21 super aplikacji (smartfon & tablet) do nauki języków w 2016

Jeśli szukasz: najnowszych, najciekawszych i najpopularnijeszych płatnych jak i darmowych aplikacji/programów do nauki języka obcego na telefon lub tablet to poniżej znajdziesz listę 21 takich właśnie aplikacji! Najważniejszą ich zaletą jest łatwość instalacji, niska cena (lub darmowe), elastyczność w ich użyciu jak i efektywność ich działania (jeśli będziemy sumiennie się uczyć). Nowoczesne technologie sprzyjają nauce, w tym nauce języków obcych.

Większość aplikacji przygotowanych do nauki języków obcych jest bezpłatna, wystarczy zainstalować aplikację w swoim telefonie (bez względu czy jest to system Android - Samsung, iOS - Iphone czy Windows Phone - Nokia) i systematycznie z niej korzystać, równie przy tzw. okazji ucząc się w podróży do pracy, czy podczas przerwy w szkole. Nie ma przeszkód do tego, by uczyć się jednocześnie wielu języków (angielski, niemiecki, hiszpański, francuski itd – wybór aplikacji jest ogromny) i korzystać z różnych mobilnych aplikacji. Niektóre z nich wymagają dostępu do internetu, inne pozwalają pracować z aplikacją offline.

Zróżnicowanie szaty graficznej, złożoności i tematyki, specjalizacji aplikacji pozwala dopasować aplikację do własnych potrzeb i możliwości nauki. Do wyboru użytkowników oddane są aplikacje dedykowane dzieciom, młodzieży jak i lekarzom, prawnikom czy biznesmenom. Dzięki aplikacjom możemy doskonalić słownictwo, gramatykę jak i konwersację. Zadania polegają na uzupełnianiu, czy też dopowiadaniu, odpowiadaniu na pytania, bądź wypełnieniu graficznemu ćwiczenia. Trudno jest obiektywnie ocenić, które aplikacje pośród setek, a nawet tysięcy są najlepszymi, najskuteczniejszymi. Pewnym wyznacznikiem atrakcyjności aplikacji jest jej popularność wśród użytkowników. Nie wszystkie aplikacje służą nauce a wiele z nich ma za zadanie doskonalić i poprzez powtórki nie pozwolić zapomnieć już nabytej wiedzy z zakresu znajomości danego języka obcego.

A teraz lista najciekawszych aplikacji mobilnych do nauki języków obcych w 2016 roku

1.    Jedną z najbardziej popularnych aplikacji w AppStore, dostępną też w GooglePlay, jest Duolingo. Zaletą aplikacji jest to, ze jest bezpłatna, jak i fakt, iż działa zarówno na Androidzie jak i systemie IOS. Wszystkie lekcje są dopracowane w każdym cały, złożone ale nieskomplikowane. Każda lekcja wymaga odpowiedniej ilości powtórek bez których nie można przejść dalej, sprzyja temu także szata graficzna w formie książki, a także sympatyczne ikony i grafiki. Lekcje podzielone są na rozdziały, w których można pomylić się maksymalnie cztery razy, większa ilość pomyłek sprawia, że trzeba powtórzyć całą lekcję. Poziomy nauki kończą się testem sprawdzającym. Z Duolingo można uczyć się od zera jak i na poziomie zaawansowanym, co więcej Duolingo umożliwia rywalizację z innymi użytkownikami. Wielu osobom aplikacja ta przypomina grę komputerową co zachęca do nauki poprzez zabawę. Atutem Duolingo jest także fakt, iż uczy nie tylko angielskiego ale zawiera wersje aplikacji dla kilku najbardziej popularnych języków europejskich. Minusem, jak i plusem jest to, ze aplikacja jest po angielsku i wymusza znajomość, rozumienie komend i komunikatów, poleceń. Przypominacze e-mailowe zapewniają systematyczność, zaś ranking osiągnięć znajomych motywuje. Nic dodać, nic ująć, to jeden z hitów wśród aplikacji do nauki języka.

2.    Nie mniej ciekawą aplikacją do nauki angielskiego jest Rocket Languages. Aplikację można ściągnąć z AppStore jak i GooglePlay. Aplikacja została przygotowana z myślą o nauce wymowy w nowym języku. Zakłada iż najszybciej uczymy się poprzez interaktywne materiały audio, gry oraz testy. Dzięki aplikacji można nadzorować swoje postępy, przeglądając historię ćwiczeń i popełnianych błędów, co więcej istnieje opcja korzystania z jednego konta za pośrednictwem wielu urządzeń. Atutami aplikacji jest bezpłatny dostęp do niej jak też przyjazne środowisko, łatwa nawigacja.

3.    Popularną i niezwykle przydatną aplikacją są Fiszki. To aplikacja na iPada w polskiej wersji językowej, zapewnia wybór słówek w wielu językach. Słówka są zgrupowane tematycznie a użytkownik może tworzyć własne listy słówek, powtórek jednocześnie monitorując statystyki w nauce słownictwa. W aplikacji Fiszki dostępne są wersje : angielska, niemiecka, francuska, hiszpańska, ale również norweska. Atutem fiszek jest możliwość odsłuchania prawidłowej wymowy słówek.

4.    Darmowa aplikacjaRosetta Course to również ciekawa propozycja dla chętnych fanów tabletów i telefonów z systemami Android, iOS. Uczy ona zwrotów i słówek poprzez metodę dynamicznego powtarzania. Aplikacja pozwala na subskrypcję kursów i ćwiczeń z udziałem identyfikacji wizualnej oraz słuchowej. Forma nauki z tą aplikacją przypomina pracę na kursach stacjonarnych tyle, że w przypadku pracy samodzielnej użytkownik decyduje o czasie i miejscu nauki.

5.    Aż 13 języków w jednej darmowej aplikacji mieści Babbel. To głównie aplikacja podróżna, dla tych którzy są wciąż w biegu i nie chcą siadać do nauki, a uczyć się chcą przy okazji innych czynności. Interaktywne kursy w Babbel pozwalają na zdobycie umiejętności językowych od poziomu podstawowego po zaawansowany. Zaletą tej aplikacji jest to, iż postępy w nauce można zapisywać online i kontynuować poprzez dostęp do przeglądarki internetowej niezależnie od urządzenia mobilnego. Aplikacje uruchomić można tak w Androidzie, jak też iOS.  W przypadku Androida każdy język to osobna aplikacja Babbel.

6.    Memrise to specyficzna aplikacja, nietypowa bo oferująca pobranie kursu, jednego z wielu, którego autorem są użytkownicy społeczności aplikacji. Kursy dostępne są między innymi w języku angielskim i francuskim. Bazują na zapamiętywaniu i powtarzaniu poprzez testy sprawdzające, którymi to można rywalizować ze znajomymi, innymi użytkownikami osiągając coraz to lepsze wyniki w nauce. Ciekawostką jest to, ze aplikacja działa offline, dzięki czemu możesz uczyć się tam, gdzie nie masz internetu. Dodatkowym plusem bez wątpienia jest bezpłatność aplikacji oraz dopasowanie do Androida i iOSa.

7.    Unikatową aplikacja jest HelloTalk, która wymusza komunikacje w języku obcym, przez co mimowolnie uczymy się trenując konwersacje na przeróżne tematy. To swego rodzaju społeczność, która rozmawia ze sobą wzajemnie poprzez wiadomości tekstowe. Aplikacja nic nie kosztuje i można ją pobrać z AppStore jak i GooglePlay. To aplikacja głównie do doskonalenia języka, poznawania jego potocznych zwrotów, idiomów użytych w codziennym języku itp.

8.    Jeśli chcesz uczyć się języka podczas zwyczajnej rozmowy możesz użyć Google Translate, aplikacji w której na bieżąco możesz tłumaczyć wiadomości tekstowe w dowolnym języku przekładając je również na dowolny język. Aplikacja ta winna być zaledwie pomocniczą, bowiem ma tez wiele niedociągnięć w kwestii gramatyki. Dodatkowym atutem jest możliwość odsłuchania tłumaczenia. Świetnie spisuje się w smartfonach, a dodatkową zaletą jest jej bezpłatność.

9.    Rozmowy międzynarodowe wiele nas uczą, jednak kiedy nie czujemy się na siłach samodzielnie prowadzić konwersacji z języku którego się dopiero uczymy z pomocą może przyjśćiTranslate Voice. To doskonała aplikacja o przejrzystym intefejsie, pozwala na tłumaczenie rozmówcy poprzez nagranie głosu. To niejako osobisty tłumacz symultaniczny w Twoim iPhonie. Obsługuje zarówno połączenia głosowe jak i wiadomości tekstowe. Niestety nie jest to darmowa aplikacja, aczkolwiek jej koszt zakupu nie jest wygórowany bo zaledwie 4,46 euro. Aplikacja poza angielskim oferuje szereg innych języków obcych, tłumaczy nie tylko to co rozmówca do nas mówi ale i to co my chcemy powiedzieć naszemu rozmówcy. Jej odpowiednikiem darmowym jest Speak&Translate, chociaż bezpłatny dostęp mają wyłącznie użytkownicy iPhone'ów.

10.    Pośród godnych polecenia aplikacji do nauki języka jest MindSnacks. Odpłatność za korzystanie z aplikacji to zaledwie 4,69 euro za 49 lekcji. Chcąc wypróbować aplikację dostępna jest jedna lekcja za darmo dla każdego z dostępnych języków do wyboru, a jest ich kilkanaście. Lekcje składają się z różnego typu gier ćwiczących szybkość, spostrzegawczość, jak również literowanie czy grę w słówka. Poprzez gry możemy doskonalić swoje umiejętności językowe. Z pozoru wydaje się to bardzo łatwe, jednak w praktyce by przejść daną planszę należy przyswoić materiał podany w prawej części interfejsu aplikacji. By uatrakcyjnić granie producent oferuje liczne wyzwania określające pułap punktów, wyniku w danej grze. Sprostanie wyzwaniu nagradza nas dodatkowymi punktami, zaś punkty pozwalają rywalizować ze znajomymi na portalach społecznościowych, jak Facebook czy Twitter. To jedna z niewielu aplikacji, które umożliwiają naukę tak wielu języków, w tym chińskiego.

11.    Chcąc pouczyć się słówek prócz fiszek można skorzystać z aplikacji na telefon MyWorldBook. Aplikacja bazuje na 3 etapach learn, practice i review. Słówka poznać można przez poznanie definicji, odtworzenie wymowy audio. Darmowo dostępnych jest kilkaset słówek, jednak za pozostałe flashcards trzeba zapłacić. Dzięki podziałowi na kategorie tematyczne i określoną trudność można dopasować paczki słówek zawierające od 60 do 200 w cenie od 70p do 1,49 funta. Aplikację można ściągnąć z GooglePlay jak i AppStore.

12.    Słówka to nie wszystko, prócz słownictwa warto rozwijać też gramatykę. Temu służy doskonale Grammar Practice English 1 i 2. Aplikacje te pomagają w nauce prawidłowej budowy zdań. Przy okazji gramatyki sprawdzane są też słówka, bez których nie da się budować zdań. Zaletą aplikacji jest to że są bezpłatne, niemniej jest też wada aplikacji – dostępność wyłącznie w systemie Android.

13.    Na nieco wyższym poziomie zaawansowania można skorzystać z popularnej aplikacji mobilnej English Idioms Illustrated. Niestety jest to aplikacja płatna, jednak kosztuje zaledwie 4,5 funta. Dostępna na urządzenia Apple przez AppStore. Dzięki aplikacji możesz poznać w zabawny sposób najbardziej znane angielskie idiomy. Co ważne aplikacja dostępna w wersji angielskiej, stąd przeznaczona przede wszystkim dla osób już znających angielski przynajmniej w stopniu dobrym

14.    Mając problemy w rozumieniu mowy pomoże nam LearnEnglish ElementaryPodcasts. W sumie na aplikację składają się 3 serie, a każda z nich to 10 części poświęconych różnym zagadnieniom życia codziennego. Korzystając z aplikacji możemy odsłuchać wypowiedzi, jak i odczytać teksty danej scenki, po czym aplikacja proponuje użytkownikowi szereg ćwiczeń z pytaniami sprawdzającymi rozumienie tekstu przedstawionego wcześniej. Aplikację można pobrać co najmniej pod trzema adresami – AppStore, GooglePlay, Blackberry AppWorld.

15.    Kompleksową aplikacją do nauki a raczej utrwalenia nabytej wiedzy jest60Second Word Challenge. Aplikacja ta składa się ze zbioru quizów podzielonych na 10 kategorii. Kategorie tematyczne obejmują podstawowe aspekty życia codziennego jak Food, Work itp. Prócz tematyki użytkownik do wyboru ma poziom trudności od easy przez medium po hard. Zadaniem użytkownika jest odpowiedź na 15 pytań w ciągu minuty. Na koniec naszej zabawy można ponownie utrwalić swoja wiedzę analizując pytania i odpowiedzi, błędy. Wadą tej aplikacji jest dostępność tylko na iOS poprzez AppStore.

16.    Polski hit czyli aplikacja LingLing, stworzona przez 3 polskich informatyków pozwala na naukę 3 języków: angielskiego, hiszpańskiego i... tajskiego.  Polską aplikacja doczekała się już przetłumaczenia  na 18 języków – jest więc produktem międzynarodowym i dostępnym na całym świecie.  Produkt jest darmowy w wersji podstawowej. Mamy tutaj do wyboru 3 stopnie zaawansowania językowego. Dzięki LingLing jest szansa na nauczenie się w okresie 1 roku około 10 000 słów, co pozwala na pewną komunikację:)

17.    Jeśli lubimy audiobooki to Audible będzie najlepszym audiobookiem dla nas.  Logując się mamy dostęp do wielu książek, które czytane są przez zagranicznych lektorów (zwykle są to native speakers). Zaletą Audible jest to iż możemy nauczyć się profesjonalnego akcentu. 

18.    Aplikacja Palabras Cruzadas to czas na odpoczynek na mózgu gdyż są to krzyżówki językowe (program generuje krzyżówki na wielu stopniach zaawansowania i w wielu językach.

19.    PowerVocab – szybka nauka najważniejszych i najbardziej praktycznych zwrotów i słówek w wielu językach obcych.

20.    Ciekawym produktem dostępnym dla sytemu Android jest aplkacja mobilna AnyMemo Free – specjalny algorytm sam stwierdza czy już opanowaliśmy dane słownictwo i możemy przejść dalej czy wciąż powinniśmy je powtórzyć. Prawie jak sztuczna inteligencja!

21.    Speak & Translate to ciekawa aplikacja, która potrafi tłumaczyć mowę na mowę i tekst na mowę. Wystarczy wybrać język z którego chcesz dokonać tłumaczenia oraz w jaki sposób (tekstowy lub głosowy). Aplikacja darmowa dostępna na wszytskich iPhone’ów.To którą aplikację wybierzemy zależy wyłącznie od naszych potrzeb, jak i preferencji. Jest w czym wybierać zarówno przeglądając aplikacje w polskiej wersji językowej, jak i te pozwalające na naukę angielskiego po angielsku czy innych języków przy pomocy instrukcji, komunikacji po angielsku.

Rynek systemów operacyjnych na komórki opanowały obecnie 3 systemy. Aplikację możemy pobrać /zakupić w sklepach tzw. „marketach”: Android market, sklep z aplikacjami na system Android, Apple market, sklep z aplikacjami na system iOS i Nokia market, sklep z aplikacjami na system Windows Phone.

Więcej informacji o aplikacjach mobilnych do nauki języków ? Przeczytaj poradnik!

Darmowy poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych w jednym miejscu! 138 str. wywiadów w interaktywnej formie .pdf z największyim językoznawcami.  Polecamy każdemu kto uczy się języka obcego! Poznaj tajemnice językowe i polecane aplikacje mobilne przez ekspertów!  Czy warto zamówić i jak wygląda?Zobacz okładkę >>

Chcesz przeczytać poradnik? Otrzymasz go natychmiast na email
* Wyrażam zgodę na wysyłanie informacji (max. 5 razy w roku) związanych tylko z nauką języka obcego