FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Chcesz wyjechać, ale nadal masz wątpliwości? W takim razie może znajdziesz tu właściwą odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli nie, napisz do nas!

Co trzeba wiedzieć o programie au pair?

Najlepiej aplikować online za pośrednictwem naszej strony internetowej na 6-10 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Następnie otrzymasz wszystkie szczegółowe dokumenty aplikacyjne do wypełnienia. Oczywiście przyjmujemy również zgłoszenia w krótszym czasie.
Dobrze mieć od dobrej do bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Jako au pair we Francji, powinnaś mieć również dobrą znajomość języka francuskiego, a w krajach takich jak Włochy czy Hiszpania, powinnaś być w stanie posługiwać się podstawami danego języka.
W niektórych krajach można składać wnioski nie mając prawa jazdy. W Norwegii, USA, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii prawo jazdy jest warunkiem koniecznym do uczestnictwa w programie au pair. Jeśli jesteś w trakcie wyrabiania prawa jazdy, możesz ubiegać się o przyjęcie do programu również bez prawa jazdy. Lepiej jednak posiadać prawo jazdy w momencie wyjazdu i mieć już pewne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.
Im więcej masz doświadczenia w opiece nad dziećmi, tym większe są Twoje szanse, że zostaniesz przyjęta jako au pair. Twoje wcześniejsze doświadczenie w opiece nad dziećmi jest jednym z najważniejszych kryteriów decyzyjnych dla rodzin goszczących. Powinieneś mieć co najmniej 2 referencje dotyczące opieki nad dziećmi, które nie pochodzą od najbliższej rodziny. Czy opiekowałeś się już dziećmi przyjaciół lub sąsiadów? Miałaś praktyki w przedszkolu? Być może prowadziłeś grupę sportową lub pomagałeś w zajęciach dodatkowych dla dzieci? W programie au pair w USA, należy mieć co najmniej 200 godzin doświadczenia w opiece nad dziećmi.
Przy aplikacji można wskazać preferowany region. Nasze agencje partnerskie w kraju przyjmującym oczywiście wezmą to pod uwagę. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze jest możliwe zrealizowanie tych życzeń. Elastyczność jest zatem wskazana
Jeśli podczas Twojego pobytu jako au pair pojawią się problemy, zawsze najpierw porozmawiaj z rodziną goszczącą o tym, co się dzieje. Często jest to po prostu nieporozumienie. Jeśli problem nie może być wyjaśniony z rodziną goszczącą, prosimy o kontakt z lokalnym doradcą au pair. Pomoże ci w rozwiązaniu problemu. Jeśli nie uda się znaleźć wspólnego rozwiązania, możliwa jest zmiana rodziny goszczącej.
Jest to zależne od programu. Jako au pair, jesteś głównie odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi. Ponadto możesz mieć również lekkie prace domowe, takie jak odkurzanie i zmywanie.
W większości krajów europejskich krótkie pobyty, trwające co najmniej trzy miesiące, są możliwe - również w okresie letnim. W programie w USA należy jednak zadeklarować co najmniej 12 miesięcy pobytu.
Chętnie pomożemy Ci zorganizować pobyt u znanej Ci rodziny goszczącej. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy, abyśmy mogli omówić całą procedurę.
Oprócz pracy w ramach projektu au pair, zwykle jest wystarczająco dużo czasu, aby odkryć nowe otoczenie, poznać inne au pair lub wziąć udział w kursie językowym. Rodzina goszcząca chce, żebyś cieszyła się czasem spędzonym w ich kraju. Nie jest więc niczym niezwykłym wspólne wybieranie się na wycieczki i krótkie wyprawy. Prosimy tylko o wcześniejsze omówienie z rodziną zaplanowanych aktywności i innych możliwości spędzania wolnego czasu. Powinnaś zaplanować razem z rodziną goszczącą, kiedy rodzina potrzebuje twojej pomocy i kiedy masz wolny czas. To, czy możesz kontynuować podróż po zakończeniu programu au pair zawsze zależy od długości Twojej wizy i czasu, który Ci pozostał.
Zaraz po zarejestrowaniu się do programu otrzymasz od nas szczegółową pomoc w wypełnieniu dokumentów aplikacyjnych, które należy złożyć i optymalnym przygotowaniu do pobytu. Wszystko z jednego źródła. Jeśli chcesz, chętnie pomożemy Ci zaplanować lot i poinformujemy o niezbędnym ubezpieczeniu. Otrzymasz również szczegółowe informacje na temat wniosku wizowego. Zawsze będziesz mieć osobę kontaktową przed i podczas pobytu jako au pair.
Rodziny, które chciałyby przyjąć au pair mieszkają w różnych regionach:
Zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, w głębi kraju, a także w regionach nadmorskich.
Doświadczenie pokazuje, że rodziny goszczące zaczynają szukać nowej au pair na 1-3 miesiące przed rozpoczęciem programu. Gdy tylko rodzina zainteresuje się Tobą, otrzymasz e-mail z profilem i danymi kontaktowymi rodziny. Daje to możliwość skontaktowania się z rodziną goszczącą i lepszego ich poznania.

Nie potrzebujesz wizy do krajów Unii Europejskiej. Dla krajów, dla których potrzebna jest wiza, zapewnimy Ci informacje, jak się o nią ubiegać. Na czas pobytu za granicą należy posiadać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i od odpowiedzialności cywilnej, które warto wykupić na własną rękę.
W zależności od programu au pair i umowy z rodziną goszczącą, będziesz pracować od 15 do 45 godzin tygodniowo. Dokładne godziny pracy zostaną omówione z rodziną goszczącą przed rozpoczęciem stażu. Z rodziną goszczącą należy sporządzić plan pracy, w którym zapisywane będą wszystkie zadania i godziny pracy.
Jako au pair musisz mieć co najmniej 18 lat, ale nie więcej niż 30 lat w momencie ubiegania się o wizę. Jednak w niektórych krajach można ubiegać się o udział w programie w wieku 17 lat, pod warunkiem, że w momencie wyjazdu będzie się mieć 18 lat. W zależności od programu, górna granica wieku może się różnić.
W niektórych krajach mamy również au pair mężczyzn. Powinieneś być w stanie udowodnić swoje doświadczenie w zakresie opieki nad dziećmi. Należy również zachować elastyczność w odniesieniu do okresu podróży, wieku dzieci i regionu, w którym mieszka dana rodzina.
Twoja rodzina goszcząca zaakceptuje cię jako tymczasowego członka rodziny, oczekując od ciebie elastyczności i aktywnego wsparcia. W ciągu kilku pierwszych dni rodzina goszczącą wytłumaczy Ci codzienną rutynę z dziećmi i w gospodarstwie domowym, abyś mógł się szybko odnaleźć. Wyjaśni Ci, jak korzystać z transportu publicznego i może otrzymasz kilka lekcji jazdy samochodem, jeśli będziesz wozić dzieci. Rodzina goszcząca jest zobowiązana do sporządzenia tygodniowego harmonogramu, który zawiera listę wszystkich ważnych dla Ciebie zadań. Powinno to ułatwić Ci szybkie przyzwyczajenie się do nowych zadań na początku.
Podczas naszych warsztatów przygotowawczych macie możliwość poznania innych au pair. Ponadto, agencje partnerskie w kraju goszczącym chętnie pomogą Ci nawiązać kontakt z innymi au pair.
Tak, prześlemy Państwu wszystkie dane kontaktowe, a w razie pytań lub problemów mogą Państwo skontaktować się z pracownikami biur partnerskich drogą mailową lub telefoniczną. Oczywiście my w Sprachcaffe również jesteśmy dostępni jako osoby kontaktowe.
Uczęszczanie do szkoły językowej w kraju przyjmującym nie jest obowiązkowe. Jednakże, aby intensywnie doskonalić swoje umiejętności językowe, zawsze zaleca się korzystanie z kursów językowych podczas pobytu jako au pair. Po lub w trakcie pobytu u rodziny goszczącej możesz wziąć udział w kursie językowym w Sprachcafffe, ale zawsze musisz skoordynować czas trwania kursu językowego z rodziną goszczącą. Au pair sama ponosi koszt kursu językowego.