Najlepsze filmy do nauki języków obcych

Jak nauczyć się angielskiego w przyjemny sposób? Oglądając video do nauki języków obcych! Chcąc wesprzeć się filmem w nauce języka obcego warto wybierać na początek filmy, w których akcja nie zmienia się zbyt szybko, nie występuje skomplikowany scenariusz zdarzeń. Im bardziej jesteśmy zaawansowani w znajomości języka, tym możemy spróbować swych sił oglądając filmy fabularne i filmy akcji. Warto pamiętać, iż oglądanie amerykańskich produkcji niewiele nam pomoże w nauce języka, podobnie jak dubbingowanych pozycji niemieckojęzycznych. Wbrew pozorom produkcji kinowych hiszpańskich, francuskich nie jest tak mało. Są to z reguły filmy niszowe, jednak pozwalają usłyszeć język wraz z naturalnym akcentem. Co więcej akcja filmów francuskich, czy niemieckich, hiszpańskich dzieje się w rodzimej Francji, Hiszpanii, co jest wartością dodaną nauki w ten sposób. Filmy europejskiego kina przedstawiają zwyczaje i naturalny klimat języka, społeczeństwo, kulturę. Poniżej wiele najlepszych filmów do nauki języków obcych.

Dziecinnie łatwe (bajki do nauki angielskiego)

Na poziomie początkowym można posiłkować się bajkami i filmami animowanymi, które bazują na prostym języku i wolnej wymowie, a zarazem prawidłowej fonetycznie i gramatycznie. Najbardziej znaną bajką do nauki języków obcych jest "Dora poznaje świat", angielski tytył "Dora the Explorer". To świetna pomoc w nauce słownictwa nie tylko przez dzieci ale i dla dorosłych. Pewną odmianą bajki o Dorze jest "Kai Lan", jej koleżanka Azjatka i Dalej Diego, odpowiednik latynoskiego towarzysza. Serii tychże bajek edukacyjnych poświęcono także szereg publikacji online, gier i kursów językowych, które wspierają naukę najmłodszych. Warto o tym pamiętać gdyż dzieci bardzo szybko i płynnie gdyż częściowo podświadomie uczą się języków obcych.

Najlepsze wystąpienia świata (TED)

Doskonałym sposobem na naukę jest oglądanie filmów np. anglojęzycznych z angielskimi napisami. Pomaga to w zrozumieniu języka ale i przyswojeniu gramatyki, pisowni. Najlepsze filmy do nauki języków obcych to nie tylko kinowe i telewizyjne produkcje. Skarbnicą filmów z angielskimi napisami jest TED. Dzięki tej stronie można obejrzeć film zarówno z polskimi jak i angielskimi napisami. Szeroki zakres tematyczny filmów pozwala na wybór najbardziej interesującej dziedziny np. biologii.

The first 20 hours - how to learn anything | Josh Kaufman | TED | 14.03.2013

Najlepsze kanały YouTube do nauki angielskiego

YouTube skarbnicą wiedzy

Pomocny w nauce języka może być także popularny Youtube. Przy wielu filmach dostępnych legalnie możliwe jest wybranie napisów w wielu językach. Korzystając z nawet kilkuminutowych filmików możemy doskonalić swoją znajomość języka. Prócz tego poprzez youtube można skorzystać z filmików edukacyjnych, instruktażowych, jednym z takich kanałów jest Daily Dose of English jak i Linguaspectrum to niemalże kursy angielskiego online. Bardzo ciekawym kanałem jest Daily English Dictation, służący przyswojeniu słownictwa ale przede wszystkim sprzyjający rozumieniu. Materiał video ma na celu dostarczenie wielu nowych słów i zwrotów, w tym idiomów i określeń potocznego języka. Kolejne odcinki tłumaczą słownictwo użyte we wcześniejszych filmikach. Ciekawe i śmieszne filmiki uczące angielskiego można obejrzeć na stronie AlexESLvid. Jest tam ok 90 video po angielsku,. Najczęściej filmiki dotyczą słównicta, gramatyki, idiomów czy phrasal verbs.

Wśród filmów pełnometrażowych idealnych do nauki angielskiego znajdują się między innymi takie pozycje jak Uptown Girls (dziewczyny z wyższych sfer), Save the last dance, Little Blach Book (Czarna Książeczka), Legally Blonde (Legalna blondynka), How to lose a guy in 10 days (Jak stracić chłopaka w 10 dni).

Daily English Dictation 1: Learn English Listening Skills

 

Filmy edukacyjne

Jednym z filmów o charakterze edukacyjnym jest Olive Green, podzielony na 60 odcinków przedstawia szereg „lekcji” angielskiego mimochodem. Kilka z odcinków jest dostępna bezpłatnie, jednak zakup pełnej wersji nie jest wcale kosztowny, a godny polecenia. Jest to film akcji z piękną kobietą grającą główną rolę, wyróżnikiem filmu jest jego interaktywność. Widz poprzez wybór scen może zmieniać bieg zdarzeń. To świetna rozrywka i angielski online jednocześnie. Połączenie z grą kryminalną daje doskonałe efekty edukacyjne w sferze programu SuperMemo.

 Olive Green A SENSATIONAL NEW WAY OF LEARNING ENGLISH

 

Francuski styl

Ucząc się francuskiego zapomnieć nie można o telewizji TV5MONDE. Wiele programów telewizyjnych dostępnych jest w sieci co upowszechnia dostęp do nich. Na bazie programów tworzone są również lekcje uwzględniające specyficzne słownictwo wraz z tłumaczeniem. Posiłkując się łatwymi dialogami warto obejrzeć w wersji francuskiej najlepiej z napisami Gdzie jest Nemo bądź pierwszą część Shreka. Można skorzystać również z pomocy BBC oglądając udostępnione krótkie filmy z Lyonu, minusem tej publikacji jest tłumaczenie na angielski. Polecanym filmem pełnometrażowym, fabularnym jest Populaire, komedia romantyczna o nieskomplikowanej fabule.

Hiszpańskie produkcje

Podobnie jak z francuskim i angielskim również ucząc się hiszpańskiego warto sięgnąć po filmy hiszpańskojęzyczne. Jako, że w oryginale niewiele jest produkowanych filmów hiszpańskich poza latynoskimi telenowelami to łatwiej jest skorzystać z filmów dubbingowanych, jak chociażby bajki. Internauci polecają seriale takie jak serial Aquí no hay quien viva. Jest na yt bądź Promoción fantasma. Seria seriali extr@ jak i BBC dostępna jest także po hiszpańsku, co urozmaica gamę filmów do nauki tego języka. Decydując się na naukę z telenowelami polecane są dawne produkcji kolumbijskie, kubańskie jak "La Usurpadora"czy "Pasion de Gavilanes".

Hiszpańska telenowela - La Usurpadora Capítulo

Niemieckie hity

W nauce języka niemieckiego pomocny może być portal www.dw.de który zawiera szereg filmów, seatcomów sprzyjających nauce i poszerzaniu słownictwa niemieckiego. Poprzez youtube można dokształcić się oglądając seriale extr@, czy Deutsch Aktuell, Sams Ankunft. Świetną pomocą w nauce poprzez film jest Deutsch Plus, serial o obcokrajowcu uczącym się języka. Posiada on napisy co poprawia percepcję widza. Niegdyś emitowany na BBC Two, obecnie dostępny online. Konkurencyjnym serialem do nauki niemieckiego jest Jojo sucht das Gluck, który doczekał się drugiego sezonu. Również niemieckiego warto uczyć się za pomocą oglądania bajek. Te nie muszą mieć napisów by czerpać z nich wiedzę. Doskonale sprawdzają naszą znajomość słownictwa na poziomie podstawowym. Jedną z takich bajek jest popularna Świnka Pepa, jak i Lauras Stern. Goethe Instutute emituje również filmy edukacyjne, do których warto zaglądać, wśród nich bezwzględnie zobaczyć należy Erste Wege in Deutschland, Ticket nach Berlin.

Jojo sucht das Glück – Staffel 3 Folge 32

 

Hiszpańskie kino dla amatorów nauki hiszpańskiego to między innymi : EL LABERINTO DEL FAUNO (Labirynt fauna) Guillermo del Toro. Film ten pozwala poznać przy okazji historię Hiszpanii. Akcja filmu rozgrywa się w powojennej Hiszpanii, główna bohaterka Ofelia odkrywa w ogrodzie labirynt i oddaje się przygodom baśniowego świata. Innym filmem polecanym dla początkujących jest LA COMUNIDAD (Kamienica w Madrycie) Alexa de la Iglesia to film o zabawnej fabule, kiedy to bohaterka sprzedając mieszkanie odkrywa jego sekret 300 milionów peset, jakie skrywa, a także film TRES METROS SOBRE EL CIELO (Trzy metry nad niebem) Fernando González Molina, to dramat romantyczny, poruszający historię miłości dwojga ludzi, dziewczyny z tzw. dobrego domu oraz chłopaka, buntownika. Interesującym filmem jest MAR ADENTRO (W stronę morza) Alejandro Amenábara, aczkolwiek dedykowany zaawansowanym prezentując szereg wyrażeń w trybie łączącym oraz różnorodne czasy przeszłe. Film ten opowiada opartą na faktach historię Ramona Sampedro, walczącego o prawo do godnej śmierci.

Podsumowanie: Filmów do nauki języków obcych jest jak widać wiele. Mogą być to filmy na DVD/CD, filmy kinowe czy filmy na portalach na YT i innych serwisach online. Uczyć języka moża więc się w połączeniu z przyjemnym i luźnym oglądaniem filmów, które są bezpośrednio lub pośrednio stworzone do nauki języka obcego. Oczywiste jest, że najwięcej filmów znajdziemy do nauki angielskigo i niemieckiego ale dzięki ogromowi portalu youtube - praktycznie w każdym języku obcym można tam obejrzeć film (czy to z napisami czy bez).

Więcej porad i informacji o nauce jezyka? Przeczytaj unikatowy poradnik!

Darmowy poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych. Aż 138 str. unikalnych wywiadów w interaktywnej formie .pdf.  Polecamy każdemukto uczy się języka obcego samemu! Poznaj polecane przez ekspertów filmy do nauki języka!Zobacz okładkę >>

Chcesz przeczytać poradnik? Otrzymasz go natychmiast na email
* Wyrażam zgodę na wysyłanie informacji (max. 5 razy w roku) związanych tylko z nauką języka obcego