Cztery aspekty efektywnej nauki języka obcego w domu, o których nie możesz zapomnieć

Nauka w domu to wyzwanie dla wielu z nas. Jednak można jej podołać. Wystarczy tylko i aż odpowiednia motywacja i plan działania. W tym artykule przychodzimy z pomocą w tej drugiej kwestii. Nie od dziś wiadomo, że w nauce języka obcego rozwijamy kompetencje takie jak: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Podsuwamy Wam pomysły, dzięki którym będziecie mogli zaplanować naukę języka obcego w domu. Poniższy podział jest tak naprawdę dość elastyczny, ponieważ w większości przypadków rozwijamy kilka kompetencji jednocześnie.

1. Czytanie

Aby rozwijać umiejętność czytania, trzeba czytać. Mało odkrywcze, no cóż… Przynajmniej jest spory wybór, co czytać. Możecie iść tradycyjną drogą i zaopatrzyć się w literaturę i prasę w języku obcym lub szukać czegoś do czytania w wersji elektronicznej. Czytajcie różnorodne rzeczy z rozmaitych źródeł: literaturę piękną i specjalistyczną, blogi, portale plotkarskie i wiadomości polityczne. Pozwoli Wam to na poszerzenie słownictwa z wielu obszarów. W ten sposób poszerzamy swoją wiedzę o świecie, pobudzamy wyobraźnię i poznajemy nowe wyrażenia, słowa, sformułowania.

2. Słuchanie

W dzisiejszych czasach możliwości są niemalże nieograniczone. Jest radio, audiobooki i podcasty. Ale możecie też połączyć fonię z przekazem video i wsłuchać się w to, co mówią bohaterowie ulubionego filmu czy serialu. W tym przypadku możecie też oczywiście skorzystać z napisów w języku obcym. Zapisuj ciekawe zwroty, słówka, następnie buduj z nimi zdania, używaj ich we własnych wypowiedziach.
Więcej o blogach i vlogach jeszcze tutaj.

3. Pisanie

Co można pisać? SMS-y, notatki, pamiętnik, listy… Zaawansowane osoby mogą pokusić się nawet o prowadzenie bloga czy profilu w mediach społecznościowych w języku obcym. To bardzo rozwija! Mogą to być zapiski ogólne, dotyczące dnia codziennego, ale możesz się też skupić na wybranej tematyce związanej z Twoimi zainteresowaniami czy branżą, w której pracujesz.

4. Mówienie

Nasza Szkoła od zawsze jest zdania, że najważniejsze w znajomości języka obcego jest umiejętność zastosowania go w rozmowach. Co zrobić, by w momencie izolacji wciąż praktykować mówienie? Z pomocą przychodzą nam między innymi kursy on-line, o których możecie przeczytać tu. Odbywają się one w małych grupach i są prowadzone przez native speakerów. Możecie też wykupić u nas indywidualne lekcje z nauczycielem.
Poza tym, warto pielęgnować znajomości z osobami z zagranicy. Może poznaliście kogoś podczas wyjazdu na nasz kurs językowy? Jeśli nie udało Wam się jeszcze nawiązać międzynarodowych znajomości, to namówcie na taką nietypową rozmowę kogoś ze swoich bliskich i ćwiczcie razem. W innym wypadku możecie też nagrywać się na dyktafon i odsłuchiwać, sprawdzać się samodzielnie, zwracając wówczas uwagę przede wszystkim na poprawność wymowy i konstrukcji zdań. Jeśli czujecie się na siłach i macie wystarczająco dużo czasu możecie nawet pokusić się o prowadzenie video-bloga w języku obcym. Najważniejsze, by ćwiczyć mówienie w miarę możliwości regularnie. Chcielibyśmy dodatkowo wspomnieć o aplikacjach na smartfony, dzięki którym można uczyć się języka obcego, to takie samouczki XXI wieku. Tu znajdziecie kilka propozycji.
Kolejna rzecz to zmiana ustawień komputera, telefonu, przeglądarki internetowej czy portali społecznościowych.  Ze wszystkich tych urządzeń/ portali możecie korzystać w wersji anglojęzycznej, ale nie tylko – spróbujcie też z hiszpańskim, niemieckim, francuskim, włoskim. To poszerzy nie tylko słownictwo techniczne, ale też Wasz codzienny język.
W samodzielnej nauce języka obcego każdy powinien odnaleźć to, co mu najbardziej odpowiada. Pamiętajcie jednak, że nie należy zaniedbywać żadnego z powyższych obszarów. Dobrze, że dzisiejsza technologia sprawia, że dostęp do źródeł nauki nie jest trudny, a sama nauka może być po prostu przyjemna.