Pięć najlepszych tłumaczy dostępnych w internecie

Tłumacze online stanowią jedno z najczęściej używanych narzędzi internetowych na świecie. Coraz częściej sięgamy po te tłumaczenia. Czy to podczas podróży, aby rozwinąć biznes lub projekt na międzynarodową skalę, zrozumieć stronę internetową w innym języku, czy nawet po prostu porozmawiać z osobą z innego kraju. W skrócie, istnieje niezliczona ilość powodów, zarówno osobistych, jak i zawodowych, by mieć pod ręką niezawodnego tłumacza.   Poniżej przedstawiamy pięciu najlepszych tłumaczy dostępnych w Internecie, wraz z ich charakterystyką i funkcjonalnościami. Dzięki temu będziesz miał/a klarowny obraz, który tłumacz online wybrać do swoich celów. A najlepsze jest to, że wszystkie są darmowe!

1. Tłumacz Google

Zaczniemy od najbardziej rozpowszechnionego na świecie tłumacza, który według Wikipedii ma aż 200 milionów użytkowników dziennie. To ogromny tłumacz online, który korzysta z tego samego silnika wyszukiwania co Google i równocześnie porównuje tysiące stron, aby dostarczyć najbardziej dokładny wynik tłumaczenia.

Na wrzesień 2023 roku Tłumacz Google jest dostępny w 133 językach (jakość tłumaczenia zależy od języka) i oferuje możliwość odsłuchania tłumaczenia oraz tłumaczenia nie tylko tekstu, ale także mowy, obrazów czy wideo w czasie rzeczywistym.

Tłumacz wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania wyników, niektóre tłumaczenia mogą brzmieć nieco mechanicznie lub prowadzić do tłumaczeń, które nie miałyby sensu w rzeczywistym świecie. Niemniej jednak Google pracował nad udoskonaleniem dynamiki tłumaczeń poprzez wykorzystanie uczenia maszynowego opartego na sieciach neuronowych, gdzie system uczy się na podstawie zapytań użytkowników w czasie i poprawia jakość tłumaczenia. (Ta metoda została zastosowana w tłumaczeniach na język angielski, francuski, niemiecki, portugalski, hiszpański, chiński, japoński i turecki). Tłumaczenie tekstu jest ograniczone do 5000 znaków, podczas gdy nie ma limitu długości tłumaczenia stron internetowych.

Zobacz Tłumacz Google.

2. DeepL

To jeden z najszybciej rozwijających się tłumaczy na świecie w ostatnich latach. Jego poprzednik, Linguee, przyczynił się do wzrostu i doskonalenia tej platformy, tak bardzo, że określa się ją jako najlepsze narzędzie do tłumaczeń na świecie. Na wrzesień 2023 roku może on tłumaczyć teksty na 31 język, z precyzją i efektywnością bardzo zbliżoną do pracy profesjonalnego tłumacza. Dodatkowo, DeepL pozwala na dostosowanie tłumaczenia natychmiast. Na przykład, możesz od razu szukać lepiej pasujących synonimów w narzędziu do tłumaczenia. Powinieneś wiedzieć, że istnieje specjalny skrót klawiszowy do szybkiego pisania w aplikacji DeepL. Pozwala to na bardzo szybkie tłumaczenie tekstów.

Tłumacz online DeepL jest bezpłatny w użyciu, z limitem 5000 znaków na tłumaczenie oraz możliwością tłumaczenia plików Microsoft Word, PowerPoint i PDF. W ramach płatnej subskrypcji otrzymujesz nieograniczoną liczbę znaków, a także Twoje teksty nie są przechowywane na serwerze, jak ma to miejsce w wersji darmowej.

Zobacz tłumacz DeepL.

3. Tłumacz od Bing

Bing to tłumacz online stworzony przez firmę Microsoft. Jak się można spodziewać, jest to również gigantyczny tłumacz online, który pozwala użytkownikom na tłumaczenie tekstu na 103 języki, integruje się z przeglądarkami Internet Explorer i Microsoft Edge oraz potrafi tłumaczyć całe strony internetowe, wystarczy wpisać adres URL strony w wyszukiwarkę tłumacza.

Chociaż maszynowe tłumaczenie tego serwisu opiera się na algorytmach statystycznych, a nie na tłumaczach ludzkich, co może prowadzić do niedokładnych wyników, Microsoft współpracuje z regionalnymi partnerami strategicznymi, takimi jak Hmong Language Partners, National Assembly for Wales i Translators Without Borders, aby poprawić ogólną jakość tłumaczenia języka.

Sprawdź tłumacz Bing.

4. Słownik i tłumacz LEO

LEO to internetowy słownik i tłumacz opracowany przez Politechnikę Monachijską. Istnieje także aplikacja na iOS i Androida, która działa jak kieszonkowy słownik. Strona internetowa zawiera osiem bezpłatnych słowników dwujęzycznych języka niemieckiego, a także fora do zadawania innych pytań z dziedziny językoznawstwa. W słownikach otrzymujesz tłumaczenia w formie hiperłączy do innych zapytań słownikowych, ułatwiając powrotne tłumaczenie. Słowniki zawierają tłumaczenia w formie hiperłączy do innych zapytań słownikowych, ułatwiając tym samym powrotne tłumaczenie. Słownik LEO jest częściowo uzupełniany przez obszerny wkład słownictwa od osób prywatnych lub firm, a częściowo przez sugestie i dyskusje na forum językowym LEO. Aktywna społeczność LEO ciągle dba o dodawanie nowych słów i poprawianie istniejących.

Co najmniej jeden wykwalifikowany pracownik jest odpowiedzialny za każdy z ośmiu języków obcych. Ci pracownicy nadzorują donacje i sugestie przed ich dodaniem do słownika. Dlatego wpis nigdy nie może zostać dodany tylko przez jednego zarejestrowanego użytkownika. Z drugiej strony zarejestrowani użytkownicy mają możliwość komunikowania się na ośmiu różnych forach, gdzie zarówno niemieckojęzyczni native speakerzy, jak i inni native speakerzy współpracują i pomagają w znalezieniu odpowiedników idiomatycznych dla zdań lub tekstów, itp. Istnieje także trener słownictwa z wirtualnymi fiszkami, forum, w którym możesz pomagać innym użytkownikom z sugestiami językowymi, oraz portal do kursów językowych.

Odkryj tłumacz i słownik LEO.

5. Tłumacz PONS

PONS to właściwie niemieckie wydawnictwo słowników oraz materiałów do nauki języków, które opracowało potężny słownik online oraz tłumacz tekstu o zwięzłej precyzji i dobrej jakości. Tłumacz jest dostępny w 22 różnych językach i jest wzbogacany przez roczne wydania fizycznych słowników wydawnictwa. Oferuje także możliwość tłumaczenia obrazów i zdjęć, stając się wzorcem dla nauki języków.

To nie tylko tłumacz, ale także PONS oferuje kursy językowe, książki do czytania, kursy dźwiękowe oraz trener słownictwa. W ramach pomocy dla uchodźców z Ukrainy, PONS wprowadził bezpłatny pakiet "pierwszej pomocy" do nauki niemieckiego jako języka obcego w Niemczech, pomagając Ukraińcom uczyć się niemieckiego, niezależnie od tego, czy posiadają wcześniejszą wiedzę z zakresu języka angielskiego czy też w ogóle nie mają wcześniejszego doświadczenia z językiem obcym. Istnieje również możliwość prowadzenia rozmów za pomocą aplikacji tłumacza PONS, która jest bardzo podobna do funkcji tłumacza Google.

Zobacz tłumacz PONS.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że pomoc tłumaczy online ułatwiła nasze życie, stworzyła tysiące połączeń i zbliżyła ludzi z różnych środowisk i kultur. Jeśli bardziej interesujesz się poznawaniem nowych miejsc i ludzi oraz pasjonujesz się językami, zapraszamy do zapoznania się z naszymi wyjazdami językowymi dla młozieży i dorosłych, gdzie możesz na własnej skórze doświadczyć życia w innej kulturze i uczyć się obcego języka, jednocześnie zawierając nowe przyjaźnie z całego świata, które przetrwają przez całe życie.