Malta Seyahat Rehberi

Akdeniz'deki fevkalade güzel ada hakkında daha fazla bilgi edinin.

Malta'yı Keşfedin »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

Malta seyahat rehberi

Malta'ya bir gezi, birdenbire güzel bir şimdiki zamana dönüşen geçmişe bir yolculuk gibidir. Neden böyle? Damalı tarihi nedeniyle, Malta takımadalarının sunabileceği çeşitli çekici etkileri vardır. Birçok küçük kasaba ve hatta şehir, pitoresk manzaralarla çevrelenmiş orijinal cazibesini korumuştur.

Güzel plajların ve nefes kesici manzaraların tadını çıkarın. Berrak, turkuaz suyuyla dünyaca ünlü "Blue Grotto"yu mutlaka görmelisiniz. Eylül ayının sonuna kadar Malta'ya seyahat edebilir ve yine de yaz sıcaklıklarını bulabilirsiniz.

Malta - Kültürel bir vurgu

Daha önce Malta'ya gittiğinizi hissettiyseniz, bu olgunun basit bir açıklaması var: Akdeniz'deki güzel ada sayısız film ve dizi için zemin oluşturuyor. "Monte Cristo Kontu" gibi klasikler veya fantastik dizi "Game of Thrones" burada çekildi.

Bugüne kadar, eski Valletta kasabası da dahil olmak üzere Malta'dan üç anıt UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edildi. Valetta ayrıca Avrupa Birliği tarafından 2018 Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir.

Malta hakkında gerçekler

✓ Başkent: Valetta

✓ Yönetim biçimi: Cumhuriyet

✓ Nüfus: 433.300

✓ Genel acil arama: 112

✓ Ülke kodu: +356


Malta hakkında genel bilgiler

Coğrafya

Malta Cumhuriyeti, Malta'nın 27 kilometre uzunluğundaki en büyüğü olduğu birkaç adadan oluşur. Ada devleti, üzerinde yerleşim olan Malta, Gozo ve Comino adalarının yanı sıra ıssız Cominotto, Filfla, St. Paul Adaları ve Mantar Kayası adacıklarından oluşur. Malta'nın başkenti Valletta, Malta adasında yer almaktadır. 316 kilometrekarelik bir alana sahip olan Malta, resmi olarak minyatür devletlerden biridir.

Saat Dilimi

Malta'da Orta Avrupa Saati CET'sine alışkınız.

İklim ve seyahat süreleri

Malta'da yıllık ortalama sıcaklık 18.7°C civarındadır ve yıl boyunca oldukça eşit bir şekilde dağılmıştır. Ancak yaz çok sıcak olabilir - burada 30 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar nadir değildir. Yılın bu zamanı güneşlenenler ve su sporları meraklıları için en iyisidir. Bu nedenle hafif giysiler ve tabii ki mayolar bagajın bir parçası olmalıdır. Geceleri bile nadiren soğur, ancak yanınıza hafif bir ceket almalısınız.
Ancak Akdeniz'deki konumu nedeniyle yılın herhangi bir zamanında kısa süreli ve şiddetli yağmur yağabilir. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda büyük sıcaklık dalgalanmaları olabilir: güneş parladığı sürece hava nispeten sıcaktır; Ancak, alacakaranlık çöktüğünde denizden gelen esinti çok soğuk olabilir. Ancak, aranızdaki banyo tutkunları genellikle Kasım ayının sonuna kadar güneşin ve ılık bir Akdeniz'in tadını çıkarabilirler.


Malta için seyahat düzenlemeleri

Giriş koşulları

Malta, Avrupa Birliği'nin bir parçası olduğu için, diğer AB ülkelerinin vatandaşlarının ülkeye giriş için vize almasına gerek yoktur. Almanya'da ikamet eden diğer tüm ülkelerin vatandaşları vizelerini Berlin'deki Malta Büyükelçiliği'nden alabilirler. Malta'ya yapacağınız bir dil gezisinde 90 günden fazla kalmak istiyorsanız, lütfen büyükelçilikle de iletişime geçin.

Kimlik kanıtı olarak pasaportunuzu veya kimlik kartınızı yanınıza almanız en iyisidir. Kimliğinizin dönüş yolculuğunuzdan sonra en az altı ay daha geçerli olduğundan emin olun. 16 yaşından küçük çocuklar için resimli bir çocuk kimlik kartı veya ebeveynlerinin pasaportuna girilmelidir. Malta için seyahat ve güvenlik tavsiyeleri Federal Dışişleri Bakanlığının ilgili web sitesinde bulunabilir. Malta, 2007'den beri Schengen bölgesinin bir üyesidir, bu nedenle Malta Uluslararası Havalimanı'nda sınır kontrolü yoktur. Schengen vizesi olan yolcuların giriş için Malta vizesine ihtiyaçları yoktur.

Para birimi

2008 yılında Malta lirasının yerini euro aldı. Euro para birimi için tipik olduğu gibi, Malta Euro'nun da tersinde ülkeye özgü motifler vardır. Örneğin, bakır renkli sent sikkeler, megalitik tapınakların bir sunağını tasvir ediyor. Altın sentlik madeni paralarda Malta arması ve 1 ve 2 euroluk madeni paralarda St George's Cross bulunur.

Sağlık hizmeti

Malta'ya girerken özel aşılar gerekli değildir. Doktordan veya hastanede tedavi görmeniz durumunda, sağlık sigortanız ile uluslararası sağlık sigortası yaptırmalı veya Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) almalısınız.

Malta'daki musluk suyu içme kalitesine sahip değil. Adada çok az yeraltı suyu bulunduğundan, çoğunlukla tuzdan arındırılmış ve bazen de klorlu deniz suyudur. Ancak suyu yemek pişirmek ve dişlerinizi fırçalamak için güvenle kullanabilirsiniz.

Birçok insan yüksek sıcaklıklara alışık değildir ve bu da genellikle dolaşım sorunlarına yol açar. Malta seyahat rehberi şunu tavsiye ediyor: Yeterince iç.
Güneş de oldukça yoğundur ve yüksek güneş koruma faktörlü güneş kremi şarttır. Daha uzun süre yoğun radyasyona maruz kalırsanız şapka takmalısınız. Lütfen ayrıca Federal Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde Malta'ya ilişkin tıbbi bilgileri de not edin.

Seyahat Bagajı Kontrol Listesi

Mükemmel bir şekilde hazırlanmanız için sizin için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.


Malta'da toplum ve günlük yaşam

Din

Malta nüfusunun yüzde 88,6'sı Katolik, yani büyük çoğunluğu Hristiyandır. Adadaki Hıristiyan etkisi göz ardı edilemez: bu küçük cumhuriyette 365'ten fazla kilise mevcuttur. Katolik topluluklar Malta ve Gozo piskoposluklarına aittir. Kalan yüzde ise ağırlıklı olarak Protestanlar (Baptistler dahil), Ortodoks Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlardan oluşmaktadır.

Politika

Sosyal demokrat parti Partit Laburista'nın bir üyesi olan Marie-Louise Coleiro Preca, Nisan 2014'ten bu yana Malta Cumhuriyeti'nin Başkanıdır. Cumhuriyet Temsilciler Meclisi en az 65 üyeden oluşur. Malta hükümeti beş yıllık bir dönem için seçilir. Mayıs 2004'te ada devleti, o zamandan beri en küçük üye devlet olarak Avrupa Birliği'ne katılmıştır.

Ulusal dil ve iletişim

Dillerin kullanımı aynı zamanda Malta'nın büyüleyici tarihini de yansıtmaktadır. Ada milletinin ilk resmi dili Maltacadır. Maltaca, Sami dillerinden biridir ve ortaçağ Arapçasından geliştirilmiştir. Arapça kökenli olmasına rağmen Malta dili zamanla İtalyanca, Fransızca ve İngilizce'den de etkilenmiştir. İkinci resmi diller İngilizce ve İtalyanca'dır. Ancak, İtalyanca kullanımı azalmaktadır. 1934 yılına kadar Malta'daki mahkemelerin dili ve tercih edilen eğitim ve yazı dili olarak kabul edilmiştir.

Toplu taşıma

Malta'da seyahat etmenin en kolay ve rahat yolu otobüstür. Adanın her yerine ulaşım ağı mecvuttur. Otobüsler oldukça eski olmakla birlikte son derece ucuzdur. Örneğin, St. Julians'daki Sprachcaffe okulumuzun hemen yakınında iki otobüs durağı vardır. Otobüs bağlantıları için Valletta'daki şehir kapısının önündeki otogarda veya terminaldeki Saint Pauls Koyu'nda bir danışma ofisi bulabilirsiniz. Malta ve komşu Gozo adası arasında düzenli olarak feribot seferleri vardır. Yaklaşık dört Euro'ya Malta'nın ana adasından Gozo'ya geçebilirsiniz. Malta'da farklı taksi türleri bulunmaktadır: kırmızı, beyaz ve siyah. Yolun kenarında durup dikkatleri üzerinize çekerseniz beyaz taksiler sizi caddeden alır. Siyah taksiler önceden rezerve edilmelidir, kırmızı taksiler ise sekiz kişilik minibüslerdir ve genellikle geceleri çalışırlar. Malta ve komşu Gozo adası arasında düzenli olarak feribot seferleri vardır. Yaklaşık dört Euro'ya Malta'nın ana adasından Gozo'ya geçebilirsiniz. İki büyük vapura ek olarak, daha küçük teknelerin kaptanları da hizmet vermektedir.


Malta Kültürü ve Tarihi

Tarih

Malta kadar farklı kültürlerin gelip geçtiğini gören başka bir ülke yok denecek kadar azdır. İlk insanlar adaya MÖ 5200 civarında gelmiştir. O zamandan beri, Akdeniz bölgesindeki hemen hemen tüm güçler adada hakimiyet sürmüştür , Malta II. Dünya Savaşı'nda Müttefiklerin üssü ve dolayısıyla İtalya ve Almanya'nın saldırılarına hedef olana kadar sayısız güç mücadelesi yaşamıştır. Malta kültürü, takımadaların antik ve Orta Çağ'da ait olduğu Kartacalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar gibi Akdeniz imparatorlukları tarafından çok erken şekillendirilmiştir. Din, batıl inanç ve gelenekler açısından, sakinler Katolik güney İtalya'dan, dilsel olarak daha çok Araplardan güçlü bir şekilde etkilenmiştir. 1530'da Malta'da ilk kez, Malta Düzeni'nin egemenliği altında bağımsız bir hükümet vardı. Ancak 1814'ten itibaren Malta bir İngiliz kolonisi haline gelmiştir.

İngilizlerin egemenliğindeki zamanın ada üzerinde çok güçlü bir etkisi olmuştur, bu nedenle İngilizce bugün hala resmi dildir ve örneğin Malta'da tipik İngiliz kırmızı telefon kulübelerini de bulabilirsiniz. Malta bayrağı da İngilizlerden etkilenmiştir: II. Dünya Savaşı sırasında Malta, İngilizlerin "batmaz uçak gemisi" olarak hareket etmiştir. Bağlılıkları ve destekleri için İngiliz Kralı, 1942'de Malta halkına bugün hala Malta ulusal bayrağında tasvir edilen George Haçı'nı vermiştir. Malta nihayet 21 Eylül 1964'te bağımsızlığını kazanmıştır.

Parti ve Gece hayatı

Malta Adaları güneşli gökyüzü, masmavi suları ve dramatik tarihi ile bilinmesine rağmen, Malta'da ayrıca eğlenilecek gerçekten harika bir gece hayatı vardır. Malta, gece hayatı ve parti ortamıyla bilinir ve çok çeşitli gece kulüpleri, barlar, restoranlar ve şarap barları ile iyi vakit geçirmekten asla uzak değilsiniz. Ayrıca yaz mevsiminde ve aynı zamanda daha sakin kış aylarında ziyaret edilebilecek birçok festivalin olduğu canlı bir sanat ve müzik ortamı vardır.

Malta'daki en iyi gece hayatını nerede bulabilirim?

Bu alanlarda gece hayatı için ana alanlara genel bir bakış:

Paceville (St. Julian's) - Sprachcaffe kampüsünün yakınında gece hayatı merkezi
Buġibba, Qawra ve St. Paul's Bay - biraz daha sessiz, çoğunlukla barlar/barlar ve birkaç kulüp
Valletta ve Sliema - ağırlıklı olarak barlar/barlar ve şarap barları
Mdina Medine'de sadece tarihi ve kültürü deneyimlemekle kalmaz, aynı zamanda disko ve barları da ziyaret edebilirsiniz.

Festivaller

Karnaval: (Şubat) Malta'da Karnaval çok özel bir şeydir. 450 yılı aşkın bir geleneğe sahiptir ve Malta'nın en büyük festivallerinden biridir. Karnaval haftası geleneksel olarak şubat ayının son haftasında adada gerçekleşir.

Uluslararası Havai Fişek Festivali: (Nisan - Mayıs) Adından da anlaşılacağı gibi burada bolca havai fişek var. Diğer şeylerin yanı sıra, kaçırılmaması gereken bir yerel ve uluslararası piroteknik yarışması var.

Malta Caz Festivali: (Temmuz) Dünyaca ünlü (caz) sanatçılar, 25 yılı aşkın bir süredir burada, her zaman Temmuz ayının üçüncü hafta sonu olmak üzere benzersiz bir fon önünde buluşuyor. Her caz sever için mutlak bir zorunluluktur!

Uluslararası Sanat Festivali: (Temmuz-Ağustos) Yaz aylarında düzenlenen yerel ve ulusal sanat festivalidir. Yaz tarihi nedeniyle, performansların çoğu dışarıda gerçekleşiyor. Glitch Festivali: (Ağustos) Elektronik müzik hayranları için Glitch Festivali önemli bir etkinlik. Eğer bir ev ve tekno tutkunuysanız Malta adasının en büyük festivallerinden biri olan etkinliği kaçırmamalısınız. Mdina yakınlarındaki Gianpula Tarlalarında gerçekleşir. Maceo Plex, Ben Klock, Jon Hopkins, Dax J, Carl Craig ve daha pek çoğu gibi tanınmış sanatçılar orada sahne alıyor. Festival büyük bir tekne partisi ile sona erer.

Resmi tatiller

Nüfusun çoğunluğu Katolik olduğu için Malta'da Hristiyan bayramları (Yeni Yıl, İyi Cuma, Paskalya, Pentekost, İşçi Bayramı, Noel vb.) kutlanır. Bununla birlikte, birkaç bireysel, ulusal bayram da kutlanmaktadır. Bunları sizin için aşağıda listeledik:
Aziz Paul Batığı (In-Nawfraġju ta' San Pawl) Malta'da 10 Şubat'ta kutlanır. Efsaneye göre, havari Pavlus, Roma'ya yaptığı yolculuk sırasında Malta açıklarında bir gemi kazası geçirdi ve adada kışladı. Hristiyanlık Malta'ya böyle geldi. Bu gün bugün hala Malta'da kutlanmaktadır.
31 Mart'ta Özgürlük Günü (Jum il-Ħelsien) kutlanır.
7 Haziran'da Malta Ulusal Günü (Sette Giugno) kutlanır.
Zafer Bayramı (Il-Vittorja) 8 Eylül'de kutlanır.
Malta'nın İngilizlerden bağımsızlığı 21 Eylül'de kutlanıyor (L-Indipendenza).
Cumhuriyet Bayramı (Jum ir-Repubblika) 13 Aralık'ta kutlanır.

Yemek

Birçok kültür tarafından şekillendirilen Malta mutfağı, bugün lezzetli yemeklerinde İtalyan, Türk ve Kuzey Afrika etkilerini bir araya getiriyor. Malta mutfağının geleneksel malzemeleri ağırlıklı olarak balık, kapari ve sebzelerdir. Keçi sütünden yapılan küçük bir peynir olan "İbejna" da çok sık servis edilir. Mahi-mahi ("Lampuki"), Malta'nın ulusal balığıdır ve aynı zamanda bir inceliktir. Tavşan adanın bir spesiyalitesidir ve hemen hemen her yerde servis edilir.

Malta milli içeceği "Kinnie"yi mutlaka denemelisiniz. Limonata biraz acı bir tada sahip olsa da hala çok popüler. Malta'da iyi bilinen bir bira markası, İngiliz modeline göre bira üreten Cisk'tir.


Malta hakkında ilginç gerçekler

Turist Hataları

Herhangi bir büyük şehirde olduğu gibi, Valletta ve Sliema gibi büyük şehirlerde çantanıza dikkat etmeli ve yankesicilere dikkat etmelisiniz. Eylül ayında bile güneş kreminizi unutmayın! Malta'da güneş hala parlıyor ve size güneş yanığı verebilir. Kendinizi sivrisineklerden de korumalısınız.

İpuçları + Püf Noktaları

Malta'da yaşam kalitesi birinci önceliktir. Bu yüzden öğle uykusuna yatabilmek için dükkanları öğle saatlerinde kapatmak hala çok yaygın. Malta seyahat rehberinizden küçük bir ipucu: Turistik bölgelerde birçok mağaza tüm gün açıktır.

Şunu da bilmekte fayda var: Maltalılar kutlamayı ve sık sık sever. Adanın nüfusunun %98'i Katolik olup, bu durum festivallere de yansımıştır. Tüm geleneksel festivaller, alaylar ve müzikle onurlandırılan azizlere adanmıştır. Atmosfer coşkulu, sosyallik merkezi bir rol oynuyor: Maltalılar ayrıca arkadaşları ve akrabalarıyla restoranlara veya barlara gitmeyi de seviyorlar. Çok dışa dönük birisin, bu yüzden yeni arkadaşlar edinmek çok kolay. Malta'nın kalbi Saint Julians'ta atar. Burada dışarı çıkın, akşamın tadını çıkarın ve dünyanın her yerinden insanlarla tanışın. Paceville bölgesi kampüsümüzden çok uzakta değil. Restoranlar ve barlar burada birbirine yakın sıralanmıştır. İster bir kadeh şarap, ister bir kova caipirinha - herkes için bir şeyler var.

Küçük sözlük

Türkçe İngilizce Maltaca
Merhaba! Hi! Xanna
Günaydın! Good Morning! Bonġu
İyi günler! Good evening Il-lejl it-tajjeb
Hoşgeldin! Welcome! Merħba
Nasılsın? How are you? Kif int?
İyiyim, teşekkürler Good, thank you Tajjeb, grazzi
Ya sen? How about you? U inti?
(Çok) teşekkürler Thank you Grazzi
Rica ederim You're welcome Ta' xejn
İyi geceler! Good night Il-lejl it-tajjeb
Görüşürüz! See you later Narak iktar tard
Güle güle! Bye! Ċaw
Kayboldum I am lost Jiena mitluf
Size nasıl yardımcı olabilrim? Can I help you? Nista ngħinek?
Bana yardım ederbilir misiniz? Can you help me? Tista tgħini?
Tuvalet/Eczane nerede? Where is the toilette/ the pharmacy? Fejn hi il-kamra tal-banju / l-ispiżerija ?
İnglizce konuşabiliyor musunuz? Do you speak (English)? Taf titkellem (bl-Ingliż)?
Benim adım My name is… Jien jisimni

Videos

Sightseeing-Highlights auf Malta

Um einen besseren Eindruck von der schönen Mittelmeerinsel zu erhalten, haben wir noch ein Video für Sie herausgesucht, dass Ihnen eine perfekte Zusammenfassung von den wichtigsten Sightseeing-Highlights gibt.

Malta'da eğitim izni

Okula geri mi dönüyorsunuz? Malta'da eğitim izni tamamen yeni bir deneyimdir. Etkili dil eğitiminin rüya gibi bir Akdeniz adasıyla buluştuğu yer burası!