Fransa Seyahat Rehberi

Fransa'yı keşfedin »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

Fransa gezi rehberi

Fransızlar açık, sosyal yaşam sanatçılarıdır ve hayattan zevk almak için her fırsatı değerlendirirler. Kırsal kesimde rahat ve rahat bir yaşam tarzı görebilirsiniz. Başkent Paris gibi şehirlerde farklı kültürlerle tanışıyorsunuz. Fransa'nın en büyük şehirleri Paris, Marsilya, Lyon, Toulouse, Nice ve Nantes'tir.

Fransızlar dilleriyle gurur duyarlar, bu yüzden Fransa'ya seyahat ederken yanınızda en azından temel bir Fransızca bilgisi getirmenizi öneririz. Konuştuğunuz kişinin İngilizce bilmemesi oldukça olasıdır. Seyahat rehberimizde en önemli cümleleri içeren küçük bir sözlük bulacaksınız.

Fransa - Özel bir yaşam biçimi

Fransız yaşam tarzı, uzun zamandan beri kültürün ayrılmaz bir parçası haline geldi. Gastronomi, moda, spor, festivaller ve gelenekler, Fransızların rahat yaşam tarzına katkıda bulunur. Çok iyi bir altyapı ve sayısız alışveriş imkanı sizi ister istemez Fransa'ya tatile davet ediyor.

Pek çok kültür de sizi bekliyor: Güzel mimarisi ve Mona Lisa gibi dünyaca ünlü sanat eserlerinin bulunduğu heyecan verici müzeler, özlem dolu bir gülümsemeyle sizi bekliyor.

Fransa hakkında gerçekler

✓ Başkent: Paris

✓ Yönetim biçimi: Cumhuriyet

✓ Nüfus: 66.991.000

✓ Acil çağrı polisi: 17

✓ Ülke kodu: +33


Fransa hakkında genel bilgiler

Coğrafya

Fransa, yaklaşık 643.801 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve onu Avrupa Birliği'nin en büyük ülkesi yapar. Nüfus bakımından ise (Almanya'dan sonra) ikinci büyük ülkedir. Başkent Paris, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Yukarıdan bakıldığında, şekil bir altıgeni andırıyor. Fransa, büyüklüğü nedeniyle çok çeşitli bir manzaraya sahiptir. Peyzaj ovalar ve tepeler ile karakterizedir.
Fransa, komşu ülkeler İspanya ve Andorra, Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre ve İtalya'nın yanı sıra güneydoğuda Monako ile sınır komşusudur.

Saat farkı

Fransa ve Türkiye arasında 1 saat zaman farkı vardır.

İklim ve seyahat zamanları

Fransa çok büyük olduğu için ülke farklı iklim bölgelerine ayrılmıştır. Ancak genel olarak iklimin Almanya'dakinden biraz daha ılıman olduğu söylenebilir.
Güneydoğuda zaten bir Akdeniz iklimi var. Burada ve Korsika'da ayrıca en yüksek ortalama sıcaklıkları bulacaksınız.
Dağların batı tarafında (Alpler, Cavennes, Jura ve Vosges) en çok yağmur yağar. Kuzey Fransa'da iklim ılımandır.

Bir plaj tatili planlıyorsanız, Akdeniz'de en iyi seyahat süresi Mayıs'tan Ekim'e kadar, Atlantik kıyısı için ise Haziran ve Eylül ayları arasında planlamalısınız. Genellikle Aralık ve Nisan ayları arasında güzel bir kış tatili yaşayabilirsiniz. Dağlarda bazen tüm yıl boyunca kayak yapabilirsiniz.


Fransa Seyahat Düzenlemeleri

Ülkeye giriş koşulları

AB üye ülkelerinin vatandaşlarının Fransa'ya girmek için yalnızca geçerli bir pasaport veya kimlik kartına ihtiyaçları vardır. Ayrıca denizaşırı ülkelere giriş için vize gerekmemektedir. Üç aydan uzun süreli kalışlar için, Fransız büyükelçiliğine uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır.

Almanya'da yaşayan diğer uyrukların vatandaşları, oturma izni ve geçerli bir pasaporta sahip olmaları koşuluyla, turistik amaçlı en fazla üç ay Fransa'da vizesiz kalabilirler.

Daha fazla bilgi ve vize gereksinimleri için lütfen Fransız büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçin. İşlem süresi uzun olabileceğinden ve Fransızca tercümesi olan belgeler gerekebileceğinden erken başvurmanızı öneririz.

Para Birimi

Fransız avrosunun tam olarak 3 motifi vardır: 1, 2 ve 5 sentlik madeni paralar üzerinde tasvir edilen Fransız Cumhuriyeti'nin ulusal figürü Marianne'nin portresi. Marianne tasviri, en çok Eugène Delacroix'in 1830 Temmuz Devrimi'ni resmettiği ve özgürlüğün sembolü olarak tasvir edildiği tablosuyla ünlüdür. 10, 20 ve 50 sentlik madeni paralar, eski Fransız frangı motifi olan ekiciye sahiptir. 1 € ve 2 € madeni paralar üzerinde Liberté Egalité Fraternité sloganıyla altıgen içinde stilize edilmiş bir ağaç tasvir edilmiştir. Altıgen, Fransa'nın coğrafi şeklini ima ediyor.

Sağlık hizmeti

Fransa çok iyi bir sağlık sistemine sahiptir ve yeterli tıbbi tesisler ve eğitimli uzmanlar sunmaktadır.

Hastalık durumunda yapılan masraflar genellikle yasal sağlık sigortası tarafından karşılanır. Bunun için Fransa'ya E111 veya E128 formu alınmalıdır. Bu formlar doğrudan yerel sağlık sigortanızdan temin edilebilir.

Her halükarda, sağlık sigortanıza, acil bir durumda hangi masrafların karşılanıp karşılanacağını sorun. Şüpheniz varsa, olası dönüş taşımacılığı gibi daha kapsamlı hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanmanızı sağlayan uluslararası sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir. Lütfen ayrıca Federal Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde Fransa için tıbbi bilgileri de not edin.

Seyahat Bagajı Kontrol Listesi

Mükemmel bir şekilde hazırlanmanız için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


Fransa'da toplum ve günlük yaşam

Din

Fransa resmen laik bir devlet olduğundan, yani devlet ve dini topluluklar birbirinden tamamen ayrı olduğu için, Fransızların dini mensubiyeti hakkında kesin bir veri yoktur. Le Monde des Religions gazetesinin yaptığı bir ankette, Fransızların yüzde 51'i Katolik olduğunu, yüzde 31'i herhangi bir dine mensup olmadığını, yüzde 9'u Müslüman olduğunu ve yüzde 3'ü kendini Protestan olarak tanımladı. Ancak, bu rakamlar tahmin olarak görülmelidir.

Politika

Fransa bir cumhuriyettir. Emmanuel Macron, 2017'den beri Fransa Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilir ve devletin en yüksek organıdır. Diğer tüm kurumların üzerindedir.

Ulusal dil ve iletişim

Fransa'da Fransızca konuşulur, ancak 2008'den beri Fransa'nın mirasının bir parçası olan ve ara sıra konuşulan bazı bölgesel diller de vardır. Bunlar: Alsas ve Lorraine, Katalan, Bask, Breton, Korsikalı ve Flaman. Ancak bölgesel diller resmi diller değildir.

Toplu taşıma

Paris Metrosu dünyanın en ünlü metrolarından biridir. 1900 yılında hizmete giren Hat 1, Vincennes ve Maillot arasında çalışan ilk hat oldu. Bugün 200 km'den fazla yer altı ve yer üstü demiryollarını kapsayan 14 hat bulunmaktadır. İlk metrolar sabah 5:30'da hareket ediyor, son metrolar ise saat 01:15 civarında terminal istasyonlarına varıyor. Paris'in yanı sıra Lyon, Marsilya ve Toulouse şehirleri de iyi bir metro sistemine sahiptir. Örneğin Strasbourg, Bordeaux ve Nantes iyi bir tramvay sistemine sahiptir ve çoğu Fransız şehrinin düzenli otobüsleri vardır. Ulusal olarak, birçok kasaba ve topluluğu birbirine bağlayan TER (Transport Express Régional) ile iç bölgelere seyahat edebilirsiniz.


Kültür ver Tarih

Tarih

Fransa'nın ilk sakinleri, Paleolitik Çağ kadar erken bir tarihte kaya resimleriyle izlerini bıraktılar. yaklaşık 700 M.Ö. M.Ö. Keltler kuzeybatıdan Fransa'ya göç ettiler. Galyalılar ve Romalılar arasındaki çatışmalardan sonra, Julius Caesar nihayet yaklaşık MÖ 52'yi fethetti. M.Ö. Galya. Romalılar, 5. yüzyılda Frankların ve diğer Germen kabilelerinin göçüne kadar Fransa'yı işgal etti. 768'den 814'e kadar, İmparator Charlemagne ülkeyi yönetti ve Kutsal Roma İmparatorluğu'nu genişletti.

15. yüzyılda Fransa, İngiltere'ye karşı Yüzyıl Savaşlarını kazandı. Joan of Arc adlı 17 yaşındaki bir kız, Fransız birliklerini Orléans'ta İngiltere'ye karşı zafere götürdü. Bunu 16. yüzyılda Fransa'da daha fazla din savaşları izledi. Protestan Huguenotlara Katolik Fransa'da medeni ve dini haklar verildi. 17. yüzyılda, monarşi Fransa'ya döndü. Abartılı Güneş Kralı Louis XIV, 1715'e kadar hüküm sürdü ve bugün hala turistik olan çok sayıda muhteşem bina inşa etti.

Fransız Devrimi, 1789'da Bastille'in fırtınasıyla başladı. Fransa vatandaşları kraliyet ailesine karşı savaştı ve soyluları tutuklayıp idam ettirdi. Bunun bir nedeni, insanların kötü yaşam koşullarıydı. Monarşi yeniden feshedildi ve ilk kez insan ve medeni haklar yasalaştırıldı. Fransız Devrimi'nin parolaları, bugün Fransız anayasasında hala yüksek önceliğe sahip olan Liberté, Égalité, Fraternité (Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik) sözcükleriydi. Fransız Devrimi, tüm Avrupa'nın kaderini etkiledi ve ayrıca Fransa'nın laikleşmesine önemli ölçüde katkıda bulundu.
Napolyon Bonapart, 1799'da Fransa'da iktidara geldi ve burada kendini İmparator olarak taçlandırdı. Saltanatı sırasında, sonraki yıllarda Avrupa anakarasında çok sayıda savaş yapıldı. Sonuç olarak, Rusya'ya kadar Avrupa'nın çoğu onun elindeydi. 1815'te Napolyon sonunda Waterloo Savaşı'nı kaybetti ve İngilizler onu St. Helena adasına sürdü.

19. yüzyılda imparatorluğun sonu geldi. Üçüncü Cumhuriyet 1870'de ortaya çıktı ve 1940'a kadar sürdü. Müttefikler 1944'te geldikten sonra, Charles De Gaulle'ün devlet başkanı olduğu dördüncü bir cumhuriyet kuruldu. Bir devlet krizinin bir sonucu olarak, beşinci cumhuriyet nihayet 1958'de kuruldu.

Resmi tatil

Meryem'in Göğe Kabulü, Pentekost ve Tüm Azizler Günü'nün Hıristiyan bayramlarına ek olarak, Fransa'da aşağıdaki tatiller de kutlanır:
1 Mayıs, Fransa la Fête du travail'de (İşçi Bayramı) kutlanır.
8 Mayıs Zafer Bayramı (Fête de la Victoire), İkinci Dünya Savaşı'nda Alman İmparatorluğu'na karşı kazanılan zaferi anmak için kutlanır (Victoire 1945).
Fransa'nın en ünlü ulusal bayramı olan Fête Nationale de la France, 14 Temmuz'da kutlanır.
Bu gün, Fransa'nın geçmişteki zaferlerini anmak için ülke çapında askeri geçit törenleriyle geniş çapta kutlanmaktadır.
Compiègne Mütarekesi 11 Kasım'da Büyük Britanya, Fransa ve Almanya arasında Birinci Dünya Savaşı'nı sona erdiren 1918 ateşkesini anıyor.

Yemek Kültürü

Fransız mutfağı denince aklınıza sadece salyangoz ve kurbağa bacağı gelirse, tesadüfen modern zamanlarda Avrupa'nın en etkili ulusal mutfağı olarak kabul edilen française mutfağının çeşitliliğini kaçırırsınız.
Beşamel sos, béarnaise sos, hollandaise sos, mayonez ve remoulade gibi bilinen sosların çoğu Fransa'dan gelir. Ayrıca pot-au-feu, coq au vin, poule au pot veya cassoulet gibi çok sayıda güveç vardır.
Geleneksel olarak her öğünde ekmek sepeti veya baget bulunur.

Fransa'da her bölgenin kendi mutfağı vardır, örneğin ünlü bir balık güveci olan bouillabaisse Marsilya'dan gelir. Tipik Fransız soğan çorbası Paris'ten gelir ve lahana turşusu (choucroute garnie) ve tarte flambée Alsace'de yenir.

Tabii Fransız tatlıları da efsane! Crème brûlée, krep veya mus au chocolat'ı kim bilmez? Popüler kahvaltı böreği kruvasan da Fransa'dan geliyor.

Fransa'daki Festivaller

Saint-Denis Festivali: (Mayıs) Şehir merkezine 9 km uzaklıktaki Saint-Denis komünü her yıl bir dizi klasik senfoni konserine ev sahipliği yapıyor. Uluslararası orkestra şefleri ve solistleri, çağdaş eserlerin yanı sıra Mahler, Mozart veya Schubert'in eserlerini de çalıyorlar. Bazilikanın önündeki ekranda da bazı konserler yayınlanıyor.

Nuit Blanche: Paris'te kaçırılmaması gereken Nuit Blanche! Birçok müze Ekim ayının ilk Pazar günü gece geç saatlere kadar açıktır ve ayrıca okumalar, konserler, atölye çalışmaları ve performanslar da vardır. Birçok sanatçı da eserlerini sokakta sergiliyor. Hepsinden iyisi, neredeyse tüm katılımcı müzelere giriş ücretsizdir.

Fransa'nın Ulusal Günü: 14 Haziran'da Fransa, Fransız Devrimi'nin başlangıcı olarak kabul edilen Bastille'in işgalini kutluyor. Fransızların tüm Paris'i büyük bir partiye dönüştürmesinin nedeni! Eğlenceli geleneklerden, sokaktaki müzikten ve büyük bir havai fişek gösterisinden her şey dahildir.

Paris Caz Festivali: (Haziran - Temmuz) Yaz, doğa, müzik ve Paris'in kalbinde olmak - daha ne isteyebilirsiniz ki? Botanik Bahçesi'nde 8 hafta boyunca Jazz, Soul, Funk, Latin & Dance oynanacak. Her kuşağa hitap etmek isteyen bu festival aynı zamanda müzik atölyeleri de düzenliyor.

Salon du Chocolat: (Ekim) Çikolatayı seviyorsanız çikolata fuarı tam size göre! 5 gün boyunca 15'ten fazla ülkeden şefleri, çikolatacıları, zanaatkarları ve kakao üreticilerini görebilirsiniz. Tabii ki dünyanın her yerinden çikolata tatma şansınız da var!

Fete du Citron: (Şubat) Menton'daki muhteşem halk festivali kesinlikle görülmeye değer! Şehir 1929'da en büyük narenciye tedarikçisiydi ve o zamandan beri yılda bir kez limon sarısı ile yıkanıyor. İki hafta boyunca her yerde devasa narenciye motifleri hayranlıkla izlenebilir, limonlarla süslenmiş şamandıralar deniz boyunca ilerler ve etkileyici gece yürüyüşü havai fişek gösterisiyle sona erer.

Foire Internationale de Nice: (Mart) 1936'dan beri her yıl Palais des Expositions de Nice'de uluslararası fuar düzenlenmektedir. 400 ulusal ve uluslararası katılımcı, fotoğraf ekipmanları, eğlence ürünleri, bahçe işleri, el sanatları, şaraplar, mobilyalar, spor malzemeleri veya araçları gibi çok çeşitli tüketim mallarını sunuyor. Fuar her yıl yaklaşık 100.000 kişiyi çekiyor.

Fete des Roses: (Nisan) Bu zarif etkinlik, gülün sonsuz güzelliğini kutlar ve güzel Villa Cap Ephrussi de Rothschild'de gerçekleşir. Ziyaretiniz sırasında sadece farklı güllere bakmakla kalmaz, aynı zamanda lezzetli bir şarabın tadını çıkarabilir ve Riviera'nın en güzel bahçelerinde yürüyüş yapabilirsiniz.

La Nuit des Museés: (Mayıs) Nice, Paris gibi, Müzelerin Uzun Gecesi'ne katılıyor. Birçok müze akşam geç saatlere kadar açıktır ve okumalar, konserler, atölye çalışmaları ve performanslar da düzenlenmektedir. Müzeler bu eylemlerle kentin demokratikleşmesine ve dışa açılmasına katkıda bulunmak istiyor. Bu gün tüm katılımcı müzelere giriş ücretsizdir.

Nice Caz Festivali: (Temmuz) Dünyanın ilk caz festivali ABD'de değildi, Nice'deydi! 1948'den beri caz burada 5 gün boyunca festivalle usulüne uygun olarak kutlanıyor. Caz konserleri farklı sahnelerde eş zamanlı olarak verilmektedir. Lionel Hampton, Ella Fitzgerald, Ray Charles ve Herbie Hancock gibi müzisyenler burada sahne aldı.


Fransa hakkında bilinmesi gerekneler

Turist Hataları

Fransızlar için nezaket çok önemlidir. Bu nedenle, sonunda bir mösyö/hanımefendi ile yabancıları her zaman düzgün bir şekilde selamlamalısınız. Yani gün boyunca "Bonjour Madame" veya "Bonjour Mösyö". Yabancıları asla "selam" ile selamlamamalısınız. Yemek yerken de birkaç kurala uymalısınız: Ellerinizi daima masanın üzerinde tutun ve bagetinizi bıçakla kesmeyin - ekmek elle kırılır.

Takside yolcu koltuğu boşsa daima arkaya binmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Taksicinin yanına oturmak adetten değildir.

İpuçları + Püf Noktaları

Restoranlarda genellikle faturaya dahil olduğu için bahşiş vermek geleneksel olmasa da, taksi şoförüne genellikle ücretin yüzde 10'u kadar bahşiş vermek adettendir. Ayrıca otelde oda hizmetçisi veya kapıcı için birkaç Euro bırakıyorsunuz. Restoranda bahşiş (pourboire) genellikle yüzde 15 oranında faturaya dahil edilir. Bu durumda, faturanın alt kısmında belirtilecektir. Tabii ki çok memnun kaldıysanız masaya birkaç Euro da bırakabilirsiniz.

Kleines Wörterbuch

Deutsch Français
Hallo! Salut!
Guten Morgen! Bonjour!
Guten Tag! Bonsoir!
Willkommen! Bienvenue!
Wie geht's? Comment vas-tu?
Gut, danke! Bien, merci!
Und Dir? Et toi?
(Vielen) Dank! Merci (beaucoup)!
Gern geschehen! De rien!
Gute Nacht! Bonne nuit!
Bis später! À plus tard!
Tschüss! Au revoir!
Ich habe mich verlaufen Je suis perdu
Kann ich Ihnen helfen? Puis-vous aider?
Können Sie mir helfen? Pouvez-vous m’aider?
Wo ist die Toilette/die Apotheke? Où se trouvent les toilettes? Où se trouve la pharmacie?
Sprechen Sie (Englisch)? Parlez-vous (anglais)?
Mein Name ist … Je m’appelle...

Videos

Fransa üzerinden bir yol gezisi

Fransa kesinlikle görülmeye değer ama hangi şehirler görülmeye değer? Tatilini Fransa'da geçirmeyi seven Laura'nın bu videosunu YouTube'da keşfettik.

Sahil turu için ipuçları

Aşağıdaki video, Fransa'daki manzaraların ne kadar farklı olabileceğini de gösteriyor: