İngilizce Sınavına Hazırlık

Bugün, dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve kolejler, tamamen İngilizce olarak öğretilen kurslar sunarak, uluslararası öğrencilerin yurtdışında eğitim programlarına kaydolmalarını kolaylaştırıyor.

Bir üniversiteye, hatta uluslararası bir şirkete başvuruyorsanız, büyük olasılıkla yeterli bilgiye sahip olduğunuzu kanıtlayan bir İngilizce sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

Bir İngilizce sınavını geçmek ve dil sertifikasını almak için mevcut İngilizce seviyenize bağlı olarak zaman ve emek harcamanız gerekir. Bu yüzden TOEFL sınavına bir an önce hazırlanmaya başlamalısınız. Sertifikalı bir İngilizce dil kursu bunun için idealdir.

Aşağıda, dünya çapında yaygın olarak kabul edilen farklı İngilizce dil sertifikaları hakkında bazı genel bilgileri gözden geçireceğiz. Bu, yapılarını ve değerlendirmelerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak ve hangi sertifikanın sizin için doğru olduğuna karar verebileceksiniz.

TOEFL - Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi

TOEFL® dünya çapında çok popüler bir İngilizce sertifikasıdır. Çoğu durumda, internet tabanlı bir sınav (TOEFL iBT) olarak sunulur, ancak internet bağlantısı olmayan yerlerde sunulan kağıt tabanlı bir sınav da vardır, yalnızca özel sınav merkezlerinde alınabilir. TOEFL sertifikası iki yıl geçerlidir.
TOEFL iBT'nin süresi 3 saattir. Kağıt üzerinde yapılan TOEFL sınavı, konuşma bölümünü içermediği için sadece 2 saat 25 dakika sürer.

Test 4 bölümden oluşmaktadır. Her bölüm 30 puana kadar derecelendirilir ve maksimum 120 puan verilir:

 • Okuma
 • Dinleme
 • Konuşma
 • Yazma

Test boyunca bir bilgisayarla etkileşime girersiniz. İlk iki bölümde çeşitli konularda metinler okuyup kayıtları dinleyeceksiniz ve daha sonra içerikle ilgili çoktan seçmeli soruları cevaplayacaksınız.
Konuşma bölümü için, sözlü yanıtlarınız kaydedilir, çevrimiçi bir ağa gönderilir ve üç ila altı puanlayıcı tarafından değerlendirilir. Yazılı kısım da bu ağ tarafından değerlendirilir.
Üniversitelerin en çok istediği puan 70-90'dır (B1/B2). Bazı üniversiteler ayrıca sınavın 4 bölümünden bazılarında geçer not ister. TOEFL® iBT fiyatları, sınava girdiğiniz ülkeye ve sınav merkezine bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir. Örneğin, ABD'de 205 USD ve Almanya'da 255 USD'dir. Testin yüksek maliyetleri ve zorluğu nedeniyle, hedefli bir TOEFL sınavına hazırlanmalısınız.

IELTS - Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi

IELTS sınavı, akademik ve profesyonel ortamlar için tasarlanmış akademik bir sınavdır. TOEFL® gibi, IELTS sınavı da dünyadaki en popüler İngilizce sınavlarından biridir. IELTS ayrıca belirli çalışma izinleri ve göçmenlik için dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul edilmektedir. IELTS Akademik 4 bölümden veya bölümden oluşur:

 • Okuma
 • Dinleme
 • Konuşma
 • Yazma

Yaklaşık 2 saat 45 dakikalık bir test süresine eklenirler. IELTS sınavı hem çevrimiçi hem de kağıt üzerinde mevcuttur. Her iki versiyonda da sözlü kısım, sertifikalı bir sınav görevlisi tarafından şahsen yürütülür.

IELTS sınavının sonuçları 1'den 9'a kadar bir ölçekte derecelendirilir. İngilizce programlarına kabul için gereken ortak puanlar tipik olarak 5.5 ile 6.5 arasında değişir. TOEFL sınavında olduğu gibi, IELTS oranları bir ülkeden diğerine farklılık gösterir. Örneğin, ABD'deki IELTS'in maliyeti 215 - 240 dolar arasındadır. IELTS sertifikası iki yıl geçerlidir.

Cambridge English Yeterlik Testi

Cambridge English Language Assessment (eski adıyla University of Cambridge ESOL Examinations), çeşitli düzeylerde İngilizce dil değerlendirmeleri sunan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Birçok sınav türü sunar, ancak bunlar en popüler olanlarıdır. Cambridge sertifikanızı alabilmek için sizi sınava özel olarak hazırlayan bir Cambridge English kursu almalısınız.

B2 First (eski adıyla First Certificate in English - FCE), TOEFL® sınavı (B1 - B2) ve IELTS 5.5 - 6.5 için genel puanlarla kabaca eşittir. Test yaklaşık 3 saat 30 dakika sürer.

C1 Advanced (eskiden Certificate in Advanced English - CAE olarak biliniyordu) yüksek C1-C2 seviyelerine (IELTS 6.5 - 8.0 ile karşılaştırılabilir) dayanmaktadır ve dünya çapında birçok Birleşik Krallık üniversitesi ve 9.000'den fazla eğitim kurumu ve şirketi tarafından kabul edilmektedir. Burada yaklaşık 4 saatlik bir süre bekleyebilirsiniz.

C2 Yeterlilik (eski adıyla İngilizce Yeterlilik Sertifikası - CPE) en ileri sınavdır ve TOEFL® testinin maksimum ölçeğinin oldukça üzerinde olan ve IELTS'de 8,5 ve üzeri olan C2 seviyesinde derecelendirilir. test karşılaştırılabilir. Sınav yaklaşık 4 saat sürer.

3 İngilizce sertifikasının tamamı (B2 First, C1 Advanced, C2 Proficiency) 4 bölüme ayrılmıştır:

 • İngilizce okuma ve kullanma
 • Yazma
 • Dinleme
 • Konuşma

Cambridge Sertifikası öncelikle Birleşik Krallık'ta kullanılmaktadır, ancak dünyadaki birçok üniversite ve kolej tarafından da kabul edilmektedir. Diğer sertifikaların aksine, Cambridge sertifikalarının bir son kullanma tarihi yoktur.

Örneğin bir dil çalışma gezisinde, sınavı geçtiğinizden bu yana geçen yıllarda İngilizce pratik yaptığınızı veya kullandığınızı gösterebilirseniz, güvenli tarafta olabilirsiniz. Ancak, 5 yıl önce bir Cambridge sınavını geçtiyseniz ve daha sonra yalnızca ara sıra İngilizce kullandıysanız, İngilizce sertifikasını yenilemeniz gerekir.

İngilizce sertifikaları için hazırlık kursları

İngilizce sertifikası sınavına hazırlanmak için, içeriği çeşitli İngilizce sınavlarının gereksinimlerine ve kişisel dil seviyenize uyarlanmış özel İngilizce kursları sunuyoruz. Dil derslerinin yapısı, standart veya yoğun dil kurslarımızın kapsamına uygundur.

Bir hazırlık kursuna katılmak ve tamamlamak, TOEFL, IELTS veya Cambridge dil sertifikası almak için gerekli olan profesyonel bir dil seviyesinin elde edilmesini sağlar. Dil kursları, dil seviyelerinin resmi olarak belirlenmesi ve sertifikalandırılması ile ilgilenenlerin yanı sıra bir üniversiteye başvurmak veya İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak isteyenlere yöneliktir.

İngilizce sertifikası ile online dil kursları

Destinasyonlardaki hazırlık kurslarımıza ek olarak, onları çevrimiçi olarak da sunuyoruz. İngilizce sertifikanız için evinizin rahatlığında çevrimiçi olarak hazırlanın. Sizinle aynı düşünen diğer kişilerle ve öğretmeninizle birlikte küçük çevrimiçi gruplarda dil seviyenizi geliştirirsiniz ve böylece İngilizce sınavınıza ideal bir şekilde hazırlanırsınız.

İngilizce Sertifikaları için Online Kurslar

Sorularınız mı var veya bireysel tavsiyeye mi ihtiyacınız var?

Her zaman güler yüzlü ve yetkin ekibimizle hizmetinizdeyiz!

Bize Uaşın