W przypadku blogów, skupimy się na polskich blogerach.
Top 10: Najlepsze blogi i kanały językowe
Madame Polyglot (Hakerka Gramatyki) https://madamepolyglot.pl/
Na blogu bardzo kompleksowo omawiane są tematy związane z językami. Autorka mogłaby zostać wymieniona także w Top5 vlogerów, bo jej YouTube śledzi około 30 000 subskrybentów. W grupie na FB jej wpisy śledzi 17 000 osób. W jej działaniu widać prawdziwą pasję - Sandra jest lingwistką z wykształcenia, prowadzi warsztaty dla innych nauczycieli, ale ma też rzeszę fanów wśród zwykłych sympatyków języka. Sama mówi biegle pięcioma językami (angielski, niemiecki, polski, włoski i hiszpański).
Tyczkowski - blog o języku niemieckim https://blog.tyczkowski.com/
Niektórzy język niemiecki kochają, inni wręcz przeciwnie. Tyczkowskiego możemy z pewnością zaliczyć do tych pierwszych. A co lepsze, swoją miłością zaraża innych, co widać na jego Fanpage, gdzie ma przeszło 40 000 fanów. Oprócz interesujących wpisów, w sieci możemy uczyć się od niego też języka niemieckiego na kursie prowadzonym przez Skype.
Woofla Świat Języków Obcych https://woofla.pl/
Na tym blogu znajdziecie obszerne materiały na temat wielu języków – romańskich, słowiańskich, germańskich, a nawet chińskich. Jest też dział dla osób interesujących się tłumaczeniami. Refleksje, porady, recenzje. Słowem, wszystko w jednym miejscu.
Następna blogująca http://nastepna-blogujaca.pl/
Blog trochę inny niż poprzednie. Autorkę fascynuje językoznawstwo, a dokładnie psycholingwistyka. Dzięki niej, możemy poznać naukowe wyjaśnienia różnych zagadnień, które związane są z używanymi przez nas na co dzień językami.
Wiecie już pewnie, jak ważną rolę w nauce języków obcych pełni komunikacja - umiejętność mówienia oraz rozumienia ze słuchu. To na tym koncentrują się lektorzy, podczas kursów w szkołach Sprachcaffe. Umiejętności te można również wzmacniać samemu, na przykład poprzez regularne śledzenie videoblogów językowych w sieci. Warto sięgać tu do międzynarodowych źródeł i tak w naszym zestawieniu podajemy takie kanały jak:
TED Education https://www.youtube.com/user/TEDEducation BBC Learning English https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish
Nagrania tych dwóch anglojęzycznych kanałów na YT czy na innych platformach znane są na całym świecie. Możemy posłuchać podcastów o różnej tematyce. Jest ich tyle, że każdy bez problemu jest w stanie znaleźć obszerne materiały z interesujących go dziedzin. To na pewno duża przewaga BBC i TED Education nad innymi twórcami podcastów. Kolejnym plusem jest też fakt, że mamy wybór nagrań na zróżnicowanym poziomie.
EngVid: Learn English https://www.youtube.com/user/engvidenglish
Kolejna ciekawa propozycja dla uczących się angielskiego. Tutaj znajdziecie już fachowe wyjaśnienie interesujących Was zagadnień języka. Możecie znaleźć odpowiedni dla siebie poziom i dziedzinę, w której potrzebujecie się (do)kształcić. Ważny jest również fakt, że możecie wybrać nauczyciela, którego sposób przekazywania wiedzy trafia do Was najbardziej.
Wracamy na rodzime podwórko i przedstawiamy dwa kanały na YouTube prowadzone przez polskich twórców. Obydwa poświęcone są językowi naszych zachodnich sąsiadów.
Niemiecki Co https://www.youtube.com/channel/UCAJ-eVdDHCaYL94uXaQsf6A/featured
Angielski to mus, niemiecki Twój plus. Autorzy vloga przygotowują różne sekcje dotyczące poszczególnych zagadnień języka niemieckiego: “Niemiecki bez problemu”, “Matura”, “Ściągi”, “Gramatyka” itp. Szeroki zakres materiału dla osób na różnym poziomie znajomości niemieckiego.
Językalnia https://www.youtube.com/user/jezykalnia
Vlog prowadzony przez Arlenę poświęcony jest nauce języka niemieckiego. Autorka w przystępny sposób tłumaczy zawiłości językowe, dzięki czemu nauka tego języka staje się przyjemnością, a nie koniecznością.
Podsumowując, w internecie nie brakuje materiałów do nauki języków obcych. Co ważne, nie musimy ograniczać się tylko do polskich źródeł, nawet jeśli dopiero zaczynamy przygodę z językiem obcym. Warto osłuchiwać się z językami na vlogach, ale też dowiadywać ciekawostek z artykułów na tradycyjnych blogach.