Przewodnik turystyczny po Hiszpanii

Hiszpania to prawdziwy raj dla turystów i rocznie odwiedza ją około 58 mln turystów, podczas gdy stałych mieszkańców jest 41 mln. Piękna pogoda, stosunkowo łagodny zimą i bardzo ciepły latem klimat, długa linia brzegowa, góry, zabytki i wspaniała kultura i tradycje sprawiają, że jest to niezwykle częsty kierunek wakacyjnych wyjazdów. Kraj leży na Półwyspie Iberyjskim, graniczy z Portugalią, Gibraltarem, oraz z Marokiem, a od północy z Francją i Andorą. Część kontynentalna od reszty Europy oddzielają Pireneje. Południowe krańce kraju leżą niemal tuż przy Afryce i panują tutaj niemalże pustynne warunki, podczas gdy w innych częściach Hiszpanii spotkać można zielone łąki i gaje pomarańczowe. Do Hiszpanii należą też przepiękne wyspy: Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Stolica Hiszpanii to Madryt. Dominująca religia to katolicyzm, chociaż obecnie odsetek osób praktykujących jakąkolwiek religię nie jest zbyt wysoki. Mniejszości wyznaniowe to muzułmanie, protestanci, żydzi. W Hiszpanii jest też niewielka diaspora prawosławna. Największe miasta to Barcelona, Walencja, Saragossa, Sewilla, Malaga, Bilbao. W Hiszpanii leży też znane miejsce pielgrzymek Santiago de Compostela oraz popularna miejscowość wypoczynkowa Costa Del Sol, mniej uczęszczane plaże znajdują się natomiast w Maladze, Huelvie i Almerii. W kraju jest bardzo wiele zabytków architektonicznych, zamków i warowni jeszcze z czasów Maurów, a nawet murów obronnych Kartaginy. Hiszpanie znani są z zamiłowania do piłki nożnej i corridy. Walki i gonitwy byków stanowią jeden z symboli Hiszpanii, a lipcowa gonitwa ulicami Pampeluny corocznie przyciąga turystów z całego świata. Śmiałkowie ubrani w czerwone chusty uciekają przed szarżującymi bykami. Inna ciekawa i wesoła tradycja to bitwa na pomidory. Święto pomidorów nazywa się La Tomatina. Bitwa ma miejsce w Walencji, w mieście Bunol. Ulice stają się areną zażartych walk na pomidory, a po zakończeniu bitwy do pracy przystępują strażacy i zmywają miasto wodą. Jednakże Hiszpanie naprawdę lubią świętować i bawić się i atrakcji tego typu jest znacznie więcej. Przełom lutego i marca to oczywiście czas barwnego, widowiskowego karnawału, 19 marca w Walencji obchodzone jest święto ognia, 15 maja obchodzi się Święto Izydora Oracza, z tej okazji w Madrycie organizowane są procesje, jarmarki i imprezy rozrywkowe. Święta religijne obchodzone są hucznie i w dosyć specyficzny sposób, Wielki Tydzień, to procesje biczowników, a wszelkie święta dedykowane patronom miast to okazja do fiesty. Kolejny znany powszechnie symbol Hiszpanii to narodowy taniec - flamenco. Wywodzi się on z Andaluzji i nadal jest tam kultywowany. Język urzędowy, potocznie nazywany hiszpańskim, to w rzeczywistości kastylijski, mieszkańcy Hiszpanii posługują się także katalońskim, galicyjskim i baskijskim.  

Wymagane dokumenty / wiza

Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej, obowiązująca waluta to euro. Polacy nie potrzebują wizy, wystarczy aktualny dowód tożsamości. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą wydają oddziały NFZ. Dokument jest przydatny w przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej.

Życie w Hiszpanii

Hiszpanie postrzegani są jako bardzo przyjazny i bezpośredni naród. Wyjeżdżając do tego kraju można liczyć na bogate życie towarzyskie. Wystarczy podobne podejście do zawierania znajomości, a  szybko można się cieszyć dużym gronem nowych znajomych i przyjaciół. Ludzie są rozmowni i otwarci, lubią spędzać czas w barach i wychodzić na tapas, czyli małe przekąski serwowane np. do piwa, albo samodzielnie. Kuchnia obfituje w różnorodne i smaczne dania nie tylko mięsne, ale też warzywne, owoce morza. Najbardziej znane są tapas, paella, tortilla, gazpacho. Popularnością cieszą się miejscowe wina i kawa. Śmiało można powiedzieć, że życie towarzyskie i rodzinne w dużej mierze toczy się w przestrzeni publicznej, w barach i restauracjach. Rodzina jest dla Hiszpanów bardzo ważna. Cudzoziemca spoza basenu Morza Śródziemnego czekają jednak pewne niespodzianki. Otóż Hiszpanie podchodzą bardzo swobodnie do pojęcia czasu i spóźnienia na umówione spotkania stanowią niemalże normę, nikt nie zwraca na to większej uwagi. Może wydawać się, że nikt tutaj się nie śpieszy, a życie płynie nieco leniwie. Na powitanie zamiast zwyczajowego u nas podania ręki w Hiszpanii ludzie całują się w oba policzki. Dzień pracy urzędów, banków i innych miejsc publicznych wygląda zupełnie inaczej niż u nas, ponieważ na najgorętsze południowe godziny przypada sjesta, czyli czas wolny. Życie, również towarzyskie, ożywa po południu i toczy się do późnych godzin wieczornych, a nawet nocnych. 

Jak dotrzeć do Hiszpanii? Samolot czy autokar?

Do Hiszpanii najłatwiej dotrzeć jest oczywiście samolotem. Przewoźnicy oferują połączenia bezpośrednio z PL, lub z międzylądowaniem np. w Niemczech. Podróż autokarem jest niestety długa i może być męcząca, szczególnie w przypadku osób starszych albo dzieci. Najlepiej zdecydować się na przejazd autostradami Czech, południowych Niemiec a potem Francji, drogi te są płatne.
Oto kilka propozycji połączeń lotniczych Polska - Hiszpania:
  • Wizz Air: Warszawa - Barcelona, Poznań - Barcelona;
  • Lufthansa: Katowice - Madryt, Poznań - Barcelona;
  • LOT: Warszawa - Barceona, Gdańsk - Madryt.
Inne linie obsługujące połączenia z Hiszpanią to: AirEurope, SkyEurope, Iberia, Spanair

Przydatne adresy