17 Aplikacji do nauki języka niemieckiego (telefon/tablet)

Jeśli planujesz uczyć się języka niemieckiego samodzielnie lub wspomóc naukę na kursie językowym to warto wyposażyć swój telefon bądź tablet w aplikacje edukacyjne, które dostarczą Ci moc okazji do ćwiczeń, zadań językowych. Nauka przez telefon często przebiega przy okazji, na przykład w wolnej chwili jadąc do pracy czy czekając w kolejce do lekarza. Liczne aplikacje mobilne wspierają codzienne obowiązki zawodowe jak i w sferze życia prywatnego, warto wykorzystać je do nauki języka poprzez ustawienia języka obsługi na niemiecki. Ogrom aplikacji jakie są dostępne tak na IOS jak i na Androida pozwala dobrać odpowiednią pod kątem jakości, designu, łatwości nawigowania i sposobu nauczania aplikacji. Prócz tego zdecydować się można na aplikację darmową bądź odpłatną. Co prawda odpłatne miewają więcej możliwości doskonalenia języka i są polecane jako lepszej jakości to i wśród darmowych aplikacji można znaleźć bardzo wiele ciekawych i godnych polecenia propozycji.

 

Najciekawsze aplikacje do nauki niemieckiego na telefon to:

Wiele osób pyta jak nauczyć się niemieckiego samemu? Które aplikacje do nauki języka będą najciekawsze? Jak uczyć się aby się praktycznie i na długo nauczyć? Czy niemiecki jest trudnym językiem? Poniżej dla osób mobilnych, często połączonych z internetem, obsługujących smartfona i lubiących nowoczesne technologię - lista kilkunastu praktycznych programów do nauki niemieckiego - głównie na system Android i iOS. Często w pełni darmowe lub jako podstawowa opcja i dla bardziej zaawansowanych i zaciekawionych możliwa opcja premium - płatna dodatkowo.

1.      Wśród najbardziej znanych aplikacji do nauki języka obcego można wybrać także te, które służą nauce języka niemieckiego. Do takich należy Duolingo. Aplikacja na Androida i iOS pozwalająca na skorzystanie bezpłatne z kilkunastu lekcji tematycznych i wypróbowanie całego systemu platformy learningowej. Społeczność Duolingo stanowią zarówno osoby uczące się niemieckiego jak i innych języków, mogą ze sobą się porównywać, rywalizować, wspierać się jak również współtworzyć ćwiczenia językowe. Zaawansowane poziomy aplikacji do nauki niemieckiego - Duolingo są odpłatne, niemniej to świetna aplikacja, na która warto wyłożyć, bowiem dzięki odpowiednio skonstruowanym, krótkim lekcjom i mnóstwu ćwiczeń można systematycznie podnosić swój poziom znajomości języka. Dokładna recenzja i opis funkcjonowania aplikacji Dualingo tutaj.

 

2.   Aplikacja na Androida i iOS do nauki niemieckiego - Memrise jest wielojęzyczną aplikacją o światowej randze. To aplikacja bardzo ceniona przez użytkowników. Wykorzystuje ona system drzewa umiejętności, szkoląc słownictwo sukcesywnie poprzez powtórzenia, początkowo w ćwiczeniach pamięciowych, z czasem w kontekstach, scenkach i konstrukcjach gramatycznych, tak by słownictwo jak również użycie słów zapadło ostatecznie w pamięć długotrwałą. Różnorodność tematyczna zadań i sekcji pozwala na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych osób o zróżnicowanym poziomie kompetencji językowych. Do społeczności Memrise warto dołączyć, aczkolwiek z aplikacji korzystać można także offline. Memrise uchodzi za bardzo skuteczną pomoc w nauce, mimo swej nietypowości w zakresie organizacji lekcji sprawdza się zarówno w nauce angielskiego, jak i niemieckiego.

 

3.   Ciekawą aplikacją na Androida i iOS do nauki niemieckiego jest Anki. To pomoc w nauce słownictwa w podróży, w czasie wolnym. W atrakcyjnej formie graficznej, w pełni interaktywna aplikacja nauczy nas sporo ciekawych słówek przydatnych nie tylko w podstawowych sytuacjach z życia codziennego. Aplikacja oparta na flashcards korzysta z mnemotechnik. Dodatkowym atutem aplikacji pomagającej w podszkoleniu niemieckiego jest możliwość samodzielnego zestawienia słów do nauki bądź wybór tematu z jakiego aplikacja nam zaproponuje słownictwo. Zasobem wiedzy obejmuje wiele dziedzin życia kulturę, sztukę, historię Niemiec.

4.     BBC videos Henning Wehn – to doskonały zbiór materiałów ukazujących niemiecki w zabawnym świetle. Dizęki serii filmików edukacyjnych można zapoznać się z zabawnymi zwrotami językowymi, idiomami. Występy komiczne typu stand-up mogą mieć walory edukacyjne, aczkolwiek ta pomoc kierowana jest do osób które już znają niemiecki w stopniu co najmniej komunikatywnym.

5.     Meetup jest interesującym projektem platformy społecznościowej skupiającej osoby uczące się niemieckiego i chcąc sobie wzajemnie pomóc poprzez wspólne konwersacje, wymianę testów, materiałów szkoleniowych. To również możliwość do sprawdzenia się w konwersacji z Niemcami, którzy korzystają z Meetup jako portalu społecznościowego. Dzięki dołączeniu do Meetup można poznać język niemiecki ale ten potoczny (m.in slang), zyskać kontakt z żywym językiem. Udział w Meetup stwarza okazję do poznania wielu osób oferujących zakwaterowanie w Niemczech, przyjęcie na czas kursu języka czy też turystycznie, wyjście do kina, na piwo, spotkanie na Skype itd.

6.    Expath.de to godna polecenia aplikacja niemieckojęzyczna serwująca użytkownikom słówko na dzień oraz szereg możliwości rozmów przez Skype i doskonalenia języka dzięki społeczności użytkowników Expath. Krótkie ćwiczenia mogą być idealnym przerywnikiem w pracy, podróży.

7.  Pukka to świetny sposób na naukę niemieckiego takim jakim jest. Michel Thomas uczy niemieckiego poprzez liczne podcasty i mini lekcje wdrażając użytkownika w świat niuansów językowych niemieckiego. Dzięki stronie Pukka nauczysz się idiomów, zwrotów potocznych oraz dowcipów czy popularnych przekleństw w j. niemieckim. To również możliwość poznania „kolorowego” niemieckiego jakim posługują się imigranci mieszkający w Niemczech.

8.   FluentU – multi językowa aplikacja na Androida i iOS pozwalająca na naukę niemieckiego z filmów, które posiadają tłumaczenie. Aplikacja zawiera szereg filmów pochodzących z kultowych ekranizacji, seriali, czy też wywiadów, teledysków, wiadomości itp. Dzięki napisom można podszkolić rozumienie języka zaś dzięki interaktywnym słówkom posiadającym tłumaczenie wraz z wymową, przykładami zastosowania i rozwinięciem. Osłuchanie się z rzeczywistym językiem uskutecznia naukę, a dodatkowe zadania i ćwiczenia utrwalają zdobytą wiedzę i doskonalą umiejętności. Filmiki na różne tematy są interesującą pomocą, ciekawą w odbiorze z uwagi na to że są łatwe do zrozumienia i krótkie. Niektóre z wypowiedzi maja zaledwie pół minuty. Nauka niemieckiego szybko, przyjemnie i bardzo praktycznie - to właśnie aplikacja/program FluentU.

 

 

9.    Rosetta Stone – aplikacja wspierająca naukę niemieckiego, która korzysta z unikalnej formuły nauki bazującej na zdobywaniu kolejnych umiejętności. Metoda nauki czerpie wiele z naturalnego nabywania kompetencji językowych przez dzieci  dwujęzyczne. Warto pamiętać iż Rosetta dostępna jest w języku angielskim, co za tym idzie uczymy się niemieckiego po angielsku. Wbrew pozorom nie jest to trudne bowiem aplikacja zapewnia szereg ilustracji i prezentacji, które usprawniają, obrazują słowo, znaczenie danego zwrotu czy kontekst użycia słowa. Interaktywne ćwiczenia są wciągające i niosą ze sobą duża dawkę wiedzy utrwalanej na bieżąco w pamięci. Nauka niemieckiego w sposób bardzo obrazkowy ale praktyczny! Recenzję kursu Rosetta Stone przeczytacie tutaj.

 

 

10.  Busuu jest jedną z najpopularniejszych aplikacji, platform edukacyjnych na świecie. Bazuje ona na społeczności samodoskonalącej się. Co ważne platforma Busuu dysponuje własnym video chat'em z którego można korzystać doskonaląc język mówiony. Liczne zdjęcia, czytelna nawigacja oraz intuicyjny system układu treści pozwala na wygodne korzystanie z aplikacja na wielu poziomach zaawansowania. Lekcje z założenia doskonalą wszystkie kompetencje od mówienia, przez rozumienie, pisanie i czytanie. Ćwiczenia są dobierane tak by było duże urozmaicenie tematyczne poruszające różne dziedziny życia. Aplikacja do nauki niemieckiego Busii jest darmowa, niektóre opcje są dostępne tylko dla zalogowanych kont, niemniej opiera się na wzajemnej wymianie doświadczeń i współpracy osób zainteresowanych nauką języka online. Ciekawa opinia o portalu językowy Busuu.com tutaj i tutaj.

 

 

11. Babbel to aplikacja na Androida i iOS służąca nauce niemieckiego, która ceniona jest przede wszystkim przez użytkowników Google+. Podobny design i funkcjonalność pozwala na swobodne korzystanie z zasobów kursów językowych. By dołączyć do Babbel należy stworzyć swój profil określając siebie jako ucznia początkującego bądź zaawansowanego. Bardzo duża ilość ćwiczeń usprawniających mowę, pisanie, rozumienie pozwala systematycznie doskonalić swoje umiejętności. Baza słownictwa w Babbel to nie tylko słownik ale również fiszki z opcją ćwiczeń, mini gier utrwalających znaczenie słów z języka potocznego, idiomów itd. Profesjonalizm Babbel niestety kosztuje, jednak warto zainwestować w miesięczny abonament, bowiem aplikacja jest jedną z lepiej zaprojektowanych na rynku.

12.Istart German jest aplikacją na Androida i iOS dla początkujących w niemieckim, nacisk kładziony jest w aplikacji przede wszystkim na utrwalenie informacji, stad częste powtórki i ćwiczenia na tym samym materiale, niemniej aplikacja gwarantuje zdobycie solidnych podstaw języka w przystępny sposób. Wizualnie aplikacja przypomina czat. Lekcje są podane zarówno w wersji audio jak i tekstowej z licznymi ilustracjami. Mimo iż aplikacja prezentuje pasywny model nauki to uczniowie maja okazję samodzielnie zgłębić swoją wiedzę korzystając z dostępnych w ISTART quizów i testów.

13.DeutschAkademie ćwiczy kompetencje językowe na poziomie A1 do C2. Zawiera tysiące ćwiczeń gramatycznych i słownictwa, pozwala śledzić postępy w nauce. Doskonali znajomość odmiany czasowników oraz prezentuje w sposób interaktywny setki znaczeń zwrotów i idiomów niemieckich. To doskonała pomoc w nauce i przygotowaniu się do egzaminów państwowych. Dodatkiem do aplikacji jest możliwość konsultacji z nauczycielami języka.

14.  MindSnacks jest ciekawą grą interaktywną na system iOS, która spiera naukę wymowy oraz czasowników nieregularnych. Dzięki 9 różnym grom w przyjemny sposób można poszerzyć swoją wiedzę. Minusem aplikacji jest dostępność wyłącznie dla iPhonów w dodatku odpłatnie poza testową lekcją. To świetna aplikacja dla najmłodszych, dla których istotna jest grafika. Tutaj zabawne zwierzątka i klepsydra z upływającą wodą jako miernik czasu na odpowiedź świetnie się spisuje jako motywator do nauki niemieckiego.

15.  Wie Geht to darmowa aplikacja na Androida prosta w obsłudze prowadząca ucznia przez kolejne tematy z życia codziennego jak praca, dom, rodzina, szkoła omawiające zwroty, słówka niemieckie. Skupia się na słownictwie, chociaż nie brakuje w ćwiczeniach elementów gramatyki niemieckiej. Szerokie spektrum tematów od sportu przez religię po sztukę zapewnia bogate słownictwo, jakie można zdobyć korzystając właśnie z Wie Geht w swoim telefonie lub tablecie.

16.Brainscape – aplikacja na iOS służąca nauce niemieckiej odmiany i tworzenia czasowników w różnych czasach. To pomocne narzędzie w nauce bowiem właśnie koniugacje czasowników sprawiają uczniom niemieckiego najwięcej trudu. Posiada także element motywacyjny w postaci śledzenia własnych postępów w nauce.

17.Bravorol – aplikacja na iOS o typowej strukturze z unikalnym dodatkiem nagrywania własnej wymowy i porównywania jej z oryginałem. Dzięki tej opcji możesz doskonalić swój akcent, wymowę i wychwycić niuanse języka niemieckiego. Wersja bez opłat zawiera reklamy.

 

Większość aplikacji uczących niemieckiego wymaga obsługi w języku angielskim, jednak mając na uwadze fakt, iż nie wszyscy użytkownicy są anglojęzyczni interfejsy aplikacji są na tyle proste w obsłudze, iż często angielskie polecenia stanowią zalewie dodatek i ich rozumienie nie jest konieczne. Wybierając aplikacje do nauki warto zwrócić uwagę na jej wygląd i prostotę obsługi, bowiem prócz zawartości i rodzaju ćwiczeń, metody nauki istotnym elementem procesu nauczania jest estetyka, czytelność, atrakcyjna wizualizacja, ilustracja wspierająca zapamiętywanie, kojarzenie. Na szczęście jest w czym wybierać, tak wśród aplikacji odpłatnych jak i darmowych na Androida, iPhony, syste.my Nokia też coś się znajdzie. Aplikacje mobilne do nauki niemieckiego nie zastąpią nam w 100% lekcji w szkole z lektorem ale będą doskonałym uzupełnieniem takiej nauki w dowolnym czasie i miejscu! Polecamy także artykuł o aplikacjach mobilnych na blogu Tyczkowski.com.

 

Więcej porad i informacji o nauce niemieckiego? Przeczytaj unikatowy poradnik!

Darmowy poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych (m.in. blogerzy: Tyczkowski, Drummer).Aż 138 str. unikalnych wywiadów w interaktywnej formie .pdf.  Polecamy każdemukto uczy się języka niemieckiego! Poznaj tajemnice opanowania j.niemieckiego przez ekspertów! Czy warto zamówić?Zobacz okładkę >>

Chcesz przeczytać poradnik? Otrzymasz go natychmiast na email
* Wyrażam zgodę na wysyłanie informacji (max. 5 razy w roku) związanych tylko z nauką języka obcego