Najlepsze seriale & filmy do nauki języka angielskiego

Jeśli nie mamy okazji ćwiczyć angielskiego poprzez kontakt z żywym językiem, w naturalnym jego środowisku, z native speakerami, warto jest wzbogacić tradycyjną naukę o niekonwencjonalne metody szlifowania języka „przy okazji”. Nauka angielskiego poprzez film, seriale, video, youtube jest coraz bardziej powszechna, jako element procesu dydaktycznego i jego urozmaicenie. Bez znaczenia czy są to filmy do nauki angielskiego z napisami czy bez - każda minuta spędzona na osłuchaniu się w angielskim ma znaczenie!

Czy każdy film anglojęzyczny może nam pomóc?

Większość produkcji filmowych na rynku to produkcje amerykańskie, chociaż i brytyjskich nie brakuje. Ich zaletą jest angielski, chociaż w przypadku amerykańskich filmów należy uwzględnić różnice między brytyjskim angielskim, a amerykańskim. Oglądając filmy w języku angielskim, bez tłumaczenia na język polski mamy szansę ćwiczyć rozumienie ze słuchu, jak również osłuchać się z językiem w jego naturalnym tempie wypowiedzi. Zaletą aktorów jest zwykle doskonała dykcja, brak błędów językowych. Co więcej w wielu filmach przewijają się wyrażenia z języka potocznego (slang), o które warto jest wzbogacić swój słownik bierny i czynny.

Nauka angielskiego z filmów nie musi przebiegać typowo, poza podręcznikami, słownikami w nauce przydać się nam mogą filmy, które w pierwszej chwili nie dają zauważalnego efektu, jednak w dłuższej perspektywie wspierają postępy w nauce. Począwszy od scenek sytuacyjnych nakręconych na potrzeby edukacyjne, aż po filmy fabularne, dramaty i programy popularno-naukowe, filmy mogą być pomocami naukowymi. Oglądając filmy czy programy anglojęzyczne łatwiej się nam zapamiętuje słownictwo, wymowę, jak i gramatykę. Przemawia do nas obraz, tworzy pewne skojarzenia wizualne, co więcej łatwiej jest nam zrozumieć wypowiedzi i dialogi posiłkując się obrazem i kontekstem. Tym samym nauka z filmem wydaje się skuteczna i jednocześnie ciekawa, atrakcyjna i przyjemna. Oglądając seriale, komedie możemy się też rozerwać, jak i doświadczyć brytyjskiego żartu, poczuć humor sytuacyjny.

Skuteczna nauka angielskiego z filmem czyli...

Dobierając odpowiednio filmy do własnego poziomu znajomości angielskiego jak i zainteresowań możemy połączyć rozrywkę z nauką, czerpiąc z czasu poświęconego na naukę jak najwięcej. Kluczowy dla powodzenia nauki jest dobór filmów. Po pierwsze wybrany produkcje powinny nas interesować tematycznie, po drugie nie mogą być zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Z trudnością wiąże się nie tylko słownictwo, czy konstrukcje gramatyczne użyte w dialogach filmowych, ale także długość filmu, czy raczej pojedynczej lekcji angielskiego. Co ważne nauka angielskiego nie powinna nas nudzić, ani tez wywierać na nas presji. Na początek nauki na poziomie podstawowym dobre są bajki oraz seriale, podcasty edukacyjne. Nie warto od razu sięgać po serię Jamesa Bonda, którego zrozumienie może nas tylko zniechęcić, nawet kiedy wcześniej oglądaliśmy już ten sam film w języku polskim.

  • Bajki

Wśród filmów polecanych dla początkujących warto jest wymienić bajki, które zawierają podstawowe słownictwo i zwolnione tempo wypowiedzi. To propozycja nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Najczęściej trudne słowa, jakie są w bajkach wprowadzane są opatrzone wymownym obrazem i kilkukrotnym powtórzeniem, dzięki czemu zarówno dzieci mogą je zrozumieć, jak też uczący się angielskiego przyswoić ich znaczenie. Dialogi, jeśli występują są bardzo proste do zrozumienia i dotyczą codziennych aktywności. Najbardziej znaną bajką jest Dora poznaje świat. Zabawna bohaterka kreskówki uczy słówek angielskich poprzez piosenkę i zabawę. Prócz Dory dobrymi propozycjami jest też Świnka Peppa, Świat małego Ludwika, czy też Listonosz Pat, Strażak Sam, Andy i Pandy.

Jeśli chcesz podszkolić język angielski na poziomie A2 warto sięgnąć po bardziej rozbudowane programy dla dzieci jak Supercyfry, czy Nina i neuronki, Było sobie życie, gdzie poza wersją animowaną pojawiają się wypowiedzi dzieci, prowadzącego, a tematykę stanowią zagadnienia fizyczne, chemiczne itd. Praktycznie każda bajka w przedziale wiekowym do lat trzech będzie odpowiednią do nauki angielskiego na poziomie A1. Kreskówki przeznaczone dla przedszkolaków i dzieci starszych wymagają śledzenia dialogów w nieco szybszym tempie, stąd też polecane są osobom na poziomie co najmniej A2. Do takich bajek zaliczamy Jimi Neutron, Laboratorium Dextera, czy Atomówki, jak i klasykę gatunku w postaci królika Bugsa i Kaczora Donalda, czy przygód Toma i Jerrego. Kanałami z jakich warto jest skorzystać w nauce jest Ceebiebies, Nickelodeon, jak również JimJam, MiniMini. Z bajek skorzystać można również online korzystając z dostępnych w YT, TED, czy na rozmaitych stronach dedykowanych dla dzieci.

  • Filmy i seriale animowane

Filmy animowane warto wybrać do nauki języka obcego z kilku powodów. Po pierwsze są one odpowiednio trudne dla osób znających podstawy i chcących sprawdzić swój poziom rozumienia angielskiego. Po drugie możemy je odtwarzać z napisami polskimi, jak i bez, a przede wszystkim wszystkie filmy animowane dostępne są z dubbingiem angielskim. Nieskomplikowana fabuła oraz humor towarzyszący wielu filmom animowanym sprawia, że nie nudzą one ani dzieci, ani dorosłych. Pośród najbardziej znanych i lubianych wymienić warto Cars oraz Pingwiny z Madagaskaru, Epokę lodowcową, czy też Na fali, Shrek i wiele innych. Mimo, iż filmy trwają średnio 60 do 90 minut, to możemy je dzielić na mniejsze epizody, odtwarzać wielokrotnie, cofać i pracować z obrazem na swój sposób.

Zabawne przygody wyścigówki Zygzaka McQueena, jak i paczki pingwinów z Central Parku mogą być przy okazji rozrywką. Poza filmami typowo dla dzieci wspomnieć należy o serialach animowanych dla dorosłych, czy też młodzieży. Do takich seriali należą Simpsonowie. Serial prezentuje dość frywolne poczucie humoru, przy czym język serialu nie jest zanadto skomplikowany. Serial ma już prawie trzydzieści lat i wciąż cieszy się swoją popularnością. Jego młodszymi alternatywami jest South Park, jak i Futurama, czy Family Guy. Krótkie odcinki serialowe pozwalają na obejrzenie odcinka jednego wieczoru, czy to samodzielnie, czy w gronie znajomych.

Seriale edukacyjne & Podcasty & Filmy familijne, komedie, dramaty, thrillery

  • Seriale edukacyjne

Jednym z najpopularniejszych seriali edukacyjnych do nauki angielskiego jest Extr@. Bohaterami serialu są dwie kobiety zamieszkujące obok argentyńskiego sąsiada, który chcąc nauczyć się angielskiego konwersuje z bohaterkami. Rozmaite perypetie trójki znajomych przybliżają widzowi angielski wraz z mnóstwem powiedzeń, idiomów, jakich nie uczymy się na kursach i w szkole. Każdy odcinek stworzony jest dla omówienia wybranych zagadnień gramatycznych i sytuacji z życia. W sposób naturalny pokazywane rozmaite sytuacje w serialu przybliżają nie tylko słownictwo, ale i historię, tradycje i zwyczaje brytyjskie. Serial ten polecany jest przez uczniów z całego świata. Zaletą serialu jest nieodpłatność dostępu online do kolejnych odcinków serialu. Serial nie był nigdy publikowany w żadnej telewizji, za to zdobył swoją renomę online. 

Konkurencją dla Extr@ jest serial o przygodach Olivera Green'a. Powstał on z założenia jako wieloscenariuszowa gra online. By skorzystać z możliwości wyboru dalszych losów głównych bohaterów musimy wykupić abonament, jednakże ciekawa formuła serialu zachęca i wielu użytkowników wcześniej, czy później decyduje się na przygodę z Oliverem Green. Dostępnych jest aż 60 odcinków, w których prawie w grze komputerowej możemy decydować o tym, co stanie się dalej, wybierać wątek, który nas interesuje. Każde kolejne obejrzenie serialu może być inne, co jest dodatkowym plusem tej produkcji. Serial stworzony został z myślą o nauce angielskiego, co za tym idzie wartość serialu pod kątem dydaktycznym jest bardzo wysoka.

  • Podcasty

Krótkie scenki sytuacyjne to kluczowa cecha podcastów, które dostępne są zarówno w kanałach do nauki języka angielskiego w YT, jak również na stronach British Council, czy w materiałach BBC. Na podcastach opiera się także wiele mini kursów z aplikacjami mobilnymi i e-kursów w platformach learningowych. Do powszechnie znanych należą podcasty w pełni darmowe, publikowane w serwisie BBC, w sekcji edukacji dla cudzoziemców. Można dowolnie wybierać w ich tematyce oglądając dialogi dotyczące podróży, jedzenia, zawodów, czy szkoły. Korzystając z okazji możemy poznać tematyczne słownictwo i podszkolić rozumienie ze słuchu, jak i poprawność wymowy, akcent brytyjski.

  • Seriale komediowe i sitcomy

Doskonałą okazją do nauki angielskiego z filmów jest cykliczne oglądanie seriali komediowych, które są zwykle podzielone na zamknięte sceny trwające od pięciu do maksymalnie piętnastu minut. Fabuła seriali i sitcomów jest przewidywalna i zwykle dotyczy codziennych spraw przeciętnego widza. Pełna humoru sytuacyjnego, czasem przerysowanych przywar Brytyjczyków pozwala dowiedzieć się czegoś więcej o angielskim, niżeli podają podręczniki encyklopedie. Wśród amerykańskich seriali popularne są takie tytuły jak Dwóch i pół, Teoria wielkiego podrywu, Trzecia planeta od słońca, Jak poznałem waszą matkę, czy Przyjaciele. Niektóre seriale są wręcz kultowymi tytułami, których trudno nie poznać próbując nauki angielskiego z filmem.

Większość dostępna jest bez problemu na YT. Z anglojęzycznych produkcji brytyjskiej seriali do wyboru mamy Rodzinkę, Co ludzie powiedzą, Sherlocka Holmesa i wiele innych. Wśród polecanych seriali jest też Peep Show. Serial traktuje o przygodach dwojga przyjaciół, wielu konfliktach między nimi, zabawnych sytuacjach. Znajdziemy w tym serialu zarówno slang brytyjski, jak i specyficzny angielski humor. Ukazuje on codzienne życie Londyńczyków z mową potoczną na czele. Również brytyjskim serialem godnym uwagi jest Skins. Serial ten obrazuje losy grupy nastolatków z Bristolu. Ukazywane są typowe rozterki miłosne i dramaty. Jest t idealna produkcja dostarczająca nam słownictwa młodzieżowego. Pojawiają się tutaj przekleństwa, jak i realia życia w Anglii. Nieco innym serialem, bo amerykańskiej produkcji jest Seks w wielkim mieście. To serial przede wszystkim dla kobiet. Chcąc poznać życie w Nowym Jorku warto jest obejrzeć chociaż kilka odcinków o zgranej czwórce koleżanek. Podobna fabuła wyróżnia serial Gotowe na wszystko. Opowiada on o paniach domu, które wyglądają na idealne, tymczasem realia ich życiu bywają zaskakujące.

Język użyty w serialu jest zrozumiały już na poziomie B1. Pozycją interesującą jest też amerykański serial Brzydula Betty. Z tego serialu nauczysz się mnóstwa słówek biznesowego angielskiego, tym samym wiedza serialowa może przydać się w pracy zawodowej. Serialem, który może pomóc nam w pracy jest Suits. Zawiera wiele słówek z branży prawniczej i biznesowej. Fabułę serialu stanowią przygody prawników amerykańskich. Jak widać z zestawienia przeważają w nim produkcje amerykańskie, jednakże nie brakuje oryginalnych, wręcz egzotycznych seriali, z jakimi możemy podszkolić angielski. Do takich należy Letni semestr w wydaniu australisjkiego komika Chrisa Lilley'ego. W kolejnych odcinkach serialu wciela się on w postacie nauczyciela Mr G, uczennicę Ja-mie, pacyfistę Jonaha. Równie niekonwencjonalna propozycja jest Shortland Street, jeśli zależy Ci na podszkoleniu nowozelandzkiego akcentu, to ten tytuł jest odpowiedni. Akcja serialu toczy się w Auckland, a bohaterami są zarówno Maorysi, jak i twarze Hollywood.

Seriale nie muszą być banalne. Do dość wymagających seriali pomocnych w nauce angielskiego należy kostiumowy, historyczny serial Downtown Abbey. Prezentuje on życie arystokratycznej rodziny przystosowującej się do realiów życia w początkach XX wieku na terenie Anglii. Zupełnie różnym, ale brytyjskim serialem obrazującym społeczeństwo angielskie w krzywym zwierciadle jest Little Britain. Znajdziesz tutaj skecze na temat każdej warstwy społecznej współczesnej Wielkiej Brytanii, mnóstwo angielskiego humoru i szereg słówek przydatnych w praktycznym użyciu.

  • Filmy familijne i komedie

Doskonałym gatunkiem do nauki angielskiego podczas oglądania filmów jest komedia. Popularnymi tytułami filmów polecanymi przez lektorów angielskiego do ćwiczenia i weryfikacji swej wiedzy są filmy familijne. Co roku w kinach gościmy co najmniej jedną produkcję tego rodzaju. Są to zwykle tendencyjne romanse, komedie romantyczne, jak również zabawne perypetie rodzinne. Przedstawiają one życie codzienne, zawierają proste dialogi, a ich fabuła nie ma podtekstów i drugiego dna. Nie tylko aktualne, najnowsze filmy nadają się do nauki, bowiem dobrymi tytułami są też Dziennik Bridget Jones, Legalna Blondynka, Jak ugryź 10 milionów,Poznaj moich rodziców, Faceci w czerni. Każdy z wymienionych filmów ma nieco inną fabułę, jednak są to filmy mające nas ubawić, nie wymagają myślenia nas ich sensem, a pozwalają skupić się na jeżyku, jego rozumieniu i przyswajaniu.

  • Dramaty, thrillery oraz pozostałe

Osiągając wyższy poziom znajomości języka angielskiego niżeli komunikatywny możemy sięgnąć po bardziej złożone filmy, czy to historyczne, czy też dramaty pełne zawiłych wątków, wielowątkową retrospekcję itp. gdzie oprócz zrozumienia słów wymaga się pewnego wyczucia rozumienia fabuły. Do klasyki filmów polecanych dla zaawansowanych należy Hobbit, Wiedźmin, czy Piękny umysł, Sherlock Holmes, Efekt motyla.