Przewodnik turystyczny po Francji

Francja od lat uchodzi za kulturalne centrum Europy. We Francji najprężniej rozwijała się sztuka, malarstwo, teatr, rzeźba, nic więc dziwnego, że teraz jest tu bardzo wiele muzeów z wybitnymi dziełami, przyciągających rzesze turystów. W ogóle cała Francja nastawiona jest na przyjęcie i goszczenie turystów. Sieć komunikacyjną powszechnie uznaje się za jedną z najlepszych w Europie. Kraj rozciąga się od Morza Północnego aż po Morze Śródziemne na południu, a graniczy z Niemcami,  Belgią, Włochami, Hiszpanią, Szwajcarią, Monako, Luksemburgiem i Andorą. Francja jest trzecim co do wielkości krajem europejskim, ma też terytoria zależne. Skupmy się jednak na samej części kontynentalnej. Mieszka tu 60 mln mieszkańców, klimat i ukształtowanie terenu ze względu na rozpiętość geograficzną są dosyć zróżnicowane, tak więc miłośnikom języka i kultury francuskiej trudno może być wybrać co zobaczyć najpierw. Na północy i zachodzie w dużym stopniu klimat przypomina ten, który znamy z naszego kraju, choć zimy są łagodne i wilgotne, południe natomiast to klimat typowo śródziemnomorski z gorącym, długim latem. We francuskich Alpach zaś przez cały rok panują warunki idealne do uprawiania sportów zimowych. Jak już wspominaliśmy sieć połączeń komunikacyjnych jest niezwykle gęsta i dobrze zorganizowana. Szlaki komunikacyjne rozchodzą się promieniście z Paryża do najdalszych nawet departamentów. Paryż jako stolica administracyjna i kulturalna Francji na przyjęcie turystów przygotowany jest doskonale. Tylko w jego okolicy znajduje się 9 stacji TGV, czyli szybkiej i nowoczesnej kolei, metro, sieć połączeń autobusowych, port lotniczy. Nie brakuje również hoteli o zróżnicowanym standardzie. Turyści mają wybór spośród  niezliczonych restauracji, barów i lokali rozrywkowych. Paryż nazywany jest miastem miłości i miastem, które nigdy nie śpi. Choć symbolem Francji dla wielu jest wieża Eiffla, to warto tutaj zobaczyć także inne zabytki o światowej renomie, takie jak Luwr, pobliski Wersal, czy muzea. Jednak nie należy zapominać, że Francja to bardzo duży kraj i pięknych, godnych odwiedzenia miast jest znacznie więcej. Największe francuskie miasta to: Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Lille, Strasburg, Bordeaux, Nantes. Miłośnicy fortyfikacji i warownych zamków powinni zdecydować się na wycieczkę doliną Loary, gdzie znajdują się pięknie zachowane budowle tego typu, winnice i wiele innych urokliwych miejsc. Za oazę spokoju, nieśpiesznego życia z wszystkimi zaletami prowincji uchodzi natomiast Prowansja, kraina słońca, ziół i lawendy. Wiele regionów słynie z produkcji wina, największa koncentracja winnic przypada na Bordeaux, Burgundię, Szampanię, Beaujolais, Alzację doliny rzek Rodan i Loara, a także wspomnianą już Prowansję. Podróżującym po Francji okazji do degustacji lokalnych, bardziej lub mniej znanych trunków z pewnością nie zabraknie.

Wymagane dokumenty / wiza

Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą podróżować do Francji bez wizy, wystarczy dowód osobisty albo paszport. Dokumenty powinny być w dobrym stanie, umożliwiającym identyfikację. Należy zadbać o posiadanie wydawanej w oddziałach NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawniającej do korzystania z usług medycznych. Zaleca się także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków.

Życie we Francji

Konstytucja określa, że Francja to państwo laickie, ale blisko połowa Francuzów to katolicy, 30% nie deklaruje przynależności do żadnego związku wyznaniowego, a 20% to wyznawcy innych religii. Francuzi uchodzą za nieco snobistyczny naród, ale z pewnością są to w dużej mierze stereotypy. Warunki naturalne są we Francji bardzo zróżnicowane i im też przypisuje się odmienność charakterów mieszkańców poszczególnych regionów. Południowcy nie śpieszą się, celebrują życie, mieszkańcy metropolii są bardziej zapracowani. Francuz jest jednak przede wszystkim dobrze wychowany i przyjaźnie nastawiony do turystów oraz tolerancyjny. 14 lipca przypada największe święto, rocznica zburzenia Bastylii. Ideały "wolność, równość, braterstwo" wciąż kształtują świadomość społeczną i chociaż obecnie Francja boryka się z problemem imigracji, przyjeżdżając do tego kraju liczyć można na przyjazne przyjęcie, jeśli tylko przestrzega się zasad współżycia społecznego i podstawowych norm kultury. Tak wiec jest to naród uprzejmy i dobrze wychowany, zasad dobrego wychowania uczy się już małe dzieci. Powszechnie mile widziane jest używanie zwrotów grzecznościowych. Na całym świecie znana jest kuchnia francuska i uważa się ją za najwykwintniejszą. Obfituje w dania z produktów regionalnych, owoców morza. Mięsa i warzywa przyrządza się na wiele sposobów. Smakosze po degustacji oryginalnych francuskich dań i win z pewnością będą zachwyceni. Potrawy często są bardzo proste i nieskomplikowane w przygotowaniu, albo wręcz przeciwnie, wyrafinowane i pracochłonne..

Jak dotrzeć do Francji? Samolot, autokar, kolej czy samochód?

Podróż do Francji możliwa jest oczywiście samolotem, autobusem albo własnym samochodem, czy chociażby koleją. Podróżujący autem mogą wybierać spośród kilku tras prowadzących w kierunku Francji, zależy skąd zaczynają swoją wyprawę. Z południa Polski najwygodniej jest jechać przez Niemcy, a z północy i centralnej części kraju przez Niemcy i Belgię albo Niemcy, Holandię a dopiero potem Belgię. Najkrótszy obecnie czas dojazdu z Warszawy to około 15 h.
Autokarem można podróżować z liniami Sindbad, Eurolines, Interbus i Ecolines. Z Warszawy jedzie się około doby, a połączenia funkcjonują z  większymi miastami we Francji. Autostrady i przejazd tunelami są płatne. Koleją w ciągu około 20 h można dojechać do Paryża z Poznania albo Warszawy lub z Warszawy i Krakowa do Nicei.
 Najszybsza jest oczywiście podróż samolotem. Paryż, Nicea,Marsylia, Lyon i Grenoble mają lotniska międzynarodowe. Z Polski tanie linie, takie jak  Wizzair, Ryanair, Easy Jet oferują loty z Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Stała oferta już od wielu lat, to połączenia pomiędzy Warszawą i Krakowem a Paryżem oraz Warszawą i Niceą i Lyonem

Przydatne adresy