Jarmarki BożonarodzenioweSłyszeliście już w tym roku „Jingle bells” i „Last Christmas”? Pewnie tak. Świąteczne szaleństwo trwa w najlepsze. Jednym z nieodłącznych jego elementów są jarmarki bożonarodzeniowe. Wybraliśmy dla Was trzy, które warto odwiedzić przy okazji Waszej podróży językowej. Chcecie poczuć prawdziwą magię? Ruszajcie z nami do Niemiec lub… Kanady!

Jarmark we Frankfurcie

Frankfurcki jarmark bożonarodzeniowy jest jednym z najstarszych (od 1393 roku) i najpiękniejszych jarmarków na świecie. Co roku przybywają tu miliony gości z całego świata, na których czeka ponad dwieście różnych straganów z atrakcjami. Na placu Römerberg, Paulsplatz i na nabrzeżu Menu znajdziemy rzeczy z wszelkego rodzaju materiałów typu szkło, drewno czy też ceramiki. Nie ma tam raczej nowoczesnych ozdób, utrzymany jest styl klasyczny. Jak to na jarmarku bożonarodzeniowym oczywiście nie obejdzie się bez ozdób na choinkę , ale również podczas zwiedzania nie zgłodniejemy, bo będzie zapewniona strefa gastronomiczna z przepysznym świątecznym jedzeniem. Również znajdziemy coś dla ucha, a raczej przy zakupach będzie nam towarzyszył Bogaty program koncertów, hejnał z kościoła św. Mikołaja, gra na dzwonkach.Wszelkiego rodzaju dodatki są dopracowane do perfekcji co wprawia nas w swiąteczny nastrój. Plac jest otoczony przepięknymi kamienicami. Pośrodku stoi Fontanna Sprawiedliwości przedstawiająca kobietę z wagą i mieczem. Za fontanną ciągnie się rząd zabytkowych kamienic Ostzeile. Są to kilkupiętrowe kamienice z muru pruskiego. Jarmark rozciąga się od nabrzeża Menu, przez Römerberg i Liebfrauenberg aż do Hauptwache i jest otwarty od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 21, a niedziele w godzinach od 11 do 21. Nastrojową muzykę i dźwięki kolęd odwiedzający usłyszeć mogą w każdą środę i sobotę o godz. 18.

Jarmark w Monachium

Jeżeli chodzi o Monachium, najpopularniejszy jarmark świąteczny znajduje się w samym centrum miasta – między Odeonsplatz, Marienplatz i Karlsplatz. Zwiedzanie rozpocznijcie na Marienplatz, obok Ratusza, napotkacie tam choinkę która robi nie małe wrażenie.. Warto zrobić sobie z nią zdjęcie ;) Dodatkowym atutem będzie mała niespodzianka w postaci konkursu  należy zgadnąć, jak wysokie jest drzewo, a można wygrać pobyt w spa. Ciekawostka – każdego roku drzewko pochodzi z innego miasta regionu, istnieje nawet lista oczekujących, bo jest to uważane za wielki wyróżnienie dla miasteczka. W tym roku choinka pochodzi z liczącego tylko 6500 mieszkańców miasta Weiler-Simmerberg-Ellhofen w regionie Allgäu! Całkiem możliwe ze zobaczycie postać która łudząco przypomina diabła.. być może właśnie nawiedził Was Krampus, groźny asystent dobrotliwego św. Mikołaja. Krampus troszczy się o te złe dzieci. W ten sposób ożywają ponad 500-letnie alpejskie zwyczaje Dwukrotnie podczas Adwentu organizowany jest specjalny bieg i wszyscy entuzjaści mogą przemierzać Monachium w 10 kilogramowym, wartym 2000 EUR stroju z 10 rogami. Brzmi zachęcająco prawda? Na straganach znajdziecie wszystko czego szukacie i spełni wasze oczekiwania. Na jarmarku bożonarodzeniowym w liczącej ponad 1200 lat dzielnicy artystów München-Schwabing królują artyści i rękodzielnicy. Na koniec można jeszcze pojeździć na łyżwach na lodowisku „Eiszauber am Stachus”. Tak więc podczas wizyty w Monachium każdy znajdzie coś dla siebie. Jarmark Bożonarodzeniowy jest otwarty w datach 27.11. - 24.12.2019

Toronto Christmas Market

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie już każdy zna, ale poznajcie dzielnicę Distillery District w Toronto. Dom z piernnika, ceglane fasady powodują nie małe wrażenia, a stragany i światełka dodają uroku. Radzimy przyjechać tu odrazu na rozpoczęcie, ponieważ zbierają się tu niezłe tłumy!
Jeżeli chodzi o kwestię jedzenia zalecamy zapoznać się przedewzystkim z poutine, z kanadyjską przekąsek, połączenie frytek i charakterystycznego rodzaju miękkiego sera. Bardzo popularnym dla kanady jest syrop klonowy, który jest dodawany praktycznie do wszystkiego. Z trakcji znajdziemy oczywiście karuzelę, czy też diabelski młyn. Z dziwnych rzeczy znajdziecie takie rzeczy na straganach jak bekonowe skarpetki.., ale i kanadyjskie świeczki prosto z pszczelego wosku, czy też tradycyjne drewniane zabawki.Warto zaopatrzeć się w wysokoprocentowy alkohol, ponieważ to Distillery District – czyli dzielnica gorzelni. Wstęp wolny od wtorku do piątku; 6,00 $ wstęp piątek wieczorem, sobota i niedziela. Rynek jest zamknięty w poniedziałki.