Valletta Europejską Stolicą Kultury 2018

Co roku Unia Europejska nominuje dwa miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W tym roku będzie to maltańska stolica - Valletta. Poznajcie różnorodny i ekscytujący program kulturalny, który jest organizowany na Malcie dla uczczenia nominacji Valletty.


Macie szczęście, jeśli planujecie pojechać na Maltę w tym roku! Ze względu na nominację, Valletta przygotowuje naprawdę obszerny program działań, który będzie realizowany przez cały rok. To wydarzenie, które będziecie chcieli zobaczyć na własne oczy!


Do 2004 r. Unia wybierała tylko jedno miasto, które było  stolicą kultury w całej Europie. W 2018 roku maltańska stolica Valletta i holenderskie miasto Leeuwarden dzielą ten tytuł. Ubiegłorocznymi nominowanymi było Aarhus w Danii i Paphos na Cyprze. Wybieranie Stolicy Kultury ma na celu propagowanie różnorodności dziedzictwa kulturowego Europy.


W 2018 roku Valletta oferuje specjalny program kulturalny, który został stworzony z tej okazji. W tym świątecznym programie znajdziecie uroczystości, koncerty, spektakle, wystawy w galeriach sztuki i wiele innych wydarzeń. Poniżej podsumowaliśmy najciekawsze wydarzenia tego roku, żeby pomóc wam zaplanować wakacje na Malcie.
 

Ceremonia otwarcia

Program rozpoczął się 20 stycznia oficjalną ceremonią w trzech najważniejszych miejscach miasta: na placach św. Grzegorza, św. Jana i Kastylii z muzyką, tańcem i występami np. katalońskiej trupy teatralnej "Fura dels Baus".

Karnawał w Valletcie
Uroczystości karnawałowe odbyły się w lutym z paradami, kolorowymi platformami i udekorowanymi pojazdami. Jeśli lubicie uliczne karnawałowe uroczystości, to na pewno spodoba wam się ten okres roku. Karnawał jest intensywnie świętowany na wyspach maltańskich, co oznacza, że ​​nie musisz być koniecznie w Valletcie, jeśli chcesz wziąć udział w tych uroczystościach. Wybierz się do Nadur lub Gozo, aby wziąć udział w ekscytujących wydarzeniach.

Zielony Festiwal
Główną atrakcją Zielonego Festiwalu, który trwa trzy dni, jest "infjorata" - dywan z kwiatów. Jest wykonany z 80 tysięcy kwiatów rozsypanych na placu św. Jerzego w Valletcie. Dodatkowo będziecie mieli okazję zapoznać się z historycznymi skarbami miasta, jak ogrody pałacu arcybiskupa czy klasztoru św. Katarzyny. Zielony Festiwal potrwa od 4 do 6 maja 2018 roku.
 

Maltański Tydzień Mody
Od 28 maja do 2 czerwca 2018 roku Valletta przekształca się w stolicę mody. Podczas Tygodnia Mody będzie można spotkać modelki, stylistów, wizażystów, fotografów, blogerów i kilka fashionistek. Fascynujący tydzień kończy się wręczeniem modowych nagród Chamilia dla największych talentów ubiegłego roku. Jeśli interesujesz się modą, koniec maja to idealny czas na podróż do Valletty.
 
Regaty
7 czerwca 2018 roku nabrzeże Valletty będzie miejscem pokazów na wodzie. Odbędą się pokazy sportów wodnych, które zostały specjalnie zaplanowane na tę okazję, a także wyścig łodzi. Z tej okazji odbędą się również zawody pływaków. Na zakończenie wieczoru będą fajerwerki i iluminacje.

Valletta Film Festival

Festiwal filmowy w Valletcie zorganizuje Fundacja Grain Film. Będzie to największe wydarzenie filmowe na Malcie! Ponad 40 pełnometrażowych filmów i 25 krótkich metraży w różnych miejscach w Valletcie. W tym roku festiwal filmowy zostanie podzielony na różne kategorie np. dokumentalne, dla nastolatków i krótkie formy. Kategoria "bez granic" powróci również na tegorocznym festiwalu, który pokazuje różne regiony świata. W tym roku szczególnie koncentruje się na Azji Wschodniej. Będą też masterclassy, konferencje i debaty na różne tematy.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Międzynarodowy festiwal artystyczny łączy różnorodne formy sztuki, takie jak teatr, taniec i muzyka w przeciągu dwóch tygodni. Nie tylko lokalni artyści, ale także ci całego świata zaprezentują swoją sztukę na tym festiwalu. Wydarzenia odbywać się będą także na świeżym powietrzu np. w Forcie S. Elmo. Festiwal potrwa od 29 czerwca do 14 lipca 2018.
Maltański Festiwal Literatury Śródziemnomorskiej
W sierpniu odbędzie się festiwal literacki, który koncentruje się nie tylko na maltańskich autorach, ale także na książkach z całego regionu Morza Śródziemnego i nie tylko. Podczas festiwalu odbędą się czytania, koncerty, slamy poetyckie, projekcje filmów i wiele innych wydarzeń. Wszystko to od 23 do 25 sierpnia 2018 roku.

Malta Jazz Festival
Jazz Festival jest organizowany przez Arts Council Malta. Festiwal trwa 3 dni wypełnione koncertami międzynarodowych wykonawców . Odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, takich jak między innymi współpraca na scenie, kursy mistrzowskie i warsztaty.

Festiwal Nauki
W duchu Europejskiej Nocy Odkrywców, maltański festiwal nauki i kultury powraca do Valletty z niezapomnianym wieczorem pełnym rodzinnych aktywności 28 września 2018 roku.

Noc Muzeów
6 października odbędzie się kolejna Noc Muzeów, tzw. Biała Noc, która rozświetli ulice Valletty. W tę noc wszystkie restauracje, muzea i kościoły są otwarte dla zwiedzających do późnych godzin nocnych. Będą też występy uliczne i wiele stoisk z jedzeniem.

Festiwal Książki na Malcie
Festiwal książki odwiedza rocznie 30 tysięcy uczestników, co czyni go jednym z najważniejszych festiwali Morza Śródziemnego. Od 1979 roku festiwal nazywał się Malta Book Fair, ale jego nazwa została zmieniona w 2013 roku. Festiwal, który odbywa się w listopadzie, przyciąga miłośników literatury z Malty i reszty świata. Program obejmuje prezentacje książek i poezji, spotkania z autorami, konferencje i seminaria. Miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się z autorami i wydawcami.
Uroczyste zamknięcie
Spektakl zamykający obchody odbędzie się 15 grudnia na placu św. Jerzego w Valletcie. Będzie dużo muzyki i tańca!

Mamy nadzieję, że nasza lista wydarzeń kulturalnych na Malcie w 2018 roku pomogła wam zaplanować, jakie atrakcje i wydarzenia najbardziej chcecie zobaczyć. Valletta tylko raz będzie stolicą kulturalny, więc warto wybrać się tam właśnie w tym roku.
Przyszłoroczne Europejskie Stolice Kultury już zostały wybrane. W 2019 roku będą to Matera we Włoszech i Płowdiw w Bułgarii.