktan sonra, saygı ve samimiyeti ifade etmek için sağ elin ağza veya kalbe götürülmesi isteğe bağlıdır.

Toplu taşıma

Fas'ta taksi ile seyahat etmek yaygındır. Şehir içi yolculuklar için petite taksi (küçük taksi) ve şehir dışına daha uzun yolculuklar için grande taksi (büyük taksi) arasında bir ayrım yapılır. Fiyatlar nispeten ucuzdur.
Yine de taksiden kaçınmak istiyorsanız, otobüs yolculuğu bir alternatiftir. Fas iyi gelişmiş bir otobüs ağına sahiptir. Neredeyse tüm büyük şehirler arasında doğrudan bağlantılar vardır ve genellikle her kasabada bilet satın alabileceğiniz bir otobüs durağı bulunur.


Fas'ta Kültür ve Tarih

Tarih

Yükselen şehir surlarından nefes kesici Atlantik kıyı şeridine kadar Fas'ın başkenti Rabat sizi büyüleyecek ve ilham verecek. Bu büyüleyici şehrin tarihi, çağımızın başlangıcından 300 yıl önce Bou Regreg nehri üzerinde Punic Challah limanının inşa edildiği Roma öncesi dönemlere kadar uzanmaktadır.

Rabat'taki kale ve kardeş kale Kasbah Oudaias, Rabat'ın en parlak döneminden kalma muhteşem kalıntılardır. 1912 yılında Fas'ın başkenti olan Rabat, o tarihten bu yana bugünkü modern ve dinamik kente dönüşmüştür. Uzun geçmişine rağmen Rabat, dileyebileceğiniz tüm kolaylıklara ve zevklere sahip modern bir 21. yüzyıl metropolüdür.

Bir zamanlar Fransız sömürgesi olan Fas'ta bugün bile konuşulan dillerden biri Fransızca'dır. 1950'lerin başında, artan bağımsızlık çabaları nedeniyle görevdeki Sultan ile Fransız himayesindeki yönetim arasında ilk gerginlikler ortaya çıktı. Sonuç olarak, Sultan 1953 yılında sürgüne gönderilmiş ve yerine amcası geçmiştir. Bunu, yabancı egemenliğine karşı bir öfke dalgası izledi ve sonunda Fas'ın bağımsızlığına doğru ilk adımı mümkün kıldı. Fransa ve İspanya artık himaye güçlerini koruyamadılar ve Sultan V. Muhammed böylece 1955 yılında geri dönebildi.
Fas 1956 yılında Fransa'dan bağımsızlığını kazanmıştır. Fas daha sonra 1975'ten itibaren Batı Sahra'yı işgal etti.

Rabat hakkında çok sayıda turistik bilgi için Visit Morocco'ya gidin.

Festivaller

Festival des Musiques Sacrées du Monde: Kutsal müzik festivali Mayıs ayı civarında Fez şehrinde gerçekleşir. Bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından orkestralar, solo sanatçılar, korolar ve dans grupları sahne alıyor. Festival şehirde, bahçelerde ve medinada gerçekleşir. Evrensel geçiş kartı satın almak da mümkündür. 2017 yılında, tüm program noktalarına erişim sağlayan bir festival kartı 305 Avro'ya eşdeğerdi. Kiraz Festivali: Biraz daha uzak bir kasaba olan Sefrou'da Haziran ayında Kiraz Festivali'ni deneyimleyebilirsiniz. Fas bu meyvenin önde gelen üreticilerinden biridir ve bu nedenle hasat mevsiminin sonunda bu meyve için bir festival düzenlenmektedir! Bu festival ülkenin en eski festivalidir ve Haziran sonunda başlar. Yerel halk süslenir ve sokakları güllerle süsler. Halk şarkıları çalınır ve geleneksel kıyafetli dokuz güzel kız seçilir. Bu kızlar daha sonra insanlara gül ve kiraz dağıtırlar. Fas kültürüyle ilgileniyorsanız kesinlikle görülmeye değer!

Marakeş Folklor Festivali: Mart ve Nisan ayları arasında Marakeş Folklor Festivali gerçekleşir. Bu festival, geleneksel bir miras olarak halk danslarını kutlamaktadır. Festival, yerel grupların yanı sıra Avrupa ve Afrika ülkelerinden dansçıların da katılabileceği bir gelenek alışverişi platformu sunuyor.


Mawazine Festivali Rabat: Bir hafta süren küresel bir müzik festivali olan Mawazine Festivali, yılda bir kez Haziran ayında Rabat'ta gerçekleştirilmektedir. Programda Afrika'nın dört bir yanından sanatçıların yanı sıra Avrupa, Asya ve dünyanın geri kalanından sanatçılar da yer alıyor. Bir hafta boyunca, her tarz ve türde çok sayıda konser gerçekleşir. Jazz au Chellah: Chellah'ın arazisinde, Avrupa ve Fas arasındaki diyaloğu teşvik etmek amacıyla 1996 yılından bu yana Eylül ayında beş gün boyunca Faslı ve Avrupalı caz konserleri düzenlenmektedir. Avrupalı ve Faslı sanatçıların yer aldığı caz konserleri de festival dışında burada giderek daha sık düzenleniyor. Oudayas Sörf Kulübü: Eğer sörf yapmaktan hoşlanıyorsanız, Oudayas Sörf Kulübü'ne katılabilirsiniz. Bu sörf okulu 1998 yılından bu yana hevesli sörfçüleri tutkularını paylaşmaları için kendine çekmektedir. Pazartesi günleri hariç her gün burada sörf dersleri alınabilir. Bir sörf dersi 150 DH tutmaktadır. Mum Alayı: Bu festival Salé kasabasında gerçekleşir. Burada erkekler her şekil ve boyutta devasa balmumu fenerler taşır ve daireler çizerek dans ederler. Kasaba güzel bir şekilde dekore edilmiştir ve yerel halk kutlamalardan özellikle keyif almaktadır. Bunun nedeni, kandil mevsiminin başlaması ve Muhammed'in doğumunun anılması anlamına gelmesidir. Hatta yerel halk bu süre zarfında iki gün tatil yapıyor.

Tatiller

11 Ocak'ta Manifeste de l'indépendance (Almanca: Bağımsızlık Bildirgesi) bayramı kutlanır. "Bağımsızlık Partisi "nin (Al-hizb al-istiqlal) kurulmasına yol açan 11 Ocak 1944 tarihli Manifesto bugün de Faslılar için önemini korumaktadır.
1 Mayıs'ta Fas'ta ayrıca İşçi Bayramı veya la Fête du Travail (Fransızca) ve Aid a choghl (Arapça) kutlanmaktadır.
30 Temmuz'da la Fête du trône (Fransızca)/ Aid el 3àrch (Arapça) kutlanır. Bugün, 6. Muhammed'in tahta çıkışı kutlanmaktadır. Bu tatil krala bağlı olarak değişir. Daha önce, mevcut naibin babası olan 2. Hasan'ın iktidara geldiği gün olan 3 Mart kutlanıyordu.
14 Ağustos Sahra vilayetlerinin Fas'a geri dönüşünü işaret etmektedir. Bu bayram Allégeance Oued Eddahab veya Dikra Istirjaa Oued Eddahab et Sakia el-Hamra olarak da adlandırılır.
20 Ağustos'ta Fas halkı La révolution du roi et du peuple / Thawratou el malik wa chaāb (Almanca: des Königs und des Volkes Revolution) kutlamalarını gerçekleştirir. Bu gün, Fas halkının kralın Fransızlar tarafından sürgün edilmesine karşı ayaklanmasını kutlamaktadır.
21 Ağustos'ta halk Kralları 6. Muhammed'in doğum gününü kutlamaktadır. Bu gün aynı zamanda "Gençlik Günü" (Fête de la Jeunesse/Aid Achabab) olarak da adlandırılmaktadır.
6 Kasım, "Yeşil Yürüyüş" (La marche verte/ El massira el khadrae) olarak adlandırılan yürüyüşün anısına düzenlenmektedir. Bu yürüyüş sırasında Faslılar Batı Sahra toprakları üzerindeki nüfuzlarını güçlendirmek istiyorlardı.
Fransa'nın 1956'da iktidarı devralması 18 Kasım'da bağımsızlık bayramı (Arapça: Aid el istiqlal) ile kutlanmaktadır.

Tabii ki her yıl tekrarlanan Ramazan oruç ayını da unutmamak gerekir. Ramazan, her yıl ayın konumuna göre belirlenir ve yeniden ayarlanır. Oruç ayı, bölge sakinlerinin yaşamlarını etkilemektedir. Mağazaların ve ilgi çekici yerlerin çalışma saatleri bu süre zarfında değişebilir. Gün batımından sonraki akşam saatlerinde genellikle yapacak çok şey vardır; her yerde yiyecek tezgahları vardır.

Yemek Kültürü

Fas mutfağı da lezzetli bir maceradır. Fas baharatlarıyla ünlüdür, bu nedenle çok lezzetli bir deneyimi dört gözle bekleyebilirsiniz. Ulusal yemekler arasında tajin ve kuskus yer almaktadır. Kuskus genellikle Cuma günleri yenir ve yemeğin elle yenmesi nadir değildir. Fas salatalarında salatalık ve domatese sıkça rastlarsınız. Ancak menüde her türlü et şiş veya sahilde balık yemekleri de yer alıyor. En sıra dışı yemeklerden biri de tuz ve kimyonla servis edilen haşlanmış keçi başıdır. Sprachcaffe size tipik bir Fas yemek kursuna katılmak için eşsiz bir fırsat sunuyor:


Fas hakkında genel bilgiler

Turist hataları

Sadece her şeyin ve herkesin fotoğrafını çekmeyin! Ne hayvanların ne de insanların tasvir edilemeyeceği anlamına gelen geleneksel İslami resim yasağının artık günlük yaşamda önemli bir rol oynamadığı doğrudur. Bununla birlikte, birinin fotoğrafını çekmeden önce izin istemelisiniz. Ayrıca resmi kurumların, özellikle de askeri tesislerin veya polis memurları ve askerlerin fotoğraflarının çekilmemesi tavsiye edilir, çünkü bu tür yerlerin belgelenmesi güvenlik nedeniyle yasaktır.

Fas'tan hediye getirirken uyulması gereken birkaç kural vardır. Fosiller ve yarı değerli taşlar için özel bir izne ihtiyacınız vardır. Genel olarak, yerel flora ve faunaya saygınızdan dolayı bitki veya taş hediyelerinden kaçınmalısınız. Ülkeden 10'dan fazla taş ihraç edemezsiniz. Ayrıca egzotik bitkilerin tohumlarını getirmenize de izin verilmemektedir. Tekstil, seramik ve cam eşyalara izin verilmektedir. Sahte markalı ürünlere de Alman gümrüklerinde el konulacaktır. Her büyük şehirde olduğu gibi Rabat'ta da özellikle pazarlarda el çantanıza dikkat etmelisiniz. Müslüman bir ülkede olduğunuzu unutmamalı ve bu nedenle çok açık giyinmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca, Fas'ta kendi dört duvarınız dışında bu tür yakınlaşmalarda bulunmak alışılmadık bir durum olduğundan, toplum içinde öpüşmekten veya el ele tutuşmaktan kaçınmalısınız.

İpuçları + Püf Noktaları

Bir restoranda genellikle yüzde 10 bahşiş verirsiniz. Bir kafede genellikle içecek başına 1 dirhemdir. Taksi şoförlerine ücrete bağlı olarak yaklaşık 2 ila 5 dirhem ekstra ücret verilmektedir.
Bagaj hamalları, otele bağlı olarak bagaj başına 5 ila 15 dirhem almaktadır.

Ramazan'a saygı gösterin ve gün boyunca sokakta çok görkemli yemekler yemeyin. Ayrıca, bu dönemde otellerde veya yerel ulaşım araçlarında (otobüsler/taksiler) hizmetin bazen biraz daha az iyi olduğunu ve alkolün sınırlı olduğunu unutmayın.

Davet edildiğinizde, misafiriniz için küçük bir hediye getirin, ikram edilen çayı her zaman dostane bir şekilde kabul edin.

Yaşam alanlarına veya camilere girmeden önce, eğer bunlar gayrimüslimlere açıksa, ayakkabılarınızı çıkarın.

Küçük sözlük

Türkçe Arapça  
Merhaba! Salam! سلام
Günaydın! Sabah el kheer! صباح الخير
İyi günler! Masaa el kheer! مساء الخير
Hoşgeldin! Marhaban! مرحبا
Nasılsın? Kaifa haloka? (m)/ Kaifa haloki? (w) كيف حالك؟
İyiyim, teşekkürler Ana bekhair, shokran! أنا بخير شكرا
Ya sen? Wa ant? (m)/ Wa anti? (w) و أنت؟
(Çok) teşekkürler! Shokran (jazeelan)! شكرا (جزيلا)
Rica ederim! Al’afw! ألعفو
İyi geceler! Tosbeho 'ala khair! (m)/ tosbeheena 'ala khair! (w) تصبح/ تصبحين على خير
Görüşürüz! Araka fi ma ba'd! (m)/ Araki fi ma ba'd! (w) أراك في مابعد
Bye bye! Ma’a salama! مع السلامة
Kayboldum! Ada'tu tareeqi! أضعت طريقي!
Size nasıl yardımcı olabilirim? Hal beemkani mosa’adatuk? هل بإمكاني مساعدتك؟
Bana yardımcı olabilir misiniz ? Hal beemkanek mosa’adati? هل بإمكانك مساعدتي؟
Tuvalet/eczane nerede? Ayna ajedu al merhaad/ assaidaliah? أين أجد (المرحاض/ الصيدلية)؟
Konuşma (İngilizce / Arapça)? Hal tatakallamu alloghah alenjleziah/ alarabiah? هل تتكلم اللغة الإنجليزية /العربية؟
Benim adım… Esmee… إسمي....

Fas sizi büyüleyecek. Kendinizi çiçeklerle kaplı, beyaz badanalı evleriyle tarihi eski şehir Medina'ya bırakın. Pazarlık yapmanın sadece görgü kurallarının bir parçası olduğu birçok pazar kesinlikle bir deneyimdir. Rabat'ta dil öğrencilerini bekleyen mutfak lezzetleri, meydanlardaki koşuşturma kadar renklidir.

Videos

Resimler bin kelimeden daha fazlasını söylüyor ve bu yüzden burada sizin için Fas hakkında bir video önerimiz var! Fas'ın nefes kesici çeşitliliği hakkında bir izlenim edinin:

Fas macerası