W obecności gwiazd: Słynne miejsca filmowe w pobliżu szkół Sprachcaffe
MALTA
Golden Bay to jedna z najdłuższych piaszczystych plaż na Malcie. Ta niebiańska zatoka to idealny plan filmowy. Było to oczywiste dla reżysera Wolfganga Petersena, który nakręcił tam kilka scen popularnego filmu Troja. Oczywiście rzeczywiste pozostałości Troi są w Turcji, ale są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego sceny filmu kręcono głównie na Malcie i w Meksyku. Scena z okrętem na początku filmu została nakręcona na Malcie, podobnie jak sceny przedstawiające wnętrze Troi. Plaże w zatoce Mellieħa i małe miasteczko Mellieħa również zagrały w tym filmie. Część plaży w zatoce Mellieħa można zobaczyć, gdy Odyseusz (Sean Bean) wzywa bohatera Achillesa (Brada Pitta), żeby udzielił mu wsparcia w walce z Trojanami.
Gladiator z 2000 roku, był kręcony nie tylko w Rzymie, jak się można by tego spodziewać. Duże fragmenty starożytnego Rzymu odtworzono w Fort Ricasoli na Malcie. Producenci zbudowali na Malcie nawet replikę rzymskiego Koloseum, wielkości jednej trzeciej pierwotnej budowli.
Można by dowolnie długo wymieniać tytuły filmów, które zostały nakręcone na Malcie, z których najnowszym jest prawdopodobnie Assassin's Creed z 2016 roku. Lista byłaby jednak zbyt długa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz wybrać się na wycieczkę po filmowej Malcie i dowiedzieć się, które jeszcze miejsca służyły jako plany filmowe.
Nie ignorujmy faktu, że nie tylko filmy kinowe uległy czarowi Malty. Scena ślubu Daenerys Targaryen i Khala Drogo w ukochanym przez widzów serialu Gra o tron, została nakręcona na maltańskiej wyspie Gozo przed słynnym Lazurowym Oknem. Słynny naturalny łuk skalny uległ niestety zniszczeniu podczas sztormu w marcu 2017 roku. Na Malcie można jednak znależć więcej lokalizacji scen tego filmu fantasy, choćby na przykład Pałac Verdala, który gra siedzibę kupca Illyria, który ustanawia sojusz Targaryenów i Dothraków w pierwszym sezonie serialu.
FLORENCJA
Filmowa adaptacja powieści Dana Browna Inferno, była również wyprodukowana w ścisłej współpracy z Florencją, gdzie filmowy Robert Langdon próbował zapobiec wybuchowi epidemii. W miarę, jak ten znawca symboli zdobywał wskazówki ukryte w dziełach sztuki, film dał Ci również przedsmak wspaniałej sztuki, która czeka na Ciebie we Florencji.
FRANKFURT
Większość niemieckich filmów kręconych jest w Berlinie, jednak w ostatnich latach także Frankfurt stał się popularnym miejscem. Najbardziej znanym niemieckim filmem kręconym w Hesji jest prawdopodobnie Co za gość Matthiasa Schweighöfera z 2011 roku. To historia 30-letniego nauczyciela ze szkoły podstawowej we Frankfurcie, Alexa Nowaka, gdy po zawodzie miłosnym próbuje odkryć, co sprawia, że mężczyzna staje się mężczyzną. Scena na początku filmu, kiedy Schweighöfer jedzie rowerem przez Frankfurt, jest szczególnie pamiętna. Jedzie w niej przez rozpoznawalne części miasta, w tym Eisernen Steg, czyli most z fantastycznym widokiem na panoramę Frankfurtu. W filmie można też zobaczyć: Palmengarten, Opernplatz Alte Oper (dawną operę), Frankfurt Eissporthalle, Schillerschule w Sachsenhausen i King Kamehameha Suite w dzielnicy bankowej. Piosenkarz Philipp Poisel nagrał specjalnie do tego filmu balladę Eiserner Steg. Inne filmy nakręcone w największej metropolii Hesji to niemieckie komedie Schlussmacher i Männerhort.
LONDYN
Harry Potter i kamień filozoficzny
Każdy szanujący się fan Harrego Pottera wie, że kilka scen filmu dzieje się w stolicy Wielkiej Brytanii. Najbardziej pamiętnym miejscem jest peron 9¾ na dworcu King's Cross. Chociaż istnieją tylko tory kolejowe między peronem 9 i 10, fani mogą znaleźć tabliczkę z peronem 9¾ na ścianie na tyłach głównego budynku, gdzie jest nawet wózek wmurowany w ścianę. Kolejną znaną sceną z Kamienia Filozoficznego jest pierwsze spotkanie Harry'ego z wężem, birmańskim pythonem, które ma miejsce w londyńśkim ZOO. Jest tam tablica przy ekspozycji gadów upamiętniająca to wydarzenie.
Są jednak też mniej znane miejsca z pierwszego filmu o Harrym Potterze, które można znaleźć w starym sercu Londynu. Zakrzywione wejście do filmowego pubu Dziurawy Kocioł można znaleźć pod numerem 42 Bull’s Head Passage, chociaż będziesz rozczarowany, jeśli spodziewasz się tam kufla eksplodującej lemoniady - w rzeczywistości to tylko zakład optyczny. Tuż za rogiem znajduje się wspaniały Leadenhall Market, gdzie znajduje się filmowa Ulica Pokątna. Ten uroczy budynek został zbudowany w epoce wiktoriańskiej.
Mechaniczna pomarańcza
Mechaniczna pomarańcza Stanleya Kubricka z 1971 r. była jedną z najbardziej kontrowersyjnych filmów XX wieku, do roku 2000 był wykluczony z obiegu kinowego. Teraz uważa się go za jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Akcja dzieje się w dystopicznym Londynie, z jego licznymi ponurymi i zimnymi miejscami. Wszystkie sceny zostały nakręcone w Londynie lub w pobliżu.
Pamiętną scenę, w której główny bohater Alex (Malcolm McDowell) odwiedza sklep muzyczny, nakręcono w Chelsea Drugstore. To niezwykle nowoczesne jak na tamte czasy centrum handlowe było również wspomniane w utworze Rolling Stonsów You Can’t Always Get What You Want. Niestety budynek jest obecnie siedzibą zwykłego McDonalda (lub MaccyDa jak nazywają go miejscowi).
W przeciwieństwie do kolorowego sklepu muzycznego, większość filmu ma zimne, szare tło. Kubrick nie miał problemu ze znalezieniem idealnych lokalizacji wśród budowanej w tamtych czasach architektury brutalizmu. Filmowy Municipal Flatblock 18a, w którym mieszka Alex, Kubrick postanowił sfilmować na nowym wtedy, dużym osiedlu Thamesmead Estate niedaleko Woolwich w południowo-wschodnim Londynie.
Jedna z najbardziej niezapomnianych scen, to kiedy Alex i jego gang "droogów" atakuje niewinnego bezdomnego, którego znaleźli pijanego w obskurnym podziemnym przejściu dla pieszych. Była kręcona w labiryncie przejść podziemnych pod York Road Roundabout na południowym krańcu mostu Wandsworth Bridge.
Bezdomny zrewanżuje się im w póżniejszej scenie nakręconej koło Albert Bridge, jednego z największych mostów w Londynie i najbardziej typowych scen filmowych w Londynie.
NOWY YORK
Taksówkarz jest uważany za najlepszy film osadzony w Nowym Jorku, który doskonale oddaje mroczny półświatek Nowego Jorku w latach 70. ubiegłego wieku. Robert De Niro gra głównego bohatera, Travisa Bickle, młodego weterana wojny w Wietnamie, pracującego na nocnej zmianie w żółtej taksówce. Brak kontaktu z innymi ludżmi i snu, a także jego postrzeganie trudnej rzeczywistości nocnego Nowego Jorku, łączą się, aż Bickle postanawia zrobić coś z otaczającą go zbrodnią i korupcją.
Większość filmu pokazuje Bickle'a jeżdzącego przez dzielnicę Greenwich Village i Hell's Kitchen w Nowym Jorku, chociaż dyrektor Martin Scorsese unikał łatwych do rozpoznania miejsc. Jednym z nich jest Columbus Circle, gdzie Bickle prawie realizuje swój plan zastrzelenia polityka. Najstraszniejsze sceny, np. kiedy Bickle strzela do alfonsa (granego przez Harveya Keitela), zostały nakręcone na East 13th Street, która teraz leży w lepszej dzielnicy, niż w latach 70.
Stałe migotanie neonów obrazuje bezsenność w mieście, które nigdy nie śpi.
PARIS
Amelia (2001) jest jednym z najbardziej uwielbianych filmów, które dzieją się w stolicy Francji. Większość słynnych paryskich zabytków można dostrzec przynajmniej raz w tym filmie, obok niezliczonych innych mniej znanych ciekawych miejsc.
Czcigodna katedra Notre Dame pojawia się na początku filmu, gdy matka Amelii (granej przez Audrey Tautou) zostaje zabita przez turystę spadającego z jej wieży.
Jednak większość filmu dzieje się w dzielnicy Montmartre, która przypomina malowniczą wioskę francuską, pomimo bliskości centrum miasta. W scenie otwarcia filmu lśur, która znajduje się na szczycie Montmartre, na wzgórzu, z którego pobliska dzielnica jego nazwa. Lśniąca mucha leci przez brukowaną rue Saint Vincent i rue des Saules, tuż za piękną Bazyliką Sacré-Coeur na szczycie wzgórzaw dzielnicy Montmartre. Na schodach do Sacré-Cœur Amelia wyznacza trasę z niebieskich strzałek, aby odkryć, kim jest mężczyzna, który zostawił swoje zdjęcia w hallu na dworcu Gare de l'Est. Wejście do mieszkania Ameli znajduje się na 55 rue des Trois Freres, a sklep spożywczy, gdzie robi zakupy to Au Marche de la Butte przy tej samej ulicy. W pobliżu znajduje się malownicza stacja metra, Lamarck-Coulaincourt, gdzie Amelia opisuje niewidomemu wyśmienite potrawy, sprzedawane na rynku przy Rue Lamarck. Większość fanów Ameli chce niewątpliwie zobaczyć piękną kawiarnię art deco, gdzie Amelia pracowała, czyli Café des Deux Moulins, która jest prawdziwą kawiarnią i można ją znaleźć na 15 rue Lepic. Ich krem brulée został nawet nazwany imieniem bohatreki filmu.
Poza Montmartrem możemy zobaczyć Amelie jak szuka Bretodeau w budce telefonicznej na rogu Mouffetard z Rue Clovis w Dzielnicy Łacińskiej. Przechodząc drewnianym Pont des Artsobok wspaniałego Louvru, Amelia czuje miłość i chęć pomocy ludziom.