Halloween - co, gdzie, kiedy i jak?

31 października już niedługo… Czas dowiedzieć się nieco więcej o wywodzącym się z kultury amerykańskiej Halloween, które coraz bardziej rozprzestrzenia się po całym świecie.
Najhuczniej jest obchodzony w krajach takich jak Wielka Brytania, USA, Kanada czy Irlandia. Dlatego zapraszamy Was do śledzenia relacji na Instagramie z naszych szkół w Ameryce Północnej i Anglii, aby poczuć tę specyficzną atmosferę!

 

Mimo że Halloween nie jest świętem narodowym, jest drugim po Bożym Narodzeniu pod względem popularności świętem Amerykanów. Do Polski Halloween zawitał pod koniec lat 90.
Głównym symbolem, który kojarzy się z Halloween jest dynia z wydrążonym środkiem, podświetlona od środka świeczka i wyżłobioną twarzą, która najczęściej ma kojarzyć się źle, ponuro, przez co powinniśmy się jej bać ;) Również nie obędzie się bez duchów, zombie, wampirów, demonów, trupich czaszek, pająków, sztucznej krwi i tym podobnych.
Jeżeli chodzi o historię Halloween, nie jest tak  naprawdę do końca znana.

Scary farms

Młodzież i dzieci oprócz organizowania domowych imprez często odwiedzają tzw. straszne farmy (ang. scary farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym scenografia planu filmów grozy, takich jak “Nosferatu”, “Drakula”, “Frankenstein” czy “Mumia”.

Cukierek albo psikus (ang. Trick or Treat)

Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Apple bobbing

W tej zabawie należy bez użycia rąk wyciągnąć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Komu się to uda bez uszkodzenia owocu, będzie miał oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.