Miesiące po niemiecku
Monate des Jahres, czyli miesiące po niemiecku
Naukę można rozpocząć w Polsce w szkole lub wspierając się metodami online jak również kontynuować np. na kursie niemieckiego w Niemczech gdzie samo przebywanie w Niemieckojęzycznej atmosferze wpływa na efektywność i szybkość nauki. Takim tematem jest między innymi nauka nazw miesięcy po niemiecku.
W tym artykule przyjrzymy się, jak przetłumaczyć miesiące i pory roku na niemiecki, zagłębimy się w ich użycie i, co najważniejsze, podamy cenne wskazówki dotyczące pokonania trudnych aspektów niemieckiej wymowy.
Poprawna pisownia i jak przetłumaczyć miesiące po niemiecku
Jeśli znasz angielski przynajmniej na poziomie podstawowym, to możesz odetchnąć ze spokojem nazwy miesięcy w j. niemieckim bardzo przypominają nazwy miesięcy po angielsku. Zacznijmy od prostej listy:
- Januar - Styczeń
- Februar - Luty
- März - Marzec
- April - Kwiecień
- Mai - Maj
- Juni - Czerwiec
- Juli - Lipiec
- August - Sierpień
- September - Wrzesień
- Oktober - Październik
- November - Listopad
- Dezember - Grudzień
Miesiące po niemiecku zawsze zapisujemy wielką literą, niezależnie od ich pozycji w zdaniu. Różni się to od włoskiego czy polskiego, gdzie pisanie miesięcy wielką literą jest błędem. Jest to jednak ponownie podobne do języka angielskiego, gdzie miesiące są zawsze pisane wielką literą.
Przykładowe zdania:
- Heute beginnt derAugust.
= Dziś zaczyna się sierpień.
- Wenn derOktoberkommt, bereite ich viele Kastanien zu.
= Kiedy przychodzi październik, przygotowuję wiele kasztanów.
Miesiące po niemiecku z rodzajnikami
Nie takie trudne, prawda? Jeśli jednak uczysz się niemieckiego już od jakiegoś czasu, to prawdopodobnie już zauważasz, że każdy rzeczownik ma swój rodzaj - męski, żeński lub nijaki. W Twojej głowie pewnie pojawiło się pytanie - jaki rodzajnik dopisać do nazw miesięcy? W tym przypadku też mamy duże ułatwienie, ponieważ w języku niemieckim przed każdym miesiącem pojawia się ten sam rodzajnik - der (rodzaj męski):
Przykładowe zdanie:
- Endlich istderMaida und die neuen Folgen meines Lieblings-Podcasts sind verfügbar!
= Wreszcie nadszedł maj i nowe odcinki mojego ulubionego podcastu są dostępne!
Od tej reguły zdarzy się jednak wyjątek, tak jak w zdaniu poniżej:
- Wurden Sie im Mai geboren? Ich auch!
= Czy urodził się Pan/Pani w maju? Ja też!
Tutaj rodzajnik der zastąpiony jest przyimkiem im, który w zależności od kontekstu można przetłumaczyć jako "w" lub "od". Kiedy wyrażamy miejsce, rzeczywiste lub metaforyczne, przyimek im jest konsekwentnie używany.
Aby lepiej zrozumieć rodzajniki w języku niemieckim, można zapoznać się z bardziej szczegółową lekcją na ten temat. Jeśli korzystasz z aplikacji do nauki języka niemieckiego lub oglądasz kursy na YouTube z filmami do nauki niemieckiego, to ten temat na pewno pojawi się już na poziomie podstawowym. Jeśli potrzebujesz dodatkowych materiałów, polecamy artykuł Los geht's: Rodzajniki w języku niemieckim1.
Wymowa miesięcy po niemiecku
Chociaż niemiecka wymowa może czasami sprawiać trudności, miesiące po niemiecku stanowią przyjemny wyjątek. W rzeczywistości ich wymowa jest dość podobna do angielskiej, co sprawia, że są stosunkowo łatwe do nauki.
Ważne jest, aby pamiętać o następujących kwestiach:
- Litera J nie jest wymawiana jak angielskie G , ale raczej mieści się między GL a I. Aby poprawnie to wymówić, podkreśl dźwięk I.
- Akcent zazwyczaj pada na pierwszą sylabę, w tym Januar, Februar, März, Mai, Juni i Juli.
- April ma odmienny wzór akcentowy; akcent powinien padać na I. Zwróć uwagę na wymowę samogłoski.
- W przypadku słowa August, akcent pada na drugą sylabę u. Dodatkowo, pamiętaj, że nie jest wymawiany jak po francusku czy angielsku - dyftong au wymawiamy tak, jak się go pisze.
- Miesiące kończące się na -ber mają wydłużony akcent na drugą sylabę, nie na pierwszą. Zwróć także uwagę na wymowę końcówki, która jest dość podobna do angielskiego: septembah, oktobah itd.
Pory roku po niemiecku: pisownia i tłumaczenie
Teraz, gdy omówiliśmy zawiłości miesięcy, zwróćmy uwagę na pory roku w języku niemieckim. Są one zwykle nieodłącznym elementem nauki nazw miesięcy. Ten temat jest naturalnie krótszy, składający się z zaledwie czterech prostych słów, które można łatwo zapamiętać w jednej lekcji.
Słowo, które oznacza "porę roku" po niemiecku to Jahreszeit, gdzie Jahr oznacza "rok", a Zeit oznacza "czas".
Przyjrzyjmy się teraz pisowni wszystkich pór roku po niemiecku i przeanalizujmy różnice, tak jak wcześniej:
- der Frühling - wiosna
- der Sommer - lato
- der Herbst - jesień
- der Winter - zima
W odróżnieniu do wielu popularnych języków obcych, nazwy pór roku są pisane wielką literą. Może to być zaskakujące na początku nauki niemieckiego, ale jest to całkowicie normalne - jedną z podstawowych zasad gramatyki niemieckiej jest to, że wszystkie rzeczowniki piszemy wielką literą.
Przykładowe zdania:
- Der Frühlingbringt das berühmte Berliner Filmfestival, die Berlinale.
= Wiosna przynosi słynny festiwal filmowy w Berlinie, Berlinale.
- Der Sommerist die Zeit für die Kieler Woche, das größte Segelereignis der Welt.
= Lato to czas Kieler Woche, największego wydarzenia żeglarskiego na świecie.
- Der Winterbringt die berühmte Karnevalssaison in Köln und Mainz.
= Zima przynosi słynny sezon karnawałowy w Kolonii i Moguncji.
- Im Herbstbeginnt das Oktoberfest in München, das größte Volksfest der Welt.
= Jesienią rozpoczyna się Oktoberfest w Monachium, największy festiwal ludowy na świecie.
Ostatni przykład to ponownie zamiana der na im. Dla przypomnienia: kiedy wyrażamy miejsce, rzeczywiste lub metaforyczne, związane z porami roku, używamy złożonego przyimka "im", składającego się z prostych przyimków "in" + "dem".
Inne przykłady użycia im:
- Im Frühlingerscheinen die neuen Staffeln von beliebten Serien auf Netflix.
= Wiosną pojawiają się nowe sezony popularnych seriali na Netflixie.
- Im Herbstgeht es dann endlich nach München, um die spannende Bundesliga-Saison zu verfolgen.
= Jesienią wreszcie jedziemy do Monachium, aby śledzić ekscytujący sezon Bundesligi.
Pory roku po niemiecku: wymowa
Te cztery słowa są stosunkowo łatwe do wymówienia, większość liter jest wymawiana tak, jak są napisane. Jednakże, istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby osiągnąć wymowę na poziomie native speakera:
- W słowie Frühling zauważysz literę ü, która reprezentuje unikalny dźwięk. Aby poprawnie wymówić ü, ustaw usta, jakbyś mówił o, ale wydaj dźwięk u.
- Początkowe S w Sommer jest dźwięczne. Powinno być wymawiane jako miękkie z, podobnie jak bzyczenie komara - zzz.
- Choć Winter jest pisane tak samo jak po angielsku, pamiętaj, że W w niemieckim wymawia się tak, jak po polsku.
Wydarzeń kulturowe i tradycje w Niemczech
Poniżej znajdziecie najważniejsze kulturowe wydarzenia w Niemczech na każdy miesiąc i porę roku:
Styczeń (der Januar)
- Nowy Rok (Neujahr): 1 stycznia Niemcy obchodzą Nowy Rok.
- Trzech Króli (Heilige Drei Könige): 6 stycznia w niektórych regionach, zwłaszcza w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, obchodzi się święto Trzech Króli.
Luty (der Februar)
- Karnawał (Fasching/Karneval): Najbardziej znany w Kolonii, Düsseldorfie i Moguncji. Kulminacja zabaw karnawałowych przypada na Rosenmontag (Różany Poniedziałek), który jest ruchomym świętem, często obchodzonym w lutym.
Marzec (der März) / Kwiecień (der April)
- Wielkanoc (Ostern): Ruchome święto obchodzone na przełomie marca i kwietnia. Ważnym elementem są jarmarki wielkanocne i ozdoby, takie jak malowane jaja i zające wielkanocne. Ostern zajmuje centralne miejsce w kalendarzu wiosennym, z procesjami, nabożeństwami i tradycyjnymi posiłkami.
Maj (der Mai)
- Dzień Pracy (Tag der Arbeit): 1 maja jest świętem państwowym obchodzonym w całych Niemczech. W niektórych regionach organizowane są festyny i pochody.
- Zielone Świątki (Pfingsten): Kolejne ruchome święto, często przypadające na maj lub czerwiec, związane z chrześcijaństwem.
Czerwiec (der Juni) / Lipiec (der Juli)
- Letnie festiwale: W wielu miastach odbywają się festiwale muzyczne, festyny i targi, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Sierpień (der August)
- Stuttgarter Sommerfest: Festiwal letni w Stuttgarcie, który oferuje muzykę na żywo, występy artystyczne, oraz różnorodne jedzenie i napoje w przyjemnej atmosferze.
Wrzesień (der September)
- Winobranie (Weinlese): W regionach winiarskich, takich jak Rheingau, Palatynat i Mosel, wrzesień to czas zbiorów winogron i organizacji festiwali winiarskich.
- Oktoberfest: Choć nazwa sugeruje październik, Oktoberfest w Monachium rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie września i trwa do początku października. Jest to największy na świecie festiwal piwa, który przyciąga miliony turystów. Zachęcamy do odwiedzenia oryginalnej strony Oktoberfestu2 i poczytania o święcie może nawet w oryginalne.
Październik (der Oktober)
- Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit): 3 października obchodzone jest święto narodowe upamiętniające zjednoczenie Niemiec w 1990 roku.
Listopad (der November)
- Dzień Wszystkich Świętych (Allerheiligen): 1 listopada obchodzony jest szczególnie w katolickich regionach.
- Dzień Świętego Marcina (Martinstag): 11 listopada, znany z procesji dzieci z lampionami.
Grudzień (der Dezember)
- Adwent (Advent): Okres przed Bożym Narodzeniem, w którym popularne są jarmarki bożonarodzeniowe (Weihnachtsmärkte) i kalendarze adwentowe.
- Boże Narodzenie (Weihnachten): 24-26 grudnia obchodzone jest tradycyjnie w gronie rodzinnym, z dekorowaniem choinki, obdarowywaniem prezentami i kolędowaniem.
- Sylwester (Silvester): 31 grudnia jest dniem hucznej zabawy, kończącej stary rok.
Zrozumienie miesięcy i pór roku po niemiecku oraz ich poprawna wymowa to ważny krok w przyswajaniu języka. Zapisywanie rzeczowników wielką literą, konsekwentne używanie rodzajników i poprawna wymowa unikalnych dźwięków samogłosek są kluczowymi cechami, które należy zapamiętać, aby używać niemieckiego jak native speaker. Z tą wiedzą jesteś na dobrej drodze do używania niemieckiego z większą łatwością i pewnością siebie, orientując się przy tym w wydarzeniach kulturowych i tradycjach kraju Goethego.__
___________________________
Przydatne linki:
1 Rodzajniki w języku niemieckim: https://www.losgehts-deutsch.com/gramatyka-niemiecka/rodzajniki-niemiecki/
[dostęp 31.07.2024]
2 Oktoberfest: https://www.oktoberfest.de/ [dostęp 31.07.2024]
Autor: Sylwia Stryjewska, Nauczyciel , metodyk i trener nauczycieli, koordynator projektów edukacyjnych