Przewodnik po Maroku

Maroko znane jest z pustynnych krajobrazów, które należą do najpiękniejszych na świecie. Ale kraj ten to więcej niż jałowe pustynie. Fascynacja Marokiem polega na jego różnorodności. W tym kraju znajdują się nawet atrakcyjne ośrodki sportów zimowych.Ale to nie tylko krajobrazy sprawiają, że kraj jest tak urokliwy, ale także fakt, że jest bogaty w kulturę i sztukę. Tej słynnej żywej kultury można doświadczyć na słynnych rynkach Maroka.Najważniejsze miasta Królestwa Maroka to Rabat, Casablanka, Fez, Marrakesz, Agadir, Tanger i Meknes. Ponadto dziewięć miejsc znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Aby twoja podróż do Maroko była niezapomnianym wydarzeniem, podsumowaliśmy najważniejsze informacje w naszym przewodniku po Maroku.

Kilka faktów o arabskim w Maroko

  • Stolica: Rabat
  • Forma Rządów: monarchia konstytucyjna
  • Populacja: 35740000
  • Telefon alarmowy (policja): 19
  • Telefon alarmowy (straż pożarna): 15
  • Międzynarodowy nr kierunkowy: +212
  • Napięcie prądu: 220V

Podstawowe informacje:

Geografia:
Królestwo Maroka znajduje się w północnej Afryce. Granice wyznacza Morze Śródziemne, Ocean Atlantycki i Algieria.Bez Sahary Zachodniej powierzchnia kraju wynosi 446 550 km². To sprawia, że Maroko jest stosunkowo najmniejszym krajem afrykańskim. Krajobraz jest różnorodny. Można tu znaleźć pustynne krajobrazy, a także pokryte śniegiem góry, zielone równiny i piękne piaszczyste plaże. Strefa czasowa: Różnica czasu w lecie to czas środkowoeuropejski (CET) -2 godziny, a zimą CET -1 godzina.
Klimat i sezon turystczny: Dwie strefy klimatyczne Maroka oddzielone są górami Atlas. Północno-zachodnia część kraju jest pod wpływem Morza Śródziemnego, południowa zaś pod wpływem klimatu Sahary.Fauna jest również silnie uzależniona od różnych stref klimatycznych. Na północy, daktylowe palmy sadzi się w oazach.W obszarach górskich znaleźć można lasy, a na południowym wybrzeżu rośliny kojarzone z wizerunkiem Maroka: drzewa arganowe i jujuby. W Maroku kwitną też truskawki i pistacje.Ponieważ istnieją różne strefy klimatyczne, najlepszy czas podróży zależy od miejsca. W centrum kraju, temperatura latem waha się między 29 a 45 stopniami, wiec najlepiej wybrać się tam od marca do maja lub od października do listopada. Najlepszym okresem podróży na północny zachód są miesiące od kwietnia do listopada.
Przygotowanie do podróży do Maroka:Wymagane dokumenty w celu przekroczenia granicy:  Polacy nie potrzebują wizy w Maroku na pobyt do 90 dni.W przypadku dłuższego pobytu potrzebne jest pozwolenie na pobyt. Trzeba złożyć wniosek u lokalnej policji w ciągu 21 dni od przekroczenia granicy
Waluta:Lokalną walutą jest dirham marokański. Dzięki przelicznikowi walut możesz szybko sprawdzić aktualny kurs wymiany złotówek na dirhamy.Istnieje maksymalny limit, ile lokalnych pieniędzy można wywieżć z Maroka.
Opieka Zdrowotna: W przypadku pobytu w Maroku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia.Zaleca się standardowe szczepienia na tężec, błonica, polio i wirus zapalenia wątroby typu A.Opieka medyczna nie jest tak rozwinięta jak w Europie.W większych miastach jest wystarczająco dużo klinik i dobrze wyszkolonych lekarzy, ale na obszarach wiejskich opieka medyczna może być utrudniona.  Zaleca się podróżne ubezpieczenie zdrowotne.

Społeczeństwo i życie codzienne

Religia: Religia państwowa to islam. Około 98,7% populacji to muzułmanie. Islam jest, zatem także podstawą praw i wpływa na codzienne życie Marokańczyków.
Polityka:
Zgodnie z konstytucją z 1992 r. Maroko jest nominalną monarchią konstytucyjną.Obecną głową państwa jest król Mohammed VI, członek dynastii Alawidów.
Lokalny język i komunikacja

Chociaż arabski i berberyjski są oficjalnymi językami Maroka, francuski jest również używany w całym kraju w turystyce, biznesie i dyplomacji. W niektórych regionach północnych od czasu do czasu mówi się po hiszpańsku.Pozdrowienie i pożegnanie polegające pocałowaniu dwa razy w policzek jest typowe dla przyjaciół tej samej płci lub dla rodziny. Jeśli nie widzieliście się od dłuższego czasu są to zazwyczaj cztery pocałunki. Mężczyźni i kobiety podają sobie tylko ręce. Jednakże, aby wyrazić szacunek i ciepło, osoby przeciwnej płci mogą dotknąć prawą ręką swoich ust lub przyłożyć ją do serca po uścisku dłoni.
Transport publiczny
W Maroku często jeździ się taksówkami.Istnieją różne rodzaje taksówek. Małe - na przejażdżki po mieście, a busiki, na dłuższe trasy. Ceny są stosunkowo tanie.Alternatywą jest jazda autobusem. Maroko ma dość rozwiniętą sieć autobusową. Istnieją bezpośrednie połączenia pomiędzy prawie każdym większym miastem, a każda lokalizacja ma zazwyczaj przystanek autobusowy, na którym można kupić bilety. Kultura i Historia:
Twierdza w Rabacie, a także jej siostrzana twierdza Kasba Oudaias, są fantastycznymi zabytkami z czasów rozkwitu Rabatu.W 1912 r. Rabat stał się stolicą Maroka i od tego czasu jest nowoczesnym i dynamicznym miastem.Pomimo swojej długiej historii, Rabat jest nowoczesną metropolią XXI wieku z wszystkimi wygodami i przyjemnościami, jakich można sobie zażyczyć.Nawet dzisiaj w Maroku mówi się po francusku, ponieważ kraj był francuską kolonią.Na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w związku z rosnącymi wysiłkami na rzecz niepodległości, zaczęły się pierwsze napięcia między obecnym sułtanem a francuską administracją protektoratu.Sułtan został wygnany w 1953 r. i zastąpiony przez wuja.Nastąpiła fala oburzenia przeciwko obcym rządom, co w końcu przyczyniło się do pierwszego krok ku niepodległości Maroka i sułtan mógł powrócić. Festiwale: Festival des Musiques Sacrées du Monde-  Festival światowej muzyki sakralnej, odbywa się w czercu.
Marrakesch Folklore Festival: Dni Folkloru w Marakeszu wynikają z wymiany międzykulturowej, nie jest to tylko impreza rozrywkowa.Organizowane są w stolicy turystyki - Marakeszu, które od wieków łączy różne kultury i narody.
Mawazine Festival Rabat - coroczny festiwal muzyczny w Rabacie w Maroku , w którym uczestniczy wielu międzynarodowych i lokalnych artystów muzycznych.
Święta:Lista dni wolnych od pracy w Maroku można sprawdzić na stronie szkoły.Oczywiście nie powinieneś zapominać o corocznym powtarzającym się miesiącu postu Ramadanie ustalanym każdego roku na podstawie fazy księżyca. Miesiąc postu wpływa na życie mieszkańców. Godziny sklepów i atrakcji mogą się zmienić. Często dużo dzieje się wieczorem po zachodzie słońca, wszędzie są wtedy stragany z jedzeniem.

Jedzenie:
Kuchnia marokańska to także pyszna przygoda.Maroko znane jest ze swoich przypraw, więc możesz spodziewać się bardzo aromatycznych doznań.Dania narodowe są tagine i kuskus.Kuskus jest zwykle podawany w piątki i często jest jedzony ręcznie.W marokańskich sałatkach często znajdziesz ogórki i pomidory.W menu znajdziesz również wszelkiego rodzaju szaszłyki i ryby na wybrzeżu.Jedną z bardziej niezwykłych potraw jest gotowana koza.Ze Sprachcaffe masz wyjątkową okazję zapisania się na lekcje gotowania dań kuchni marokańskiej:

Porady:


Nie rób zdjęć wszystkiemu i wszystkim! Tradycyjna islamska mówi, że ani zwierzęta, ani ludzie nie mogą być fotografowani. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia danej osoby należy poprosić ją o pozwolenie.Wskazane jest również nie fotografowanie oficjalnych obiektów, w szczególności instytucji wojskowych lub policji, a także żołnierzy, ponieważ dokumentowanie takich miejsc jest zabronione ze względów bezpieczeństwa. Uważaj na pamiątki z Maroka. W przypadku skamielin i niektórych kamieni półszlachetnych  potrzebne jest specjalne zezwolenie. Generalnie powinieneś powstrzymać się od zabierania lokalnej flory i fauny. 
Nie powinieneś zapominać, że jesteś w kraju muzułmańskim i dlatego pamiętaj, aby nie ubierać się zbyt swobodnie.Ponadto należy powstrzymać się od całowania się lub trzymania za ręce w miejscach publicznych.W restauracji zazwyczaj dostajesz napiwek w wysokości 10 procent.
Szanuj Ramadan i nie jedz na ulicy w ciągu dnia. Należy również pamiętać, że w tym okresie obsługa w hotelach lub w lokalnym transporcie jest gorsza, a alkohol jest ograniczony.
Jeśli jesteś gdzieś zaproszony, weź ze sobą mały prezent lub ciasto, zawsze akceptuj oferowaną herbatę.
Przed wejściem do pomieszczeń mieszkalnych lub meczetów, należy zdjąć buty.