Podcasty do nauki angielskiego, które odmienią Twoje życie
Oprócz słuchania audycji radiowych po angielsku, do skutecznych metod ćwiczenia umiejętności słuchania możemy niewątpliwie dodać podcasty. Znajdziecie je w aplikacjach takich jak Spotify czy Apple Podcasts, a także na stronach internetowych. Autorzy na swoich stronach często podają również transkrypcje tekstów. Dzięki temu, możemy prześlidzić tekst także wzrokiem i wyłapać sformułowania, które mogły umknąć niewprawionym uszom.
Podcasty o wszystkim dla wszystkich
Kto z Was jeszcze nie przekonał się do podcastów? Wciąż zyskują na popularności i mogą pełnić w naszym życiu rozmaite funkcje. Dla niektórych to po prostu rozrywka i relaks, ale niektórzy mogą się z nich sporo dowiedzieć i nauczyć. W sieci znaleźć podasty o podróżach, najnowszych wydarzeniach, rozwoju osobistym, medytacji, generalnie o wszystkim. Wiele z nich może posłużyć Wam także do nauki języków obcych. Tutaj podrzucamy Wam kilka najlepszych propozycji z językiem angielskim w roli głównej.
Plain English
Około 20-minutowe odcinki na różnorodne tematy. Od pandemii po netflix, podróże, ciekawostki kulturowe i historyczne. Lektor mówi w wolniejszym tempie niż standardowo, dzięki czemu skorzystają także osoby początkujące, ale nie tylko. Na stronie plainenglish.com znajdziecie transkrypty do każdej lekcje z wyróżnionymi słówkami, czasownikami frazowymi i idiomami, na które warto zwrócić uwagę w danym odcinku. Sprawdźcie, czy Wam się spodoba.
6 minutes English
Podobnie jak wyżej, w tym podcaście także znajdziemy łatwe do zrozumienia rozmowy na różne tematy. Odcinki trwają zaledwie kilka minut, więc z pewnością znajdziecie czas na regularne doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu. Jest to podcast BBC, dlatego możemy być pewni co do wysokiej jakości. Polecamy sprawdzić, na pewno znajdziecie odcinki pasujące do Waszych zainteresowań.
Learn English with the British Council and Premier League
Warto połączyć naukę języka z czymś przyjemnym, czymś, co nam się dobrze kojarzy i czym się interesujemy. To właśnie dzieje się w tym podkaście. Dominuje piłka nożna, ale także fani pływania, fitnessu czy koszykówki znajdą tu coś dla siebie. Część z odcinków poświęcona jest wyłącznie słownictwu, część natomiast to najświeższe doniesienia ze świata sportu. Sportowe freaki, sprawdźcie!
Easy Stories in English
Ciekawa propozycja dla sympatyków opowiadań. Odcinki mają oznaczenia poziomów: Beginner/ (Pre-)Intermediete/ Adavanced. Zatem, każdy znajdzie coś dla siebie. A na stronie: easystoriesinenglish.com znajdują się również trankrypty do poszczególnych odcinków.
The English We Speak
Ten podcast polecamy osobom na zaawansowanym poziomie języka angielskiego. Trzyminutowe odcinki poświęcone słówkom, wyrażeniom z dnia codziennego, które możecie usłyszeć w mediach czy na ulicy w anglojęzycznym kraju, np.: frontliner, doomscrolling, spill the tea. To wartościowe źródło, dzięki któremu z pewnością zaimponujecie swoim międzynarodowym znajomym. Sprawdźcie więcej na stronie BBC.
Better @ English
Luźne rozmowy na dość zaawansowanym poziomie. To przede wszystkim język dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności komunikacyjne - poznacie tu wyrażenia slangowe i idiomy, dzięki którym będziecie brzmieć jak native.
Radiolab
Tu posłuchacie ciekawych audycji na rozmaite tematy. Musicie zarezerwować troszkę więcej czasu, ponieważ odcinki trwają od 30 do 50 minut. Podcast ten przeznaczony jest dla osób znających angielski na poziomie B2-C1.
This American Life
Teraz coś dla fanów amerykańskiego akcentu i dłuższych tekstów. Są to godzinne audycje radiowe dla zaawansowanych. Autorzy udostępniają również transkrypcje na stronie This American Life, dzięki czemu można sobie nieco ułatwić słuchanie.
Luke’s English Podcast
Czasem to rozmowa Luka z żoną na temat ulubionego serialu, czasem lekcja języka z trenerem angielskiego. Sam Luke to nauczyciel angielskiego i komik z Londynu, dlatego spora dawka brytyjskiego humoru i akcentu gwarantowana. Ponad godzina podkastu, czasem dwie. Warto sprawdzić EPISODES | Luke’s ENGLISH Podcast (teacherluke.co.uk)!
Z pewnością w tym rankingu nie wyczerpaliśmy tematu; dlatego chętnie sprawdzimy Wasze rekomendacje. Jaki jest Wasz ulubiony podcast? Podzielcie się z nami, czego słuchacie. A może uczycie się innych języków, wykorzystując do tego podcasty?
