Co zrobić i powiedzieć w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest nie tylko jednym z globalnych źródeł trendów w zakresie mody i stylu, ale również kolebką kultury, która inspiruje i trwa do dziś. Wielka Brytania jest zdecydowanie warta odwiedzenia, ale pamiętaj o możliwych do uniknięcia błędach, które często popełniają turyści, którzy pierwszy raz ją odwiedzają. Oto krótka lista różnic językowych i kulturowych, które pozwolą Ci uniknąć wpadania w kłopotliwe sytuacje podczas Twojego pobytu np. na kursie językowym za granica.

Język

Wszyscy są w porządku!
Po kilku dniach pobytu w Wielkiej Brytanii na pewno usłyszysz zwrot "You alright" sporo razy. Jest to jedna z tych rzeczy, które mylą turystów. W innych krajach pytanie "W porządku" często oznacza, że ​​ktoś pyta Cię, jak się czujesz i chce, żebyś im o tym powiedział. W Wielkiej Brytanii wyrażenie to jest używane jako proste powitanie i nie oznacza, że ​​osoby, które o to proszą, chcą wiedzieć, co u ciebie. Jest to po prostu inny sposób powiedzenia "cześć", a kiedy ktoś zapyta "You alright", odpowiada się: "Tak, wszystko w porządku". Zwykle przy krótkim spotkaniu wymiana słów kończy się po tym, jak obydwie strony wypowiedzą to powitanie.

Doceniane uprzejmości


Wielka Brytania szczyci się pomocnością i uprzejmością. Są one powszechnie oczekiwane od wszystkich członków społeczeństwa. Kiedy robisz coś pomocnego, ludzie często mówią "Cheers" lub w niektórych przypadkach "Cheers mate". Ta fraza oznacza po prostu “dziękuję” a nie wiwat czy fakt, że ​​dana osoba jest naszym przyjacielem. "Mate" odnosi się do mężczyzn w każdym wieku a "bro" do młodszych mężczyzn, ale nie oznacza, że ​​masz jakiś szczególny związek z tą osobą. To po prostu taki miły zwrot.

W drodze

Idź po lewej
Komunikacja publiczna w Wielkiej Brytanii różni się na tle całego świata. Jeśli jesteś przyzwyczajony do chodzenia lub jazdy po prawej stronie drogi, będziesz musiał to zmienić podczas pobytu w Wielkiej Brytanii. Chodząc po prawej możesz wpaść na ludzi, a jeszcze  gorzej może skończyć się jazda samochodem pod prąd.
Atak drogowy!
Londyn jest jednym z najruchliwszych miast Wielkiej Brytanii. Dzięki swojemu unikatowemu rytmowi miasta i stylowi życia, jest inne od większości innych miast w Wielkiej Brytanii. Można to właściwie zrozumieć tylko poprzez bezpośrednie doświadczenie. Aby twoje pierwsze doświadczenie było bezpieczne, warto zapamiętać jedno: nigdy nie zbliżaj się do krawędzi chodnika. Autobusy i inne pojazdy często jeżdżą tak blisko chodnika, że ​​piesi stojący w pobliżu krawędzi mogą zostać zadrapani lub potrąceni w ruchu ulicznym. Dlatego najlepiej zachować bezpieczną odległość od ulicy i chodzić jak najbliżej budynków. Może to być trudne, ponieważ chodniki są dość wąskie w niektórych rejonach Londynu, ale ta sama zasada obowiązuje nadal i być może trzeba będzie podejść bardzo blisko ścian budynków, aby uniknąć kontaktu z samochodami i autobusami.

Kultura


Czas na Herbatę!
Wielka Brytania słynie z herbatki i plotek, że wszyscy porzucają to, co robią po południu i siadają, żeby napić się herbaty. Może to zabrzmieć zabawnie i trochę naciąganie, ale jest to powszechny stereotyp dotyczący Brytyjczyków. Nie jest to całkowicie nieprawdziwe. Podwieczorek, który jest zwykle podawany wieczorem lub późnym popołudniem, jest powszechnie nazywany "herbatą" w wielu częściach Wielkiej Brytanii. I owszem, herbata często bywa podawana w tym czasie, jeśli ktoś jej sobie życzy. Opowieści o tym, że ludzie  rzucają wszystko, aby napić się herbaty o godzinie 12.00, są jednak fałszywe, jak można się było domyślić.
 
Etykieta i niepisane zasady
Dobre maniery, eleganckie zachowanie i surowa etykieta, którą przestrzegają wszyscy obywatele; to stereotypy, z którymi ludzie kojarzyli Wielką Brytanię. To, czy są prawdziwe, można zobaczyć obserwując ludzi na ulicy i w codziennym życiu. Prawdą jest, że ludzie będą oczekiwać uprzejmości i pomocy. Przykłady tego zachowania można zaobserwować w sytuacjach, gdy ludzie wpadają na siebie na ulicy. Obie strony zazwyczaj mówią "przepraszam" po tym zdarzeniu. Często słyszysz też ludzi, którzy po wyjściu z autobusu mówili "dziękuję" kierowcy autobusu. Robiąc to, wyrażają uznanie dla pracy kierowcy autobusu. Miłe słowa, takie jak "dziękuję" i "przepraszam" w każdej możliwej sytuacji, przychodzą bardzo naturalnie do mieszkańców. Codzienną praktyką, o którą najbardziej dbają ludzie, jest cierpliwość i czekanie na swoją kolej. Nie będzie nam wybaczone wpychanie się w kolejkę, co oznacza, że ​​zawsze należy się upewnić za kim się stoi.