Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Wiele osób podejmując się nauki języka obcego, sądzi, iż siłą swej woli nauczy się bardzo szybko angielskiego. Oczekiwania wobec nauki bywają złudne a jednocześnie demotywujące, tym samym zapał maleje. Brak koncepcji nauczania, wyznaczenia sobie poszczególnych celów i rozłożenia ich w czasie może prowadzić do porażki. Wystarczy jednak skorzystać z pomocy dostępnych narzędzi do nauki języka, by ją uskutecznić i zapewnić sobie sukces. Z jakiej formy skorzystać najlepiej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi, gdyż każdy z nas jest inny, ma inne preferencje, zdolności i potrzeby. Warto dopasować formę i rodzaj nauki, tak by proces nauczania był jak najbardziej zindywidualizowany. Jak więc nauczyć się języka angielskiego?

Artykuł składa się z 5 części:

  1. Jak nauczyć się angielskiego samemu, czy to rzeczywiście możliwe?
  2. Jak szybko i skutecznie nauczyć się mówić po angielsku?
  3. Jak szybko nauczyć się czytać po angielsku ze zrozumieniem?
  4. Jak efektywnie uczyć się słówek z angielskiego?
  5. Jak nauczyć się języka angielskiego od podstaw?

 

1. Jak nauczyć się angielskiego samemu?

 

Samodzielna nauka angielskiego jest możliwa, nie wymaga wybitnego wysiłku ani ponoszenia wysokich kosztów. Kluczowa dla powodzenia samodzielnej nauki jest motywacja. Przekonanie i wiara we własne możliwości wraz z systematyczną pracą i zaangażowaniem daje niesamowite efekty. Pozytywne nastawienie do nauki pozwala osiągnąć zamierzony efekt bez presji i pospiechu. Mimo, iż każdy chce nauczyć się jak najwięcej w najkrótszym czasie to warto nie spieszyć się nadmiernie, gdyż łatwo jest opanować szeroki zakres materiału i równie łatwo go zapomnieć. Ugruntowana wiedza nie jest zapominana, ale aby została właściwie opanowana potrzeba jest czasu. Najskuteczniejszym sposobem nabycia języka jest obcowanie z nim w naturalnym środowisku języka. Efekt zanurzeniaosiągnąć można poprzez wyjazd zagraniczny jak również w Polsce starając się otoczyć jak największą ilością bodźców językowych stymulujących mózg do nauki języka. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyjazd zagraniczny czy to do pracy, nauki (Erasmus, Leonardo da Vinci, Mundus, AIESEC) czy na kurs językowy. Czasem wystarczą tylko wakacje, o ile zostaną aktywnie wykorzystane.

Jeśli zależy nam na szybkiej nauce warto poświęcić nauce przynajmniej 15 min. na intensywną naukę i powtórki materiału już opanowanego. Co ważne uczyć można się na wiele sposobów, nie tylko z książki, z płyty, ale również online. Wystarczy aktywnie uczestniczyć w dyskusjach w języku angielskim, czytać anglojęzyczne blogi, portale, czy też słuchając radia w języku angielskim. Tym samym poznając nowe osoby, społeczności w portalach takich jak Facebook, czy GoldenLine można doskonalić swój angielski nie odczuwając wysiłku. Nieświadoma nauka bywa najskuteczniejsza, stąd też warto zainwestować w naukę poprzez rozrywkę. Oddanie się swoim pasjom, rozwijanie swoich umiejętności korzystając z materiałów obcojęzycznych może mieć ogromny wpływ na tempo nauki angielskiego. Grunt to nie zmuszać się do nauki. Poleca się czytanie blogów językowych, z których nauczyć się można wielu idiomów, zwrotów z języka potocznego czy slangu ale również poznać korzenie języka, tradycje i zwyczaje oraz kulturę. W sieci dostępnych jest wiele portali edukacyjnych, które oferują pakiety testów sprawdzających, ćwiczenia tematyczne oraz słowniki. Każdy kto podejmuje się nauki angielskiego winien posiadać do dyspozycji pojemny słownik czy to online, czy drukowany, który pozwoli poszerzyć słownictwo, będąc zawsze „pod ręką”. Doskonałym dodatkiem samodzielnej nauki są podcasty oraz programy edukacyjne przygotowane przez blogerów, British Council oraz BBC. Materiał video mogą również zastąpić filmy do nauki angielskiego, programy rozrywkowe z tłumaczeniem lub napisami. W tym celu warto przeszukać Youtube. W serwisie dostępnych jest wiele filmików z myślą o nauce języka tak w formie wykładów jak również podcastów. Ciekawe filmy do nauki języków obcych znajdziecie tutaj.

Wygodnym narzędziem wspierającym naukę samodzielną angielskiego jest korzystanie z aplikacji mobilnych na telefon czy tablet. Przeczytaj też artykuł 20 najlepszych aplikacji do nauki angielskiego. Dzięki nim można się uczyć systematycznie poprzez przygotowane lekcje, unity do zaliczenia. Aplikacje zapewniają element rywalizacji pomiędzy użytkownikami jak i w wielu przypadkach współtworzenie społeczności jak jest w przypadku Busuu czy Memrise. Rywalizacja oraz możliwość monitorowania postępów odgrywa rolę motywacyjną do nauki, mobilizacyjną. Zaletą aplikacji mobilnych jest umożliwienie nauki w rozmaitych warunkach, tak przebywając w domu, pracy czy w czasie wolnym, w podróży. Tym samym nie trudno jest o poświecenie czasu na naukę, bowiem można wykorzystać nieoczekiwane przestoje właśnie na naukę angielskiego. Można wiec nauczyć się angielskiego samemu ale trzeba mieć czas, zapał i motywację!

 

2. Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku?

Komunikacja w języku jest najważniejsza. Po to uczymy się angielskiego, by dzięki znajomości słownictwa oraz zagadnień gramatycznych móc się porozumieć. Dużym mankamentem u osób, które uczą się języka jest blokada w mówieniu. Mimo doskonałej znajomości języka, jego rozumieniu, nie potrafią oni się płynnie i swobodnie wypowiedzieć. Spontaniczność w konwersacjach wymaga wielu ćwiczeń ale i otwartości, pewności siebie, której nie rzadko brakuje uczniom obawiającym się popełnić błąd w swej wypowiedzi. Nauce mówienia w języku angielskim sprzyjają konwersacje z native speakerami. Podczas konwersacji nie ma innej możliwości jak rozmowa po angielsku, skłania to rozmówców do wytężenia umysłu i budowania swej wypowiedzi stosunkowo szybko, a poprawnie. Każda okazja do rozmowy jest dobra. Rozmówcą nie musi być lektor, native speakerem, może to być kolega z grupy, sąsiadka, czy osoba poznana na czacie w sieci. Tym samym komunikację w języku angielskim można ćwiczyć za darmo. Istnieje wiele platform pośredniczących w znalezieniu kompana do ćwiczeń językowych. Warto pamiętać iż nie tylko wypowiedzi ustne rozwijają, również prowadzenie dyskusji na forach może mieć wartość edukacyjną. Jeśli jednak wolimy ćwiczenie wraz z profesjonalnym nauczycielem języka przez Skype. Pytaniejak szybko nauczyć się mówić po angielskujest względne i uzależnione od naszych predyspozycji językowych i innych czynników również.

Jak widać możliwości jest wiele, którą wybierzesz to zależy od Ciebie. Doskonała okazję do nauki mówienia w języku angielskim stwarzają wyjazdy zagraniczne, niekoniecznie do krajów w których urzędowym jest angielski. Bywając na lotnisku, dworcu a nawet w restauracji gdziekolwiek gdzie byśmy pojechali można przećwiczyć swój angielski. Jedną z metod szybkiej nauki języka są kursy językowe zagranicą. Poprzez wyjazd w naturalne środowisko języka angielskiego zyskujemy okazje do rozmów w sklepie, na ulicy, w barze czy na plaży, w muzeum itd. prócz zajęć dydaktycznych jakie uzupełniają kurs językowy każdy uczestnik kursu bierze udział w integracji i harmonogramie zajęć rozrywkowych, praktycznej nauce języka w terenie, plenerze. Dodatkowym plusem kursów jest konieczność prowadzenia rozmów z innymi kursantami również w języku angielskim z racji ich pochodzenia, z różnych krajów. Doświadczenie języka uchodzi za najskuteczniejszy sposób nauki i jednocześnie najszybszy. W kilka tygodni nauki można nadrobić braki z rocznego kursu stacjonarnego.

 

3 Jak szybko nauczyć się czytać po angielsku?

 

Kompetencja czytania jest jednym z obszarów egzaminacyjnych. By nauczyć się czytać należy po prostu dużo czytać w języku obcym. Sposobności ku temu jest całe mnóstwo. Warto zróżnicować repertuar literatury począwszy na poziomie podstawowym od krótkich czytanek, bajek i opowiadań, nowel zawierających po kilkaset słów i obejmujących proste konstrukcje gramatyczne, słownik kilku tysięcy wyrazów. Z czasem można sięgnąć po ambitniejsze wydawnictwa powieści, artykuły branżowe, naukowe, czy gazety. Doskonałą bazą do poczytania są blogi anglojęzyczne oraz portale informacyjne w języku angielskim (BBC, CNN, ABC, Newsweek, Bloomberg). Dostęp do nich jest darmowy. Im więcej czytamy, tym płynniej czytamy.

Jednak nie wystarczy umieć czytać czy to na głos, czy „po cichu”, ale ze zrozumieniem. Dzięki czytaniu można rozszerzyć swój słownik bierny jak również poznać szereg konstrukcji gramatycznych. Czytając literaturę anglojęzyczną warto korzystać ze słownika. Według niektórych to najlepsza metoda na naukę języka w ogóle, nie tylko doskonalenie czytania.

 

4. Jak nauczyć się słownictwa z angielskiego?

Nauka słówek to podsatwa. Podobno wystarczy znajomość 1000 słówek aby się swobodnie dogadać... Ale czy nie lepiej poznać ich więcej? Bez znajomosci słówek nie można doskonalić swych kompetencji. Jak skutecznie nauczyć się słówek? Na dobrą sparwę słówek uczymy się permanentnie, podobnie jak i w języku ojczystym poznajemy nowe słowa, pojęcia, tak też w języku obcym rozszerzamy swój słownik. Najskuteczniejszą metodą nauki słówek są powtórki oraz skojarzenia. Nauka poprzez kontekst wraz z przykłądami zdań, zastosowania słowa w wypowiedzi pozwala na automatyzacje języka. Pomocne w nauce mogą być fiszki, zarówno te w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Mnemotechniki cieszą się dużym zainteresowaniem, stąd też dostępnych jest wiele różnych fiszek uwzgledniajacych podział słów na zagadneinai tematyczne. Doskonałą metodą jest również słówko dnia. Można skorzystać z takich możliwości w weilu apliakcjach mobilnych. Wóczas każdego dnia otzrymujemy sms lub email ze słówkiem do przyswojenia. Inna metoda jest sparwdzanie znaczeń i zapamiętywanie słówek napotkanych w ciagu dnia podczas pracy, czy spaceru, bądź lektury. Wiele osób z młodego pokolenia chwali sobie nauke przez zabawę. Służa temu gry komputerowe i quizy językowe.

 

5. Jak nauczyć się angielskiego od podstaw? Ile potrzeba czasu?

Jedni twierdzą, iż nauka podstaw angielskiego jest najprostsza, inni twierdzą, ze najtrudneijsze są początki i nauka podsatwowych zagadnień, po opanowaniu których może być tylko łatwiej. Wiele kursów smaouczków w bardzo przystępny sposób wprowadza do nauki języka angielskiego. Są one doskonałym wsparcie dla osób wybierajacych naukę samodzielną. Jeśli nie czujemy się na siłach uczyć samodzielnie, nie wiemy od czego zacząć, obawiamy się nabrania złych nawyków warto zdecydować się na wsparcie lektora. Mogą być to kursy e-learningowe, korepetycje indywidualne przez Skype lub stacjonarne jak również tradycyjny kurs języka angielskiego w szkole jezykowej. Można również rzucić się na głęboka wodę ruszajać w anglojęzyczne środowisko, wjeżdżajac do Anglii, na Maltę gdzie będziemy zmuszeni do nabycia języka. Poprzez codzienne doświadczenia z jezykiem, osłuchanie się oraz otoczenie reklamami, komunikatami i nagłówkami prasy można również nauczyć się podstaw języka. Pomocy dydaktycznych na rynku jest całe mnóstwo począwszy od podręczników przez kursy PC, aż po innowacyjne metody nauki oparte na kanałach Youtube, blogach jezykowych i platformach mobilnych.c 

Podsumowanie
Pytanie o to jak szybko nauczyć się angielskiego jest złożone i zależne od bardzo wielu czynników, na które mamy bezpośredni wpływ jak i od tych, na które już wpływu nie mamy. Determinacja do nauki wśród Polaków jest bardzo duża, dzięki czemu coraz więcej osób mówi po angielsku traktujac go jako drugi język, standard na mairę XXI wieku. Liczne wsparcie oferowane w sieci oraz swoboda nawiażywania relacji, komunikacji z całym światem, globalizacja internetu sprawiła, iż pojawiła się nie tylko potrzeba nauki angielskiego ale i okazja do nauki. Angielski zawładnął nie tylko światem biznesu stajac się jezykiem uniwersalnym ale również rozrywką w sieci. Chcąc nie być z tyłu, uczestniczyć w gloablnym społęczeństwie należy poznać angielski, który owteira szereg drzwi do wiedzy, znajomosci, pracy. Szybka nauka nagielskiego jest możliwa na wiele sposobów. W zaleznosci od dyspozycyjności, motywacji, zasobności portfela można podjąc naukę w zorganizowanym środowisku jak i kształcić się według wąłsnego pomysłu i we włąsnym tempie. Polecamy także artykuł Jak efektywnie nauczyć się języka aby dowiedzieć się więcej o ciekawych metodach nauki nie tylko angielskiego.

Więcej extra porad o nauce angielskiego? Przeczytaj unikatowy poradnik!

Darmowy & unikalny poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych w jednym miejscu! 138 str. wywiadów w interaktywnej formie .pdf.  Polecamy każdemu kto uczy się języka angielskiego! Poznaj tajemnice językowe sukcesu największych ekspertów!Czy warto zamówić i jak to wygląda?Zobacz okładkę >>

Chcesz przeczytać poradnik? Otrzymasz go natychmiast na email

* Wyrażam zgodę na wysyłanie informacji (max. 5 razy w roku) związanych tylko z nauką języka obcego