Lifehacking czyli 20 trików – jak się spakować do walizki

Pakowanie walizki spędza Ci sen z powiek? Nie martw się nie jestes sam! Specjalnie dla wszystkich, którzy głowią się jak spakować się na wakacje i jak spakować się do bagażu podręcznego - 20 sprytnych rad! Jak się pakować aby się spakować? Masz problem z pakowaniem? Przeczytaj 20 porad o pakowaniu się przed wyjazdem wakacyjnym!

Jeśli nie znasz pojęcia "Lifehack-ing" to przeczytaj definicję na Wikipedii. Generalnie jest to sposób implementacji matematycznych i informatycznych idee, które mają być pomocne w codziennym naszym życiu i je najzwyczajniej ułatwić. Lifehacking w pakowaniu to pomoc w efektywnym spakowaniu swoich rzeczy przed podróżą krajową, zagraniczną, wakacyjną, zimową - każdym wyjazdem, który wymaga spakowania się do walizki i zrobienia tego szybko, praktycznie i efektywnie. Każdy z nas podróżuje i każy ma mniejszy lub większy problem z pakowaniem rzeczy.Polecamy też artykuł na naszym blogu - najlepsze aplikacje pomocne w pakowaniu się a poniżej znajdziecie już aż 20 porad jak spakować się przez wyjazdem!

Zobacz jak spakować się do walizki!

1. Pakowanie rozpocznij już od momentu, w którym zaplanujesz wyjazd... w głowie! Za każdym razem, kiedy pomyślisz o czymś, o czym chcesz pamietać w trakcie pakowania – zapisz to! Miej listę zawsze przy sobie np. w telefonie. Taki zabieg znacznie skraca czas pakowania, niweluje niepotrzebny stres spowodowany przeświadczeniem, że „o czymś na pewno zapomniałem”.

2. Zamiast składać ubrania w kostkę, zroluj je. Dzięki temu zajmą mniej miejsca w walizce i nie będą pogniecione.

3. Delikatną biżuterię włóż do skarpety, a skarpetami wypchaj buty. Buty zachowają swój kształt, biżuteria się nie zniszczy, a skarpety ...nie będą zajmowały dodatkowego miejsca.

4. Oznacz swoją torbę kolorową wstążeczką ...ale nie czerwoną!  Uwierz, że wiele osób wybrało właśnie ten kolor.

5. Jeśli jesteś miłośniczką małych kolczyków tzw. sztyftów, możesz je spakować do dozownika na tabletki z przegródkami lub wykorzystać guziki z dziurkami, w które możesz wpiąć kolczyki parami. 

6. Pamiętaj, aby na wierzch bagażu spakować rzeczy, które mogą Ci się przydać pierwszej nocy. Kiedy dotrzesz na miejsce i będziesz zbyt zmęczony, aby się w pełni rozpakować - nie zrobisz bałaganu. Jeśli czeka Cię nocleg w trakcie podróży, nie będziesz musiał wypakowywać całej zawartości torby w poszukiwaniu szczoteczki do zębów, ręcznika czy piżamy!

7. Nawet jeśli limit wagowy bagażu jest duży, nie oznacza to, że musisz go w pełni wykorzystać. Pakuj tyle ile jesteś w stanie udźwignąć. Zatem pakujmy się mądrze i lekko. Poza tym, gdzieś przecież muszą zmieścić się pamiątki!

8. Ciężkie przedmioty pakuj na dno walizki, a jeśli zastosowałeś się do rady z poprzedniego punktu i zostało Ci trochę wolnego miejsca w walizce – nie zapomnij o "wypełniaczu". Może to być np. nadmuchana poduszka podróżna, dzięki której pozostałe przedmioty pozostaną na swoim miejscu. Szczególnie ważne jest to również w przypadku walizek z twardego tworzywa, które w przypadku pozostawienia pustych przestrzeni mogą peknąć pod ciężarem innych bagaży.

9. Aby Twoje łańcuszki czy drobne naszyjniki nie poplątały się przeciągnij je przez słomkę i zapnij.

10. Jeśli nie jest to wyjazd typowo wakacyjny, a ilość bagażu jest ograniczona – postaraj się spakować ubrania w stonowanych kolorach – wtedy wszystkie będą do siebie pasować, co za tym idzie tworzyć więcej możliwych kombinacji. Chyba, że jesteś typowym barwnym ptakiem i kazda częśc garderoby w innym kolorze nie jest dla Ciebie problemem.

11. Paski rozciągnij wzdłuż ścianek walizki, zajmą wtedy mniej miejsca.

12. Jeśli zabierasz ze sobą koszule garniturowe, paski możesz wykorzystać jako usztywniacze do kołnierzyków. Wystarczy zwinąć pasek w ślimaka i włożyć w kołnierzyk.

13. Do sztywnych butów włóż okulary przeciwsłoneczne lub wszelkiego rodzaju ładowarki, kable – okulary nie zgniotą się, a kable nie poplączą.

14. Przewożąc płynne substancje w butelkach, między nakrętkę a szyjkę butelki włóż kawałek folii i zakręć. W ten sposób na pewno nic się nie wyleje!

15. Jeśli jedziesz w daleką podróż lub Twój bagaż jest wyjątkowo cenny, przed wylotem zrób zdjęcie zawartości. W przypadku utraty bagażu, na podstawie zdjęcia łatwiej będziesz mógł ocenić zawartość walizki, zgłosić zaginione rzeczy, czy oszacować wysokość ewentualnego odszkodowania.

16. Chcesz zabrać tak wiele, a walizka nie jest workiem bez dna? Zanim zaczniesz się pakować przygotuj 3 stosy ubrań, które chcesz zabrać z podziałem na: te, które koniecznie musisz wziąć, chciałbyś wziąć i zastanawiasz się czy wziąć. Najpierw pakujemy pierwszą część później drugą, a jeśli pozostanie nam trochę miejsca możemy wybrać coś z trzeciej. Popularną zasadą jest również odrzucanie 1/3 rzeczy, które chcemy zabrać – zwykle właśnie tyle zbędnych rzeczy pakujemy do walizek.

17. Jeśli chcesz przewieźć dużo, a waga nie jest dla Ciebie ograniczeniem (np. pościel), skorzystaj z pakowania próżniowego. Istnieją już walizki, które posiadają mechanizm odsysający powietrze.

18. Jeśli przyjmujesz regularnie lekarstwa – weź zapas na więcej dni niż przewidziana jest Twoja podróż. Pamiętasz wybuch wulkanu, który sparaliżował ruch lotniczy? W takim przypadku lepiej być przezornym i nie przysparzać sobie dodatkowego stresu. 

19. Zapisz swoje numery paszportu, dowodu, ubezpieczenia oraz telefon alarmowy i informacje podróżne Sprachcaffe – wyślij je sobie na maila, zostaw rodzinie itp. W razie kradzieży informacje te będą dla Ciebie stosunkowo łatwo dostępne.

20. Pamiętaj, aby na kartce z adresem przyczepionym do bagażu napisać również swój adres e-mail, nr telefonu czy nawet namiar na swój profil na facebooku. W razie zagubienia bagażu pomoże to w szybkim skontaktowaniu się z Tobą.

 I ostatnie ale najważniejsze. ZAWSZE ale to zawsze zabieraj ze sobą w podróż POZYTYWNE NASTAWIENIE! 

Filmik pokazuje ciekawe triki na spakowanie walizki

Żródło: lifehacker.com