12 zwrotów, bez znajomości których NIE będziesz mówić jak rodowity Niemiec

Uczysz się mówić po niemiecku, ale czujesz, że znajomość książkowych "Guten Morgen" i "Auf Wiedersehen" to za mało, żeby brzmieć jak native speaker? Masz rację! Przedstawiamy wyrazy, potoczne zwroty i idiomy, których nie znajdziecie w podręcznikach, a usłyszycie nie raz na niemieckich ulicach. Gotowi? Zaczynamy!

Morgen!

Na dzień dobry - "Guten Morgen!". Ale w rzeczywistości mało który Niemiec trzyma się takiej książkowej formy porannego powitania. Proste i szybkie "Morgen!" jest bardziej powszechne i chętniej używane.

Es freut mich!

Odpowiednik polskiego "miło mi Cię poznać", "miło mi". Zwrotu używamy, w sytuacji kiedy spotykamy kogoś po raz pierwszy i przedstawiamy się lub jesteśmy komuś przedstawiani.

Alles klar

"Alles klar" to zwrot wielozadaniowy. Używamy go kiedy chcemy potwierdzić, że rozumiemy co mówi do nas druga osoba. Polski odpowiednik: "jasne", "rozumiem". Zwrot jest często używany na końcu zdania np.:  "alles klar, tschüß!" - "jasne, do zobaczenia", "w porządku do zobaczenia, "ok, do zobaczenia". Niemcy używają również tego zwrotu w formie pytania "alles klar?" - "wszystko wporządku?", "co słychać?" ale też "czy wszystko jasne?".  A więc: "alles klar?" :)

Genau

W codziennych rozmowach jak najczęsciej wtrącaj zwrot "genau". Będziesz wtedy brzmiał jak prawdziwy Niemiec! To którkie słowo jest bardzo popularne i czesto używane. Oznacza przytaknięcie, potwierdzenie, wyrażenie zrozumienia dla rozmówcy. Polski odpowiednik to: "masz racje", "zgadza się", "właśnie", "dokładnie", "jasne" itp.

Gott sei Dank!

Dosłownie: "Dzięki Bogu!". Tak jak w Polsce, Anglli czy USA [Thank God!] jest to zwrot, który wszedł do języka pod wpływem religii, ale przyjął się na tyle, że używają go zarówno wierzący jak i niewierzący. Inne wersje to: "Meine Güte" lub "Oh mein Gott".

Alles Gute!

"Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin" to po niemiecku "Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag". Jeśli ten zwrot spędza Ci sen z powiek mamy dobrą wiadomość! Równie popularne i krótsze wyrażenie to "Alles Gute" czyli "wszystkiego najlepszego!" i to w zupełności wystarczający zwrot na każda okazję.

Zack, zack!

"Zack, zack", to odpowiednik polskiego “raz, dwa”, "już, już"! A więc jest zwrotem pospieszającym, określającym potrzebę wykonania czynności jak najszybciej lub/i najkrócej. A więc "zack, zack" i przechodzimy do następnego wyrazu!

Quatsch!

"Quatsch" to zwrot używany w celu wyrażenia swojej dezaprobaty,  nawet oburzenia czy określenia niesłuszności jakiejś decyzji, czynności czy zdania. Po polsku powiedzielibyśmy: "to bzdura", "to brednia", "daj spokój", "to głupie", "to nonsens"!

Stimmt

"Stimmt" to odpowiednik polskiego: "zgadza się", "to prawda", "rzeczywiście", "masz rację". Zwrotu używamy kiedy ktoś nas do czegoś przekonał, poinformował o czymś o czym wcześniej nie wiedzieliśmy lub gdy chcemy potwierdzić to co mówi.

Mahlzeit!

Jak życzyć komuś "smacznego"? W książkach do nauki języka niemieckiego znajdziemy zwrot: "Guten Appetit" a nawet "Lass es euch schmecken!" ale prawdziwy Niemiec może powiedzieć po prostu: "Mahlzeit!"

Mach’s gut!

To odpowiednik polskiego "trzymaj się!" a może nawet staropolskiego "bądź zdrów!" ale też "powodzenia!". Zwrotu używamy żegnając się z kimś.

Tschüss!

"Tschüss" to uniwersalny zwrot na pożegnanie bez względu na wiek, stopień znajomości osoby z którą się żegnamy. Bardziej oficjalne i wydawałoby się powszechnie nauczane "auf Wiedersehen" jest używane dużo rzadziej a i wymowa bardziej zachca do używania prostego Tschüss…!