ABD Seyahat Rehberi

ABD'ye seyahatin sınırsız olanakları hakkında daha fazlasını öğrenin.

ABD'yi keşfedin »

İndirimi yakalayın: Serinletici Yaz İndirimleri! 🏖️🌊

Dil eğitimi seyahatleriniz için özel indirimler✈️. Brighton bu yaz hayatınızı renklendirsin☀️ Rakipsiz tekliflere hazır olun!!

Bu yaz için yer ayırtın!

ABD için Sprachcaffe seyahat rehberi

ABD, 48'i coğrafi olarak birbirine bağlı olan 50 ayrı eyaletten oluşur. Alaska eyaleti Kuzey Amerika kıtasındadır. Hawaii eyaleti, Amerika'nın batı kıyısının 3.682 km güneybatısında, Pasifik Okyanusunda yer almaktadır. Ülke, büyüklüğü ve konumu nedeniyle çok sayıda coğrafi ve iklimsel farklılığa sahiptir.

Tabii ki tipik Amerikan yemeklerinin de tadını çıkarabilirsiniz, ancak ABD'nin mutfağının yaratıcı fikirleri de var. Örneğin CROissant (Kruvasan) ve DoNUT kombinasyonu olan Cronut!

ABD'de herkes için bir şeyler var! Fırsatlar diyarına hayran kalın ve nereye giderseniz gidin unutulmaz bir yolculuk yaşayın.

ABD - Çok yönlü ülke

Ülke sadece metropolleri New York, Los Angeles, Chicago ve daha pek çoğuyla değil, milli parkları, çöl alanları, sıradağları, kumsalları ve kutup bölgeleriyle de dikkat çekiyor. Burada Hamburger ve Coca-Cola'dan çok daha fazlası var! New York'taki Empire State Binası'nı ziyaret edin, Malibu'daki plajda bronzlaşın, Büyük Kanyon'da yürüyüş yapın veya Alaska'nın donmuş tundrasına seyahat edin. Olasılıklarınız sınırsız!

ABD hakkında gerçekler

✓ Başkent: Washington

✓ Yönetim biçimi: federal başkanlık cumhuriyeti

✓ Nüfus: 331 milyon (2021)

✓ Acil durum numarası: 911

✓ Ülke kodu: +1


ABD hakkında genel bilgiler

Coğrafya

ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Kuzey Amerika kıtasında yer alan ana kara ve Alaska ile Kaliforniya'ya 3,850 km uzaklıkta Pasifik Okyanusu'nun ortasında yer alan Hawaii ada milletinden oluşur. ABD 50 eyaletten oluşur ve toplam alanı 9.629.101 km²'dir. Bu da onu dünyanın üçüncü büyük ülkesi yapıyor. Kuzey Amerika kıtasının doğusunda Atlantik Okyanusu, batısında ise Pasifik Okyanusu bulunur. Amerika Birleşik Devletleri kuzeyde Kanada ve güneyde Meksika ile komşudur. Doğu Sahili'nin ormanlık ve alçak dağ sıralarından, subtropikal Florida'nın mangrov ormanlarından, büyük Rocky Dağları silsilesinden, Güneybatı'nın kurak çöllerinden, Kuzeybatı'nın ılıman yağmur ormanlarından ve Batı Kıyısı'nın kıyı dağlarından Kuzey Kutbu bölgesine kadar. Alaska ve tropikal sıcaklıklar Hawaii'nin ABD'ye sunacağı çok şey var.

Saat Dilimi

Boston ve New York'taki saatler EST'yi (Doğu Standart Saati) takip eder ve bu nedenle ülkemizin zamanına göre -6 saat gerisindedir. Örneğin, Orta Avrupa'da saat 15:00 ise, Boston ve New York'ta saat 9:00'dur. Almanya'da DST (Yaz Saati) olduğunda, zaman farkı sadece -5 saattir. Los Angeles ile saat farkı ise -9 saat, çünkü Los Angeles'taki saatler PST'yi (Pasifik Standart Saati) takip ediyor. Ayrıca yaz aylarında DST'ye (Yaz Saati Uygulaması) geçiş yapılacaktır.

İklim ve Seyahat Zamanları

ABD 50 farklı eyaletten oluştuğu için karasal, subtropikal, akdeniz ve tropikal iklimler gibi çok farklı iklim bölgeleri vardır. Kuzey bölgelerinde ılıman bir iklim hüküm sürer. Kışlar serin ve yazlar 35°C'yi aşan sıcaklıklarda sıcak dalgaları yaşanabilir. Yağış miktarı yıl boyunca eşit dağılırken kışın genellikle karlıdır. Teksas, Louisiana, Mississippi, Georgia ve Florida'nın çoğu gibi subtropikal iklimlere doğru gidildikçe iklim değişir. Kaliforniya eyaletinin doğrudan Pasifik Okyanusuna sınırı olduğu için bu bölgede Akdeniz iklimi hakimdir. Güney eyaletlerinde, kışlar +10 °C civarında oldukça ılıman, yazlar ise +35 °C'de çok sıcaktır. Bazı eyaletlerin çöl bölgeleri gün boyunca aşırı derecede sıcaktır (yaklaşık 40 °C).


ABD için seyahat düzenlemeleri

Giriş koşulları

AB vatandaşıysanız ve ABD'de 90 günden fazla kalmayacaksanız, ülkeye vizesiz giriş yapabilirsiniz. Ancak, vizeye ihtiyacı olmayan tüm yolcular seyahat izni için başvurmalıdır. Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı'nın seyahat yetkilendirme sistemi ESTA'ya seyahatten 72 saat öncesine kadar kaydolun, ödenmesi gereken 14$'lık ücreti ödeyin ve seyahat izninizi bekleyin (genellikle hemen alırsınız).
Form Almanca olarak mevcuttur ve buna göre doldurulabilir.
"Seyahat yetki belgesini" yazdırıp el bagajınızda taşımak en iyisidir, iki yıl geçerlidir ve ABD'ye birkaç kez giriş yapmanızı sağlar.
Başvuru ücretini ödemek için geçerli bir pasaport, bir e-posta adresi ve bir kredi kartı (Mastercard, Visa, American Express) gerektirir.
İpucu: "Seyahat yetkiniz" ile ülkeye birkaç kez girmek istiyorsanız, ancak yeni bir pasaport aldıysanız veya bu arada soyadınızı değiştirdiyseniz, ESTA üzerinden yeni bir elektronik giriş izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Para Birimi

Genellikle USD olarak kısaltılan ABD Doları (USD, sembol: $), ABD'nin para birimidir. Bir dolar 100 sente bölünür. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 dolarlık banknotlar ve 1, 5, 10, 25, 50 sent ve 1 dolarlık madeni paralar var. ABD'de de 500, 1.000, 5.000, 10.000 dolarlık banknot almak mümkündür, bunlar artık basılmasa da hala dolaşımda olabilir ve ödeme olarak da kabul edilir. Güncel döviz kurunu burada bulabilirsiniz.

Sağlık hizmeti

Amerika Birleşik Devletleri'nde tıbbi ve teknik bakım ile hijyen ve ilaç tedavisi Alman standardı ile karşılaştırılabilir. Ancak bölgeye bağlı olarak en yakın hastaneye olan mesafe değişebilir. Tıbbi tedaviler genellikle pahalıdır ve ön ödeme veya normal ödeme şeklinde alınabilir. Bu nedenle, masrafları karşılayan uluslararası sağlık sigortası yaptırmanızı öneririz. Bizim aracılığımızla ister kendi seyahat sağlık sigortanızı, isterseniz de ek seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Lütfen Federal Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesindeki tıbbi bilgileri de not edin.

Seyahat Bagajı Kontrol Listesi

Eksiksiz bir şekilde hazırlanmanız için bir bagaj kontrol listesi hazırladık.

İşte daha fazla bilgi için faydalı bir video!


ABD'de toplum ve günlük yaşam

Din

2014 Pew Araştırma Merkezi anketinde, nüfusun yaklaşık %25,4'ü Evanjelik Protestan, %20,8'i Roma Katolik, %14,7'si Ana Hat Protestan ve %6,5'i Protestan kiliselerine aitti. Daha küçük Hıristiyan kiliseleri arasında Mormonlar, Yehova'nın Şahitleri ve bir Ortodoks Kilisesi'nin üyeleri de vardır. Hıristiyan olmayan dini topluluklar arasında Yahudiler, Müslümanlar ve Budistler bulunur. Ankete katılanların %22,8'i herhangi bir dini inanç belirtmemiştir.

Politika

ABD Anayasası, Başkan'ın hem devlet gücüne hem de hükümetin liderliğine sahip olduğu bir hükümet biçimine sahiptir.

Ulusal dil ve iletişim

Amerika Birleşik Devletleri'nde resmi bir dil yoktur, ancak fiili ulusal dil İngilizce'dir. Nüfusun %82'si anadili olarak konuşulmaktadır.
ABD'de birbirinizi tanımak oldukça kolaydır. Sıkı bir el sıkışma ve dostça bir "Merhaba, nasılsın" demek yeterlidir. Nasılsın diye sorulduğunda kısa ve öz bir şekilde "İyi, teşekkür ederim" ya da bir karşı soru ile cevap vermelisin. Amerikalılar diğer bazı milletler gibi dürüst bir cevap beklemezler.

Toplu Taşıma

Amerika Birleşik Devletleri'nde toplu taşıma, hava, yoğun saatlerde banliyö trenleri ve bazı şehirlerdeki otobüsler dışında yavaş ve seyrektir. Büyük şehirler ve tatil bölgelerinin dışında bazen toplu taşıma hiç olmayadabilir! ABD'nin ilerde olduğu alan ise hava yoludur. Ayrıca kapsamlı bir uzun mesafe otobüs ağı da (Greyhound) mevcuttur, ancak bu yavaş olduğu için havayoluna rakip olamamaktadır. Eğer büyük şehirlerden kurtulmak istiyorsanız araba kiralamak mantıklı bir yatırım olabilir.


ABD'ni Kültür ve Tarihi

Tarih

İlk sakinler Kuzey Amerika'ya şimdiki Bering Boğazı üzerinden geldi. Onların soyundan gelenler New Mexico'daki Pueblo Kızılderililerini, Teksas'taki Apaçileri ve Arizona, Colorado ve Utah'daki Navajo'yu içerir. Kaşif Leif Eriksson, Kristof Kolomb 1492'de Karayip adaları üzerinden yeni kıtaya ulaşana kadar yaklaşık 500 yıl önce Kuzey Amerika'ya rastladı. Bu keşfi İspanya, Fransa ve İngiltere'den yerleşimciler izledi.

1565'te İspanyollar Florida'daki St. Augustine'de ilk yerleşimi kurdular. Bunu daha çok şube açan Fransızlar ve İngilizler izledi. Afrikalılar ülkeye işçi olarak getirildi.

1757'den 1763'e kadar İngilizler ve Fransızlar arasında savaş çıktı. Sömürgelerde, Fransa ve İngiltere'den gelen yerleşimciler de kendi müttefikleri olan Kızılderililerle birbirlerine karşı savaştı. Fransız ve Hint Savaşı sonuçta İngilizler tarafından kazanıldı.

Savaştan sonra İngiltere borç içindeydi ve kolonilerin de savaş maliyetlerinin bir kısmını ödemesi gerekiyordu. Sonuç olarak, yeni vergiler getirildi. Ancak, Amerika'daki İngiliz yerleşimcilerin Londra'da hiçbir temsili yoktu. Efsanevi Boston Çay Partisi 1773'te "Temsilsiz vergi olmaz" sloganıyla gerçekleşti.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı 1775'ten 1783'e kadar sürdü ve 1777'de Konfederasyon'a ve Amerika Birleşik Devletleri'nin kurulmasına yol açtı. George Washington (1789-1797) Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk başkanı oldu. 19. yüzyılda, güney ve kuzey eyaletleri arasında Amerikan İç Savaşı patlak verdi. Başkan Abraham Lincoln köleliğe karşı kampanya yürüttü. 1865'te Kuzey İç Savaşı kazandı ve sonunda kölelik kaldırıldı.

Sanayileşmeyle birlikte ABD'nin ekonomik güce yükselişi başladı. Japonlar 1941'de Pearl Harbor'a saldırdıktan sonra, Amerikalılar Hiroşima ve Nagazaki'de atom bombalarıyla karşılık verdiler. Soğuk Savaş sırasında Rusya ile yaşanan gerilimler 1962'de Küba Füze Krizi ile zirveye ulaştı.

Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra, ırk ayrımcılığının kaldırılmasına ve özellikle güney eyaletlerinden gelen renkli nüfusa sivil haklar verilmesine yol açan sivil haklar hareketleri vardı. Bu hareketin harika bir anı Martin Luther King'in konuşmasıydı.

Vietnam'ın güneyi ve kuzeyi arasındaki komünist hareketlerin müdahalesiyle durum daha da kötüleşti. Vietnam Savaşı nihayet 1975'te başarısız ABD birliklerinin komünist kuzeyden çekilmesiyle sona erdi.

Tatiller

Dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi ABD'de de Yeni Yıl Günü 1 Ocak'ta kutlanır.
Martin Luther King Günü, Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü, 1968 yılında öldürülen Baptist papaz ve sivil haklar aktivisti Martin Luther King'in anısına kutlanmaktadır. Sivil Haklar Hareketi'nin en tanınmış sözcüsüydü.
Şubat ayının üçüncü Pazartesi günü Washington'un Doğum Günüdür (Başkanlar Günü). Aslında ABD'nin ilk başkanı George Washington'un doğum günü olan 22 Şubat, resmi tatil olarak kutlanıyordu. Ancak 1970'lerde Kongre, tüm ABD başkanlarının onuruna bir tatil ilan etmeye karar verdi.
Mayıs ayının son Pazartesi günü, savaşta ölenlerin onuruna Anma Günü olarak kutlanmaktadır.
Bağımsızlık Günü 4 Temmuz'da kutlanmaktadır. Resmi tatil, Kıta Kongresi'nin 4 Temmuz 1776 tarihinde ABD'nin bağımsızlığını ilan etme kararının anısına düzenlenmektedir. Eski on üç İngiliz kolonisi ilk kez resmi bir belgede "Amerika Birleşik Devletleri" olarak adlandırılmıştır.
Eylül ayının ilk Pazartesi günü İşçi Bayramı'dır. Almanya ve diğer birçok ülkede olduğu gibi resmi tatil olan bu gün, işçi hareketinin anısına kutlanmaktadır.
Kolomb Günü Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanmaktadır. Bu bayram, Kristof Kolomb'un 12 Ekim 1492'de Amerika'ya varışının onuruna birçok ülkede kutlanmaktadır.
ABD, I. Dünya Savaşı'nda ateşkes günü olan 11 Kasım'da Gaziler Günü'nü kutlamaktadır. Savaş gazilerini anmak içindir.
Kasım ayının dördüncü Perşembe günü Şükran Günüdür. Bu günde ABD, Pilgrimlerin Massachusetts'teki Plymouth Rock'a inişlerini ve burada Wampanoag Kızılderilileri tarafından karşılanarak birlikte bir ziyafet kutlamalarını kutlamaktadır. Bu hikaye doğrulanmamıştır, ancak birçok Amerikalı tarafından kökeni olarak görülmektedir.
Noel Günü 25 Aralık'ta kutlanmaktadır. Almanya'dan farklı olarak ABD'de 24 Aralık akşamı kutlama yapılmaz, 25 Aralık sabahı hediyeler açılır.

Yemek Kültürü

ABD çok büyük bir ülke olduğu için tek tip bir mutfağı yoktur, daha ziyade bölgesel mutfakları vardır. Bunlar çeşitli göçmenlerin yanı sıra coğrafi-iklimsel koşullar sayesinde de gelişmiştir. En iyi bilinen yemekler muhtemelen sosisli sandviç, hamburger, pirzola veya tavuk kanadıdır. Kaliforniya mutfağı Asya ve Akdeniz etkilerini harmanlamaktadır. Güney eyaletleri ağırlıklı olarak pirinç, mısır ve kümes hayvanları gibi bölgesel ürünlere dayanmaktadır. Özellikle Louisiana'da Cajun yemekleri sıklıkla servis edilir. Tex-Mex mutfağı da çok popülerdir.

ABD'deki Festivaller

Restoran Haftası: (Ocak ve Temmuz) New York'ta dünyanın en iyi yemeklerini tadabilirsiniz. Bu nedenle Restoran Haftası'na katılmanız mutlak bir zorunluluktur. Bu süre zarfında 100 farklı restoranda üç çeşit öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Şefler en iyi şaheserlerini özellikle misafirleri için pişiriyor ve her zamankinden daha iyi yemek yemeyi mümkün kılıyor!

Central Park Yaz Sahnesi: (Haziran - Eylül) Ünlü Central Park'ta bulunan Yaz Sahnesi, her yıl yaz ayları boyunca çoğu ücretsiz olmak üzere çeşitli konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Burada canlı müziğin keyfini çıkarma fırsatına sahipsiniz.

Museum Mile Festivali: (Haziran) Bu yaz festivali, Beşinci Cadde'deki ünlü Museum Mile'da bulunan tüm müzelere ücretsiz giriş imkanı sunmaktadır. Tüm sanatseverler için mutlak bir zorunluluk!

River to River Festivali: (Haziran - Ağustos) River to River Festivali'nde müzik, film, dans ve daha birçok alandan sanatçılar yer almaktadır. Yaz ayları boyunca farklı sanatçılarla tanışma fırsatınız oluyor. Hepsinden iyisi, neredeyse tüm etkinlikler ücretsiz!

Village Halloween Parade: (Ekim) Cadılar Bayramı ABD'de ve özellikle New York'ta büyük bir kutlamadır. Village Cadılar Bayramı Geçit Töreni, ABD'deki en büyük Cadılar Bayramı geçit törenlerinden biridir ve heyecan verici bir gösteridir.

Şarap Festivali: (Ocak & Mart) Yeni şarap türleri denemeyi sever misiniz? O zaman bu festival tam size göre! Boston'daki Şarap Festivali ülkedeki en eski şarap ve yemek etkinliklerinden biridir. Boston Harbor Hotel'den Şef Daniel Bruce ve ekibi, konuklarını dünyanın dört bir yanındaki şarap imalathanelerinden gelen çeşitli şaraplarla tanıştıracak. Konuklar ayrıca Bruce tarafından pişirilen lezzetli bir yemeği de dört gözle bekleyebilirler.

Shakespeare on the Common: (Temmuz - Ağustos) Diğer tiyatrolar yaz tatilindeyken Commonwealth Shakespeare Company, Shakespear'in dram ve komedilerini canlı ve çağdaş bir biçimde Boston sahnelerine taşıyor. Her yıl 100.000'den fazla seyirci oyunları izlemeye gelmektedir. Giriş ücretsizdir.

Avluda Konserler: (Ağustos) Yaz aylarında Copley Meydanı'ndaki kütüphane, güzel arka bahçesinin kapılarını cazdan klasiğe, uluslararası müzikten yerel müziğe kadar çeşitli müziklerin çalındığı konserler için açar. Bu konsere katılım da ücretsizdir.

Boston Calling Müzik Festivali: (Mayıs ve Eylül) ABD'deki en iyi 10 festival arasında yer alan bu üç günlük çok sahneli festival Allston MA'daki Harvard Athletic Complex'te düzenlenmektedir. Ziyaretçilere kaliteli canlı müzik, film gösterimleri, komedi ve görsel sanatlar sunulmaktadır. My Morning Jacket, Of Monsters and Men, Fun, Kendrick Lamar, Passion Pit, Vampire Weekend ve Lake Street Dive gibi gruplar burada sahne almıştır.

Cambridge Karnavalı: (Eylül) Renkli Cambridge Karnavalı, Cambridge'in en büyük ve en özgün festivalidir. Kökenleri Afrika geleneklerine kadar uzanmaktadır ve bugün şehrin çeşitliliğini temsil etmektedir. Her yılın en önemli olayı kostümlü geçit törenidir. Etkinlik Trinidad, Tobago ve Brezilya karnavallarından esinlenmiştir.

Çin Yeni Yılı/Altın Ejderha Geçit Töreni: (Şubat) Los Angeles'ta her yıl geleneksel Çin Yeni Yılı Festivali kutlanmaktadır. Altın Ejderha ile bir geçit töreni düzenlenir. Ayrıca çok sayıda şamandıra, müzik ve itfaiyeciler de bulunmaktadır.

LA Komedi Festivali: (Nisan - Kasım) Filmleri seviyor musunuz? O zaman burası tam size göre. Yılda iki kez, her türden komedyenin canlı performansını izleme şansına sahip olacaksınız.

Los Angeles Film Festivali: (Haziran) Amerikan film endüstrisinin merkezi olan Los Angeles, doğal olarak her yıl bir film festivaline de ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 100.000 ziyaretçi ve 100'den fazla film bekleyebilirsiniz.

LA Sokak Yemekleri Festivali: (Haziran) Gerçek bir vurgu: 100'den fazla kamyon ve restoran her yıl burada çeşitli lezzetler sunuyor.

LA Yemek ve Şarap Festivali: (Ağustos) Aranızdaki gurmeler için Los Angeles mükemmel bir etkinlik sunuyor: LA Yemek ve Şarap Festivali. Burada güncel önemli noktaları ve içeriden ipuçlarını tatma fırsatına sahipsiniz.


ABD hakkında bilinmesi gerekenler

Turist hataları

Otel rezervasyonu yaparken, fiyatların Almanya'da olduğu gibi kişi başına değil, oda başına belirlendiğinden emin olun. Kahvaltı genellikle fiyata dahil değildir. Tıpkı her zaman alınan vergiler gibi. Genel olarak, ABD'deki fiyatlar her zaman vergi ek ücreti olmadan ilan edilir. Ek ücretin miktarı eyalet ve ilçe tarafından belirlenir (%15'e kadar olan kısım hariç değildir!). ABD'de alkol konusunda katı kısıtlamalar vardır. Bira ve şarabı genellikle süpermarketlerden ve lisanslı restoranlardan satın alabilirsiniz, diğer her şey yalnızca devlet lisanslı "likör mağazalarında" mevcuttur.

ABD'de ödeme genellikle kredi kartı ile yapılır. Daha küçük miktarlar için genellikle nakit ödeme yapabilirsiniz. Ancak, kredi kartı birçok amaç için zorunlu olduğundan, her durumda bir kredi kartınız olmalıdır.

İpuçları + Püf Noktaları

ABD'de kişisel hizmetler işveren tarafından çok fazla ödüllendirilmediğinden bahşiş vermek neredeyse zorunludur. Bahşiş, az ya da çok çalışanın ücretinin bir parçasıdır. Eğer memnunsanız, cömert olun! Bir restoranda yemek yemeye gittiğinizde porsiyonunuzu bitiremezseniz, yenmeyen kısmı eve götürmek adettendir. Bunun için bir "köpek çantası" istemeniz yeterlidir.

Restorana gitmek için bir başka ipucu da sadece oturmak değil, "oturmak" için beklemektir (özellikle daha iyi restoranlarda). Girişte, "Oturmak için bekleyin" tabelası bunu açıkça belirtiyor! ABD'de tuvalet kullanımı her zaman ücretsizdir (pahalı otellerde bile!). Ancak, asla "tuvalet" kelimesini kullanmamalı, her zaman "dinlenme odası", "banyo" istemelisiniz.

Küçük sözlük

Türkçe İngilizce
Merhaba! Hi!
Günaydın! Good Morning!
İyi günler! Good evening
Hoşgeldin! Welcome!
Nasılsın? How are you?
İyiyim, teşekkürler Good, thank you
Ya sen? How about you?
(Çok) teşekkürler Thank you
Rica ederim You're welcome
İyi geceler! Good night
Görüşürüz! See you later
Güle güle! Bye!
Kayboldum I am lost
Size nasıl yardımcı olabilrim? Can I help you?
Bana yardım ederbilir misiniz? Can you help me?
Tuvalet/Eczane nerede? Where is the toilette/ the pharmacy?
İnglizce konuşabiliyor musunuz? Do you speak (English)?
Benim adım My name is…

Videos

Seyahatinize hazırlanmak için ipuçları

ABD seyahatinizin tam anlamıyla başarılı geçmesini sağlamak için videoda seyahat hazırlığı ve organizasyonu hakkında pek çok faydalı bilgi bulacaksınız.

New York Mutfağında Öne Çıkanlar

Mutfak açısından bakıldığında Amerikalılar çok deneyseldir, özellikle de kozmopolit New York şehrinde keşfedilecek çok şey vardır. Kendinize ilham verin!