Najlepsze kanały Youtube do nauki angielskiego

Język angielski wiedzie prym wśród języków, których uczą się nie tylko Polacy ale Europejczycy, Azjaci. Wraz z upowszechnieniem się nauki języka angielskiego pojawiają się co rusz to nowsze i ciekawsze, bardziej oryginalne metody nauki. Pośród polecanych są także kanały Youtube. Dzięki wykładom edukacyjnym online możemy uczyć się języka angielskiego w przyjemny sposób. Od nas samych zależy, czy wybierzemy kanał prowadzony przez polskiego lektora, czy też obcojęzycznego. Zaletą Youtube'a jest darmowy dostęp do nieograniczonej ilości filmów, podcastów. W sieci dostępnych jest setki, o ile nie tysiące kanałów o walorach edukacyjnych. Telewizyjny monopol na rozpowszechnianie programów i filmów został już w zasadzie całkowicie złamany. Obecnie kanały youtube do nauki angielskiego to nieograniczona ilość darmowej nauki i edukacji online zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

Dzięki sieci każdy może sobie samemu wybrać ulubiony zestaw programów, zarówno rozrywkowych jak i edukacyjnych. Ilość serwisów oferujących udostępnianie filmów jest wielka, jednak na rynku najbardziej popularny jest w zasadzie jeden. YouTube, który został stworzony w 2005 roku dziś jest najważniejszym narzędziem w którym użytkownicy mogą zamieszczać swoje filmy czy też programy. Poza amatorami publikują tutaj i zawodowcy, a także i wielkie firmy z branży telewizyjnej. Kanały do nauki języka angielskiego jak i innych języków są dla wielu lektorów nie tylko hobby ale także źródłem dochodów. Liczne grono fanów, widzów, odbiorców kanału generuje zyski z reklam wyświetlanych w tracie lub na początku filmu. Wiele kanałów edukacyjnych powstało z przypadku, a są obecnie bardzo popularne, lubiane i cenione. Nie może więc zabraknąć w tej witrynie i programów do nauki języków obcych.

W zasadzie dzięki YouTube można nauczyć się każdego języka, tak angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego jak i bardzo rzadkich języków. To doskonałe uzupełnienie procesu edukacji, metodą zanurzenia jak i klasycznego kursu językowego online. Włączajać odcinek filmowy, nie rzadko wyczekany możemy go odtwarzać do woli, zatrzymać, powtórzyć, jak i pominąć. Poszczególne serie edukacyjne w YT odtwarzać możemy w dowolnej konfiguracji i intensywności. Sami decydujemy kiedy przerwać i ile odcinków naraz chcemy obejrzeć. Niektóre z kanałów są wyjątkowo wciągające, inne zbyt nużące, trudne, wymagające przerwy. Mogę na swoim przykładzie pokazać, że po skorzystaniu z dziesięciu odcinków kursu języka arabskiego dla początkujących zdobyłem wiedzę umożliwiającą mi posługiwanie się kilkoma zwrotami w tym języku.

W tekście chciałbym pokazać ranking najlepszych kanałów YouTube oferujących naukę języka angielskiego. Od razu muszę jednak zastrzec, że to klasyfikacja oparta na moim osobistym odczuciu, które dla akademików jest czymś zupełnie nieracjonalnym, jednak zgodnie z behawiorystką, taka forma jest dopuszczalna w naukach społecznych. Poniżej Youtube i wybrane strony do nauki angielskiego. Zapraszam!

Kanał British Council | LearnEnglish: Understanding IELTS Review of Week 3, October 2015

Najciekawsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego:

Przede wszystkim są to kanały amatorskie, lub tworzone przez małe firmy. W przypadku gdybym nie zrobił takiej planowanej kasacji wówczas najlepszym kanałem byłby bez wątpienia kanał British Council I LearnEnglish. To narzędzie adresowane dla mieszkańców całego świata jest profesjonalnie zrobione, jednak na jego powstanie wyłożono dość duże pieniądze, co musiało przynieść taki efekt. Renoma British Council znana jest na całym świecie, przez co materiały emitowane pod egidą BC automatycznie zyskują na znaczeniu. Atutem pomocy publikowanych przez British Council jest to, że najczęściej ich elementy zawierają przykładowe testy, zadania egzaminacyjne występująca na egzaminach państwowych, których współorganizatorem jest właśnie BC. Zaletą materiałów, w tym filmów i kanałów edukacyjnych jest przede wszystkim pewność co do jakości i poprawności. W przeciwieństwie do wielu amatorskich nagrań tutaj mamy pewność, iż wykładowcy British Council nie wprowadzą nas w błąd prezentując niewłaściwe znaczenia słów, czy konstrukcji gramatycznych, co niestety często zdarza się w kanałach niecertyfikowanych.

Ważnym aspektem tego rozważania jest także podział kanałów uczących języka angielskiego na 3 kategorie. Pierwsza to tak zwane gadające głowy, czyli lektorzy omawiający określone w lekcji wyrażenie i zwroty, a także problemy gramatyczne. Do złudzenia przypominające kursy językowe, wykłady uniwersyteckie, ziejące nudą i rutyną. Druga kategoria to typowe prezentacje multimedialne, gdzie nie występują w ogóle żywi ludzie. Mogą one mieć formę animowaną lub pokrewną z prezentacjami jaki tworzy się w popularnych programach typu biurowego. Przemawiają do określonej grupy odbiorców, w zależności od jakości oddziałują na mózg wielotorowo. Bodźce przekazywane są do ucha, oka, a także pobudzają wyobraźnię, jednak mogą być dla części osób całkowicie nieprzekonujące i niezrozumiałe. Trzecia kategoria kanałów na youtube do nauki angielskiego dotyczy scenek rodzajowych i ich analizowania. Można tu zobaczyć przykładowe spotkania w sklepie, czy zachowanie się na przykład podczas kontroli na lotnisku. Ta ostatnia kategoria jest zdecydowania najdroższa, gdyż wymaga zaangażowania wielu aktorów. Ten typ kanałów niesie ze sobą największą wartość edukacyjną i ceniony jest przez wielu internautów.

Lista top 10 "YouTube channels", które warto oglądać aby podszkolić angielski:
  • Ranking chciałbym zacząć od tyłu od 10 miejsca na którym to znakuje się kanał Angielski z Dagmarą. Pomimo ostatniego miejsca filmy tu zamieszczone są bardzo dobrej jakości, a sam kanał może wiele zaoferować. Ma on formę typowej lekcji, która jest jednak bardzo ciekawa. Wspomniana w tytule Dagmara wydaje się być sympatyczną osobą, a jej głos jest na tyle neutralny, że słuchaczom zupełnie nie przeszkadza w skupieniu się i nauce. Każdy użytkownik może przyznać, że dzięki temu kanałowi poprawił swoje słownictwo i co najważniejsze także i gramatykę, która w przypadku języka angielskiego jest wyjątkowo skomplikowana. Wielka ilość czasów, zwłaszcza tych przeszłych jest dla nas Polaków często niezrozumiała, jednak niewiele naszych rodaków wie, że i u nas, w języku polskim, występują formy czasów takich samych jak w języku angielskim, choć często używamy ich zupełnie nieświadomie. Angielski z Dagmarą to godna propozycja dla osób niepewnie czujących się w języku angielskim i nie mających odwagi na naukę angielskiego po angielsku.
  • Na 9 pozycji znajduje się ogólnodostępny kanał Polyglot Pablo. Angielski w nim prezentowany jest na bardzo prostej grafice, jednak merytorycznie nie można tym filmom nic zarzucić. Prosta szata graficzna może być atrakcyjną zaletą dla co niektórych fanów minimalizmu i prostoty. Często uboga grafika pomaga zrozumieć zawiłości języka, w przeciwieństwie do wielu ozdobników zaciemniających sedno zagadnienia. Ciekawostką tego kanału może być też fakt, że poza językiem angielskim oferowane są tu także i inne playlisty oferujące naukę w wielu językach, choć głównie europejskich. Ten kanał jest raczej adresowany dla ludzi znających podstawy języka angielskiego, gdyż dzięki niemu można nauczyć się przede wszystkim poszczególnych bardzo przydatnych słówek. Rozwój słownictwa jest niezmiernie ważny w nauczaniu, stąd też nacisk na słówka jest cechą przemawiającą za kanałem Polyglot Pablo.
  • 8 pozycja zarezerwowana jest dla kanału Gettin English, na którym znajdują się zarówno lekcje dla początkujących jak i krótkie lekcje, często jednominutowe dla zaawansowanych. To doskonały kanał podróżny. Szczególnie ta druga forma jest interesująca. Prezentowane są tutaj przez lektora bardzo ciekawe i praktyczne zwroty oraz tak zwane idiomy. Są one przydatne zwłaszcza, gdy zamierza się korzystać z języka angielskiego w kontaktach z Anglikami. Kanał polecany jest jako alternatywa dla aplikacji mobilnych. Niewiele osób wie, że część słówek, które w literackim angielskim znaczą jedną rzecz w sytuacji miejskiego slangu mają zupełnie inne znaczenie, co może czasem doprowadzić do nieporozumień. Dzięki temu kanałowi dowiesz się wielu interesujących znaczeń, o jakich nie mówi się na tradycyjnych kursach i nie pisze w podręcznikach. Interesująca forma przekazu to wartość dodana kanału, który podbił serca wielu uczniów angielskiego z całego świata.
  • 7 miejsce ma kanał Język Angielski. Jest to bardzo proste narzędzie do nauki języka, które można wykorzystać tylko fonetycznie. Filmiki tu zamieszone są po prostu wykładem języka angielskiego nagranego audio na tle flagi Wielkiej Brytanii. Ma to swój urok, gdyż można słuchać tych lekcji zajmując się czymś innym, co w moim przypadku zdarza się dość często. Tło i grafika programu nie rozprasza i pozwala skupić się na treści przekazywanej audio. Tradycyjna forma wykładu to świetna propozycja dla tych, którzy przywykli do systemu edukacji powszechnej i ławki szkolnej odnosząc sukcesy w nauce.
  • Na 6 miejscu rankingu znajduje się kanał EnglishAnyone, który to jest zdecydowanie bardziej profesjonalny od wcześniej wymienionych. Nauka angielskiego odbywa się w nim poprzez scenki rodzajowe odgrywane przez zwykłych Brytyjczyków. Jak to określił autor tego projektu, są to typowe scenki typu native speaker. Dzięki akcji kanał zyskuje na wartości, jest ciekawszy i bardziej naturalny. Scenki sytuacyjne pozwalają wczuć się w realną sytuację, oddają rzeczywiste reakcje rozmówców. Dzięki zachowaniu naturalnej wymowy z akcentem brytyjskim i tempa wypowiedzi zyskujemy kontakt z żywym językiem, do czego przygotowany komentarza lektora jest świetnym uzupełnieniem.
  • W połowie naszej stawki, czyli na 5 miejscu znajduje się kanał Learn English 360. Ma on formę prostych prezentacji, jednak jego zasadniczym plusem jest nauka języka angielskiego używanego w Stanach Zjednoczonych. Osoba, która choć trochę zna brytyjski, przynajmniej ze szkoły, znajdzie tu wiele ciekawostek, które pokażą jak różnią się te dwa teoretycznie te same języki. To oryginalny kanał godny poznania, dedykowany osobom o znajomości co najmniej na poziomie komunikatywnym. Może stanowić dodatek do zorganizowanego procesu nauki jak i rozszerzenie dla zainteresowanych i szukających ciekawostek językowych online. Pozycja Learn English 360 jest bardzo wysoka, nazwa tegoż kanału nie rzadko pada w artykułach polecających naukę angielskiego online jako jednej z wartościowych pomocy dydaktycznych.
  • Na 4 miejscu jest kanał EnglishLessons4U w którym to można uczyć się tego języka dzięki klasycznym lekcjom prowadzonym przez brytyjskich nauczycieli tego języka dla obcokrajowców. Są to typowe lekcje angielskiego w języku angielskim. Warto jest się odważyć i przynajmniej spróbować nauki z anglojęzycznym lektorem, gdyż nie jest to tak trudne jak może się z boku wydawać. Prowadzący korzystają głównie z tablicy, przez co filmy te mają bardzo konserwatywny charakter, co jest bardzo brytyjskie. Odpowiednio przygotowane pod kątem dydaktycznym zapewniają prostą formułę dostosowaną do możliwości uczniów na danym poziomie zainteresowania.
  • W pierwszej trójce są kanały bardzo do siebie podobne. Wszystkie prowadzone są przez piękne polskie nauczycielki tego języka, które prowadzą lekcje oraz omawiają poszczególne problemy związane z językiem angielskim. Na 3 miejscu jest kanał annalovinglanguages, gdzie prowadząca bardziej skupia się na gramatyce. Estetyczna forma prezentacji z dbałością o szczegóły pozwala na skuteczną naukę angielskiego z Anną. Jak sama autorka kanały podkreśla jest to kanał dla starszych i młodszych. Słuchając lektorki ma się wrażenie, iż angielski jest jej pasją, co się pozytywnie udziela widzom. Z pełnym przekonaniem i fascynacją przekazuje wiedzę w niekonwencjonalny sposób.
  • Na 2 pozycji jest kanał Arlena Witt. którego nazwa jest równorzędna z imieniem i nazwiskiem prowadzącej. Filmy w nim zamieszone są ciekawe pod względem technicznym. Zawsze są dobrze zabarwione graficznie. Każdy odcinek ma wstawki konkretnych przykładów, szczególnie gdy prowadząca omawia wymowę poszczególnych słówek. To doskonała propozycja dla wymagających. Lektorka zadbała w swych filmach o różnorodność, dzięki czemu każdy odcinek jest nieco inny, jednak zawsze pełen słówek, które równoważone są przez omówione w sposób szczegółowy konstrukcje gramatyczne wraz z przykładami.
  • 1 miejsce w rankingu kanałów do nauki języka angielskiego w YouTube zajmuje kanał Study English Online. Ma on formę jak wcześniej wspomniałem wykładów prowadzonych przez lektorkę, która jednak jest bardzo atrakcyjna i ma zmysłowy głos, który powoduje, że kanał ten jest ulubionym miejscem do nauki języka przez mężczyzn. Kanał ten istnieje już trzy lata i przez ten czas zmienił się z amatorskiego nagrania gadającej głowy do profesjonalnego nagrania w którym dodawane są efekty graficzne. Nie znaczy to jednak, iż kanał nie posiada w gronie swoich widzów kobiet. Interesująca treść kanału jest kluczową jego cechą, zaś jej dopełnieniem jest ewoluująca forma odpowiadająca oczekiwaniom widzów. Wbrew pozorom kanały językowe YT nie są tylko jednostronnym przekazem wiedzy, zawierają element interaktywności poprzez możliwość komentowania i zgłaszania swoich uwag co do treści odcinka.
A który kanał Ty byś polecił do nauki angielskiego? Jeśli jesteś początkującym „uczniem” możesz spróbować polecanych przeze mnie kanałów oceniając ich zawartość, do czego gorąco Cię zachęcam. Czy Twoim zdaniem dostępne kanały youtube do nauki angielskiego to doskonałe uzupełnienie procesu nauki? Czy taka forma nauki może zastąpić tradycyjną naukę w szkole? Jest to forma nauki zarówno dla początkujących, dzieci, młodzieży, dorosłych i zaawansowanych?

Więcej informacji o wykorzystaniu Youtube do nauki angielskiego? Przeczytaj poradnik!

Darmowy poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" to zbiór porad 45 największych ekspertów językowych w jednym miejscu! Aż 138 str. wywiadów w interaktywnej formie .pdf.  Polecamy każdemukto uczy się języka obcego m.in. poprzez YouTube!Dowiedz się, które kanały YouTube polecają językowi guru! Czy warto zamówić i jak wygląda? Zobacz okładkę >>

Chcesz przeczytać poradnik? Otrzymasz go natychmiast na email
* Wyrażam zgodę na wysyłanie informacji (max. 5 razy w roku) związanych tylko z nauką języka obcego