Malta - pogoda na Wyspie miesiąc po miesiącu

Które miesiące są najlepsze na wakacje na Malcie? Które na plażowanie a które na zwiedzanie? Które będą idealne dla osób młodych, dla rodzin z małymi dziećmi, a które dla starszych? To pytanie zadaje sobie każdego roku tysiące urlopowiczów oraz uczestników kursów językowych, z których słynie wyspa. Termin wyjazdu wpływa również na ceny na Malcie - zatem kiedy wyjechać?
Aby pomóc Wam wybrać odpowiedni termin wyjazdu prezentujemy zestawienie wszystkich informacji na temat klimatu i pogody na Malcie, które mogą przydać się podczas planowania podróży.

Ogólna charakterystyka klimatu na Malcie

Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego o charakterze śródziemnomorskim. Ta informacja nawet największemu laikowi w dziedzinie klimatologii pozwala założyć, że Maltańczycy nie wiedzą co to zimowa depresja, a kożuch jest dla nich tak egoztycznym odzieniem jak dla nas spódnica z liści bananowca.
Klimat, w którym leży wyspa charakteryzuje się bowiem długimi gorącymi latami i krótką łagodną zimą. Generalnie na wyspie wahania temperatur są stosunkowo niewielkie, zarówno pomiędzy sezonem letnim a zimowym, jak i dniami a nocami. Średnią temperaturą dzienną całoroczną jest 23°C, a nocną aż 16°C! Malcie nieznany jest śnieg ani mróz a większośc dni na wyspie jest słonecznych. To dlatego klimat na Malcie został swego czasu ogłoszony najlepszym klimatem na świecie!

Zima a lato

Zimy na Malcie są łagodne, średnia temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 10℃ a w nocy poniżej 0℃. Na Malcie nie pada śnieg ale w chłodnych miesiącach zdarza się utrzymujący do kilku dni przejmujący zimny wiatr sztormowy. W półroczu zimowym występuje też większośc opadów, jednak nie przypominają one naszych deszczowych dni - zwykle są to krótkie i gwałtowne burze, po których szybko wraca słoneczna aura. Plusem tej pory roku są dostępne wtedy tanie loty na Maltę.
Lata na Malcie są długie, gorące i pozbawione opadów. Lipiec i sierpień są wyjątkowo upalne, "żar leje się wtedy z nieba" a prawodpodobienstwo wystepowania opadow jest bliskie zera. Temperatury w ciągu dnia wynoszą wtedy dużo powyżej 30℃ dochodząc czasami nawet do 40℃ (najwyższą notowaną temperatura było 44℃ w 1999 r.). Mimo tego, że opady w półroczu letnim praktycznie nie występują, otoczenie morza sprawia, że wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Wysoka wilgotnośc połączona z wysoką temperaturą sprawiają, że zarówno dni i noce bywają dla niektórych trudne do wytrzymania. Szczyt sezonu nie jest zatem polecany osobom starszym lub rodzinom z małymi dziecmi. Lato na Malcie jest za to idealną pora dla miłośników tropikalnej pogody. Miesiące wiosenne i jesienne często charakteryzują się napływem gorącego i bardzo suchego powietrza z kontynentu afrykańskiego - zazwyczaj jednak temperatury są wtedy przyjemnie letnie i idealne zarówno do plażowania jak i zwiedzania.

Styczeń

Średnia temperatura w dzień: 16.1 - 10.3 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 22.2/ 3.9 °C
♒ Średnia temperatura wody: 15.4 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 5.46
Styczeń wraz z lutym to dwa najzimniejsze miesiące na Malcie. Ale jak konkretnie wyglądają najzimniejsze miesiące na Malcie? Na wyspie jest wtedy spokojnie i ...zielono. Gdzieniegdzie rosną już wtedy pomarańcze i cytryny, a temperatura w słońcu dochodzi nawet do 20 stopni. W cieniu jednak nie jest już tak przyjemnie, wiatr potrafi być bardzo zimny i czapki, szaliki i lekkie zimowe kurtki są wtedy wskazane. Największe po grudniu prawdopodobienstwo zachmurzenia i prawdopodobieństwo opadów. Dość dobry miesiąc na zwiedzanie wyspy dla tych, którzy nie przepadają za upałami.

Luty

Średnia temperatura w dzień: 15.9 - 9.9 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 24.1/ 2.6 °C
♒ Średnia temperatura wody: 14.9 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 6.36
Luty na Malcie to teoretycznie najgorszy ze względu na pogodę miesiąc i tym samym najczęściej odradzany termin wypoczynku. Prawdopodobieństwo dni deszczowych i zachmurzonych jest duże. Temperatury są minimalnie niższe niż w styczniu. W tym miesiącu też zanotowano najniższa temperaturę powietrza 2,6 °C. Pogoda na Malcie w lutym jest porównywalna do pogody w Polsce podczas późnej jesieni i wczesnej wiosny.

Marzec

Średnia temperatura w dzień: 17.6 - 11.3 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 33.5/ 4.8 °C
♒ Średnia temperatura wody: 15 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 7.33
W marcu na Malcie cytrusy są już gotowe do pierwszego zbioru, a pogoda jest idealna dla osób które nie lubią upałów a chcą spokojnie zwiedzić wyspę i rozkoszowac się bogactwem jej roślinności. To idealny miesiąc na piesze wycieczki, prawdopodobieństwo opadów jest już 2 razy mniejsze niz w lutym czy styczniu ale w zależności od roku mogą zdarzyć się jeszcze chłodne dni (szczególnie w pierwszej połowie miesiąca). Coraz częsciej zdarzają się dni, w które w słońcu możliwe jest już wygrzewanie się w krótkim rękawku!

Kwiecień

Średnia temperatura w dzień: 20.0 - 13.4 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 31.7/ 6.5 °C
♒ Średnia temperatura wody: 15.9 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 8.46
Kwiecień na Malcie to wiosna w pełni i zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo opadów. Temperatura jest przyjemna i na odwiedzających wyspę nie leje się jeszcze żar z nieba. Miesiąc polecany miłośnikom umiarkowanej temperatury - idealna pora na zwiedzanie - można porównac do polskiego maja. Woda jest jeszcze chłodna ale niektóre dni sprzyjają już nawet plażowaniu i szczęśliwcy mogą nawet złapać pierwszą letnią opaleniznę. Sporadycznie mogą trafić się wietrzne lub deszczowe dni lub chłodniejsze noce.

Maj

Średnia temperatura w dzień: 24.0 - 16.6 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 37.3/ 10.5 °C
♒ Średnia temperatura wody: 17.5 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 9.99
Malta w Maju wkracza zdecydowanie w porę suchą. Średnia ilość opadów w tym miesiącu to tylko ok. 7-8 mm na szczęscie wyspa wciąż jeszcze jest przyjemnie zielona. Im bliżej końca miesiąca tym temperatury mocno idą w górę a słońce jest już wystarczająco gorące na plażowanie. Zaczyna się zatem pora wakacyjna. Kwiecień na Malcie to okres jeszcze odpowiedni na zwiedzanie i już dobry na plażowanie, a więc każdy znajdzie tu o tej porze coś dla siebie.

Czerwiec

Średnia temperatura w dzień: 28.4 - 20.3 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 40.1/ 14.7 °C
♒ Średnia temperatura wody: 21.1 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 11.23
Czerwiec na Malcie to już pełnia lata i wreszcie raj dla miłośników kąpieli nie tylko słonecznych ale i morskich. Temperatura wody wzrasta wtedy już do około 20 stopni, słońce mocno grzeje, a prawdopodobieństwo opadów deszczu jest minimalne.

Lipiec

Średnia temperatura w dzień: 31.4 - 22.8 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 44.1/ 17.4 °C
♒ Średnia temperatura wody: 24.1 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 12.15
Lipiec na Malcie to miesiąc rekordowy. Wraz z sierpniem to najgorętszy na wyspie okres w roku. To właśnie w lipcu została odnotowana nawyższa temperatura powietrza 44.1°C (!) a temperatura wody zadowoli nawet największych zmarźluchów. Miesiąc ten nie sprzyja zwiedzaniu - żar leje się z nieba i należy zachowywac umiar w kąpielach słonecznych aby wakacje nie skończyły się poparzeńami czy udarem słonecznym. w tym okresie warto korzystać korzystac z godzin sjesty - słońce jest wtedy bardzo agresywne. Lipiec to również najbardziej suchy miesiąc w roku - średnia wielkość opadów wynosi tylko 0,2 mm! Miesiąc polecany osobom, które naprawdę uwielbiają upały. Dla osób starszych oraz małych dzieci temperatura i warunki atmosferyczne mogą nie sprzyjać odpoczynkowi. W lipcu notuje się najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia.

Sierpień

Średnia temperatura w dzień: 31.7 - 23.7 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 43.0/ 18.0 °C
♒ Średnia temperatura wody: 25.8 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 11.36
Sierpień na Malcie pod względem pogody jest bardzo zbliżony do lipca. Upalnie i sucho. Temperatura wody osiąga w tym miesiącu swoje maksimum dochodząc nawet do ok. 26 °C. Temperatury w sierpniu są zbliżone do tych w lipcu, a więc są bardzo wysokie i jedynie pawdopodobienstwo opadów wzrasta do i tak minimalnej wartości 5 mm.

Wrzesień

Średnia temperatura w dzień: 28.5 - 21.7 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 39.2/ 15.4 °C
♒ Średnia temperatura wody: 25.2 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 9.00
Temperatura na Malcie we wrześniu minimalnie spada i staje się bardziej znośna choć miesiąc nadal charakteryzuje się upalnymi dniami i nie czuć jeszcze nadchodzącej jesieni. Jedynie prawdopodobieństwo opadów, które wzrasta do ok 60mm jest zapowiedzią nadchodzącej jesieni. Oznaczać to może jednak jedynie przelotne opady. Pod koniec miesiąca pogoda znów zaczyna sprzyjać zwiedzaniu, upał delikatnie lżeje za to woda w morzu jest nadal idealna do długich kąpieli.

Listopad

Średnia temperatura w dzień: 21.1 - 15.1 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 28.9/ 5.7 °C
♒ Średnia temperatura wody: 20.6 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 6.50
Listopad na Malcie nie jest już w 100% słoneczny i raczej nie nadaje się na plazowanie. To miesiąc o największej średniej ilości opadów ok 112 mm. Mimo wszystko jednak listopad na Malcie jest nieporównywalnie bardziej przyjemny porównaniu do listopada w Polsce. Jeśli nie wieje i nie pada to temperatury mogą dochodzić nawet do ok. 20 °C co w słońcu daje bardzo przyjemną temperaturę często nawet na krótki rękawek! Niestety  wybierając się na Maltę w listopadzie trzeba się już przygtować na pogodowe niespodzianki i zabrać ze sobą kurtki oraz cieplejsze ubrania. Generalnie jednak często w listopadzie pogoda na wyspie jest całkiem przyjemna.

Październik

Średnia temperatura w dzień: 25.2 - 18.7 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 33.9/ 11.3 °C
♒ Średnia temperatura wody: 23.2 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 7.22
Październik na Malcie jest nadal ciepły jednak momentami deszczowy. W tym miesiącu można się spodziewać gwałtownych opadów średnio rozłożonych na 10 dni w miesiącu. Jednak kiedy nie pada deszcz pogoda jest przyjemna, przypominająca naszą wczesną jesień lub późna wiosnę. Jeśli pogoda sprzyja można jeszcze plażować, a temperatura wody wciąż sięga powyżej 20 °C ! Październik polecany jest osobom nastawionym bardziej na zwiedzanie niż gwarantowane wygrzewanie sie na plaży. Na październikowy wypad na wyspę warto zabrać ze sobą ubrania przeciwdeszczowe. Opady a Malcie są gwałtowne ale krótkie i po nich szybko wraca słoneczna pogoda.

Grudzień

Średnia temperatura w dzień: 17.4 - 11.9 °C
Najwyższa/ najniższa notowana temperatura: 24.9/ 3.6 °C
♒ Średnia temperatura wody: 17.4 °C
☀ Średnia liczba godzin słonecznych dziennie: 5.20
Grudzień na Malcie charakteryzuje się średnio kulkunastoma stopniami powyżej zera i praktycznie nie występują tu mrozy. Środek zimy na Malcie jest zatem podobny do naszej wiosny lub jesieni z nocami, podczas których temperatura nie spada do 0°C. Grudzień jest drugim po listopadzie miesiącem pod względem ilości opadów dlatego wyjeżdżając w grudniu na wyspę należy uzbroić się w przeciwdeszczowe i cieplejsze okrycia wierzchnie. Nie jest to miesiąc na typowe plażowanie jednak jeśli chcemy naładowac się słoneczna energią w środku zimy to przy odrobinie szczęscia na Malcie jest to możliwe.
Na podstawie: http://www.maltaweather.com/climate.shtml Podsumowując, każdy moment jest dobry, by naładować energię na przecudownej śródziemnomorskiej wyspie, jaką jest Malta. Do zobaczenia!