Przewodnik turystyczny po Maroko

Maroko leży u północnych wybrzeży Afryki, jest krajem bardzo różnorodnym kulturalnie i łączy mentalność arabską z liberalizmem zachodu, kraj na styku dwóch cywilizacji, piękny i dla przybyszów z zewnątrz tajemniczy, choć gościnny. Maroko bogate jest nie tylko pod względem kulturowym, ale i przyrodniczym. To duży kraj, są tutaj plaże piaszczyste, skalne klify i góry. Pasma górskie Atlasu i Antyatlasu zajmują znaczną powierzchnię Maroka. Mieszkańcy kraju są Arabami, Berberami, Europejczykami i Żydami, większość ludności mieszka w miastach. Marokańskie miasta zaś, to perełki architektury arabskiej.  Podziwiać można nie tylko zabytki, ale też uczestniczyć w życiu ulicy, na bazarach i sukach. Stolica Maroka to miasto Rabat, ale bardziej znane i chętniej odwiedzane są Marrakesz i Casablanca. W Maroku porozumieć się można po francusku, angielsku i hiszpańsku. Turystów przyciąga możliwość aktywnego spędzania czasu, uprawiania sportów wodnych, wspinaczki a nawet grania w golfa. Z racji tego, że król Hasan II był miłośnikiem tego sportu, wybudowano tu znakomite pola golfowe, godne polecenia są te pod Marrakeszem i Agadirem. Agadir to także stolica sportów wodnych, np. nurkowania i żeglarstwa. Dobra i duża szkoła windsurfingu znajduje się w As-Sawirze, a w okolicach Casablanki działa wiele dyskotek i klubów nocnych. Najlepsze kameralne, niewielkie plaże są na wybrzeżu Morza Śródziemnego a z cypla Malabata widać nawet światła Hiszpanii. Okoliczne kurorty to Tetouan, Chefchaouen i Al Hoceima. Na wybrzeżach Atlantyku królują natomiast gaje pomarańczowe i oliwne, plaże są szerokie i ciągną się kilometrami.

Wymagane dokumenty / wiza

Turyści wyruszający do Maroka na krócej niż 90 dni nie potrzebują wizy. Walutę można wymieniać w kantorach i bankach, natomiast dirham jest niewymienialny i nie wolno go wywozić z Maroka. Granica z Algierią jest zamknięta, drogą lądową można wjechać z hiszpańskich enklaw Ceuta i Melilla.

Życie w Maroko

Marokańczycy słyną z przyjaznego nastawienia do turystów i z gościnności. W miejscach publicznych nie należy spożywać alkoholu i wylewnie okazywać sobie uczuć, aby nie urazić Marokańczyków wychowanych wg muzułmańskich zasad. Zwiedzając meczety nie należy przeszkadzać w czasie modlitwy i trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze. Święta i uroczystości w gronie rodziny i przyjaciół nie należą do rzadkości i zazwyczaj towarzyszy im muzyka i taniec. Urzędowo dni wolne to sobota i niedziela, ale piątek to w świecie muzułmańskim dzień modlitwy, zatem załatwienie czegokolwiek, np. w urzędzie może być wtedy utrudnione. Podobnie w czasie ramadanu, czyli islamskiego miesiąca postu, instytucje są krócej czynne, sklepy otwierane są zazwyczaj wieczorami a przez cały dzień, aż do zmroku nie wolno publicznie spożywać posiłków i pić nawet wody. Może również brakować wtedy wolnych miejsc w hotelach, bo tradycyjnie pod koniec ramadanu rodziny składają sobie wizyty. Ramadan zaczyna się na początku września, ale termin rozpoczęcia postu jest ruchomy. Najlepsza pora na odwiedzenie Maroka to wiosna, nie jest jeszcze gorąco, ustała pora deszczowa i panują bardzo przyjemne warunki atmosferyczne. Choć kraj należy do bezpiecznych i przyjaznych turystom, lepiej poruszać się w grupach i nie reagować na zbyt nachalne zaczepki. Same nie powinny podróżować zwłaszcza kobiety, jest to źle widziane we wszystkich muzułmańskich krajach. W lokalach i restauracjach a także punktach usługowych wręcza się drobne napiwki jako podziękowanie za dobrą obsługę, a robiąc zakupy można się targować.

Jak dotrzeć do Maroka?

Z Polski nie ma połączeń rejsowych z Marokiem, ale dostać się można czarterem. Lotniska w Maroko obsługujące ruch na trasach międzynarodowych to Al-Massira w Agadirze, Menara w Marrakeszu, Lotnisko im. Mohammeda V w Casablance i Rabat - Sale. Z Krakowa do Agadiru leci się około 3,5 h. Loty do Maroka możliwe są liniami Royal Air Maroc, Air France, British Airways, Lufthansa, Alitalia. Ciekawa jest także trasa samolotem Polska - Hiszpania, a dalej pociągiem i promem.