Küba Seyahat Rehberi

Karayipler'deki cennet adası hakkında daha fazla bilgi edinin.

Küba'yı Keşfedin »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

Küba için Sprachcaffe seyahat rehberi

Küba sadece yüzölçümü bakımından Karayipler'deki en büyük ada değil, aynı zamanda en fazla nüfusa sahip olan adadır. Nüfus, Yerli Amerikalıların atalarının yanı sıra İspanyol ve Afrikalı göçmenlerden oluşur.

Küba'daki ve tüm Karayipler'deki en büyük şehir Havana'dır. Nüfusun dörtte biri başkentte yoğunlaşmıştır. En yakın büyük şehirler Santiago de Cuba, Camagüey, Holguín ve Guantánamo'dur.

Küba - kültürel vurgular

Karayip adası yüksek çeşitliliğe sahip bir kültüre sahiptir. Müzik ve dans Küba yaşamının önemli parçalarıdır. Son, Mambo, Salsa, Cha Cha Cha veya Rumba gibi tanınmış dansların kökenleri buradadır. Küba'da müziğin yanı sıra edebiyat da çok önemlidir. Küba halkının edebiyat tutkunları bu nedenle yerel kültür merkezlerinde düzenli olarak buluşarak eserlerini ve şiirlerini birbirlerine okurlar. En ünlü yazarlardan biri Ernest Hemingway'dir. Amerikalı 20 yıldan fazla bir süredir Küba'da yaşıyordu.

✓ Başkent: Havana

✓ Yönetim biçimi: Cumhuriyet

✓ Nüfus: 11.238.317

✓ Acil çağrı polisi: 106

✓ Ülke kodu: +53


Küba hakkında genel bilgiler

Coğrafya

Küba, aynı adı taşıyan ana ada olan Isla de la Juventud ve yaklaşık 4195 küçük adadan oluşan bir takımadadır. Takımadalar Büyük Antiller'in bir parçasıdır. Küba kuzeybatıda Meksika Körfezi, kuzeyde Atlantik Okyanusu ve güneyde Karayip Denizi ile komşudur. Amerika anakarasına uzaklığı 180 km'dir. Meksika'nın Yucatán Yarımadası, Küba'ya 210 km uzaklıktadır.

Saat dilimi

Saat farkı -7 saat.

İklim ve seyahat zamanları

Küba'da iklim tropikaldir, kuzeydoğu ticaret rüzgarları tarafından belirlenir. Kasım-Nisan arası kurak mevsim ve Mayıs-Ekim arası yağışlı mevsimdir. Haziran'dan Kasım'a kadar tropik kasırgalar bekleniyor ve ekonomik olarak zayıf Küba sık sık sert darbe alıyor. Ancak Küba'nın artık çok iyi işleyen bir sivil koruma sistemi var.
Yaz sıcaklıkları tüm yıl boyunca ortalama 25 ila 30 santigrat derece civarındadır. Yılda yaklaşık 200 gün güneşli olan Küba, bu nedenle yıl boyunca seyahat edilen bir destinasyondur. Bununla birlikte, Kasım-Nisan ayları arasındaki daha kurak aylar tercih edilir.


Küba için seyahat düzenlemeleri

Ülkeye giriş koşulları

En fazla 30 gün kalmak için bir turist kartına ihtiyacınız vardır (bu, bir kez 30 gün uzatılabilir). Turist kartı ülkeye girmeden önce satın alınmalıdır ve Berlin'deki Küba büyükelçiliğinden ve havaalanındaki bazı havayollarından alınabilir.
Daha uzun kalmak için Küba büyükelçiliği tarafından da verilen bir vizeye ihtiyacınız var. Bunun için davetiye gerekebilir. İşlem süresi birkaç hafta sürebilir, bu nedenle zamanında halletmenizi öneririz.

Para Birimi

Küba'da iki para birimi vardır. 1994'ten beri var olan orijinal Peso Cubano (CUP, sembol: Cub$) ve Peso Convertible (CUC, sembol: $). ABD doları 2004'ten beri ödeme olarak kabul edilmiyor. Turistler, 100 centavos'a bölünmüş Cabrio Peso ile ödeme yapıyor. 1, 3, 5, 10, 50 ve 100 pesoluk banknotlarda notlar vardır. Ayrıca 1, 5 ve 10 centavos ile 1 ve 3 pesoluk madeni paralar da vardır.

Sağlık hizmeti

Küba'da tıbbi bakım, tıbbi cihazların teknik donanımı, hijyen ve ilaç temini yeterli olmadığı için Batı Avrupa ülkelerindeki standartla eşit tutulamaz. Ayrıca Küba'daki turistler sadece belirli yabancı kliniklerinde tedavi görüyor. Bunlar ayrıca kötü hijyen koşullarına sahiptir ve yüksek tedavi maliyetleri gerektirebilir

Küba'ya ancak sağlık sigortanız varsa girebilirsiniz. Sadece özel seyahat sağlık sigortaları kabul edilmektedir! Kanıt olarak bir sigorta sertifikası veya ilgili seyahat sağlık sigortasından bir sigorta kartı yeterlidir. Sigorta sözleşmesi daha uzun bir süredir mevcutsa, sigorta şirketinden tercihen İspanyolca olarak ek bir güncel teyit almalısınız. Seyahat sigortası Sprachcaffe aracılığıyla da rezerve edilebilir.

Ayrıca tetanoz, difteri ve hepatit A gibi olağan aşılar da mevcut olmalıdır. Dört haftadan daha uzun süreli kalışlar için hepatit B, kuduz ve tifo aşıları da önerilir.

Küba'da musluk suyu içmek için uygun değildir. Mağazalarda şişelenmiş içme suyu bulunur. Ayrıca burada hijyen eksikliğinden dolayı oluşabilecek ishalli hastalıklardan korunmak için meyve ve sebzeler de tüketilmeden önce kabukları soyulmalı veya kaynatılmalıdır.

Lütfen ayrıca Federal Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde Küba için tıbbi bilgileri de not edin.

Seyahat Bagajı Kontrol Listesi

Mükemmel bir şekilde hazırlanmanız için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


Küba'da toplum ve günlük yaşam

Din

Küba 1992 yılına kadar ateist bir devletti. Ancak anayasa değişikliğinden sonra laik oldu, bu da inananların artık siyasi olarak da aktif olabileceği anlamına geliyor. En çok temsil edilen dinler Katoliklik ve Batı Afrika Yoruba ve Hıristiyan unsurlarının geleneksel dininin karma bir dini olan Santería'dır. Son yıllarda birçok Küba Protestan topluluğu ortaya çıktı. Yehova'nın Şahitlerinin Küba'da da güçlü bir varlığı var.

Politika

Küba'da resmi yönetim şekli cumhuriyettir. Güç, devlet aygıtından, ordudan ve Küba Komünist Partisi, PCC'den (tek yasal parti) kaynaklanır. Devlet Başkanı Raúl Castro, kendisinden önceki kardeşi Fidel gibi, üç kurumun da başında.

Ulusal dil ve iletişim

Ulusal dil İspanyolcadır. Orada konuşulan İspanyolcanın, İspanya'da konuşulan standart dilden bazı farklılıkları vardır. Ancak, Dominik Cumhuriyeti, Porto Riko ve Kolombiya ve Venezuela'nın Karayip kıyıları gibi Karayipler'deki İspanyolca konuşulan diğer ülkelerdeki dile benzer.
Küba'da geleneksel selamlaşma şekli el sıkışmaktır. Yerliler birbirlerini "Compañero" selamı ile selamlarlar, ancak bir turist olarak "Senyor" veya "Señora" demelisiniz. Tüm Kübalıların iki soyadı vardır, ancak onlara adıyla hitap ederseniz, yalnızca ilkini kullanırsınız.

Toplu taşıma

Adanın iyi gelişmiş bir yol ağı var, ancak yollar genellikle kötü durumda, bu nedenle sürüş sırasında dikkatli olunmalıdır. Ayrıca turistler için "Viazul" adı verilen otobüsleri de işleten bir demiryolu şirketi ve bir şehirlerarası otobüs şirketi bulunmaktadır. Isla de la Juventud ve diğer adalara feribotla ve ayrıca Santiago de Cuba, Cienfuegos ve Havana'nın liman koylarına ulaşılabilir.


Küba Kültürü ve Tarihi

Tarih

İlk sakinler MÖ 3500 gibi erken bir tarihte göç etti. Küba'da ve Güney Amerika'dan geldi. Daha sonra Arawak Kızılderilileri de adaya yerleşti.

Kolomb 1492'de Küba'yı keşfettikten sonra, İspanyol tacı adayı fethetti. Binlerce Hintli İspanyollarla yapılan savaşlarda ve Avrupa hastalıklarından öldü. Yerlilerin sayısı yaklaşık 5000'e düştü. Sonuç olarak, Afrika işçi köleleri sığır çiftliklerinde ve deri imalatında çalışmak üzere Küba'ya getirildi.

18. yüzyılda İngiliz birlikleri adayı işgal etti. Daha fazla zorunlu işçi, şeker kamışı tarlalarının ekimi için Afrika'dan Küba'ya sürüldü. 1820'de Küba dünyanın en büyük şeker üreticisiydi.

İspanya, 1898'de ABD'ye karşı savaşta Küba üzerindeki üstünlüğünü kaybetti. Küba, 19. yüzyılın başlarında bağımsızlığını kazandı, ancak hâlâ ABD askeri yönetimi altındaydı. Tomás Estrada Palma, Küba Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanıydı.

1940 yılında Fulgencio Batista başkan oldu. Diktatör Küba'nın ABD'den tam bağımsızlığını elde etti. Bir ayaklanma nedeniyle, devrimci lider Fidel Castro 1959'da başbakanlık görevini üstlendi. Bir toprak ve tarım reformu başlatıldı ve böylece özel toprak mülkiyeti kamulaştırıldı. ABD daha sonra Küba ile ticaret ambargosu uyguladı. Rusya'nın yardımına rağmen, Küba'nın ekonomisi Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra çöktü.

Küba'da turizm giderek daha önemli hale geldi. 1998'de Papa II. John Paul adayı ziyaret etti. 1976'dan beri hüküm süren Başkan Fidel Castro, 2008'de görevini kardeşi Raúl Castro'ya devretti.

Festivaller

Havana Puro Festivali: (Şubat - Mart) Her yıl dünyanın her yerinden puro severler eşsiz "Festival del Habano"ya akın eder. Burada her şey puro keyfi etrafında dönüyor: yeni purolar sunuluyor, tarlalar ve fabrikalar ziyaret ediliyor ve ziyaretçilerin puro sarma pratiği yapabileceği seminerler veriliyor.

Boleros de Oro: (Haziran) İki yılda bir Havana'daki Boleros de Oro Festivaline katılabilirsiniz. Bolero'nun müzik türü burada kutlanır. Bu festival 1987'den beri Havana'da düzenleniyor ve Latin Amerika'daki türünün en eskisi olarak kabul ediliyor. Bu festival ilk olarak Havana'da yapıldı ama şimdi tüm ülkeye yayıldı.

Havana Karnavalı: (Temmuz - Ağustos) Karayipler'deki karnavalı kaçırmamalısınız: Bu geleneksel geçit törenleri, renkli kostümler, gösterişli sokak festivalleri, vahşi danslar ve büyüleyici havai fişek gösterisi 1573'ten beri Havana'da gerçekleşiyor.

Uluslararası Bale Festivali: (Ekim - Kasım) Bale Festivali, Küba devriminden kısa bir süre sonra 1960 yılında kurulan "Gran Teatro de La Habana Alicia Alonso"da iki yılda bir gerçekleşir. Bugün Küba kültürel sahnesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Tüm kıtalardan dansçılar burada temsil edilir ve yüksek düzeyde yaratıcı danslar sunar. Youtube'da Ballet Nacional de Cuba'nın kayıtlarını bulacaksınız.

Uluslararası Film Festivali: (Aralık) Güney Amerikalı hayranlar için Havana'daki film festivali kesinlikle görülmeye değer: her yıl ağırlıklı olarak Güney Amerika filmleri burada sergileniyor. Festivalde en iyi filmlere ödüller veriliyor.

Resmi tatil

1 Ocak'ta Día de la Liberación (Kurtuluş Günü) kutlanır çünkü 1 Ocak 1959'da devrimin zaferi ilan edilmiştir.
Diğer birçok ülkede olduğu gibi, 1 Mayıs Día de los Trabajadores'tir (İşçi Bayramı).
Día de la Rebeldía Nacional (Devrimin Yıldönümü) 25, 26 ve 27 Temmuz'da kutlanır. 26 Temmuz 1953'te Fidel Castro ve bir yeraltı grubu, Santiago de Cuba'daki Moncada kışlalarına ve Bayamo'daki Céspedes kışlalarına baskın düzenleyerek devrimi başlattı.
10 Ekim, Inicio de las Guerras por la Independencia'yı (Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı) işaret ediyor.

Yemek kültürü

Küba mutfağı, İspanyol, Afrika ve Karayip yemeklerinin bir karışımıdır. Siyah fasulye ve pirinç temel besinlerdir. Yerel sebzeler arasında genellikle baklagiller, kabak, lahana, tavuk ve domuz eti ile birlikte domates, mısır, patates, avize ve biber bulunur. Balık ve deniz ürünleri genellikle çok pahalıdır ve sadece (otel) restoranlarında bulunur. Daha normal restoranlarda ve resmi olmayan "paladarelerde" ucuz tipik Küba yemekleri bulabilirsiniz.


Küba hakkında ilginç bilgiler

Turist Hataları

Latin Amerika'daki komşularından farklı olarak Kübalılar, yaptırım korkusuyla yasalara ve düzenlemelere çok sıkı bir şekilde bağlılar ve turistler de aynısını yapmalıdır. Plajda üstsüz yatmak Kübalılar tarafından hoş karşılanmaz ve sadece her şey dahil tatil köylerinin plajlarında yapılmalıdır. Küba'da çocukların dilenmesine izin verilmiyor. Ancak birçok çocuk turist gördüklerinde ellerini kaldırmayı sever. Onlara para vermekten kaçının. Çocuklara yalvarmaktan anne babalar sorumludur. İnternetin Avrupa'da olduğu gibi Küba'da da çalıştığı fikrine veda edin. Küba'da neredeyse hiç WiFi yok ve onu kullanmak için bir internet kartına ihtiyacınız var.

Tipps + Tricks

Servicekräfte werden auf Kuba sehr schlecht bezahlt. Ihr Gehalt erhalten sie oft in Peso cubano, die nicht viel wert sind, das Trinkgeld erhalten sie jedoch in Peso convertible. Dadurch ist das Trinkgeld zum inoffiziellen Gehalt geworden. Denken Sie bitte daran bei der Bezahlung! Im Restaurant sind 10% üblich (diese sind manchmal auch schon eingerechnet, dem Reiseleiter können Sie 5 CUC am Tag und Ihrem Fahrer 3 CUC/Tag geben.

Küçük sözlük

Türkçe Español
Merhaba! ¡Hola!
Günaydın! ¡Buenos días!
İyi günler! ¡Buenas tardes!
Hoşgeldiniz! ¡Bienvenido/a!
Nasılsın? ¿Como estas?
İyiyim teşekkürler! ¡Bien, gracias!
Ya sen? ¿Y tu?
(Çok) teşekkürler! ¡(Muchas) gracias!
Rica ederim! ¡Con mucho gusto!
İyi geceler! ¡Buenas noches!
See you later! ¡Hasta más tarde!
Görüşürüz! ¡Adios!
Kayboldum Estoy perdida
Size nasıl yardımcı olabilirim? ¿Puedo ayudarte o necesitas ayuda?
Bana yardımcı olabilir misiniz? ¿Disculpe, puede ayudarme?
Lavabo/eczane nerede? ¿Donde esta el baño/la farmacia?
(İngilizce) konuşabiliyor musunuz? ¿Disculpe, usted habla (inglés)?
Benim adım … Me llamo …

Videos

Sprachcaffe ile Küba Turu

Rüya adası Küba'nın sunabileceği çok şey var. Videomuzda Sprachcaffe turlarımızdan birkaç izlenim toplayabilir ve zaten orada olduğunuzu hayal edebilirsiniz:

Sprachcaffe ile Küba Turu

Beyaz kumlu plajlar, tropikal ormanlar ve ağaçtan gelen egzotik meyveler - işte Küba! Sprachcaffe sizi benzersiz bir gidiş-dönüş yolculuğuna çıkarıyor: