Kanada Gezi Rehberi

Kanada gezisinde deneyimlenecek çok şey var. Kanada'nın neler sunabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kanada'yı Keşfedin »

Kanada için Sprachcaffe Gezi Rehberi

Kanada, Kuzey Amerika kıtasındadır. 9,984.670 km²'lik alanı ile dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve bu da onu 6 farklı zaman dilimine ayırır. Ülke, bölgenin neredeyse %70'ini kaplayan geniş, ıssız doğal alanları ile karakterizedir. En büyük turistik yerler Rocky Dağları'ndaki Banff Ulusal Parkı ve ABD sınırındaki Niagara Şelalesi'dir.

Kanada'nın en büyük şehirleri başkent Ottawa, Toronto, Vancouver, Montréal ve Quebec'tir. Ayrıca on sekiz UNESCO Dünya Mirası Alanı vardır. Kanada seyahatinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürmek için seyahat rehberimizde en önemli bilgileri özetledik.

Kanada - Çok kültürlü bir vurgu

Kültür, çoğu Büyük Britanya, Fransa ve İrlanda'dan gelen Avrupalı ​​göçmenler tarafından şekillendiriliyor. Son yıllarda Asya, Karayipler ve Afrika'dan da büyük göçmen akışları oldu. Göçmenler yanlarında getirdiler ve yemek, dil, hikaye anlatımı, tatiller ve spor dahil olmak üzere geleneklerini sürdürdüler. Örneğin, Çin Yeni Yılı Vancouver'da ve Caribana geçit töreni Toronto'da kutlanır.

Kanada hakkında gerçekler

✓ Başkent: Ottawa

✓ Yönetim biçimi: Parlamenter monarşi

✓ Nüfus: 36.503.097

✓ Acil arama: 911

✓ Ülke kodu: +1


Kanada hakkında genel bilgiler

Coğrafya

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada 9.984.670 km² alana sahiptir. Ülke, Kuzey Amerika kıtasında doğuda Atlantik Okyanusu, batıda Pasifik Okyanusu ve kuzeyde Arktik Okyanusu arasında uzanır. Amerika Birleşik Devletleri ile güney ve kuzeybatı arasında komşudur.

Saat Dilimi

Kanada'da 6 farklı zaman dilimi vardır. Bulunduğunuz yere göre saat farkı 4 ½ veya 9 saate kadar çıkabilir. Ottawa, Toronto ve Montreal arasındaki zaman farkı 6 saat. Calgary ile saat farkı 8 saat, Vancouver ve Victoria ile 9 saattir.

İklim ve seyahat dönemleri

Kanada büyük bir yüz ölçümüne sahip olduğu için çok çeşitli iklim özelliklerine sahiptir. Bir kutup iklimi, deniz iklimi, karasal iklim ve buna bağlı olarak çok farklı yağış miktarları ve ortalama sıcaklıklar ile serin ılıman iklim vardır.
Farklı iklim özellikleri nedeniyle Kanada için en ideal seyahat tarihini belirlemek zordur. Kuzey Kanada'da kışın hava sıcaklığı -40 santigrat derecelere kadar düşebilmektedir. Yaz aylarında ise 30 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar beklenebilir. Okanagan Şarap Vadisi, British Columbia eyaletinde bulunan tüm Kanada'nın en sıcak bölgelerinden biridir.


Kanada için seyahat düzenlemeleri

Ülkeye giriş koşulları

Vize gerektirmeyen tüm yolcular, seyahatlerine başlamadan önce çevrimiçi tabanlı bir seyahat izni olan "eTA" (Elektronik Seyahat İzni) başvurusunda bulunmalıdır. Başvuruyu kalkıştan 72 saat öncesine kadar tamamlamanızı öneririz. Daha sonraki kayıtlarda, başvurunun Kanada makamları tarafından zamanında işleme alınması artık garanti edilemez. Ücret kişi başı 7 CAD'dir. "eTA" 5 yıl süreyle geçerlidir.
Başvuru ücretini ödemek için geçerli bir pasaport, bir e-posta adresi ve bir kredi kartı (Mastercard, Visa, American Express) gerektirir. Çevrimiçi form şu anda yalnızca İngilizce veya Fransızca olarak mevcuttur. Ancak, bir Alman kılavuzu var.

Para birimi

Kanada'daki para birimi Kanada Dolarıdır (CAD, sembol: $).
Bir Kanada doları 100 senttir. 5, 10, 20, 50, 100 dolarlık banknotlar ve 1, 5, 10, 25, 50 sent ve 1 ve 2 dolarlık madeni paralar var. Eskiden 1000 dolarlık bir banknot vardı, ancak geri çekildi, ancak hala resmi para birimi.
Bir euro için ne kadar alacağınız mevcut döviz kuruna bağlıdır ve zaman zaman biraz dalgalanabilir.

Sağlık hizmeti

Kanada çok iyi bir sağlık sistemine sahiptir ve yeterli tıbbi tesisler ve eğitimli uzmanlar sunmaktadır. İlaç temini ise iyidir. Almanya'dan özel ilaçlar da reçete ile ülkeye alınabilmektedir.
Yabancı ziyaretçiler için hastane ücretleri günlük oranlarda hesaplanabilir. Ancak hesaplama hastalık durumuna ve hastanede kalış süresine göre de yapılabilir ve bu miktar artabilir. Bu nedenle sağlık sigortanızın Avrupa dışındaki ülkeleri de kapsayıp kapsamadığını gelmeden önce netleştirmelisiniz. Aksi takdirde, uygun seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.
İPUCU: Kredi kartıyla ödeme yapın, faturayı yanınıza alın ve daha sonra boş zamanınızda sigorta şirketine teslim edin. Hastane personelini ve sizi çok fazla zaman ve stresten kurtarır!

Batı Nil ateşi mevsimi Haziran ayında başlar. Bu grip benzeri viral hastalık sivrisinekler tarafından bulaşır. Hastalık ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden, bu süre zarfında sivrisineklere karşı özel koruma önerilir. Aksi takdirde, standart aşılar Kanada gezisi için yeterlidir. Menenjit aşısı (menenjite karşı aşı) hariç. Bu, Kanada'daki standart aşılardan biridir ve ayrıca tavsiye edilir. Lütfen ayrıca Federal Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde Kanada için tıbbi bilgileri de not edin.

Seyahat Bagajı Kontrol Listesi

Mükemmel bir şekilde hazırlanmanız için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


Kanada'da toplum ve günlük yaşam

Din

Kanada, devlet dini olmayan bir ülkedir. Nüfusun dörtte üçü Hristiyan inancına sahiptir. Geriye kalan nüfus ise Müslüman, Yahudi, Hindu, Budist inancına sahip. %16'ya kadar herhangi bir mezhebe ait değildir.

Politika

Kanada, Devlet Başkanı olarak Kraliçe II. Elizabeth ile Milletler Topluluğu'nun bir parçası olarak resmen anayasal bir monarşidir. Bununla birlikte, Kanada aynı zamanda büyük bir federal devlet olarak organize edilmiş temsili bir parlamenter demokrasidir. Anayasa, yazılı hukuk kaynakları ve yazılı olmayan ortak hukuktan oluşur.

Ulusal dil ve iletişim

İki resmi dil vardır: İngilizce ve Fransızca. İki dillilik, Haklar ve Özgürlükler Şartı, Resmi Diller Yasası ve Resmi Dil Yönetmeliğinde resmi olarak yer almaktadır. Tüm vatandaşlar, her tür federal hizmeti İngilizce veya Fransızca olarak kullanabilir. Tüm illerde öğrencilere ana dillerinde ve kendi okullarında eğitim garantisi verilmektedir.
Kanadalıların çok arkadaş canlısı ve kibar oldukları bilinmektedir. Mümkün olduğunca sık "lütfen" ve "teşekkür ederim" kelimelerini kullanın. Selamlama genellikle "Merhaba, nasılsın?" ele alinan. Dürüstçe cevap vermek zorunda değilsin, sıradan bir "İyiyim, teşekkürler. Ya sen?" yeterlidir.

Toplu taşıma

Ülkenin doğusunda, ana ulaşım rotası St. Lawrence Nehri boyunca Ontario ve Québec üzerinden geçer ve Toronto, Montreal, Québec ve Ottawa'nın büyük şehirlerini birbirine bağlar. Kuzeyin tamamı pek gelişmemiştir çünkü buna ihtiyaç yoktur. Batıda, Amerika sınırına yakın büyük şehirler ulaşım sistemleriyle birbirine bağlıdır. Kanada hükümeti, üç kıtalararası demiryolu hattı ve birkaç şube hattı kullanarak birbirinden oldukça uzak eyaletleri birbirine bağlamak istedi. 75 farklı havayolunun sunduğu iç hat uçuşları daha uzun mesafeler için uygundur.


Kanada Kültürü ve Tarihi

Tarih

Kanada'nın ilk sakinleri, MÖ 12.000 gibi erken bir tarihte yaşayan Kızılderililerdi. M.Ö. ülkeyi doldurdu. Sonra yaklaşık MÖ 5000 geldi. Inuit. Vikingler, MÖ 1000 civarında yerleşen ilk Avrupalılardı. Newfoundland'da yaşıyordu. Fransız Jacques Cartier, 1534'te ilk kez Fransız toprakları olarak Kanada'da topraklar kurdu. 16. yüzyılın başlarında, Samuel de Champlain Québec şehrini kurdu. Takip eden yıllarda, giderek daha fazla Fransız Kanada'ya göç etti. 1670 yılında İngiliz yerleşimciler de ülkeye geldi.
Onlarca yıl süren barışçıl barıştan sonra, İngilizler ve Fransızlar arasında yedi yıllık bir savaş nihayet 1745'te başladı. Sonunda İngiltere kazandı. 1763'te Paris Barışı imzalandı ve Fransa, iddialarını Büyük Britanya'ya bırakmak zorunda kaldı. ABD Devrim Savaşı'ndan (1775-1783) sonra Kanada, İngiliz Sadık göçmenlerinin ilk dalgasını yaşadı. Ardından 1812'den 1814'e kadar süren İngiliz-Amerikan Savaşı sonuçsuz kaldı ve Ghent Barışı ile kabul edildi.

1867'de Kanada konfederasyonu izledi ve Kanada, şimdi Büyük Britanya'dan bağımsızlığa sahip olan Büyük Britanya tarafından federal bir devlet ilan edildi. 1912'ye kadar bütün iller (1949'daki Newfoundland hariç) Konfederasyona katıldı. Kanada, 1931'de gönüllü olarak Commonwealth'e üye oldu.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kanada, Avrupa, Hindistan, Uzak Doğu, Arabistan ve Karayipler'den büyük bir göç dalgası yaşadı. Bunu bir ekonomik patlama ve belirli bir refah düzeyi izledi. Kuzeydeki toprak parçalarını geri alan yerlilerle toprak sözleşmeleri yapıldı. İngilizce konuşulan Kanada ile daha fazla bağımsızlık talep eden Fransız Québec eyaleti arasında da gerilim vardı. Ancak bu, dar bir çoğunlukla reddedildi.

Resmi tatiller

Önceki Pazartesi veya 24 Mayıs, hüküm süren İngiliz hükümdarının doğum gününün kutlaması olan Zafer Günü'dür (Fête de la Rein).
Kanada Günü (Fête du Canada) 1 Temmuz'da kutlanır ve Kanada'nın 1 Temmuz 1867'de İngiliz Kuzey Amerika Yasası ile İngiliz Milletler Topluluğu'nun bir eyaleti olarak oluşumunu anar.
Ağustos ayının ilk Pazartesi günüSivil Tatildir (Premier lundi d'août), tatilin ile bağlı olarak farklı anlamları ve isimleri vardır.
Eylül ayının ilk Pazartesi günü İşçi Bayramı'nı (Fête du travail) kutlar. Gün ulusal bir bayramdır ve işçi hareketinin anısına kutlanır.
Şükran Günü (Action de grâce) Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanır. Bu gün, Amerika Birleşik Devletleri gibi Kanadalılar, Hacı Babaların Plymouth Kayası'na nasıl ayak bastığını ve orada Wampanoag Kızılderilileri tarafından alınıp birlikte ziyafet verildiğini kutluyorlar. Hikaye belgelenmemiştir, ancak birçok kişi tarafından köken olarak görülmektedir.
Dünya Savaşı Ateşkes Günü olan 11 Kasım'da Kanadalılar Anma Günü'nü (Jour du Souvenir) kutlarlar. Savaş gazilerini anmak için tasarlanmıştır.

Yemek

Kanada'da çok çeşitli mutfak lezzetleri sizi bekliyor! Aynı zamanda Kanadalılar gıda üretiminde doğal koşullara bağlı kalıyorlar. Atlantik kıyısında ıstakoz (ve ıstakoz benzeri türler) yakalanırken, batı kıyısında vahşi somon balıkçılığı ana odak noktası olmuştur, ancak bunun neredeyse tamamen yerini çiftlik somonu almıştır.
Kültürel farklılıklar da Kanada mutfağını etkiler. Quebec'te Fransız etkisi açıktır. Öte yandan, Prairie eyaletlerinde, Amerikan Ortabatısının etkisi ve aşırı batıda her şeyden önce İngiliz etkisi göze çarpmaktadır.
Kanada'da ayrıca, örneğin Niagara Yarımadası'nda ve Okanagan bölgesinde ve ayrıca Britanya Kolumbiyası'ndaki Vancouver Adası'nın güneydoğusundaki bağcılık bölgeleri vardır. Bağcılık 200 yılı aşkın bir geçmişe sahip bir geleneğe sahiptir. 1974'te yeni bağcılık ruhsatları verildi ve bağcılık dernekleri daha yüksek kaliteye odaklandı, bu da bir yükselişe yol açtı. Kanada şarapları, ülkenin toplam tüketiminin yaklaşık yarısına katkıda bulunur.


Kanada hakkında ilginç bilgiler

Turist Hataları

Kanada'da kamp yapmayı planlıyorsanız, milli parklarda vahşi kamp yapmanın yasak olduğunu ve daha yoğun nüfuslu bölgelerde de hoş karşılanmadığını bilmelisiniz. Ayrıca, vahşi ayılara dikkat edin. Tüm yiyecekler, koku geçirmeyecek şekilde arabada saklanmalı veya en az 4 m yükseklikte bir ağaca asılmalıdır. Kanada'da %5 satış vergisi ve ayrıca %8'e varan yerel vergiler vardır. Tüm ürünlerin reklamı vergisizdir, bunlar yalnızca satıldıklarında eklenir. Ayrıca menülerde tüm fiyatlara vergiler dahil değildir! Alkol alımı ve tüketimi 19 yaşından itibarendir (istisna: Alberta, Manitoba, Quebec'te 18 yaş). Halka açık yerlerde alkol içmek kesinlikle yasaktır. Alkol yalnızca ruhsatlı tesislerde veya evde tüketilebilir.

İpuçları + Püf Noktaları

Tıpkı ABD'de olduğu gibi, bahşiş Kanada'da dahil değildir, bu nedenle faturanın yaklaşık yüzde 15'ini "bahşiş" olarak verirsiniz. 1,50-2,00 €'ya bir kahve ve 3,00-5,00 €'ya bir bira alabilirsiniz. Bu yüzden soyulmayın!

Küçük Sözlük

Türkçe İngilizce Fransızca
Merhaba! Hi! Salut!
Günaydın! Good Morning! Bonjour!
İyi günler! Good evening! Bonsoir!
Hoşgeldiniz! Welcome! Bienvenue!
Nasılsın? How are you? Comment vas-tu?
İyiyim, teşekkürler! Good, thank you Bien, merci!
Ya sen? How about you? Et toi?
(Çok) teşekkürler! Thank you (so much) Merci (beaucoup)!
Rica ederim! You're welcome De rien!
İyi geceler! Good night! Bonne nuit!
Görüşürüz! See you later À plus tard!
Güle güle! Bye! Au revoir!
Kayboldum I am lost Je suis perdu
Size nasıl yardımcı olabilirim? Can I help you? Puis-vous aider?
Bana yardımcı olabilir misiniz? Can you help me? Pouvez-vous m’aider?
Tuvalet/Eczane nerede? Where is the toilette/ the pharmacy? Où se trouvent les toilettes? Où se trouve la pharmacie?
(İngilizce) konuşabiliyor musunuz? Do you speak (English)? Parlez-vous (anglais)?
Benim adım ... My name is… Je m’appelle...

Videolar

2 hafta Kanada - gidiş-dönüş için tasarruf ipuçları

Kanada'nın nefes kesici doğası ve nabzını tutan metropolleri ile kendinizi büyülemeye bırakın! İşte Kanada'da nasıl iyi ve ucuza kalabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz ve deneyimleyebileceğiniz konusunda bazı ipuçları.

Kanada gezisi için 5 ipucu

Mükemmel Kanada turunuz için beş kısa ipucu ve püf noktası burada bulabilirsiniz! Özellikle aranızdaki teknoloji meraklıları çok dikkatli olmalı.