Najciekawsze zwyczaje Wielkanocne w Europie

Kolorowe zajączki i pisanki to najbardziej rozpoznawalne symbole wielkanocne. Chcielibyśmy przybliżyć Wam trochę innych zwyczajów, które związane są z Wielkanocą, panujących w różnych państwach Europy.

Śmigus-Dyngus w Czechach

Doskonale nam znany Lany Poniedziałek jest też bardzo lubiany także u naszych południowych sąsiadów. Czesi oblewają koleżanki wodą i „smagają" gałązkami wierzbowymi. Według przesądu, zabawa ta dodaje pannom urody, zdrowia i zwiększa płodność, ponieważ wierzba jest pierwszym kwitnącym drzewem na wiosnę.
Innym zwyczajem Czechów jest szmigrus. To obyczaj, który przejęły przez dzieci. Przypomina on nieco bożonarodzeniowe kolędowanie, ponieważ polega na spacerze z koszyczkiem po domach sąsiadów i zbieraniem łakoci w zamian za śpiew i życzenia.
 

Zajączek w Niemczech

Niemcom Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim z zajączkiem, który przynosi prezenty. Sprawa jednak nie jest prosta, ponieważ ukrywa on je w ogrodzie lub mieszkaniu! Dzieciaki mają za zadanie przeszukać teren, żeby znaleźć specjalne podarunki. Zajączki przynoszą podarki też francuskim dzieciom.

Wyjazdy Włochów

Ważną częścią kultury Włoch jest jedzenie. Podkreślają to również w okresie Wielkanocnym. Wówczas na stole króluje baranina lub jagnięcina, a także rosół z cappelletti, a na deser podawane jest ciasto w kształcie gołębia (colomba). Poniedziałek większość Włochów wyjeżdża za miasto i odpoczywa.

Jaja w Wielkiej Brytanii

Anglicy za symbol Wielkanocy przyjęli jajka. Wcześniej traktowali je jako symbol wiosny – budzące się życie. I to z jajkami wiążą liczne zwyczaje. Na północy kraju turla się ugotowane na twardo jaj. To, które znajdzie się najdalej - wygrywa. W innych regionach odbywają się pojedynki na jajka - osoby trzymają jajko w dłoni i uderzają w jajko przeciwnika. Przegrywa ten, którego jajo pierwsze zostanie uszkodzone. Zabawa ta znana jest również w Bułgarii. W Anglii również zając stale kojarzony jest z Wielkanocą, jako pozostałość po tradycji polowania.

Semana Santa w Hiszpanii

Zdecydowanie większy nacisk kładzie się tutaj na mękę Chrystusa niż na zmartwychwstanie. Stąd mniej tu kolorowych zajączków czy pisanek. Hiszpanie biorą udział w wielu procesjach Od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego poniedziałku odbywają się charakterystyczne procesje męczenników przypominające o zmartwychwstaniu Chrystusa. Uczestnicy pochodu maszerują powoli w rytm bębnów. Ubrani są w długie szaty i spiczaste, zasłaniające twarze  nakrycia głowy. Mroczny klimat Wielkiego Tygodnia kończy się wraz z nadejściem Niedzieli Wielkanocnej. Wówczas rozpoczyna się świętowanie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Odbywają się wesołe przedstawienia i pokazy tańca. Jako ciekawostkę można dodać, że w Meksyku natomiast po Semana Santa następuje radosny czas Semana Pascua, dzięki czemu wolne od pracy są aż 2 tygodnie!

Kuchnia w Grecji

Grecy podobnie jak Włosi dużo uwagi poświęcają jedzeniu. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć gęstej zupy z baranich podrobów doprawionej cytryną, cebulą i koperkiem oraz czerwonych jajek, i słodki chleb.
Na Korfu ludzie rano w Wielką Sobotę rzucają z okien naczyniami. Wyrzucają stare garnki, patelnie, ponieważ uważają, że do Wielkanocy należy pozbyć się wszystkich starych rzeczy.

Omlet we Francji

Francuzi nie przywiązuje dużej wagi do świąt wielkanocnych, ale jest jedno miejsce ze szczególną tradycją. W Haux robi się ogromny omlet z 4,5 tys. jaj. Tradycja pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to Napoleon zatrzymywał się w Haux, żeby skosztować omlet. Legenda głosi, że pewnego razu rozkazał zebrać mnóstwo jajek i zrobić omlet, który nasyci całe jego wojsko. Co kraj to obyczaj. We wszystkich przypadkach jednak stawia się na spędzanie tego świątecznego czasu z najbliższymi. Czy to przy stole, na procesji czy na kocyku za miastem. Warto celebrować najważniejsze chwile ze swoją rodziną i przyjaciółmi.