Jak najtaniej i najlepiej dolecieć do Anglii?

Wyspy Brytyjskie, pomimo, że należą do Unii Europejskiej są od niej oddzielone nie tylko morzem, ale także i pewną kulturową oraz prawną granicą. Jednym z tego typu przykładów może być archaiczny już na świecie lewostronny ruch samochodowy, który poza Wielka Brytanią obowiązuje jeszcze w Japonii, Indonezji i niektórych byłych koloniach angielskich. Ciekawostką może być fakt, że na Gibraltarze, obecnej brytyjskiej kolonii, obowiązuje ruch prawostronny, co jest związane z tym, iż półwysep ten jest logistycznie dość mocno powiązany z Hiszpanią, a jego gdyby chciano tutaj wprowadzać przepisy ruchu drogowego związanego z metropolią, mogłoby dojść do wielu wypadków. Ale ta odmienność powoduje także przyciągnie ludzi do tego kraju.   Polski exodus na brytyjskie wyspy w czasie rządów tak zwanej koalicji liberałów i ludowców znacznie wzrósł, a osoba która sama obiecywała powrót Polaków do ojczyzny, wyemigrowała za pracą na zachód. Taka sytuacja powoduje, że Wielka Brytania jest obecnie dość dobrze skomunikowana z naszym krajem, głównie lotniczo. Większość linii lotniczych oferuje przeloty, często po bardzo atrakcyjnych cenach.

Warszawa – Anglia

Z warszawskiego Okęcia do Londynu lata między innymi tani węgierski przewoźnik Wizz Air, który oferuje loty do Liverpoolu, Doncaster, Luton pod Londynem.

W przypadku lotów do Liverpoolu linia lotnicza oferuje przeloty dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki. Wylot z Warszawy jest o godzinie 19,05 a lądowanie planowane jest na godzinę 20,50 czasu brytyjskiego. Koszt takiego lotu waha się w granicach od 119 do 600 złotych w zależności od czasu rezerwacji i konkretnego terminu. Loty do Doncaster także odbywają się we wtorki i czwartki, z tym że wylot z Okęcia jest o 6,10 rano a przylot o 07,40. Cena jest zasadniczo podobna do powyższej. W przypadku lotów Warszawa- Londyn Luton linia ta oferuje loty trzy razy dziennie we wtorki, środy i czwartki, cztery razy dziennie w piątki, niedziele i poniedziałki, oraz dwa razy dziennie w soboty. Taka duża liczba połączeń powoduje, że cena jest dość atrakcyjna i kształtuje się w okolicach 450 zł za lot tam i z powrotem.

Z podwarszawskiego Modlina do Bristolu, East Midlands, Liverpoolu, Londynu Stansted i Manchesteru lata tania linia lotnicza Ryanair. W przypadku Bristolu loty odbywają się we wtorki czwartki i soboty o godzinie 14,20 i przylocie na miejsce o 16.00. Do East Midlands Ryanair lata także lata w wtorki, czwartki i soboty, z tym że wylot z Warszawy jest 13,25 a przylot o 15,10. Warto dodać, że loty powrotne z tego lotniska obywają się rano, o godzinie 9,35. W przypadku lotów do Liverpoolu ta linia lotnicza oferuje przeloty w niedziele, poniedziałki, środy i piątki w godzinach 10 i 13,05. Połączenie Warszawa Manchester odbywa się we wtorki czwartki i soboty o godzinie 10,05 natomiast loty do Londynu Stansted odbywają się trzy razy dziennie w godzinach 6,30, 15,50 i 21,40. Cena na połączenia Ryanair jest dość atrakcyjna, i nawet w przypadku zakupu na ostatnią chwilę, na dwa lub trzy dni przed wylotem nie wynosi więcej niż 600 złotych w jedną stronę.

Kraków-Anglia

Podkrakowskie lotnisko w Balicach oferuje połączenia z Anglią głównie poprzez Ryanair. Ta tania linia lotnicza ma w swojej ofercie loty do Birmingham, które odbywają się w środy i niedziele w godzinach 20,40-22,15, do East Midlands w dniach wtorek, czwartek i sobota (21,30-23,00), do Ledds (wtorek, czwartek sobota 13,30-15,10), Liverpoolu (wtorek, czwartek, sobota 17,25-19,15) i Londynu (loty dwa razy dziennie o 6,45 i 21,45).

Połączenia Krakowa z Anglią obsługuje także brytyjska tania linia lotnicza easyJet, która ma w swojej ofercie loty z Krakowa do Bristolu, Londynu i Liverpoolu. W przypadku połączenia z Londynem linia ta oferuje loty codzienne, które startują z Krakowa o 12,15 a lądują w londyńskim Gatwick o 13,50. Jednak ta linia jest droższa od wspomnianej wcześniej konkurencji.

Gdańsk - Anglia

Gdańsk dzięki linii Wizzair posiada połączenia z Liverpoolem, Doncasterem i Londynem Luton. Do Doncaster samoloty z Gdańska latają we wtorki, środy, piątki i niedziele o godzinie 18 by o 19,30 być już na miejscu. Do Liverpoolu można polecieć we wtorki czwartki i soboty o godzinie 9,10 rano. Londyńskie Luton posiada połączenie z Gdańskim lotniskiem dzięki dwóm lotom dziennie o 6 rano i o 12,00. Ceny na te wszystkie loty są bardzo atrakcyjne, i zaczynają się od 100 złotych za bilet rezerwowany nawet tydzień przed lotem.

Gdańskie lotnisko obsługuje też irlandzka tania linia lotnicza Ryanair, która oferuje loty do Birmingham, Bristolu, Leeds, Manchesteru i Londynu. Loty te są jednak droższe od węgierskiego konkurenta, oferują jednak połączenia do miast przez niego nieobsługiwanych. Atrakcyjne mogą być jednak połączenia do londyńskiego lotniska Standsted, które odbywają się dwa razy dziennie o godzinie 9,35 i 22,10, których cena jest dość atrakcyjna i wynosi około 200 zł w jedną stronę, w przypadku tak zwanej krótkiej rezerwacji.

Wrocław - Anglia

Z Wrocławia do Anglii lata także Wizzair, który obsługuje połączenia z Doncaster i Londynem. Loty do Doncaster odbywają się we wtorki czwartki i soboty o 17,20. Lot trwa ponad dwie godziny, jednak dzięki przesunięciu czasu przylot jest o godzinie 18,40. Do Londynu z Wrocławia samoloty latają we wtorki, środy, czwartki sobotę i niedzielę o godzinie 6,10 rano.

Ryanair oferuje natomiast połączenia Wrocławia z Bristolem, East Midlands, Liverpoolem i Londynem.

Inne miasta w Polsce - Anglia

Połączenia z Anglią oferują także lotniska w Katowicach, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Rzeszowie. Jednak podobnie jak w omawianych wcześniej miastach loty obsługują tutaj zazwyczaj dwóch największych graczy wśród tanich linii lotniczych w naszej części kontynentu czyli Wizzair i Ryanair.

Lot & British Airways

Omawiając temat lotów do Anglii, nie sposób wspomnieć także o narodowych przewoźnikach obsłuchując loty między Polską a Wielką Brytanią. Chodzi tu oczywiście o nasz Lot i brytyjski British Airways. Angielski przewoźnik oferuje połączenia Warszawy z Londynem dwa razy dziennie w godzinach 12,35 i 16,25. Nasz LOT oferuje połączenia Warszawy z lotniskiem Heathrow trzy razy dziennie w godzinach 7,40, 15,05 i 20,05. Jako ciekawostkę można podać fakt, że cena biletu na lot naszymi liniami lotniczymi jest znacznie tańsza niż ta oferowana w standardzie przez BA. Planując jednak lot wcześniej, warto poszukać, czy któryś z tych narodowych przewoźników nie oferuje jakiejś atrakcyjnej promocji. Przykładowo LOT co środę ma w ofercie bardzo tanie bilety na loty, których cena jest porównywalna do tych oferowanych przez tanie linie lotnicze.