Karnawał na świecie

Podczas gdy w Polsce jemy pączki w Tłusty Czwartek, raczymy się faworkami na prywatkach i spotykamy na śledzika, na całym świecie istnieją jeszcze inne tradycje karnawałowe.Inaczej wygląda karnawał w chłodnej Kanadzie, inaczej w Wenecji gdzie plac San Marco zamienia się w wybieg pełen postaci w maskach, inaczej w Nowym Orleanie, który staje się centrum kolorowych muzyki jazzowej. Przeczytaj więcej, żeby dowiedzieć się, jak różnie karnawał obchodzony jest na całym świecie i dlaczego karnawał z Kolonii obchodzony jest w ... Namibii.

Europa

Francja - Karnawał w Nicei Chociaż jest również Karnawał Paryski, francuskim miastem najbardziej znanym z karnawału jest Nicea. Wynika to nie tylko z bliskości morza, ale także z faktu, że karnawał w Nicei ma dłuższą tradycję: najwcześniejszą wzmiankę o festiwalu można znaleźć w relacji hrabiego Karola d'Anjou z 1294 roku. Karnawał w Nicei jest bardzo kwiatowy. Bitwy kwiatowe odbywają się przez kilka dni, a podczas parady 16 obsypanych kwiatami platform sypie kwiaty w tłum. Kostiumy noszone przez uczestników parady odzwierciedlają florę i faunę Morza Śródziemnego. Karnawał w Nicei kończy się 25 lutego tradycyjnym spaleniem kukły króla karnawału na placu Masséna i pokazem fajerwerków.


Włochy - Karnawał w Wenecji Karnawał wenecki jest jednym z największych i najbardziej znanych w Europie. Ponieważ na każdym rogu ulicy coś się dzieje, czasami trudno jest śledzić wydarzenia. Warto zapoznać się z programem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: 26 lutego odbywa się Corri, bieg w maskach organizowany przez Klub Venicemarathon. Nie można pominąć Volo dell'Angelo w czasie którego przebrana akrobatka spuszcza się z dzwonnicy San Marco na scenę. Na zakończenie uroczystości nad dzwonnicą wznosi się duża flaga z herbem Wenecji - skrzydlatym lwem. Wiele wydarzeń nie odbywa się na ulicach: Wielkie Otwarcie jest w Arsenale, dawnej stoczni, a kolacje w Galerii delle Meraviglie. Zazwyczaj weneckie maski sprzedawane są przez cały rok.
Hiszpania - Karnawał w Santa Cruz de Tenerife Karnawał obchodzony jest wszędzie na Teneryfie, ale największą uroczystość odbywa się w Santa Cruz. Tradycyjna procesja odbywa się tam co roku w Tłusty Wtorek (Mardi Gras). W tym roku karnawał odbywa się pod hasłem "Karaiby". W 1987 r. karnawałowy koncert Celii znalazł się w księdze rekordów Guinnessa jako największe takie zgromadzenie na świeżym powietrzu. Ponad 200 000 osób wzięło udział w tamtym koncercie. Uroczystość kończy się "pogrzebem sardynek", symbolizującym koniec karnawału i początek postu. Tradycyjnie duża, zdobiona figurka ryby (zwykle wykonana z tektury lub tkaniny) jest zapalana i topiona w morzu. Towarzyszy temu żałobna procesja złożona z  “lamentujących” wdów i gości pogrzebowych. Nie ma jednak powodów do smutku: korowodowi towarzyszą muzycy i grupy taneczne, które wprawiają wszystkich w dobry nastrój. 
Hiszpania - Karnawał w Kadyksie Innym znanym świętem jest karnawał w Kadyksie. Szczególnie duży nacisk kładzie się na "tipos", czyli kostiumy, a także na muzykę. Jeszcze przed rozpoczęciem karnawału cała Andaluzja śledzi zawody Falla, w których w ciągu około 20 dni  rywalizuje ze sobą około 100 grup muzycznych, które chcą wziąć udział w karnawale. W każdej kategorii mogą wystąpić tylko cztery grupy. Konkurs jest transmitowany w lokalnych kanałach Canal Sur TV i Canal Sur Radio. Oczekiwanie na karnawał jest ogromne, tak że towarzyszy mu także święto ulicznego jedzenia np. "Pestiñada", gdzie serwowane są pyszne naleśniki z miodem.

Ameryka Południowa

Brazylia - karnawał w Rio de Janeiro Strojne kostiumy nie są rzadkością na ulicach Brazylii. Szczególnie znana z swojego karnawału jest brazylijska stolica Rio de Janeiro, gdzie odbywa się największy karnawał na świecie. Festiwal otwiera koronacja króla karnawału, Momo. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest parada samby. Odbywają się też liczne parady uliczne z muzyką i tańcem, a także karnawałowe bale. Gay Gala i Magiczny Ball w Pałacu Copacabana są szczególnie znane. Od soboty do wtorku w całym mieście odbywa się wiele potańcówek na świeżym powietrzu. Największa ma miejsce na placu Cinelândia. Podczas parady Samby kilka szkół Samby konkuruje ze sobą, aby wejść do Grupo Especial. Każda szkoła wybiera sobie temat przewodni, pod który dobiera dekoracje i kostiumy.
Brazylia - Karnawał w mieście Salvador
Wiecie już o karnawale w Rio de Janeiro, ale czy znacie ten obchodzony w Salvador da Bahia? Podczas tamtejszego karnawału widać silne afrykańskie wpływy. To święto celebruje radość życia. Ponieważ to Rio jest znane ze szkół samby, karnawał w Salvadorze szczyci się tym, że jest największym karnawałem ulicznym.Karnawał w Salvadorze nie byłby karnawałem, gdyby nie Trios Elétricos, pojazdy z platformami, wyposażone w nagłośnienie i sceny, które odtwarzają muzykę dla tłumu ludzi. Właściwy karnawał trwa tylko 6 dni, ale podobnie jak w Kadyksie, dodatkowe obchody trwają łącznie 12 dni. Boliwia - Karnawał w Oruro Karnawał w Oruro w Boliwii trwa 10 dni, a główną atrakcją jest procesja zwana"Entradą". Odkąd miasto Oruro zostało zbudowane w świętym miejscu ludu Uru, tubylcy odwiedzają je co roku, aby tam odprawiać święte rytuały. Chociaż hiszpańscy misjonarze zakazali tego w XVII wieku, były one nadal praktykowane, aczkolwiek w przebraniu chrześcijańskiego zwyczaju, co tłumaczy, dlaczego w karnawale w Oruro są liczne elementy religii rdzennej ludności. Z tego powodu uroczystości w Oruro zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. 

Ameryka Północna

KanadaQuébec - Karnawał w Québecu W przeciwieństwie do innych miast karnawał w Kanadzie odbywa się na przełomie stycznia i lutego. Jest wtedy wciąż bardzo zimno. Ambasadorem karnawału jest bałwan śnieżny o imieniu Bonhomme a ważną uroczystością jest festiwal rzeźb z lodu. Jeśli lubisz rzeźby z lodu to żaden problem: drużyny z całego świata mogą ze sobą konkurować, aby wyrzeźbić najpiękniejszą rzeźbę. Québec ma również Karnawałowe Królowe: są nazywane księżnymi i jest ich dokładnie 7, po jednej dla każdej części Québecu. Ta, kto sprzeda najwięcej świec podczas karnawału, zostanie ukoronowana na Karnawałową Królową. To tylko jedna z wielu tradycji, które sprawiają, że Karnawał w Québecu jest wart odwiedzenia. USANowy Orlean - Mardi Gras Karnawałowym centrum USA jest Nowy Orlean. Jeśli spojrzeć na historię miasta, wcale nie jest to zaskakujące. Nowy Orlean został założony ok. 1718 przez francuskich osadników, którzy przynieśli tradycję karnawału z katolickiej Europy. Z tego powodu, Tłusty Wtorek jest wciąż nazywany "Mardi Gras”. Dużo dzieje się szczególnie w Dzielnicy Francuskiej, która pamięta czasy francuskich osadników.Mówi się, że założyciel miasta, Jean Baptiste Le Moyne Sieur de Bienville odkrył okolice Nowego Orleanu w ostatni wtorek karnawału. Zespoły takie jak "Mardi Gras Indians" dodają także indiańskie i afrykańskie rytmy oraz muzykę jazzową do balów i parad. Festiwal jest także świętem różnorodności kulturowej. Oficjalne kolory karnawału: zieleń, złoto i fiolet symbolizują nadzieję, władzę i sprawiedliwość. Ulice są barwnie zdobione podczas karnawału.

Afryka

Namibia - Karnawał w Windhoek  Karnawał jak w Kolonii  tylko w Namibii? Tak, to nie pomyłka. W tym kraju na południowym zachodzie Afryki karnawał jest obchodzony szczególnie wśród potomków niemieckich osadników. Windhoek Karneval (WiKa) to największy karnawał w Namibii. Całość organizuje Klub Sportowy Windhoek, założony w 1951 roku przez niemieckich emigrantów. Podczas gdy w Kanadzie zaczynają świętować wcześniej, karnawał Namibii rozpoczyna się później - pod koniec marca i trwa do połowy kwietnia. Powodem jest to, że w lutym jest jeszcze zbyt gorąco na wszelkie imprezy plenerowe. Podobnie jak w Niemczech jest ball, parada i wiele więcej. Tegoroczny temat to "Zakręć świat tak, jak lubisz".